Коломацький районний суд Харківської області
Справа № 2019/299/12
Провадження № 6/625/8/14
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.02.2014 року с. Різуненкове
Коломацький районний суд Харківської області у складі: головуючого судді - Яковенко А.О., при секретарі судового засідання - Талавирі С.Г.,
за участю:
державного виконавця - Беспалий С.В., який діє на підставі доручення від 06.02.2014 року № 710,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду подання заступника начальника відділу державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України,-
В С Т А Н О В И В :
Заступник начальника відділу державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області звернувся до Коломацького районного суду Харківської області з поданням, в якому просив суд тимчасово обмежити у праві виїзду за межі України боржника: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце мешкання: АДРЕСА_1, шляхом тимчасової відмови у видачі паспорту для виїзду за кордон; у разі його задоволення копію ухвали направити до Державної прикордонної служби України та ГУДМСУ в Харківській області для виконання та відділу державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області для відома.
В судовому засіданні представник ВДВС Коломацького РУЮ в Харківській області подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України підтримав та зазначив наступне. На примусовому виконанні у відділі державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області знаходиться виконавче провадження № 34664350 про стягнення з ОСОБА_1, аліментів у розмірі 9940,50 грн. (станом на 30.01.2014 року) по справі Коломацького районного суду Харківської області № 2019/299/2012. Вказане судове рішення залишається невиконаним, а тому наявні всі підстави для тимчасового обмеження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у праві виїзду за межі України. Крім того, у поданні як на підставу його задоволення, виконавець посилався на норми ст. 377-1 ЦПК України, ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та листа МЮУ «Щодо виїзду за кордон осіб, які мають невиконані зобов'язання, в тому числі зі сплати аліментів, покладені на них рішеннями судів» від 06.06.2008 року N 25-32/507.
Відповідно до ч. 2 ст. 377-1 ЦПК України, суд негайно розглядає подання, зазначене в частині першій цієї статті, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця.
Суд, заслухавши представника ВДВС Коломацького РУЮ в Харківській області, дослідивши матеріали справи та докази у їх сукупності, прийшов до висновку про необхідність відмови у його задоволенні, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» підставами тимчасової відмови у виїзді за кордон, зокрема якщо є неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання; боржник ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи); щодо нього подано цивільний позов до суду.
За таких умов, підставою для обмеження у праві виїзду за межі України є наявність в особи невиконаних зобов'язань, покладених на неї судовим рішенням та наявність паспорту для виїзду за кордон, у зв'язку з чим право державного виконавця на звернення з поданням до суду про тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон виникає лише у разі ухилення боржника від виконання покладених на нього рішенням суду (чи рішенням інших органів) зобов'язань, при цьому факт ухилення боржника від виконання рішення має підтверджуватись сукупністю доказів, які державний виконавець зазначає у поданні.
З наданих державною виконавчою службою матеріалів вбачається, що постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області Гришко О.А., від 10.10.2012 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення Коломацького районного суду Харківської області № 2019/299/2012 про стягнення з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 аліментів на утримання неповнолітньої дитини в розмірі 1/2 всіх видів заробітку, але не менше ніж 30 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, встановлені нормами Закону України „Про виконавче провадження". Зокрема, державний виконавець зобов'язаний вжити заходів примусового виконання рішень, установлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії (стаття 5 Закону).
Під ухиленням від виконання зобов'язань, покладених на боржника рішенням, слід розуміти як пряму відмову від виконання рішення, так і інші винні дії, які свідчать про те, що боржник ухиляється від виконання зобов'язань.
Необхідною умовою для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника фізичної особи за межі України є наявність встановленого факту про те, що боржнику відомо про рішення, яким на нього покладені відповідні зобов'язання, примусове виконання якого здійснюється державною виконавчою службою.
Між тим, дослідженням наданих державним виконавцем документів встановлено, що в тексті постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.08.2012 року державним виконавцем боржнику запропоновано самостійно виконати виконавчий документ. Будь-які відомості про надіслання цієї постанови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримання її боржником та про те, що боржник викликався до ВДВС Коломацького РУЮ, в матеріалах справи відсутні.
Порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника визначений ст. 52 Закону України "Про виконавче провадження", згідно з якою стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржнику інше майно, за винятком майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення.
Відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 звернення стягнення на майно боржника полягає в його виявленні (шляхом надіслання запитів до органів державної податкової інспекції, банків, дорожньої автомобільної інспекції, бюро технічної інвентаризації, нотаріату тощо), описі, арешті, вилученні та примусовій реалізації. Стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів.
Таким чином, порядок черговості здійснення виконавчих дій по примусовому виконанню рішення суду, визначається Законом України "Про виконавче провадження" та Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, який є обов'язковим для державного виконавця. Вказаний порядок державним виконавцем у цілому був дотриманий.
Але особою, що звернулась з поданням, не надано інформації щодо наявності коштів на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. Крім того, не надано інформації щодо наявності у боржника ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,паспорту для виїзду за кордон та інших документів, які давали б йому право виїзду за кордон. Вилучення паспорта громадянина України, який не затриманий в порядку кримінального переслідування, є порушенням його конституційних прав.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що державним виконавцем не надано беззаперечних доказів на підтвердження того, що боржник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на неї рішенням Коломацького районного суду Харківської області. Необхідність застосування по відношенню до боржника обмеження у праві виїзду за межі України не доведена, так-як відсутні докази зміни, або наміру змінити постійне місце проживання, а також належні докази на підтвердження виклику боржника до ВДВС та його ознайомлення з останніми.
Крім того, норми ст. 377-1 ЦПК України, ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та листа МЮУ «Щодо виїзду за кордон осіб, які мають невиконані зобов'язання, в тому числі зі сплати аліментів, покладені на них рішеннями судів» від 06.06.2008 року N 25-32/507, не містять такого засобу забезпечення виконання судових рішень як тимчасова відмова у видачі паспорту для виїзду за кордон; вказане повноваження згідно закону, належить до виключної компетенції органів Державної міграційної служби України, а суд у свою чергу, не може перебирати на себе повноваження органу виконавчої влади.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку про відсутність достатніх законних підстав для задоволення подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом тимчасової відмови у видачі паспорту для виїзду за кордон.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33 Конституції України, ст.ст. 377-1, 293 ЦПК України, ст.ст. 5, 6, 52, 63 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду і в'їзду в Україну громадян України», Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, суд,-
У Х В А Л И В :
1. В задоволенні подання заступника начальника відділу державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області про тимчасове обмеження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом тимчасової відмови у видачі паспорту для виїзду за кордон - відмовити в повному обсязі.
2. Копію ухвали суду надіслати до Відділу державної виконавчої служби Коломацького РУЮ в Харківській області, для відома.
3. Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: А. О. Яковенко
Суд | Коломацький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2014 |
Оприлюднено | 08.02.2014 |
Номер документу | 37017541 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коломацький районний суд Харківської області
Яковенко А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні