Справа №2-2898/2008 13.05.2015 13.05.2015 13.05.2015
Провадження №22-ц/784/873/15 Головуючий суду першої інстанції - Закревський В.І.
Категорія 20 Доповідач апеляційної інстанції - Локтіонова О.В.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2015 року м. Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого - Локтіонової О.В.,
суддів: Колосовського С.Ю., Ямкової О.О.,
із секретарем судового засідання - Горенко Ю.В.,
за участю представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу
за апеляційною скаргою
ОСОБА_4
на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області
від 29 вересня 2008 року, ухвалене
за позовом
ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на нежитлові будівлі , -
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2008 року ОСОБА_5 пред'явив до ОСОБА_6 зазначений позов, який обґрунтував наступним.
14 квітня 2008 року сторони дійшли згоди про намір укласти договір купівлі-продажу нежитлових приміщень по АДРЕСА_1, а саме: бази ремонту під літ."Б", розміром 12,55 м. х 18,55 м.; гаражу під літ. "В" розміром 22,25 м. х 12,55 м.; гаражу під літ. "Г" розміром 12,3 м. х 6,55 м.; складу під літ. "Д" розміром 36,0 м. х 12,10 м.
Того ж дня, позивач передав ОСОБА_6 в рахунок оплати вартості зазначених нежитлових будівель 75000 грн., про що відповідачем було складено розписку. ОСОБА_6 передав йому ключі від будівель та технічний паспорт.
Відповідач зобов'язався оформити зазначений договір у нотаріальному порядку до 01 липня 2008 року.
Позивач вказував, що між ним та ОСОБА_6 було досягнуто згоди стосовно всіх істотних умов договору, разом з тим відповідач став ухилятись від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу належних йому нежитлових будівель.
Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_5 просив визнати дійсним договір купівлі-продажу вищевказаних нежитлових приміщень та визнати за ним право власності на них.
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 вересня 2008 року позов ОСОБА_5 задоволено у повному обсязі.
ОСОБА_4, яка не брала участі у справі, та станом на день купівлі-продажу будівель була дружиною відповідача, подала на рішення апеляційну скаргу, в якій посилаючись на те, що судом було вирішено питання про її права на вказане майно, просила рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, що судом не було враховано, що зазначене нерухоме майно перебувало у спільній сумісній власності її та відповідача, і вона згоди на його реалізацію не давала, а також на порушення судом норм ст.220 ЦК України.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з ст.ст.60, 63, 65, 67 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.
Дружина, чоловік мають право укласти з іншою особою договір купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання (догляду), застави щодо своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя лише після її визначення та виділу в натурі або визначення порядку користування майном.
Відповідно до ст.655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.
Стаття 657 ЦК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачала, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Згідно з ч.3 ст.640 ЦК України, в редакції що діяла на час виникнення спірних правовідносин, договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ч.2 ст.220 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
Однак, зазначена норма не застосовується щодо правочинів, які підлягають і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації, оскільки момент вчинення таких правочинів відповідно до статей 210 та 640 ЦК України пов'язується з державною реєстрацією, тому вони не є укладеними і не створюють прав та обов'язків сторін (п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06 листопада 2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними»).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_6, перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_4, 20 лютого 2004 року на підставі договору купівлі-продажу придбав нежитлові будівлі загальною площею 1271,4 кв.м., розташовані по АДРЕСА_1, а саме: адміністративну будівлю, цегляна під літ.«А»; базу ремонту під літ.«Б»; гаражі під літ.«В» і «Г»; склад під літ.«Д»; сторожку під літ.«Е» (а.с.11-20, 44).
16 квітня 2004 року за ОСОБА_6 було зареєстровано право власності на вказані нежитлові будівлі (а.с.9-10).
14 квітня 2008 року ОСОБА_6 склав розписку про те, що він продав ОСОБА_5 частину комплексу вказаних нежитлових будівель, а саме базу ремонту під літ."Б", розміром 12,55м. х 18,55 м.; гараж під літ."В" розміром 22,25 м. х 12,55 м.; гараж під літ."Г" розміром 12,3 м. х 6,55 м.; склад під літ."Д" розміром 36,0 м. х 12,10 м., за що отримав 75 000 грн. У зазначеній розписці ОСОБА_6 зобов'язався укласти з ОСОБА_5 нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу вказаних будівель у строк до 01 липня 2008 року (а.с.8).
Нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу даного будинку не здійснювалося, державна реєстрація його не провадилась, згоди дружини на продаж майна належної форми не отримувалося.
Сторони не дотрималися вищезазначених норм законодавства, а тому спірний договір не є укладеним.
У зв'язку з цим, правила частини 2 статті 220 ЦК України не можуть бути застосовані у даному випадку, оскільки момент вчинення правочину купівлі-продажу нежитлових будівель пов'язується саме з державною реєстрацією.
За такого, вимоги ОСОБА_5 про визнання дійсним договору купівлі-продажу спірних будівель та визнання за ним права власності на них є безпідставними.
Оскільки суд першої інстанції дійшов хибного висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_5, його рішення відповідно до п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5
Керуючись статтями 303, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 вересня 2008 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Відмовити ОСОБА_5 у задоволенні його позову до ОСОБА_6 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на нежитлові будівлі.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і з цього часу може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2015 |
Оприлюднено | 19.05.2015 |
Номер документу | 44174248 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Миколаївської області
Локтіонова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні