Рішення
від 19.02.2014 по справі 914/4157/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2014 р. Справа № 914/4157/13

Господарський суд Львівської області у складі колегії суддів Сухович Ю.О. (головуючий), Ділай У.І., Мазовіти А.Б., при секретарі судових засідань Мак Л.Б., розглянувши матеріали справи

за первісним позовом Державного навчального закладу післядипломної освіти "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму", м.Київ

до відповідача Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго", м.Львів

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом) - Комунального підприємства Львівської обласної ради "Нерухомість та майно", м.Львів

про визнання недійсним рішення ПАТ "Львівобленерго" (комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією виконавчої дирекції ПАТ "Львівобленерго") про нарахування обсягу та вартості недоврахованої електроенергії.

за зустрічним позовом Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго", м.Львів

до відповідача Державного навчального закладу післядипломної освіти "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму", м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом) - Комунального підприємства Львівської обласної ради "Нерухомість та майно", м.Львів

про стягнення 180 481,78 грн. недоврахованої електричної енергії.

За участю наступних учасників судового процесу:

від позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом): Сорока О.В. - представник (довіреність № б/н від 01.10.2013р.);

від відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): Коцай О.Б. - юрисконсульт юридичного відділу виконавчої дирекції ПАТ "Львівобленерго" (довіреність №112-7152 від 19.12.2012р.); Свідрик Г.Р. - представник (довіреність №502-5079/2 від 17.12.2013р. );

від третьої особи: не з'явився.

Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід судді, клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не надходили. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: Державний навчальний заклад післядипломної освіти "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" звернувся з позовом до Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" про визнання недійсним рішення ПАТ "Львівобленерго" (комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією виконавчої дирекції ПАТ "Львівобленерго") про нарахування обсягу та вартості недоврахованої електроенергії.

Ухвалою суду від 08.11.2013р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 20.11.2013р.

Ухвалою суду від 20.11.2013р. розгляд справи було відкладено на 11.12.2013р. з підстав, викладених у даній ухвалі.

Ухвалою суду від 25.11.2013р. прийнято до розгляду зустрічний позов Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" до Державного навчального закладу післядипломної освіти "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" про стягнення 180 481,78 грн. недоврахованої електричної енергії для спільного розгляду з первісним позовом у справі №914/4157/13.

Ухвалою суду від 11.12.2013р. продовжено строк вирішення спору, розгляд справи відкладено на 15.01.2014р.

Ухвалою суду від 15.01.2014р. призначено колегіальний розгляд справи №914/4157/13 у складі трьох суддів та відкладено розгляд справи на 06.02.2014р.

Згідно вимог ст.2-1 ГПК України 17.01.2017р. було проведено автоматизований розподіл внаслідок якого членами колегії визначено суддів Ділай У.І., Мазовіту А.Б.

Ухвалою суду від 06.02.2014р. розгляд справи відкладено на 19.02.2014р.

Представник позивача за первісним позовом позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задоволити з підстав викладених у первісній позовній заяві. Проти зустрічного позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні.

Представники відповідача за первісним позовом проти позовних вимог позивача заперечили повністю та просили у задоволенні первісного позову відмовити. Вимоги, викладені у зустрічній позовній заяві підтримали повністю, просили задоволити зустрічний позов повністю.

Представник третьої особи в судове засіданні не з'явився, ухвалою суду від 06.02.2014р. його явка не визнавалась обов'язковою.

Попередньо третьою особою було подано письмове пояснення по суті спору.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ст.75 ГПК України при відсутності представника третьої особи за наявними у ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши зібрані докази, суд встановив:

20.06.2013р. під час проведення технічної перевірки схеми позивача за первісним позовом представниками енергоінспекції ПАТ «Львівобленерго» було складено акт про порушення ПКЕЕ №026510, в якому вказано про самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника, споживання електроенергії без договору.

На підставі акту комісія по розгляду актів про порушення ПКЕЕ прийняла рішення провести нарахування вартості недоврахованої електроенергії у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, яке оформлено протоколом №713 від 05.07.2013р. Вартість недоврахованої електроенергії становить 180 481,78 грн.

ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" оскаржив вищевказане рішення оформелене протоколом № 713 від 05.07.2013р.

За наслідками розгляду, 09.10.2013р. комісією по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією виконавчої дирекції ПАТ «Львівобленерго» прийнято рішення оформлене протоколом № 173-а ЛОЕ про залишення без змін рішення Львівських міських електромереж від 05.07.2013р.

ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" просить визнати недійсним рішення ПАТ «Львівобленерго» (комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією виконавчої дирекції ПАТ «Львівобленерго») від 09.10.2013р. № 173-аЛОЕ.

ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" є орендарем приміщень по вул.Валовій, 31 у м.Львові починаючи з 2006р.

Так, 22.12.2006р. між ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" (орендар) та Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради (орендодавець) укладено договір оренди № 2 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад області.

Згідно вказаного договору орендарю передано в строкове платне користування нерухоме майно, що знаходиться на балансі КП ЛОР «Нерухомість та майно», загальною площею 160,4 кв.м., розміщене за адресою: м.Львів, вул.Підвальна, 3 у т.ч. нежитлові приміщення №№ 5-2, 5-3, 6-1, 6-2, 7-1, 7-2, 7-3 згідно з поверховим планом загальною площею 142,1 м.кв.; площі загального (спільного) користування №№ХХХVІ, ХL, ХL площею 18,3 м.кв.

Майно передано за актом приймання-передачі нежитлового приміщення від 01.01.2007р.

06.12.2007р. між ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" (орендар) та Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради (орендодавець) укладено договір оренди №220/07 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад області, згідно якого орендарю передано у строкове платне користування нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Валова, 31 (Підвальна,3) загальною площею 72,00 м.кв. , у т.ч. нежитлові приміщення 1-го поверху площею 59,7 м.кв. та приміщення загального (спільного) користування площею 12,3 м.кв. згідно з поверховим планом.

11.12.2007р. між ВАТ «Львівобленерго» (перейменоване у ПАТ «Львівобленерго» відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства»; постачальник) та ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 69682 у приміщення загальною площею 160,4 кв.м., що знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Підвальна, 3

29.12.2007р. між Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради (орендодавець) та ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" (орендар) укладено договір оренди № 370/07 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад області.

Згідно вказаного договору орендарю передано в строкове платне користування нерухоме майно, що знаходиться на балансі КП ЛОР «Нерухомість та майно», загальною площею 232,4 кв.м., розміщене за адресою: м.Львів, вул.Валова,31/вул.Підвальна,3 відповідно до акту приймання-передачі нежитлових приміщень.

Водночас, як зазначає позивач за первісним позовом, договору на електропостачання приміщення площею 232,4 кв.м. між позивачем та відповідачем укладено не було, незважаючи на неодноразові звернення позивача (листи від 27.05.2009р. вих.№439/9120-5 та від 28.10.2009р. вих.№ 65/9160-04).

При цьому позивач за первісним позовом посилається на те, що відповідач за первісним позовом всупереч п.6.41 Правил не повідомляв позивача про час та місце проведення перевірки. Зазначений в акті перевірки представник позивача за первісним позовом О.В.Борецький не брав участі у перевірці, що підтверджується відсутністю його підпису на акті та не мав права на представництво інтересів позивача, в тому числі і на підставі довіреності.

Позивач за первісним позовом посилається на те, що вказана в акті схема незаконного підключення не містить жодної інформації, яка б свідчила про порушення з боку позивача.

Крім того, позивач за первісним позовом зазначає, що він орендує приміщення у іншої особи - балансоутримувача будівлі (споруди), яка перебуває у комунальній власності і цілком ймовірно, що вказане підключення, якщо воно мало місце, було зроблене задовго до того, як позивач за первісним орендував відповідні приміщення.

Також позивач за первісним позовом посилається на факт відсутності схеми електропостачання приміщення, яка могла б підтвердити, що електроенергія із вказаної в акті точки надходить напряму до орендованих приміщень.

Позивач за первісним позовом звертає увагу на те, що в схема, що міститься акті про порушення не може вбратись до уваги при визначенні доведеності факту порушень, оскільки креслення зроблено відірвано від «місцевості» та жодним чином не підтверджує висновків акту.

З огляду на перебування нежитлових приміщень в оренді у позивача та наявності їх балансоутримувача - КП ЛОР «Нерухомість та майно», будь-які претензії від відповідача повинні додатково обґрунтовуватись документами про розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, за відсутності якого позивач за первісним позовом не може нести відповідальність за дії вчинені щодо електромережі.

Позивач за первісним позовом посилається на те, що рішення ПАТ «Львівобленерго» від 09.10.2013р. № 173-аЛОЕ за своєю правовою природою є одностороннім правочином, так як створює для позивача обов»язок сплатити суму вартості недорахованої електроенергії, відтак підлягає визнанню недійсним на підставі ч.1 ст.203, ст.215 ЦК України.

Позивач за зустрічним позовом просить задоволити зустрічний позов про стягнення з відповідача за зустрічним позовом вартості недоврахованої електроенергії в сумі 180 481,78 грн. з огляду на наступне.

11.12.2007р. між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії №69682 у приміщення, що знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Підвальна, 3.

За умовами договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору. Під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов»язалися керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Відповідно до акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін відповідач за зустрічним позовом несе відповідальність за технічний стан ввідного пристрою приміщень КЛ-1 кВ від ввідного пристрою будинку по вул.Підвальна, 3, до вводу офісу і стан внутрішнього електрообладнання.

20.06.2013р. під час проведення технічної перевірки перевірки схеми обліку ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму", представниками енергоінспекції ПАТ «Львівобленерго» було виявлено, що частина офісних приміщень живиться від кабеля, самовільно приєднаного до ввідного пристрою будинку по вул.Валова, 31 у м.Львів.

За наслідками перевірки складено акт про порушення ПКЕЕ №026510 від 20.06.2013р., в якому вказано про самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника, споживання електроенергії без договору.

На підставі акту комісія по розгляду актів про порушення ПКЕЕ прийняла рішення провести нарахування вартості недоврахованої електроенергії у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, яке оформлено протоколом № 713 від 05.07.2013р. Вартість недоврахованої електроенергії становить 180 481,78 грн.

У зв»язку з відсутністю представника відповідача за зустрічним позовом на засіданні комісії, протокол засідання комісії та рахунок скеровано йому листом № 30-02146 від 05.08.2013р.

Зазначаючи про самовільне підключення до об»єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, посилаючись на ст.ст.5,26,27 Закону України «Про електроенергетику», ст.ст.1212,1213 ЦК України, п.6.40, п.6.41 Правил користування електричною енергією позивач за зустрічним позовом просить стягнути з відповідача за зустрічним позовом 180 481,78 грн. вартості недорахованої електричної енергії.

При прийнятті рішення суд виходить із наступного:

Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини. Згідно ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.

Положеннями ст.ст.627, 628, 629 ЦК України визначено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільні в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником . Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Згідно п.5.1 Правил користування електричною енергією ( далі по тексту -Правила), затвердженими Національною комісією регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.96р. (в редакції постанови НКРЕ України від 17.10.05р. №910 із змінами та доповненнями), договір про постачання електричної енергії є основним документом , який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.

26.03.2007р. Державний навчальний заклад післядипломної освіти «Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму» звернувся до Львівських міських електромереж ВАТ «Львівобленерго» щодо укладення договору про постачання електроенергії в офісні приміщення за адресою: м.Львів, вул.Підвальна,3, при цьому долучив договір оренди №2 від 22.12.2006р.

11.12.2007р. між ДНЗПО Державний навчальний заклад післядипломної освіти «Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму» (споживач) та ВАТ «Львівобленерго» (постачальник; перейменоване у ПАТ «Львівобленерго» відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства») укладено договір про постачання електроенергії №69682.

Предмет договору - постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю зазначеною в додатку №9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п.2.1 договору під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.У випадку зміни чинного законодавства України, зокрема нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини, що виникають з приводу постачання електричної енергії та стосуються предмету цього договору, застосовуються положення цих нормативно-правових актів, які мають перевагу перед положеннями цього договору (п.2.1.2).

Додатковою угодою №6 до договору про постачання електроенергії №69682 від 11.12.2007р. п.9.4 договору викладено в наступній редакції : «Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2013 року». Усі інші умови договору залишаються незмінними.

Відповідно до додатку №9 до договору в переліку об'єктів і точок комерційного обліку зазначений офіс за адресою: м.Львів, вул.Підвальна,3; дозволена потужність 7кВт; прилад обліку №019057, встановлений на сходовій клітці.

Згідно додатку №6 до договору «Однолінійна електрична схема» напрям живлення Л3-ЦРПБ/II-ТП243; постачання електроенергії в офісні приміщення здійснюється від ввідного пристрою будинку по вул.Підвальна,3.

Відповідно до додатку №11 до договору «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» споживач несе відповідальність за технічний стан ввідного пристрою офісу, КЛ-1 кВ від ввідного пристрою будинку по вул.Підвальна,3 до вводу офісу і стан внутрішнього електрообладнання офісу.

Відповідно до п.4.2.3. договору, споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електричної енергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем-юридичною особою ПКЕЕ, затвердженою постановами НКРЕ, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електричної енергії, споживання електричної енергії поза засобами обліку, інших умов, передбачених Методикою.

Відповідно до п.4.4. договору, у разі виявлення однією із сторін договору порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії чи бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт. Сторони погодили, що уповноваженим представником сторони вважається також особа, яка перебуває у трудових відносинах зі стороною та є присутньою при здійсненні перевірки та/або складання двостороннього акту порушення.

20.06.2013р. під час проведення технічної перевірки схеми обліку ДНЗПО "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму", представниками енергоінспекції ПАТ «Львівобленерго» було виявлено, що частина його офісних приміщень живиться від кабеля, самовільно приєднаного до ввідного пристрою будинку по вул.Валова,31 у місті Львові.

Факт виявленого порушення оформлено актом порушення ПКЕЕ №026510, в якому зазначено про самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника, споживання електроенергії без договору. До акту про порушення ПКЕЕ складена схема-додаток (графічне зображення електричної схеми самовільного підключення ).

Відповідно до п.6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електроенергії порушень ПКЕЕ на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електроенергії. Акт підписується представником постачальника електроенергії та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Акт порушення ПКЕЕ №026510 складено трьома уповноваженими представниками енергоінспекції ПАТ «Львівобленерго», а саме інспектором ВРНС РЕМ-2 Хахулою В.З., інспектором ВРНС Пироженком В.М., інспектором ВРНС Максимчуком Ю.В. в присутності працівника ДНЗПО Державний навчальний заклад післядипломної освіти «Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму» Борецького О.В. та працівника балансоутримувача будинку КП «Нерухомість та майно» О.Величко. В акті зазначено, що п.О.Борецький від підпису акту відмовився.

Як надав пояснення Борецький О.В., він допустив працівників енергопостачальника до перевірки та надав доступ до засобу обліку, який знаходився в щитку, закритому на ключ.

Інспекторами проводився комплекс робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку ПУЕ та іншим нормативно-технічним документам.

За результатами перевірки 20.06.2013р. була також видана Вимога №048244 про приведення розрахункових засобів обліку і схем їх підключення у відповідність до вимог ПКЕЕ та нормативно-технічних документів, яку підписав представник споживача Борецький О.В.

Листом №30-01812 від 21.06.2013р. ДНЗПО Державний навчальний заклад післядипломної освіти «Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму» скеровано Акт порушення ПКЕЕ №026510 та запрошено останнього на засідання комісії.

На підставі акту, комісія ЛМЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ прийняла рішення провести нарахування вартості недоврахованої електроенергії у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (в подальшому Методика), затв. постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006р. із змінами і доповненнями, яке оформлене протоколом №173 від 05.07.2013р.

Відповідно порушення, зафіксоване в акті №026510: «…самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника» відповідає п.5.п.2.1 Методики.

Відповідно до п.2.6. Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у п.5.п.2.1 Методики та за умови відсутності Договору величина розрахункового добового обсягу споживання електроенергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення розраховується за формулою п.2.7 Методики :

Wдоб.с.п.=Pс.п.*t вик.с.п.,

де Рс.п.-потужність самовільного підключення , визначена за формулою п.2.9: Рс.п.=3*I*U*cos ц, де I- сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу жили проводу, що використаний у схемі самовільного підключення до мережі та зафіксований в Акті (мідь, 10 ммІ) та допустимого тривалого струму, який може ним протікати. Поперечна площа перерізу проводів, що використана у схемі самовільного підключення, визначена на підставі показів повіреного штангенциркуля (ШЦ-1).

t вик.с.п.- час використання самовільного підключення протягом доби приймається 12 год./доб.

Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електроенергії взята кількість днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Відповідно вартість недоврахованої електроенергії становить 180 481,78 грн.

Протокол №173 від 05.07.2013р. з рахунком скеровано листом №30-02146 від 05.08.2013р.

08.10.2013р. ДНЗПО Державний навчальний заклад післядипломної освіти «Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму» звернувся листом №116/9160-06 щодо перегляду нарахувань по акту№026510.

Комісія виконавчої дирекції ПАТ «Львівобленерго» по розгляду актів про порушення ПКЕЕ вирішила рішення комісії ЛМЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ згідно протоколу №173 від 05.07.2013р. залишити без змін. Таке рішення оформлене протоколом №173-а ЛОЕ від 09.10.2013 року та скероване рекомендованим листом 11.10.2013 року.

За змістом норм пунктів 6.40-6.42 ПКЕЕ за своєю правовою природою акт про порушення ПКЕЕ є лише фіксацією факту порушення, яке було виявлено при проведенні перевірки дотримання споживачем ПКЕЕ. Підставою для перерахунку обсягу спожитої електроенергії та нарахування плати за недовраховану електроенергію є факт порушення ПКЕЕ.

Виявлене порушення полягало у самовільному підключенні електроустановок до мережі енергопостачальника, безоблікове споживання електроенергії без відповідного договору.

У позовній заяві позивач за первісним позовом зазначив, що договору про постачання електроенергії у приміщення, які останній приєднав до орендованих по договору оренди №320/07 від 06.12.2007 року, не укладав; електроенергія ним споживалась. Таким чином факту порушення ПКЕЕ не спростовано.

Надані представником позивача за первісним позовом листи від 27.05.2009р. вих.№439/9120-5 та від 28.10.2009р. вих.№ 65/9160-04, не є належними доказами звернення до відповідача за первісним позовом із заявами про укладення договору на постачання електричної енергії приєднаних (площею 72,00 кв.м.), до раніше орендованих нежитлових приміщень (площею 160,00 кв.м.), що знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Валова, 31 (Підвальна,3), зважаючи на відсутність належних та допустимих доказів скерування їх енергопостачальнику.

Надані позивачем за первісним позовом копії з журналу вихідної кореспонденції не можуть бути такими доказами, оскільки вони підтверджують лише факт реєстрації вихідної кореспонденції у журналі та не є доказами її надсилання через поштове відділення зв»язку.

Порядок укладення договору на споживання електричної енергії врегульований розділом 5 Правил. Відтак, позивач за первісним позовом після реконструкції приміщення та приєднання додаткової площі до раніше орендованих приміщень зобов»язаний був звернутися до відповідача за первісним позовом із заявою про укладення договору.

Посилання позивача за первісним позовом на відсутність акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін є безпідставним, оскільки такий акт є невід»ємним додатком до договору про постачання електричної енергії та підписується сторонами при укладенні договору. Оскільки договір між сторонами на постачання електроенергії у приміщення площею 72,00 кв.м. за адресою: м.Львів, вул.Валова, 31 (Підвальна,3) не було укладено, що не заперечує позивач за первісним позовом, відтак вказаний акт не може існувати.

Посилання позивача за первісним позовом на відсутність повноважень у Борецького О.В. на представництво інтересів позивача, в тому числі і на підставі довіреності при проведені перевірки представниками ПАТ «Львівобленерго» є безпідставним та спростовується п.4.4. договору про постачання електроенергії укладеного між сторонами 11.12.2007р. за №69682 в якому міститься положення про те, що уповноваженим представником сторони вважається також особа, яка перебуває у трудових відносинах зі стороною та є присутньою при здійсненні перевірки.

В матеріалах справи знаходиться копія наказу від 18.07.2012р. за №26-К, який підтверджує факт перебування п.Борецького О.В. у трудових відносинах з позивачем за первісним позовом станом на дату проведення перевірки.

Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Невід'ємним додатком та істотною умовою договору про постачання електричної енергії №64718 від 29.11.2007р. є додаток №6 «Однолінійна електрична схема», на якій вказано тим та номінал силового трансформатора, довжину, переріз та марку лінії, тип і номінал трансформаторів струму та напруги, величину дозволеної до використання постужності. Так, зокрема вказана марки та тип кабеля ВВГ-1 3х6,0 + 1х4,0 м.м.кв., L = 21 м.

Водночас додатком № 1 до акту про порушення «Правил користування електричною енергією» від 20.06.2013р. № 026510 є схема виявленого порушення, на якій вказано виявлений кабель З ПВ-З 1х10 м.м. 2, що веде до приміщень позивача за первісним позовом, який є нішим ніж той, що міститься у договорі постачання електричної енергії №64718 від 29.11.2007р.

Відповідно до ст.235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 ст.236 ГК України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Відповідно до ч.2 ст.236 ГК України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Отже, зі змісту вказаних положень чинного законодавства вбачається, що рішення постачальника електричної енергії про донарахування споживачу 180 481,78 грн. вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією, а не одностороннім правочином в розумінні статті 202 ЦК України.

За частиною 2 статті 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Крім того, право споживача на оскарження в судовому порядку рішення комісії постачальника електроенергії передбачено пунктом 6.42 ПКЕЕ. Вказане положення узгоджується з позицією Верховного суду України викладеною у постанові від 16.05.2011р. за №2-28/2397-2010).

Водночас, слід зазначити, що позивач за первісним позовом оскаржує не рішення комісії ЛМЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ оформлене протоколом № 173 від 05.07.2013р. яким накладено оперативно-господарські санкції, а рішення ПАТ «Львівобленерго» від 09.10.2013р. № 173-аЛОЕ, яким переглянуто та залишено без змін рішення комісії ЛМЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ згідно протоколу № 173 від 05.07.2013р.

Зважаючи на вищенаведені обґрунтування суд дійшов висновку відсутності підстав для задоволення первісного позову про визнання недійсним рішення ПАТ "Львівобленерго" (комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією виконавчої дирекції ПАТ "Львівобленерго") про нарахування обсягу та вартості недоврахованої електроенергії від 09.10.2013р. за № 173-аЛОЕ.

При прийнятті рішення по зустрічному позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України - за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до вимог ст.26 Закону України "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією (далі- ПКЕЕ), затверджених Національною комісією регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996р. (в редакції постанови НКРЕ України від 17.10.2005р. №910 із змінами та доповненнями) постачання електричної енергії здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, який укладається між споживачем та постачальником електричної енергії.

Згідно із п. 5.1 ПКЕЕ, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.

Відповідно до вимог ст.27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку .

Згідно розділу 10 ПКЕЕ, споживач зобов'язаний: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок; не допускати безоблікового користування електроенергією від технологічних електричних мереж споживача (внутрішньобудинкових мереж); оперативно повідомляти щодо виявлення безоблікового користування електроенергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пунктом 1.2 ПКЕЕ визначено, що недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Відповідно до вимог п.6.41 ПКЕЕ, у разі виявлення уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень ПКЕЕ або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. У разі відмови споживача підписати акт у ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше, ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

20.06.2013р. під час проведення технічної перевірки схеми відповідача за зустрічним позовом представниками енергоінспекції ПАТ «Львівобленерго» було виявлено, що частина офісних приміщень живиться від кабеля, самовільно приєднаного до ввідного пристрою будинку по вул.Валова, 31 у м.Львів.

За наслідками перевірки складено акт про порушення ПКЕЕ №026510 від 20.06.2013р., в якому вказано про самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника, споживання електроенергії без договору.

На підставі акту комісія по розгляду актів про порушення ПКЕЕ прийняла рішення провести нарахування вартості недоврахованої електроенергії у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, яке оформлено протоколом № 713 від 05.07.2013р. Вартість недоврахованої електроенергії становить 180 481,78 грн.

Відповідач за зустрічним позовом своїм право бути присутнім на засіданні комісії не скористався, про що вказано у протоколі, відтак, протокол засідання комісії та рахунок скеровано листом №30-02146 від 05.08.2013р. Факт надсилання підтверджується списками відправленої кореспонденції з штемпелем поштового відділення зв»язку від 21.06.2013р. та фіскальним чеком від 21.06.2013р. №4185.

08.10.2013р. відповідач за зустрічним позовом звернувся листом №116/9160-06 щодо перегляду нарахувань по акту №026510 від 20.06.2013р.

Комісія виконавчої дирекції ПАТ «Львівобленерго» по розгляду актів про порушення ПКЕЕ вирішила рішення комісії ЛМЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ згідно протоколу №173 від 05.07.2013р. залишити без змін. Вказане рішення оформлено протоколом №173-а ЛОЕ від 09.10.2013р. та скероване рекомендованим листом 11.10.2013р.

Зважаючи на вищенаведені обґрунтування по первісному позову, враховуючи, відсутність підстав для визнання недійсним рішення ПАТ «Львівобленерго» оформленого протоколом №173-а ЛОЕ від 09.10.2013р., зустрічний позов про стягнення з Державного навчального закладу післядипломної освіти "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" недоврахованої електричної енергії в сумі 180 481,78 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.4 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За умовами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно із ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Судовий збір в сумі 1 147,00 грн. сплачений позивачем за первісним позовом згідно квитанції №12868.355.2 від 28.10.2013р. відповідно до вимог ст.49 ГПК України слід покласти на нього.

Судовий збір в сумі 3 609,63 грн., сплачений позивачем за зустрічним позовом, згідно платіжного доручення №17439 (#45080656), слід покласти на відповідача за зустрічним позовом.

Керуючись ст.ст.26, 27 Закону України «Про електроенергетику», ст.ст. 11, 627-629 ЦК України, ст.ст. 235, 236, 237, 275 ГК України, ст.ст. 4 3 , 33, 34, 43, 49, 60, 75, 82-85, 87, 115, 116 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні первісного позову відмовити повністю.

2. Судові витрати за первісним позовом покласти на позивача за первісним позовом.

3. Зустрічний позов задоволити повністю.

4. Стягнути з Державного навчального закладу післядипломної освіти "Навчально-методичний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму" (04050, м.Київ, вул.Білоруська, 24, код ЄДРПОУ 33695210) на користь Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" (79026, м.Львів, вул.Козельницька, 3, код ЄДРПОУ 00131587) 180 481,78 грн. вартості недоврахованої електроенергії та 3 609,63 грн. судового збору.

5. Наказ видати згідно вимог ст.116 ГПК України, після набрання рішенням суду законної сили.

6. Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.

Повний текст рішення

виготовлено 24.02.2014р.

Суддя Сухович Ю.О.

Суддя Ділай У.І.

Суддя Мазовіта А.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення19.02.2014
Оприлюднено28.02.2014
Номер документу37359085
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/4157/13

Ухвала від 01.10.2014

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 15.09.2014

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 15.01.2014

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 11.12.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 06.02.2014

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 15.01.2014

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 20.11.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Рішення від 18.03.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Постанова від 22.12.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Т.С.

Ухвала від 11.12.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Т.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні