26/203пн
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2009 р. № 26/203пн
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дунаєвської Н.Г. –головуючого,
Воліка І.М.,
Мележик Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Донецькобленерго" в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мережі на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 30 березня 2009 року у справі № 26/203пн Господарського суду Донецької області за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю торговельно-виробничого підприємства "Автозапчастина", Донецька область, до Відкритого акціонерного товариства "Донецькобленерго" в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мереж, Донецька область, про визнання дій незаконними,
за участю представників:
позивача –не з'явився;
відповідача –Мануйленко О.В. (дов. № 285-09 "Д" від 18.02.09),
ВСТАНОВИВ:
У червні 2007 року позивача –ТОВ торгівельне-виробниче підприємство "Автозапчастина" пред'явив у господарському суді позов до відповідача –ВАТ "Донецькобленерго" в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мережі про визнання дій незаконними.
Вказував, що 19.02.07 представниками відповідача за результатами чергової перевірки приміщення магазину "Автозапчастина" складено акт № 021234 про порушення Правил користування електричною енергією, яке полягало в зміні полярності вторинного ланцюга трансформатора струму по фазі –при перевірці індикатором працездатності схем обліку диск лічильника по одній фазі обертається в зворотній бік.
28.02.07 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією і визначення обсягу недоврахованої електроенергії, а також суми завданих збитків прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 189, про проведення розрахунку згідно п. 2.5 Методики визначення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією та встановлено, що обсяг недоврахованої електроенергії складає 14 255 кВт.год., а сума завданих збитків –5 416 грн. 60 коп.
Посилаючись на ту обставину, що факт його втручання в діяльність приладу обліку відповідачем не встановлено, а акт № 021234 від 19.02.07 складений з порушенням Правил користування електричною енергією, позивач, з урахуванням уточнень позовних вимог, просив визнати незаконними дії відповідача щодо встановлення факту пошкодження лічильника та складання акту про порушення Правил користування електричною енергією, а також визнати недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією від 28.02.07 про проведення розрахунку обсягу і вартості недооблікованої електроенергії.
Спір розглядався судами неодноразово.
Рішенням господарського суду Донецької області від 23 грудня 2008 року (суддя Бойко І.А.) позов задоволено.
Постановлено визнати незаконними дії ВАТ "Донецькобленерго" в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мережі щодо встановлення факту пошкодження лічильника ТОВ торгівельне-виробниче підприємство "Автозапчастина" та складання акту про порушення Правил користування електричною енергією № 021234 від 19.02.07.
Припинено провадження у справі в частині позовних вимог про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією від 28.02.07 про проведення розрахунку обсягу і вартості недооблікованої електроенергії, на підставі п. 4 ст. 80 ГПК України.
Рішення мотивоване посиланнями на невідповідність акту про порушення Правил користування електричною енергією № 021234 від 19.02.07 Правилам користування електричною енергією, Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії та Методиці визначення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 30 березня 2009 року (колегія суддів у складі: Гези Т.Д. –головуючий, Акулової Н.В., Скакуна О.А.) рішення залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 20 ГК України та ст. 43 ГПК України, просить скасувати постановлені у справі рішення та припинити провадження у справі.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з невідповідності акту про порушення Правил користування електричною енергією № 021234 від 19.02.07 Правилам користування електричною енергією, Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії та Методиці визначення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією.
Проте погодитись з такими висновками судів не можна.
Відповідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі спори про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.
За змістом ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способи захисту цивільних прав та інтересів судом передбачені у статті 16 ЦК України. Одним із таких способів, як вказано в п. 10 ч. 1 ст. 16 ЦК України є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Цією нормою також встановлено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Частина 2 ст. 20 ГК України серед актів, визнання незаконними яких передбачено ст. 16 ЦК України, як спосіб захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів встановлює, що права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживача.
Тобто, за змістом вказаної норми, господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих іншими органами, у тому числі, актів господарських товариств, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер для учасників правовідносин, що виникають чи припиняються з прийняттям такого акту.
Акт про порушення Правил користування електричною енергією № 021234 від 19.02.07, на підставі якого комісією по розгляду актів прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 189 від 28.02.07, за своїми ознаками до таких актів не відноситься, оскільки не носить характеру обов'язкового до виконання ненормативних актів, а є лише фіксацією порушення, яке було виявлено при проведенні перевірки дотримання Правил користування електричною енергією та підлягає оцінці відповідно до ст. 43 ГПК України, тому у судів попередніх інстанцій не було правових підстав до визнання дій відповідача щодо встановлення факту пошкодження лічильника позивача та складання акту про порушення Правил користування електричною енергією № 021234 від 19.02.07 незаконними.
Розглядаючи спір, судами обох інстанцій залишено поза увагою ту обставину, що при новому розгляді справи, позивач змінив позовні вимоги та обрав спосіб захисту прав, який не передбачений ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України та зводяться до встановлення факту, що не входить до компетенції господарських судів.
За таких обставин, спори такої категорії не підлягають вирішенню в господарських судах України.
Дані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 12 червня 2007 року у справі Господарського суду Луганської області № 3/576н.
Враховуючи викладене, постановлені у справі судові акти підлягають скасуванню, а провадження у справі припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 80, 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Донецькобленерго" в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мережі задовольнити.
2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 30 березня 2009 року та рішення Господарського суду Донецької області від 23 грудня 2008 року у справі № 26/203пн скасувати.
3. Провадження у справі № 26/203пн припинити.
Головуючий суддя: Н.Г. Дунаєвська
Судді: І.М. Волік
Н.І. Мележик
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2009 |
Оприлюднено | 27.07.2009 |
Номер документу | 4119888 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дунаєвська Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні