Справа № 2-24/2007 Головуючий у І інстанції Шинкарь А.О. Провадження № 22-ц/780/2396/15 Доповідач у 2 інстанції Таргоній Д. О. Категорія 46 29.04.2015
УХВАЛА
Іменем України
29 квітня 2015 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді - Таргоній Д.О.,
суддів: Голуб С.А., Приходька К.П.,
за участю секретаря Химинець Н.М.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 липня 2007 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «В-ЛОГ» до ОСОБА_3 про зобов'язання виконати умови договору про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) земельної ділянки, визнання договору про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) земельної ділянки, дійсним, визнання державного акту недійсним, скасування акту та визнання права власності на земельну ділянку.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2007 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов'язати відповідача виконати умови договору, про внесення до статутного фонду ТОВ «В-ЛОГ» земельної ділянки площею 7,7252 гектарів, яка розташована в с. Красилівка Броварського району Київської області, вартістю 4431174,72 грн.; визнати недійсним Державний акт № НОМЕР_1 виданий 15.12.2006 р. на ім'я ОСОБА_3 про право власності на вищевказану земельну ділянку площею 7,7252 гектарів; визнати дійсним договір від 23.04.2007 р. про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) ТОВ "В-ЛОГ" земельної ділянки площею 7,7252 гектарів; визнати за позивачем право власності на земельну ділянку площею 7,7252 гектарів; зобов'язати управління земельних ресурсів Київської області скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку площею 7,7252 га, серії НОМЕР_1, виданий на ім'я відповідача; зобов'язати відділ земельних ресурсів Броварського району видати ТОВ "В-ЛОГ" державний акт на право власності на земельну ділянку площею 7,7252.
В обґрунтування позову позивач посилався на вимоги ст.ст. 509, 526 ЦК України та зазначав, що відповідач ОСОБА_3 добровільно не виконує своє зобов'язання, оформлене протоколом зборів учасників ТОВ «В-ЛОГ» та письмовим договором від 23 квітня 2007 року, відповідно до яких він повинен був внести до статутного капіталу ТОВ «В-ЛОГ» земельну ділянку площею 7,7252 гектарів, яка розташована в с. Красилівка Броварського району Київської області.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 липня 2007 року позов задоволено.
Зобов'язано ОСОБА_3 виконати умови договору від 23 квітня 2007 року про внесення до статутного фонду земельної ділянки, а саме, передати в якості майнового вкладу учасника до статутного фонду позивача земельну ділянку площею 7,7252 га, яка розташована в с. Красилівка Броварського району Київської області, вартістю 4431174 гривні 72 копійки; визнано недійсним Державний акт серії НОМЕР_1, виданий 15 грудня 2006 року на ім'я ОСОБА_3 на право власності на земельну ділянку площею 7,7252 га, яка розташована в с.Красилівка Броварського району Київської області; визнано за ТОВ "В-ЛОГ" право власності на земельну ділянку площею 7,7252 га, яка розташована в с.Красилівка Броварського району Київської області, як таку, що повинна бути внесена в якості майнового вкладу учасника статутного фонду.
Додатковим рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 18 липня 2014 року у задоволенні позову ТОВ "В-ЛОГ" до ОСОБА_3, третя особа: управління Держемагенства в Броварському районі Київської області про визнання дійсним договору від 23.04.2007 року, зобов'язання вчинити дії щодо скасування та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку - відмовлено.
16 травня 2014 року ОСОБА_2, яка не брала участь у розгляді справи, не погоджуючись з рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 липня 2007 року, звернулась з апеляційною скаргою, в якій, просить рішення скасувати та ухвалити нове про визнання недійсним договору від 23.04.2007 р. про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) ТОВ "В-ЛОГ" земельної ділянки площею 7,7252 гектарів, з дати його укладення та застосувати наслідки недійсності правочину.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 з 2005 по 2009 роки, і під час шлюбу у 2006 році останній набув право власності на земельну ділянку площею 7,7252 га, яка розташована в с. Красилівка Броварського району Київської області і є спільною сумісною власністю подружжя. Вважає, що оскаржуваним судовим рішення порушено її право спільної сумісної з ОСОБА_3 власності на зазначену земельну ділянку, оскільки за судовим рішенням всупереч встановленого законом порядку набуття та припинення права власності на земельну ділянку, таке право перейшло від ОСОБА_3 до ТОВ «В-ЛОГ» без її згоди як подружжя.
Ухвалою апеляційного суду Київської області від 13 листопада 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково, рішення Броварського міськорайонного суду Київської області від 04 липня 2007 року скасовано, провадження у справі закрито на підставі ч. 1 ст. 205 ЦПК України.
Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11 лютого 2015 року ухвалу апеляційного суду Київської області від 13 листопада 2014 року скасовано, справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
За результатми нового розгляду справи, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Звертаючись з апеляційною скаргою, ОСОБА_2 не пропустила передбачений ст. 294 ЦПК України 10-денний строк на подачу апеляційної скарги, оскільки з матеріалів справи вбачається, що представник ОСОБА_2 - ОСОБА_5 був ознайомлений з рішенням суду лише 08 травня 2014 року, а скарга подана 16 травня 2014 року (а.с. 44-45). Тому підстави для вирішення питання про поновлення цього строку - відсутні.
Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Проте, зазначеним вимогам закону рішення суду першої інстанції не відповідає.
Судом першої інстанції встановлено, що 23 квітня 2007 року ОСОБА_3, згідно з протоколом № 2 загальних зборів учасників ТОВ «В-ЛОГ» та договору про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) земельної ділянки, був прийнятий до складу учасників ТОВ «В-ЛОГ» та передав у власність останньому у якості майнового вкладу учасника до статутного фонду товариства земельну ділянку площею 7,7252 га, що розташовані в с. Красилівка Броварського району Київської області вартістю 4431174 грн. 72 коп. ( а.с.22-24).
Відповідно до п.4.1 Статуту ТОВ «В-ЛОГ», який затверджений загальними зборами учасників 23 квітня 2007 року та державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 25 квітня 2007 року, учасниками цього товариства є ОСОБА_3, ОСОБА_6 та Компанія «Пінакроун Лімітед» ( а.с.-20).
Задовольняючи позовні вимоги про зобов'язання ОСОБА_3 виконати умови договору, визнання недійсним державного акту на земельну ділянку та визнання за ТОВ «В-ЛОГ» права власності на земельну ділянку, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_3 не виконав свої зобов'язання за договором про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) земельної ділянки, не здійснив переоформлення права власності на земельну ділянку, що унеможливлює ефективну діяльність ТОВ «В-ЛОГ».
Таким чином, суд вирішив корпоративний спір за договором про внесення до статутного фонду ТОВ «В-ЛОГ», тобто створення та діяльності цього товариства, щодо правовідносин між господарським товариством - ТОВ «В-ЛОГ» та його учасником ОСОБА_3
Оскаржуючи зазначене рішення, ОСОБА_2 послалась на те, що земельна ділянка, передана за спірним договором до статутного фонду ТОВ «В-ЛОГ», є спільним сумісним майном подружжя і не могла бути відчужена без її згоди.
Колегія суддів апеляційного суду вважає такі доводи обгрунтованими, оскільки вони підтверджуються наданими ОСОБА_2 доказами.
Так, рішенням апеляційного суду Київської області від 10 квітня 2014 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та поділ спільного майна подружжя, ОСОБА_2 відмовлено в задоволенні позову. Вказаним рішенням встановлено, що сторони по справі перебували в зареєстрованому шлюбі з 01 вересня 2005 року по 05 березня 2009 року. Згідно договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 14 вересня 2006 року відповідач ОСОБА_3 придбав земельні ділянки загальною площею 7,7252 га, що розташовані в с. Красилівка Броварського району Київської області. Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 15.12.2006 року, виданого на підставі рішення Красилівської сільської ради від 15.11.2006 року № 79, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 7,7252 га, що розташована в с. Красилівка Броварського району Київської області, з цільовим призначенням для розміщення, обслуговування логістичного центру та відкриття підприємств торгівлі, кадастровий номер НОМЕР_2. При цьому, в задоволенні позову відмовлено у зв'язку з тим, що спірна земельна ділянка не може бути предметом поділу, оскільки відчужена відповідачем за час перебування сторін у шлюбі, а на час розгляду справи власником спірної земельної ділянки є ТОВ «ЛЕНД-ЛОГ», яке не є стороною у справі.
З огляду на вказане, обгрунтованими є посилання скаржника на те, що рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 липня 2007 року порушено її права, як співвласника земельної ділянки.
В той же час, вимоги апеляційної скарги в частині визнання недійсним договору від 23.04.2007 р. про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) ТОВ "В-ЛОГ" земельної ділянки площею 7,7252 гектарів, з дати його укладення та застосування наслідків недійсності правочину, не можуть бути розглянуті в порядку апеляційного провадження, оскільки не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Однак, колегія суддів апеляційного суду, яка відповідно до положень ч. 3 ст. 303 ЦПК України не обмежена доводами апеляційної скарги, у випадку, коли під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процессуального права, які є обов'язковою підставою для скасування судового рішення, дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12), віднесено до компетенції господарських судів.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 12 ГПК України у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Згідно з вимогами ст. 167 ГК України у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Вирішуючи спір між господарським товариством господарським товариством - ТОВ «В-ЛОГ» та його учасником ОСОБА_3, пов'язаний зі здійсненням ними корпоративних прав та виконанням обов'язків учасника господарського товариства, суд першої інстанції не врахував, що даний спір на підставі пункту 4 частини першої статті 12 ГПК підвідомчий господарському суду, і не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 309 ЦПК України порушення норм процесуального права можуть бути підставою для скасування або зміни судового рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі або залишенням заяви без розгляду з підстав, визначених ст.ст. 205 та 207 ЦПК України.
Згідно з ч.1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Оскільки апеляційним судом встановлено, що оскаржуване судове рішення місцевого загального суду ухвалене з порушенням правил підвідомчості (підсудності), що призвело до неправильного вирішення справи, а справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі доводів аепляційної скарги, скасувати рішення суду першої інстанції та закрити провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 303, 309, 310 ЦПК України , колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 4 липня 2007 року скасувати.
Провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «В-ЛОГ» до ОСОБА_3 про зобов»язання виконати умови договору про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) земельної ділянки, визнання договору про внесення до статутного фонду (статутного капіталу) земельної ділянки, дійсним, визнання державного акту недійсним, скасування акту та визнання права власності на земельну ділянку - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2015 |
Оприлюднено | 08.05.2015 |
Номер документу | 43925129 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Київської області
Таргоній Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні