cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/378/14 04.03.14
За позовом Комунального підприємства "Черкасиінвестбуд" Черкаської міської ради;
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ела Групп";
про стягнення 91 350,00 грн.
О. В. Мандриченко
Представники:
Від позивача: Кононенко О. В., представник, довіреність № б/н від 10.01.2014 р.;
Мироненко Л. Б., представник, довіреність № 1/13 від 07.02.2014 р.;
Сіренко О. В., директор підприємства, наказ № 24-к від 08.07.2013 р.
Від відповідача: не з'явився.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.01.2014 року порушено провадження у справі № 910/378/14, розгляд справи призначено на 11.02.2014 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.02.2014 р. відкладено розгляд справи до 04.03.2014 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 91 350,00 грн. заборгованості по орендній платі, а також 1 827,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.
У судовому засіданні 04.03.2014 р. представники позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач був належним чином повідомлений про час, день і місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням, яке повернулось на адресу суду і підтверджує факт направлення ухвали господарського суду на адресу відповідача, зазначену у витязі з ЄДРПОУ.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. Згідно статті 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала направляється за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідач не направив в судове засідання своїх повноважних представників, однак у своєму письмовому відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечував, просив у позові відмовити повністю.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Зважаючи на те, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд-
В С Т А Н О В И В:
Між Державним комунальним підприємством «Черкасиінвестбуд» (найменування якого на підставі рішення четвертої сесії Черкаської міської ради від 24.07.2008 р. № 4-569 змінено на Комунальне підприємство «ЧЕРКАСИІНВЕСТБУД») (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕЛА ГРУПП» (орендар) 07 липня 2008 р. було укладено договір оренди об'єкта нерухомості № 4, за умовами якого орендодавець зобов'язується передати орендареві, а орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування нежитлові приміщення, розташовані у межах промислової бази, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Першотравнева, 64, та належить до міської комунальної власності та знаходиться на балансі ДКП «Черкасиінвестбуд» (п. 1.1 договору).
Характеристика нерухомого майна, що є предметом договору, узгоджена сторонами в додатку № 2 до договору. (п.1.2. договору)
Щомісячний розмір орендної плати погоджено сторонами в сумі 17 000,00 грн. (додаток № 1 до договору) та встановлено, що орендна плата підлягає індексації відповідно до індексу інфляції, який щомісячно визначається Мінстатом України (п. 5.3 договору).
Відповідно до п. 5.4, 5.5 договору встановлена оплата перераховується щомісячно до 10 числа поточного місяця на поточний рахунок орендодавця.
Згідно з п. 1.3 вказаного договору, орендарю передається у користування земельна ділянка під зазначеними приміщеннями, а також додаткова площа, необхідна для користування ними та здійснення господарської діяльності. орендар щомісячно відшкодовує орендодавцю плату за користування земельною ділянкою у розмірі сплачуваного орендодавцем земельного податку.
Орендар також сплачує орендодавцю вартість фактично отримуваних комунальних послуг водопостачання, каналізація, газ, теплова енергія і т.п.) та електропостачання, а також сплачує вартість послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання відповідно до рахунків, які щомісячно виставляються орендодавцем до оплати (п. 5.6 договору).
Договір оренди укладено на термін з 07.07.2008 р. по 07.07.2010 р. (п. 4.1 договору).
На виконання п. 1.1 укладеного договору, 07.07.2008 року позивач передав у користування відповідачу, а відповідач прийняв обумовлене договором нерухоме майно, що підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі нежитлових будівель.
Позивач зазначає, що в порушення умов договору оренди відповідач неналежним чином виконує свої зобов'язання в частині повної та своєчасної сплати орендної плати та інших платежів за договором, що призвело до виникнення у відповідача заборгованості в розмірі 91 350,00 грн.
Матеріалами справи встановлено, що 01.07.2010 р. відповідач звернувся до позивача з листом, в якому просив продовжити строк дії договору оренди. До узгодження умов договору та його підписання відповідач зобов'язався сплачувати орендну плату згідно умов договору № 4 від 07.07.2008 р. Позивач стверджує, що після закінчення дії договору, відповідач приміщення не звільнив, продовжує ним користуватися до цього часу, але орендну плату вносить невчасно та не у повному обсязі.
Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України та Глави 30 Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", термін договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Незважаючи на те, що п. 4.1 договору було визначено строк оренди до 07.07.2010 р., відповідач не повернув позивачу нерухоме майно за актом приймання-передачі, як це передбачено п. 8.1 договору, а продовжує користуватися майном до цього часу. Враховуючи відсутність заяв сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, на підставі ст. 17 Закону "Про оренду державного та комунального майна", він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах.
Крім того, у матеріалах справи міститься лист № 10-07/01 від 01.07.2010 р., яким відповідач звернувся до позивача з проханням продовжити термін дії договору оренди та до узгодження умов договору та його підписання - зобов'язався сплачувати орендну плату згідно умов договору № 4 від 07.07.2008 р.
Оскільки законом визначено умови, за яких договір оренди вважається пролонгованим на строк, який був раніше встановлений, і на тих самих умовах, що були передбачені договором, то для продовження дії договору не вимагається обов'язкового укладення нового договору або внесення змін до нього, (п. 4.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна від 29.05.2013 р. № 12).
Таким чином, договір № 4 від 07.07.2008 р. на даний час є чинним, відповідач зобов'язаний сплачувати орендну плату та інші платежі у розмірі та строки, що передбачені цим договором.
Судом встановлено, що відповідач не виконав свої зобов'язання в частині сплати орендних та інших платежів за договором у повному обсязі, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 91 350,00 грн., що підтверджується копіями банківських виписок та приходних касових ордерів.
Як визначено частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК України та ч.7 статті 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, крім випадку коли право такої відмови встановлено договором або законом.
За змістом статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, факт наявності заборгованості у розмірі 91 350,00 грн. за договором оренди об`єкта нерухомості № 4 від 07.07.2008 року у відповідача перед позивачем належним чином доведений та документально підтверджений, тому позовні вимоги в цій частині визнаються судом обґрунтовані та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Доводи відповідача щодо закінчення строку договору є необґрунтованими, безпідставними та спростовуються матеріалами справи, а саме, відсутністю акту приймання передачі об'єкта з оренди, а також листом № 10-07/01 від 01.07.2010 р., яким відповідач звернувся до позивача з проханням продовжити термін дії договору оренди № 4 від 07.07.2008 р.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Комунального підприємства "Черкасиінвестбуд" Черкаської міської ради є правомірними та обґрунтованими, а тому задовольняються в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ела Групп" (04050, м. Київ, вул. Артема, буд. 103, в літ. «А», код ЄДРПОУ 35743763) на користь Комунального підприємства "Черкасиінвестбуд" Черкаської міської ради (інд. 18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 47, код ЄДРПОУ 22797909) 91 350 (дев'яносто одну тисячу триста п'ятдесят) грн. 00 коп. заборгованості по орендній платі та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя О.В. Мандриченко Дата складання рішення 13.03.2014 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2014 |
Оприлюднено | 17.03.2014 |
Номер документу | 37637094 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні