Рішення
від 04.06.2009 по справі 30/204
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

30/204

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  30/204

04.06.09

За позовом   Регіонального відділення Фонду державного майна України по

                      місту Києву

До                     Товариства з обмеженою відповідальністю «Посейдон»

Про                       стягнення 89601,51 грн.  

                                                                                                     Суддя Ващенко Т.М.

Представники сторін:

Від позивача          Конта М.П. –представник за довіреністю № 53 від 31.05.09.

Від відповідача     Січнева О.М.. –керівник

Обставини справи:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги  Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву до Товариства з обмеженою відповідальністю «Посейдон»про стягнення з відповідача 89 601,51 грн. заборгованості (80 851,39 грн. –основний борг, 4 950,53 грн. –пеня, 3 799,59 грн. збитків від інфляції), що виникла внаслідок неналежного виконання взятих на себе останнім зобов'язань згідно договору оренди  нерухомого майна, що належить до державної власності № 921 від 31.10.02.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.04.09. було порушено провадження у справі № 30/204 та призначено її до розгляду на 12.05.09.

Судове засідання призначене на 12.05.09. не відбулося з поважних причин.

Відповідно до письмового повідомлення суду від 12.05.09. сторін було повідомлено, про те, що розгляд справи № 30/204 відбудеться 04.06.09. о 11-20, дане повідомлення було направлено сторонам поштою.

Представник відповідача вимог ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі № 30/204 від 13.04.09. не виконав. В усних поясненнях представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що позовні вимоги визнає повністю.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні 04.06.09. за згодою представників позивача і відповідача було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

31.10.02 між Фондом державного майна України (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Посейдон» (Орендар) було укладено договір № 921 нерухомого майна, що належить до державної власності (далі Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у довгострокове користування нерухоме майно –частину причалу парку ім.. Примакова (надалі –Майно), площею 269,34 кв. м., розміщене за адресою м. Київ, Набережне шосе, парк ім.. Примакова, що знаходиться на балансі ВАТ «Київський річковий порт»(надалі -Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з актом оцінки і становить за експертною оцінкою станом на 30.04.02. –306298,83 грн. Майно передано в оренду з метою швартови дебаркадера та торгівлі продовольчими товарами (крім товарів підакцизної групи).

У відповідності до приписів ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»термін, на який укладається договір оренди є істотною умовою договору оренди.

Частина 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»визначає, що термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

Відповідно до ч.1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Пунктом 10.1. договору сторонами встановлено, що договір укладено строком на 3 роки, що діє з 31.10.02. до 31.10.05.

04.04.05. сторонами було укладено додаткову угоду до Договору, згідно якої Орендодавцем визначено Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву.

Додатковою угодою № 2 від 23.10.06. сторонами внесено зміни до Договору, а саме продовжено його дію на 3 роки.

Згаданою угодою розділ 1 п.1.1. Договору викладено в наступній редакції:

«Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування державне нерухоме майно (надалі – Майно), загальною площею 269,34 кв. м. за адресою м. Київ, Набережне шосе, парк ім.. Примакова, що знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства «Київський річковий порт»(надалі - Балансоутримувач), але не ввійшло до його статутного фонду, вартість якого становить за експертною оцінкою станом на 31.05.06. –857 581,02 грн. Майно передається в оренду з метою стоянки несамохідного судна –194 кв. м., та розміщення кафе без продажу товарів підакцизної групи –73,34 кв. м.».

Відповідно до п. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно п. 5. ст. 762 Цивільного кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно п. 5.2. договору орендар зобов'язався своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Пунктом 3.1. Договору встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України ВІД 04.10.95. № 786 (із змінами та доповненнями) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди вересень 2002 року –2 461,53 грн.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Згідно з п. 3.2 Договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Пунктом 3.3. Договору встановлено, що орендна плата перераховується до державного бюджету щомісячно не пізніше 10 числа, наступного за звітним.

Додатковою угодою № 2 від 23.10.06. сторонами внесено зміни до Договору, а саме п. 3.1. викладено в редакції:

«Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) вересень 2006 року –7 362,40 грн.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.»

Додатковою угодою № 3 від 12.06.07. сторонами знову внесено зміни до п. 3.1. Договору та викладено його в редакції:

«Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за перший/базовий/ місяць розрахунку січень 2007 року –10 119,25 грн.

Згідно п. 5.6. Договору Орендар зобов'язався щомісячно до 12 числа місяця, наступного за звітним, надавати Орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати (копію платіжного доручення з відміткою банку).

Однак, відповідач в порушення умов Договору не виконав основного  обов'язку орендаря, орендну плату повністю до Державного бюджету України не вніс, в результаті чого виникла заборгованість і яка, як вбачається з наданого позивачем та неоспореного відповідачем  розрахунку, становить  80 851,39 грн.

Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо  у  зобов'язанні  встановлений  строк  (термін)  його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. 3. ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендар  зобов'язаний  вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 80 851,39 грн. основного боргу обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник  вважається  таким,  що  прострочив,  якщо  він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його  у  строк, встановлений договором або законом.

Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку,  передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Згідно п. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Пунктом 3.5. Договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі стягується до бюджету відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частина 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Сторони можуть домовитись про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків передбачених законом.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема сплата неустойки.

При укладанні договору № 105/35-02 від 27.11.02. сторони визначили розмір відповідальності за порушення зобов'язання щодо оплати орендних платежів.

Згідно ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Стаття 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»встановлює, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

В зв'язку з тим, що взяті на себе зобов'язання по сплаті орендної плати відповідачем не виконані, він повинен сплатити позивачу, крім суми основного боргу, пеню відповідно до п. 3.5. Договору оренди та Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», розмір якої за розрахунками позивача та неоспореними відповідачем становить  4 950,53 грн.

Вимоги позивача в частині стягнення пені в розмірі 4 950,53 грн., обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача щодо стягнення з відповідача збитків від зміни індексу інфляції в розмірі 3 799,59 грн. (за обґрунтованим розрахунком позивача).

Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 5 ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Таким чином, позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України,  підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.  

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Посейдон»(м. Київ, Набережне шосе, парк ім. Примакова, код 20074791) на користь держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву за реквізитами: одержувач –ВДК у Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача –ГУДК в м. Києві, р/р 31111094700011, МФО 820019, КЕКД 22080300, назва - плата за оренду майна бюджетних установ  -  80 851 (вісімдесят тисяч вісімсот п'ятдесят одну) грн. 39 коп. основного боргу, 4 950 (чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят) грн.. 53 коп. пені та 3 799 (три тисячі сімсот дев'яносто дев'ять) грн. 59 коп. збитків від зміни індексу інфляції.

3. Стягнути  з Товариства з обмеженою відповідальністю «Посейдон»(м. Київ, Набережне шосе, парк ім. Примакова, код 20074791) в доход Державного бюджету України  896 (вісімсот дев'яносто шість) грн. 01 коп. витрат по сплаті державного мита.

4. Стягнути  з Товариства з обмеженою відповідальністю «Посейдон»(м. Київ, Набережне шосе, парк ім.. Примакова, код 20074791) 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу до спеціального фонду Державного бюджету по КЕКД 22050000 «Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах».

5. Після вступу рішення в законну силу видати накази.

6. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.

Суддя                                             Ващенко Т.М.

Дата підписання

рішення 12.06.09.

                              

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.06.2009
Оприлюднено22.06.2009
Номер документу3877930
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —30/204

Ухвала від 29.01.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 17.01.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 14.12.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 28.11.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 16.11.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 02.11.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 03.08.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 21.12.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Рішення від 20.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 13.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні