cpg1251
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/76846/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А., суддів: Зайцева М.П., Моторного О.А., розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ) Київської області Державної податкової служби
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 15.05.2012
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2012
у справі № 2а-1661/12/1070 Київського окружного адміністративного суду
за позовом Приватного акціонерного товариства (ПАТ) «Фінансовий холдинг «Укрексімстрах»
до Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 15.05.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2012, позов задоволено: скасовано податкове повідомлення-рішення від 24.11.2011 № 0000052200.
У касаційній скарзі Баришівська ОДПІ Київської області ДПС просить скасувати ухвалені у справі рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просить залишити її без задоволення як безпідставну.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
В судовому процесі встановлено, що 10.11.2011 року ДПІ у Калінінському районі м. Донецька проведено перевірку відокремленого підрозділу ПАТ «Фінансовий холдинг «Укрексімстрах» - Донецької дирекції ПАТ «Фінансовий холдинг «Укрексімстрах». За результатами перевірки складено акт від 10.11.2011 № 4182/22-011/26551766 про порушення позивачем пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320) (Положення № 637), а саме: при співставленні книг обліку розрахункових операцій (КОРО) (всього в ДПІ Донецькою дирекцією зареєстровано 27 КОРО - по кількості страхових агентів) та касових книг встановлено, що сума готівкових коштів за розрахунковими квитанціями не співпадає із даними касових книг щодо оприбуткованої готівки в період з 24.07.2007 по 29.06.2011 на загальну суму 2129253,00 грн.
За наслідками перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.11.2011 № 0000052200, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 10646265, 00 грн.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України. Відповідно до абзацу другого пункту 2.2 цього Положення підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
За визначенням пункту 1.2 цього ж Положення книга обліку - це касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); касова книга - це документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.
Як встановлено пунктом 2.6 Положення № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до абзаців першого, другого, четвертого пункту 4.2 Положення № 637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.
У судовому процесі встановлено, що Донецька дирекція ПАТ «Фінансовий холдінг «Укрексімстрах» є відокремленим підрозділом позивача та надає послуги у сфері страхування через страхових агентів, які здійснюють розрахунки готівкою з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а касової книги не ведуть. Враховуючи розгалужену систему страхових агентів, суми отриманої готівки після відображення їх у книзі обліку розрахункових операцій, вони здають, в тому числі в касу банку для зарахування на розрахунковий рахунок підприємства. З цією метою Донецькою філією відкрито ряд розрахункових рахунків у банківських установах, що підтверджується приєднаними до справи довідками банківських установ.
Як свідчить акт перевірки, висновок податкового органу про неоприбуткування до каси підприємства готівки у сумі 2129253,00 грн. зроблений з посиланням на операції з отримання Донецькою дирекцією готівкових коштів від своїх страхових агентів від наданих послуг зі страхування згідно з розрахунковими квитанціями та книгами обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 2.8 Положення № 637 відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
З огляду на викладене, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність з боку позивача порушення пункту 2.6 Положення № 637 щодо не оприбуткування готівки у вище зазначеній сумі відповідає встановленим у справі обставинам та правильному застосуванню норм матеріального права.
Доводи касаційної скарги правильність цього висновку суду не спростовують.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 15.05.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2012 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239 1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Є.А. Усенко Судді: М.П. Зайцев О.А. Моторний
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2014 |
Оприлюднено | 26.11.2014 |
Номер документу | 41533898 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Усенко Є.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні