Справа № 2-138/2011
Рішення
іменем України
"28" лютого 2011 р. Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого - судді Шевченко І.І.
при секретарі Губенко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кагарлик справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Управління Держкомзему у Кагарлицькому районі про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
позивач просить суд визнати за нею, ОСОБА_1, в порядку спадкування, право власності на земельні ділянки площею 0,25 га та 0,41 га у межах згідно з планами, яка розташовані на території Слобідської сільської ради Кагарлицького району по вул. Малишка, 63, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та прибудинкових споруд і ведення особистого селянського господарства, які віднесені до спадкового нерухомого майна та належали ОСОБА_3, померлому 17 листопада 2009 року, посилаючись на те, що 17 листопада 2009 року, у віці 78 років, помер її чоловік ОСОБА_3, який до дня смерті проживав спільно з нею в с. Слобода Кагарлицького району.
З померлим вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з 27 листопада 1957 року.
Після його смерті відкрилася спадщина, і відповідно до вимог ст. 1260 ЦК України, спадкоємцем його майна стала вона, його дружина.
Серед іншого спадкового майна, у його складі знаходяться земельні ділянки площею 0,25 га та 0,41 га у межах згідно з планами, яка розташовані на території Слобідської сільської ради Кагарлицького району по вул. Малишка, 63, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та прибудинкових споруд і ведення особистого селянського господарства, які віднесені до спадкового нерухомого майна.
Право чоловіка на вказані земельні ділянки посвідчується Державними актами на право власності на земельні ділянки відповідно серії ЯИ № 656320 та ЯИ № 656321 виготовлені Кагарлицькою РДА 16 грудня 2009 року, тобто після його смерті.
Спадщина нею прийнята шляхом звернення з заявою про її прийняття до нотаріуса Кагарлицької районної держнотконтори та оформленням спадкових прав на частину спадкового майна - земельну частку ( пай) та грошові вклади.
Про те, оформити спадкові права на земельну ділянку після смерті чоловіка вона не має змоги, так як згідно частини 1 статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації, а відповідно до частини 1 статті 126 цього Кодексу, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
За життя чоловік в установленому порядку не встиг отримати Державний акт на право власності на земельні ділянки, а відтак на час відкриття спадщини були відсутні правовстановлюючі документи на них, які б підтверджували це майнове право чоловіка. За таких умов, коли право власності чоловіка на земельні ділянки , виникло після його смерті, нотаріальна контора не може визнати її право спадкоємця на спадкові земельні ділянки, які законом віднесені до нерухомого спадкового майна.
Враховуючи, що власник нерухомого майна, спадкодавець - її чоловік, помер і згідно частини 4 ст. 25 ЦПК України його цивільна правоздатність припинилася в момент смерті, він не міг отримати Державні акти на право власності на земельні ділянки або належним чином уповноважити другу особу здійснити вказану вище дію за життя, виникла необхідність звернутися до суду для визнання права власності на об'єкт нерухомості , земельні ділянки площею 0,25 га та 0,41 га у межах згідно з планами, яка розташовані на території Слобідської сільської ради Кагарлицького району по вул. Малишка, 63, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та прибудинкових споруд і ведення особистого селянського господарства, які віднесені до спадкового нерухомого майна та належали ОСОБА_3, за нею, спадкоємцем за законом.
Відповідач позовні вимоги позивача визнав та не заперечує проти їх задоволення.
Представник третьої особи в особі - Управління Держкомзему в Кагарлицькому районі в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно, про що в матеріалах є розписка про отримання судової повістки, причини неявки в суд не повідомив, а тому суд вважає ухвалити рішення на підставі наявних в справі матеріалів.
Вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи суд вважає за необхідне заявлений позов задовольнити.
В судовому засіданні суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
17 листопада 2009 року, у віці 78 років, помер чоловік позивача та батько відповідача ОСОБА_3, який до дня смерті проживав спільно з позивачем в с. Слобода Кагарлицького району.
З померлим позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі з 27 листопада 1957 року.
Після його смерті відкрилася спадщина, і відповідно до вимог ст. 1260 ЦК України, спадкоємцем його майна стала вона, його дружина.
Серед іншого спадкового майна, у його складі знаходяться земельні ділянки площею 0,25 га та 0,41 га у межах згідно з планами, яка розташовані на території Слобідської сільської ради Кагарлицького району по вул. Малишка, 63, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та прибудинкових споруд і ведення особистого селянського господарства, які віднесені до спадкового нерухомого майна.
Право спадкодавця на вказані земельні ділянки посвідчується Державними актами на право власності на земельні ділянки відповідно серії ЯИ № 656320 та ЯИ № 656321 виготовлені Кагарлицькою РДА 16 грудня 2009 року, тобто після його смерті.
Спадщина позивачем прийнята шляхом звернення з заявою про її прийняття до нотаріуса Кагарлицької районної держнотконтори та оформленням спадкових прав на частину спадкового майна - земельну частку ( пай) та грошові вклади.
Про те, оформити спадкові права на земельну ділянку після смерті спадкодавця позивач не має змоги, так як згідно частини 1 статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації, а відповідно до частини 1 статті 126 цього Кодексу, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
За життя спадкодавець в установленому порядку не встиг отримати Державний акт на право власності на земельні ділянки, а відтак на час відкриття спадщини були відсутні правовстановлюючі документи на них, які б підтверджували це майнове право чоловіка. За таких умов, коли право власності чоловіка на земельні ділянки , виникло після його смерті, нотаріальна контора не може визнати її право спадкоємця на спадкові земельні ділянки, які законом віднесені до нерухомого спадкового майна.
Враховуючи, що власник нерухомого майна, спадкодавець, помер і згідно частини 4 ст. 25 ЦПК України його цивільна правоздатність припинилася в момент смерті, він не міг отримати Державні акти на право власності на земельні ділянки або належним чином уповноважити другу особу здійснити вказану вище дію за життя, виникла необхідність звернутися до суду для визнання права власності на об'єкт нерухомості , земельні ділянки площею 0,25 га та 0,41 га у межах згідно з планами, яка розташовані на території Слобідської сільської ради Кагарлицького району по вул. Малишка, 63, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та прибудинкових споруд і ведення особистого селянського господарства, які віднесені до спадкового нерухомого майна та належали ОСОБА_3, за позивачем, спадкоємцем за законом.
А тому суд задовольняє позовні вимоги позивача та визнає за ОСОБА_1, в порядку спадкування, право власності на земельні ділянки площею 0,25 га та 0,41 га у межах згідно з планами, яка розташовані на території Слобідської сільської ради Кагарлицького району по вул. Малишка, 63, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та прибудинкових споруд і ведення особистого селянського господарства, які віднесені до спадкового нерухомого майна та належали ОСОБА_3, померлому 17 листопада 2009 року.
На підставі викладеного та керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», ст.. ст. 78, 81, 88, 116, 118, 125, 126, 152 Земельного кодексу України, ст. 1218, 1225 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 61, 88, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Управління Держкомзему у Кагарлицькому районі про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - повністю.
Визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування, право власності на земельні ділянки площею 0,25 га та 0,41 га у межах згідно з планами, яка розташовані на території Слобідської сільської ради Кагарлицького району по вул. Малишка, 63, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та прибудинкових споруд і ведення особистого селянського господарства, які віднесені до спадкового нерухомого майна та належали ОСОБА_3, померлому 17 листопада 2009 року.
Рішення набирає чинності відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Кагарлицький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення, а особами , які брали участь у справі і не були присутніми в судовому засіданні протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: І. І. Шевченко
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2011 |
Оприлюднено | 02.07.2015 |
Номер документу | 45619636 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Шевченко І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні