Постанова
від 18.01.2007 по справі 20-12/104
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

20-12/104

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

          

18 січня 2007 р.                                                                                   № 20-12/104  

Вищий господарський суд  України у складі колегії суддів :

головуючий суддя Першиков Є.В.

суддіСавенко Г.В.

Ходаківська І.П.

розглянувши

касаційну скаргуОрганізації орендарів орендного підприємства громадського харчування “Корабельний”

напостанову від 11.10.2006р. Севастопольського апеляційного господарського суду

у справі№  20-12/104 Господарського суду   м.Севастополя       

за позовомОрганізації орендарів орендного підприємства громадського харчування “Корабельний”

до  Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту СевастополюФонду комунального майна Севастопольської міської ради

про за зустрічним позовом

до

про продовження договору оренди Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту СевастополюОрганізації орендарів орендного підприємства громадського харчування “Корабельний”визнання відсутності прав на приватизацію цілісного майнового комплексу “Корабельний” способом викупу

З участю представників :

позивача – Починська І.В., за довіреністю

                    Купряшина Н.В.,  директор орендного підприємства  "Корабельний

відповідача – Сазонов О.В., за довіреністю  

                        Сотник С.С., за довіреністю

  

                                                    ВСТАНОВИВ :

         Рішенням господарського суду міста Севастополя від 08.09.2006 у справі № 20-12/104 частково задоволено позов Організації орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю, Фонду комунального майна Севастопольської міської ради про продовження договору оренди від 29.12.1990 та додаткової угоди від 01.07.1994, спонукання здійснити приватизацію та укласти договір купівлі-продажу.

        Визнано право за Організацією орендарів орендного підприємства громадського харчування „Корабельний" на приватизацію цілісного майнового комплексу „Корабельний". Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю зобов'язано здійснити приватизацію цілісного майнового комплексу „Корабельний" відповідно до рішення сесії Севастопольської міської ради від 04.03.2003 за № 637. Фонд комунального майна Севастопольської міської ради зобов'язано  продовжити договір оренди цілісного майнового комплексу „Корабельний" від 29.12.1990 на той же термін та на тих самих умовах, але не більш ніж до кінця процесу приватизації цілісного майнового комплексу „Корабельний" відповідно до рішення сесії Севастопольської міської ради від 04.03.2003 за № 637.

         У задоволені зустрічного позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю відмовлено.

        Постановою від 11.10.2006р. Севастопольського апеляційного господарського суду скасовано рішення господарського суду міста Севастополя від 08.09.2006 у справі № 20-12/104 у частині задоволення позовних вимог Організації орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний"  про:

      - визнання за Організацією орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" права на приватизацію цілісного майнового комплексу "Корабельний";

    - зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю здійснити приватизацію цілісного майнового комплексу „Корабельний" відповідно до рішення сесії Севастопольської міської ради від 04.03.2003 за № 637;

   - зобов'язання Фонду комунального майна Севастопольської міської ради продовжити договір оренди цілісного майнового комплексу „Корабельний" від 29.12.1990 на той же термін та на тих самих умовах, але не більш ніж до кінця процесу приватизації цілісного майнового комплексу „Корабельний" відповідно до рішення сесії Севастопольської міської ради від 04.03.2003 за № 637 (пункти 1-4 резолютивної частини рішення).

  -  покладення на Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю, Фонд комунального майна Севастопольської міської ради судових витрат (пункти 6, 7 резолютивної частини рішення).

     Постановлено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Організації орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю, Фонду комунального майна Севастопольської міської ради про визнання права на приватизацію цілісного майнового комплексу „Корабельний", зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю здійснити приватизацію цілісного майнового комплексу „Корабельний", зобов'язання Фонду комунального майна Севастопольської міської ради продовжити договір оренди цілісного майнового комплексу "Корабельний" від 29.12.1990 відмовлено.  

       У частині відмови у задоволенні позовних вимог Організації орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" щодо зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по м.Севастополю укласти договір купівлі-продажу орендованого майна за договором від 29.12.1990 та додаткової угоди від 01.07.1994 та відмови у задоволенні зустрічних позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю рішення залишено без змін.  

       Організація орендарів орендного підприємства громадського харчування “Корабельний” звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову від 11.10.2006р. Севастопольського апеляційного господарського суду повністю та передати справу на новий розгляд до Господарського суду міста Севастополя.

       Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга  підлягає задоволенню, виходячи з наступного.   

       Як вбачається з матеріалів справи,  у травні  2006 року Організація орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" звернулась до господарського суду з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю, Фонду комунального майна Севастопольської міської ради, про  спонукання продовжити дію договору оренди комунального майна від 29.12.1990 та додаткової угоди від 01.07.1994 в частині викупу орендованого майна та визнання за нею права на приватизацію, посилаючись на те, що відповідачі безпідставно порушують право Організації орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" на приватизацію орендованого цілісного майнового комплексу „Корабельний” відповідно до рішення Севастопольської міської ради від 04.03.2003 № 637.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю звернулось з зустрічним позовом, про  визнання відсутності права Організації орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний"  на приватизацію спірного об'єкту способом викупу.

Як встановлено судами 29.12.1990 між виробничо-торговим об'єднанням суспільного харчування Севастопольського виконкому міської ради (правопопередником Фонду комунального майна міста Севастополя та Фонду комунального майна Севастопольської міської ради) та орендним підприємством громадського харчування „Корабельний” (правопопередником Організації орендарів Орендного підприємства громадського харчування „Корабельний") було укладено договір оренди підприємства громадського харчування „Корабельний”.

01.07.1994 між Організацією орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" та Фондом комунального майна міста Севастополя (правонаступник –Фонд комунального майна Севастопольської міської ради) було укладено додаткову угоду щодо викупу орендованого майна до договору оренди від 29.12.1990.

Пунктом 2.1 додаткової угоди передбачено, що орендар викупляє, а орендодавець продає орендоване державне майно згідно з додатком №1 до договору оренди від 29.12.1990.

        Пунктом 4.1 додаткової угоди встановлено строк викупу до 31.12.2005.

        Згідно рішення сесії Севастопольської міської ради від 26.04.1995 року №112, затверджено Перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації та визначено  способи приватизації, зокрема, для орендних підприємств викуп Організацією орендарів, товариством покупців, утворених робітниками відповідного структурного підрозділу орендного підприємства, яке виділяється в окремий об'єкт приватизації.

Згідно додатку № 1 до рішення сесії Севастопольської міської ради від 26.04.1995 року № 112 (розділ "Громадське харчування", пункт № 3) ухвалено рішення про приватизацію ОП "Корабельний".

        Пунктом 4 Указу Президента України "Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні" від 30.12.1994 року № 827 передбачено, що організація орендарів, товариство покупців, інші юридичні особи, створені працівниками орендного підприємства, структурного підрозділу орендного підприємства, який виділяється в окремий об'єкт приватизації, в тому числі такого, договором оренди якого не передбачено право на викуп орендованого майна, мають права на приватизацію орендованого майна, його частки (щодо структурних підрозділів) шляхом викупу, якщо вони до 1 вересня 1995 року подали в установленому порядку про це відповідну заяву.

  Як встановлено  господарським судом Організація орендарів орендного підприємства громадського харчування «Корабельний»31.05.1995року подала до регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю заяву про приватизацію цілісного майнового комплексу орендного підприємства громадського харчування «Корабельний».

   31.05.1995 року регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Севастополю своїм наказом № 400 зареєструвало заяву про приватизацію цілісного майнового комплексу орендного підприємства громадського харчування «Корабельний».

Згідно пункту 5 статті 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", відмова в приватизації можлива тільки у випадках, коли:

- особа, яка подала заяву, не може бути визнана покупцем підприємства згідно з цим Законом;

- є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства;

- не затверджено переліків, передбачених частиною першою цієї статті.

  Згідно рішення сесії Севастопольської міської ради від 04.03.2003 року № 637 та додатку  № 10, затверджено Перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації та визначені повноваження регіонального відділення, як органу приватизації орендного підприємства громадського харчування «Корабельний».

 Згідно до статті 8 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)"   органи приватизації :

- визначають ціну продаж об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову ціну продаж об'єкта на аукціоні, за конкурсом;

- готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації.

Севастопольський апеляційний господарський суд в оскаржуваній постанові прийшов до висновку, що Організація орендарів орендного підприємства громадського харчування „Корабельний" позбавлена права на приватизацію цілісного майнового комплексу „Корабельний", оскільки додаткова угода від 01.07.1994р. між Організацією орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" та Фондом комунального майна міста Севастополя щодо викупу орендованого майна  не містить конкретних умов про ціну об'єкту приватизації та строки внесення платежу, тому  її не можна вважати укладеною. У зв'язку з цим, в задоволенні  вимог позивача відмовлено.  

Разом з цим, як вбачається із додаткової угоди від 01.07.1994 до договору оренди від 29.12.1990р., в ній  визначені наступні умови викупу Організацією орендарів Орендного підприємства громадського харчування "Корабельний" :

- майно, що підлягає викупу - згідно з додатком № 1 та договору оренди від 29.12.1990 року (пункт 2.1 додаткової угоди);

        - вартість майна,  що викупається, визначається на момент викупу за його залишковою вартістю згідно з законодавством на момент викупу, Методики по оцінці майна, що приватизується і інших  нормативних актів і остаточно визначається в договорі купівлі-продажу (пункт 2.3 додаткової угоди);

        - строк викупу до 31.12.2005р. (пункт 4.1 додаткової угоди);

        - квота використання приватизаційних майнових сертифікатів при розрахунках за об'єкт приватизації - 70% від вартості майна (пункт 5.1 );

        -  викуп орендованого майна оформляється договором купівлі-продажу, який укладається згідно з діючим законодавством на момент викупу. Ціна, квота використання приватизаційних майнових сертифікатів, засоби платежу, порядок і строк викупу можуть уточнюватися в договорі купівлі-продажу. Порядок і строки внесення платежів визначаються договором купівлі-продажу (частини 2-5 пункту 5.2 додаткової угоди);

       - зміни до зазначеної угоди можливі за згодою сторін шляхом підписання додатків до угоди (пункт 6.1 додаткової угоди).

         Колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю, встановленими судом.

        Відхиляючи будь-які доводи сторін чи спростовуючи подані стороною докази, господарський суд  повинен у мотивувальній частині рішення навести правове обґрунтування і ті доведені фактичні обставини, з огляду на які ці доводи або докази не взято до уваги судом.

         Визнаючи додаткову угоду неукладеною апеляційний суд не дав оцінки вищенаведеним умовам договору, а також не врахував відповідні вимоги   законодавства про приватизацію, що передбачають порядок визначення  умов договору купівлі-продажу об'єкту приватизації. Зазначені обставини не досліджувалися і судом першої інстанції.

        Отже, спір був розглянутий судом не в повному обсязі, що є порушенням принципу всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи.

        Оскільки передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, рішення та постанова у справі підлягають скасуванню, а справа –направленню на новий розгляд до місцевого господарського суду.                   

        Відповідно до  ст.ст.85, 111-5 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні за згодою сторін  оголошена  вступна   та резолютивна частини постанови .          

       Керуючись, ст.ст.111-5,  111-9, 111-7, 111-11   Господарського процесуального кодексу України,   Вищий господарський суд України

 

                                                  ПОСТАНОВИВ :

        Касаційну скаргу Організації орендарів орендного підприємства громадського харчування “Корабельний” задовольнити.

        Постанову від 11.10.2006р. Севастопольського апеляційного господарського суду та рішення господарського суду міста Севастополя від 08.09.2006р. у справі № 20-12/104 скасувати.

       Справу передати на новий розгляд до господарського суду міста Севастополя.

 

Головуючий    суддя                                                                     Є. Першиков

                                                                  

Судді                                                                                              Г. Савенко

                 

                                                                                                        І.  Ходаківська  

                                         

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення18.01.2007
Оприлюднено20.08.2007
Номер документу406050
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —20-12/104

Постанова від 08.11.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Ухвала від 05.10.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Рішення від 03.05.2007

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Шевчук Н.Г.

Постанова від 23.04.2007

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко І.А.

Постанова від 18.01.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Ухвала від 04.12.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Постанова від 12.10.2006

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Фенько Т.П.

Рішення від 08.09.2006

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні