ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
02 жовтня 2014 року Справа №925/1655/14
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді - Чевгуза О.В., при секретарі - Олійник І.С., за участю
від кредитора: Душейко Е.О. - представник за довіреністю,
від боржника: Савенко Р.В. - представник за довіреністю,
розпорядника майна Косиневського М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області матеріали справи за заявою товариства з обмеженою відповідальністю «БРАВЕКС», м. Харків
до приватного підприємства «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС»
про банкрутство, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «БРАВЕКС» звернулось до суду з заявою про порушення справи про банкрутство приватного підприємства «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС» (вул. Тищика, 4, м. Умань, Черкаська область, код ЄДР 14213797).
Ухвалою від 26.09.2014 порушено провадження у справі про банкрутство приватного підприємства «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС» (вул. Тищика, 4, м. Умань, Черкаська область, код ЄДР 14213797), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника.
Розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Косиневського Максима Анатолійовича, свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого НОМЕР_1 від 23.05.2013.
Керівник кредитора звернувся до суду з клопотанням про відсторонення керівника боржника від посади.
До початку судового засідання керівник боржника подав до суду клопотання про припинення провадження у справі у зв'язку зі сплатою боргу ініціюючому кредиторові.
В судовому засіданні представник кредитора та розпорядник майна боржника підтримали клопотання про відсторонення керівника боржника від посади та покладення виконання його обов'язків на розпорядника майна. Клопотання мотивоване тим, що керівник боржника не надає розпорядникові майна фінансово - господарські документи підприємства - боржника та не допускає розпорядника майна на територію підприємства.
Представник боржника проти клопотання розпорядника майна заперечив, мотивуючи тим, що керівник боржника не перешкоджає розпоряднику майна у його діяльності, готовий надати останньому фінансово - господарські документи та допустити на територію підприємства.
Представник боржника підтримав клопотання про припинення провадження у справі, яке мотивоване тим, що платіжними дорученнями №№3, 4, 5, 6 від 01.10.2014 приватне підприємство «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС» повністю сплатило товариству з обмеженою відповідальністю «БРАВЕКС» заборгованість у сумі 396709 грн. 72 коп.
Представник кредитора та розпорядник майна проти припинення провадження у справі заперечили, мотивуючи тим, що боржник, сплативши борг ініціюючому кредитору, порушив мораторій на задоволення вимог кредиторів; підставою припинення провадження у справі у даній процедурі може бути задоволення вимог усіх кредиторів, але реєстру вимог кредиторів ще не складено, всіх кредиторів не виявлено.
Заслухавши представників сторін та розпорядника майна, дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з ст. 18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон) у процедурі розпорядження майном за клопотанням розпорядника майна, сторін або інших учасників справи про банкрутство, що містить підтверджені відомості про перешкоджання керівником боржника виконанню повноважень розпорядника майна, а також про вчинення керівником боржника дій, що порушують права та законні інтереси боржника або кредиторів, господарський суд має право відсторонити керівника боржника від посади та покласти виконання його обов'язків на розпорядника майна. Про усунення керівника боржника від посади господарський суд виносить ухвалу.
Відповідно до ст. 22 Закону під розпорядженням майном розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, проведення аналізу його фінансового становища, а також визначення наступної оптимальної процедури (санації, мирової угоди чи ліквідації) для задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.
Розпорядник майна - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду забезпечує здійснення процедури розпорядження майном.
Про призначення розпорядника майна виноситься ухвала.
Процедура розпорядження майном боржника вводиться строком на сто п'ятнадцять календарних днів і може бути продовжена господарським судом за вмотивованим клопотанням розпорядника майна, комітету кредиторів або боржника не більше ніж на два місяці.
Розпорядник майна зобов'язаний:
розглядати заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, які надійшли в установленому цим Законом порядку;
вести реєстр вимог кредиторів;
повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог;
вживати заходів для захисту майна боржника;
аналізувати фінансово-господарську діяльність, інвестиційне становище боржника та його становище на ринках;
виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства;
скликати збори кредиторів та організовувати їх проведення;
надавати державному органу з питань банкрутства відомості, необхідні для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено справу про банкрутство;
надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, відомості про фінансове становище боржника, пропозиції щодо можливості відновлення платоспроможності боржника;
не пізніше двох місяців від дня порушення провадження у справі про банкрутство разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість;
брати участь у розробці плану санації у випадках, передбачених цим Законом, та за можливості проведення санації боржника розробити разом з боржником не пізніше двох місяців від дня порушення провадження у справі про банкрутство план санації боржника та подати його на розгляд комітету кредиторів;
виконувати інші повноваження, що передбачені цим Законом.
Розпорядник майна несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх повноважень відповідно до законодавства України.
Повноваження розпорядника майна припиняються з дня припинення провадження у справі про банкрутство, а також у разі затвердження господарським судом мирової угоди, призначення керуючого санацією або ліквідатора, якщо інше не передбачено цим Законом.
Призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника.
Повноваження керівника боржника та виконавчих органів його управління, покладені на них відповідно до законодавства чи установчих документів, можуть бути припинені в разі, якщо ними не вживаються заходи щодо забезпечення збереження майна боржника, створюються перешкоди діям розпорядника майна чи допускаються інші порушення законодавства.
У разі виявлення зазначених обставин за клопотанням кредиторів або інших учасників справи про банкрутство ухвалою господарського суду повноваження керівника та виконавчих органів управління боржника припиняються, а виконання відповідних обов'язків тимчасово покладається на розпорядника майна до призначення в порядку, визначеному законодавством та установчими документами, нового керівника боржника та виконавчих органів управління боржника.
З дня винесення господарським судом ухвали про припинення повноважень керівника боржника або органів управління боржника керівник, повноваження якого припинені ухвалою господарського суду, зобов'язаний протягом трьох днів передати розпоряднику майна, а розпорядник майна прийняти бухгалтерську та іншу документацію боржника, його печатки і штампи, матеріальні та інші цінності.
Відповідно до наданих суду акту від 26.09.2014 та двох актів від 01.10.2014 розпорядник майна у присутності представників кредитора та свідків намагався потрапити до підприємства - боржника та отримати фінансово - господарські документи для проведення аудиту. На територію підприємства розпорядника майна Косиневського М.А. працівники не допустили, фінансово - господарських документі не надали.
Згідно з наданими боржником платіжними дорученнями №№3, 4, 5, 6 від 01.10.2014, тобто після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, приватне підприємство «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС» сплатило товариству з обмеженою відповідальністю «БРАВЕКС» заборгованість у сумі 396709 грн. 72 коп.
Статтею 19 Закону встановлено, мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє органи державної виконавчої служби за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та знаходженням його майна.
Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.
Дія мораторію не поширюється на задоволення вимог кредиторів у разі одночасного задоволення вимог кредиторів у процедурі розпорядження майном керуючим санацією згідно з планом санації або ліквідатором у ліквідаційній процедурі в порядку черговості, встановленому цим Законом.
Під час процедури розпорядження майном боржнику дозволяється задовольняти лише ті вимоги кредиторів, на які згідно з частиною п'ятою цієї статті не поширюється дія мораторію.
Таким чином, господарський суд вважає, що керівник боржника не допустивши розпорядника майна до підприємства - боржника, відмовивши йому у наданні фінансового - господарських документів та порушивши мораторій на задоволення вимог кредиторів, перешкоджає виконанню повноважень розпорядника майна, а також вчиняє дії, що порушують права та законні інтереси кредиторів, що є підставою для відсторонення керівника боржника від посади та покладення виконання його обов'язків на розпорядника майна.
Аналогічна правова позиція викладена у п. 17 інформаційного листа від 28.03.2013 №01-06/606/2013 Вищого господарського суду України «Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI): якщо боржник не надає розпоряднику майна необхідну для здійснення його повноважень інформацію та фінансово-бухгалтерську документацію або не сприяє у проведенні інвентаризації майна, господарський суд має застосувати частину дванадцяту статті 22 Закону.
Розглянувши клопотання керівника боржника про припинення провадження у даній справі, господарський суд встановив наступне.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 83 Закону господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо боржник виконав усі зобов'язання перед кредиторами.
Провадження у справі про банкрутство може бути припинено у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5, 9 і 10 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом); у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 7, 8 і 11 частини першої цієї статті - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.
Про припинення провадження у справі про банкрутство виноситься ухвала.
У випадках, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про припинення провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Законом строк або відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
Отже, зазначена вище норма приписує господарському суду припинити провадження у справі про банкрутство у разі виконання боржником усіх зобов'язань перед кредиторами.
Матеріали даної справи містять відомості лише про наявність грошових вимог ініціюючого кредитора - товариства з обмеженою відповідальністю «БРАВЕКС», які були задоволені боржником після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.
29.09.2014 офіційно оприлюднене оголошення про порушення справи про банкрутство приватного підприємства «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС».
Відповідно до ст. 23 Закону конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Кредитор, за заявою якого порушено провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цієї статті.
Забезпечені кредитори зобов'язані подати заяву з грошовими вимогами до боржника під час провадження у справі про банкрутство лише в частині вимог, що є незабезпеченими, або за умови відмови від забезпечення.
Таким чином, відомості про вимоги кредиторів до боржника будуть встановлені тільки після завершення тридцятиденного строку від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
Отже, господарському суду надані лише відомості про задоволення вимог ініціюючого кредитора і матеріали справи не містять відомостей про наявність чи відсутність вимог до боржника інших кредиторів, тому суд вважає клопотання боржника про припинення провадження у справі передчасним, оскільки припинення провадження у справі на підставі п. 7 ст. Закону можливий тільки при задоволенні вимог усіх кредиторів.
Припинення провадження у справі до встановлення вимог інших кредиторів та затвердження реєстру вимог кредиторів, порушить права та законні інтереси кредиторів, які не звернулись до суду з відповідними заявами.
На підставі зазначеного, керуючись ст. 86 ГПК України, ст. ст. 18, 22, 83 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання боржника про припинення провадження у справі відмовити повністю.
Клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «БРАВЕКС» про відсторонення керівника боржника від посади та покладення виконання його обов'язків на розпорядника майна задовольнити.
Припинити повноваження директора приватного підприємства «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС» (вул. Тищика, 4, м. Умань, Черкаська область, код ЄДР 14213797) Кисіля Анатолія Івановича.
Виконання обов'язків директора приватного підприємства «Комерційно-виробнича фірма «БАЙС» (вул. Тищика, 4, м. Умань, Черкаська область, код ЄДР 14213797) тимчасово покласти на розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Косиневського Максима Анатолійовича.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 02 жовтня 2014 року.
СУДДЯ О.В. Чевгуз
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2014 |
Оприлюднено | 06.10.2014 |
Номер документу | 40716895 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні