Ухвала
від 11.12.2014 по справі 8/488
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2014 року м. Київ К/9991/76486/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Київської регіональної митниці на постанову Київського апеляційного адміністративного суду 20.11.2012р. у справі № 8/488 за позовом Закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго" до Київської регіональної митниці про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

03.11.2008р. та 04.11.2008р. Закрите акціонерне товариство "УКРГАЗ-ЕНЕРГО" звернулось з позовами до Енергетичної регіональної митниці про визнання протиправними та скасування рішень № 02-14/2-02110 від 30.09.2008р., № 02-14/1-01957 від 29.08.2008р. та № 02-14/2-02311 від 29.10.2008р.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.11.2008 було відкрито провадження у справах № 8/488, № 8/489 та № 8/490. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.02.2009 справи № 8/488, № 8/489 та №8/490 були об'єднані для спільного розгляду та вирішення, та об'єднаній справі присвоєно номер 8/488.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було неправомірно прийнято рішення про відмову в митному оформленні товарів із застосуванням тимчасової декларації, які оформлені шляхом накладення на заявах позивача про надання дозволу на подання тимчасової декларації на природний газ, який переміщується через митний кордон України трубопровідним транспорт.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 21 вересня 2012 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду 20.11.2012р. постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 21 вересня 2012 року скасовано. Прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними та скасовані рішення Енергетичної регіональної митниці від 29 серпня 2008 року №02-14/1-01957, від 30 вересня 2008 року № 02-14/2-02110, від 29 жовтня 2008 року №02-14/2-02311 про відмову у випуску у вільний обіг товару із застосуванням тимчасової декларації.

На постанову Київського апеляційного адміністративного суду 20.11.2012р. надійшла касаційна скарга Київської регіональної митниці, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про її скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, ЗАТ «УКРГАЗ-ЕНЕРГО» звернулось до Енергетичної регіональної митниці з заявами від 29 серпня 2008 року №02-14/1-01957, від 30 вересня 2008 року №02-14/2-02110, від 29 жовтня 2008 року №02-14/2-02311 про надання дозволу на подання тимчасової декларації на природній газ, який переміщується через митний кордон України трубопровідним транспортом, в яких просило надати дозвіл відповідно до ст.82 МК України подати тимчасову декларацію на переміщення у вересні 2008 року, у жовтні 2008 року, у листопаді 2008 року газу природного, код УКТЗЕД 2711210000 в обсязі 300 000 000 куб. м., фактурна вартість 53850000 доларів США, митна вартість 53850000 доларів США, що буде переміщений, відповідно, у вересні 2008 року, у жовтні 2008 року, у листопаді 2008 року у митному режимі «імпорт», характер угоди 21, умови поставки DAF кордон РФ/Україна та/або кордон Білорусь/Україна, пункти поставки: ГВС Суджа, ГВС Сохранівка, ГВС Валуйки, ГВС Серебрянка, ГВС Прохорівка, ГВС Платово, ГВС Мозир, ГВС Кобрин, митниці на кордоні Луганська, Маріупольська, Сумська, Куп'янська, Житомирська, Волинська, вид транспорту: трубопровідний, місце доставки товару Україна, застосування заходів гарантування доставки відсутні, у зв'язку з неможливістю надання до початку переміщення акта приймання-передачі газу перевізниками, акта приймання-передачі згідно із зовнішньоекономічним контрактом, а також інших документів, необхідних для оформлення вантажно-митної декларації.

До заяв ЗАТ «УКРГАЗ-ЕНЕРГО» додано: копію контракту б/н від 02 лютого 2006 року між ЗАТ «УКРГАЗ-ЕНЕРГО» та компанією «ROSUKRENERGO AG» з додатковими угодами, копії довідок про відсутність за межами України валютних цінностей та майна від 01 липня 2008 року №189, від 01 жовтня 2008 року №28 та копію облікової картки від 16 травня 2007 року №12400/19/06/4689.

Рішеннями Енергетичної регіональної митниці відмовлено ЗАТ «УКРГАЗ-ЕНЕРГО» у випуску у вільний обіг товарів із застосуванням тимчасової декларації, які оформлені шляхом накладення на заявах позивача від 29 серпня 2008 року №02-14/1-01957, від 30 вересня 2008 року №02-14/2-02110, від 29 жовтня 2008 року №02-14/2-02311 резолюції «У випуску у вільний обіг товарів із застосуванням тимчасової декларації відмовлено» у зв'язку з недотриманням вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2008 №163 «Про реалізацію імпортованого природного газу на території України».

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач і звернувся з даним позовом.

Розглядаючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в митному оформленні товарів із застосуванням тимчасової декларації, оскільки позивач не відповідав вимогам, які встановлювались до осіб, яким Державна митна служба України мала право з 01 березня 2008 року проводити попереднє митне оформлення природного газу, який надходить в газотранспортну систему України, встановлених п.2 постанови Кабінету Міністрів України №163 від 05 березня 2008 року, а також у відповідача були відсутні правові підстави для врахування ухвали Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 березня 2008 року в адміністративній справі №8/199 при прийнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача.

Натомість суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги вмотивував свої висновки тим, що Митним кодексом України та іншими Законами України на час спірних правовідносин не вводилось обмежень щодо правил та процедури випуску імпортованого газу у вільний обіг на територію України, а тому Енергетична регіональна митниця мала керуватись МК України та Законами України, які мають вищу юридичну силу, по відношенню до підзаконного нормативного акту (постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2008 року №163 «Про реалізацію імпортованого природного газу на території України»), який не відповідає законам України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 3 МК України засади митної справи, у тому числі розміри податків і зборів та умови митного обкладення, спеціальні митні зони і митні режими на території України, перелік товарів, експорт, імпорт та транзит яких через територію України забороняється, визначаються виключно законами України та цим Кодексом.

Згідно ст. 7 МК України законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього кодексу, законів України та інших нормативно-правових актів з митної справи, виданих на основі та на виконання Конституції України, цього кодексу та законів України.

Відповідно до ст.5 Статуту ЗАТ «Укргаз-Енерго» основними цілями діяльності позивача є видобування, виробництво та постачання природного газу в обсягах, необхідних для забезпечення балансу природного газу України, а також інших енергоносіїв, здійснення господарської діяльності в інтересах акціонерів, а також вчинення у зв'язку з цим будь-яких правочинів та провадження господарських операцій, не заборонених законодавством.

Предметом контракту купівлі-продажу природного газу в 2006-2010 роках від 02 лютого 2006 року, укладеного між ЗАТ «Укргаз-Енерго» (покупцем) та компанією AG»(продавцем), є купівля-продаж природного газу туркменського та/або узбецького та/або казахстанського та/або російського походження.

У відповідності до ст.148 МК України (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) порядок та строки митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються трубопровідним транспортом, визначаються Кабінетом Міністрів України виходячи з особливостей їх переміщення через митний кордон України.

Механізм здійснення митного контролю і митного оформлення природного газу під час його переміщення через митний кордон України встановлений Порядком митного контролю та митного оформлення природного газу, що переміщується через митний кордон України трубопровідним транспортом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2003 року №1958 (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин).

У відповідності до п.3 вищенаведеного Порядку переміщення газу трубопровідним транспортом через митний кордон України здійснюється на підставі оформленої митним органом тимчасової декларації, періодичної митної декларації або зареєстрованої ним вантажної митної декларації.

При цьому, пунктом 11 вищенаведеного порядку визначено, що декларування газу здійснюється шляхом подання декларантом: вантажної митної декларації чи тимчасової декларації з наступним поданням вантажної митної декларації або періодичної митної декларації з наступним поданням вантажної митної декларації - у режимі імпорту. Періодична митна декларація застосовується у разі, коли газ імпортується в рамках міжнародних договорів України, якими встановлено звільнення від обкладення податками і зборами (обов'язковими платежами) при ввезенні газу в Україну, або коли імпортер відповідно до законодавства України має право видавати податковий вексель; вантажної митної декларації або періодичної митної декларації з наступним поданням вантажної митної декларації - у режимі експорту; вантажної митної декларації або періодичної митної декларації з наступним поданням вантажної митної декларації - у режимі транзиту.

Тимчасова декларація - письмова заява за встановленою формою, яка подається митному органу особою, уповноваженою на декларування газу, що переміщується через митний кордон України, і містить відомості про обсяг газу, мету його переміщення, інші дані, потрібні для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, на підставі якої газ пропускається через митний кордон України в спрощеному порядку для вільного обігу (п.2 даного Порядку).

У відповідності до п.12 Порядку митного контролю та митного оформлення природного газу, що переміщується через митний кордон України трубопровідним транспортом, для митного оформлення газу на підставі тимчасової декларації подаються такі документи: тимчасова декларація та її електронна версія; оригінал та копія зовнішньоекономічного договору (контракту); лист-зобов'язання суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності про подання вантажної митної декларації і необхідних для митного контролю та митного оформлення документів у визначений цим Порядком строк; дозволи (ліцензії) органів державної влади (у випадках, визначених законами); платіжне доручення на загальну суму всіх установлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів); копія довідки про декларування валютних цінностей; документ, що посвідчує особу декларанта.

У відповідності до ст. 82 МК України (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) якщо декларант з поважних причин, перелік яких визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи, не може здійснити у повному обсязі декларування товарів і транспортних засобів, які ввозяться на митну територію України, безпосередньо під час переміщення їх через митний кордон України (крім товарів, які переміщуються транзитом через територію України), такі товари можуть бути випущені у вільний обіг у спрощеному порядку після подання митному органу тимчасової чи неповної декларації та під зобов'язання про подання митної декларації, заповненої у звичайному порядку не пізніше ніж через 30 днів з дня випуску товарів у вільний обіг.

Згідно п.2.1 Порядку застосування тимчасової та неповної декларацій відповідно до митного режиму імпорту (при випуску у вільний обіг), затвердженого наказом Державної митної служби України від 30 грудня 2003 року №932, декларування товарів із застосуванням тимчасової декларації можливе виключно за бажанням декларанта, якщо, серед іншого, товари переміщуються трубопровідним транспортом або лініями електропередачі.

Відповідно до п.п.3.1, 3.4 вищенаведеного Порядку рішення про митне оформлення товарів із застосуванням тимчасової чи неповної декларації приймається начальником або вповноваженою посадовою особою митного органу на підставі заяви підприємства, форма якої визначається Державною митною службою України. Рішення про митне оформлення товарів із застосуванням тимчасової чи неповної декларації оформлюється шляхом накладення на обох примірниках заяви резолюції «Випуск у вільний обіг товарів із застосуванням тимчасової/неповної декларації дозволено». У разі прийняття рішення про відмову в митному оформленні товарів із застосуванням тимчасової чи неповної декларації на обох примірниках заяви накладається резолюція «У випуску у вільний обіг товарів із застосуванням тимчасової/неповної декларації відмовлено» із зазначенням причин відмови.

Отже, Кабінетом Міністрів України може бути прийнятий нормативний акт на виконання закону. При цьому, МК України та іншими Законами України на час спірних правовідносин не вводилось обмежень щодо правил та процедури випуску імпортованого газу у вільний обіг на територію України, а тому Енергетична регіональна митниця мала керуватись МК України та Законами України, які мають вищу юридичну силу, по відношенню до підзаконного нормативного акту (постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2008 року №163 «Про реалізацію імпортованого природного газу на території України»), який не відповідає законам України.

Крім того, на час звернення позивача до Енергетичної регіональної митниці із заявами від 29 серпня 2008 року №02-14/1-01957, від 30 вересня 2008 року №02-14/2-02110, від 29 жовтня 2008 року №02-14/2-02311 про надання дозволу на подання тимчасової декларації на природній газ, який переміщується через митний кордон України трубопровідним транспортом, ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 березня 2008 року у справі №8/199 зупинено дію п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2008 року №163 «Про реалізацію імпортованого природного газу на території України», про що був повідомлений суб'єкт владних повноважень - Енергетична регіональна митниця листом позивача №02-14/2-01472 від 21 квітня 2008 року з доданою копією вищезазначеної ухвали.

В силу ст.ст.117, 118 КАС України суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання. Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Також, постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 лютого 2011 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2011 року, визнано незаконним п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2008 року №163 «Про реалізацію імпортованого природного газу на території України», оскільки зазначений пункт не відповідає вимогам законодавчих актів.

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що рішення Енергетичної регіональної митниці про відмову позивачу у випуску у вільний обіг товарів із застосуванням тимчасової декларації, які оформлені шляхом накладення на заявах позивача від 29 серпня 2008 року №02-14/1-01957, від 30 вересня 2008 року №02-14/2-02110, від 29 жовтня 2008 року №02-14/2-02311 резолюції «У випуску у вільний обіг товарів із застосуванням тимчасової декларації відмовлено», є протиправними та підлягають скасуванню.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Київської регіональної митниці відхилити, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду 20.11.2012р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-239 1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення11.12.2014
Оприлюднено24.12.2014
Номер документу41983866
СудочинствоАдміністративне