Малиновський районний суд м.Одеси
м. Одеса, вул. Василя Стуса, 1а, 65033, (048) 728-51-02
Справа № 2-4910/2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2010 року
Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Ярош А.І.,
при секретарі - Стариш О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про визнання договору дійсним, встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку ' спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовною заявою, в якій просять визнати дійсним договір купівлі- I продажу № 17364 квартири АДРЕСА_1 , який був зареєстрований на Одеській товарній біржі 21 жовтня 1996 року, встановити факт родинних відносин і між ОСОБА_3 та ОСОБА_7 , як між сином та матір`ю, визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/5 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті його матері, ОСОБА_7 .
Уточнивши позовні вимоги, позивачі просять визнати за кожним з них право власності на 1/5 І частину квартири АДРЕСА_1 , встановити факт родинних відносин ОСОБА_3 та ОСОБА_7 , визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/5 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті його матері, ОСОБА_7 .
У судовому засіданні представник позивачів та позивач, ОСОБА_1 , яка також представляє інтереси ОСОБА_4 , уточнені позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Відповідач, ОСОБА_5 , подав до суду заяву про згоду з позовними вимогами та розгляд справи І у його відсутність.
Відповідач, ОСОБА_6 , у судові засідання не з`являвся, про час і місце судових засідання І повідомлявся належним чином.
ОСОБА_8 , допитаний судом в якості свідка, підтвердив той факт, що І ОСОБА_7 була рідною матір`ю ОСОБА_3 .
Вислухавши представника позивачів, показання свідка, дослідивши письмові докази та матеріали І справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, 21 жовтня 1996 року між ОСОБА_6 (продавець) та ОСОБА_1 , яка діяла особисто та від імені ОСОБА_7 на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (покупці) укладено договір купівлі-продажу квартири ' АДРЕСА_1 , зареєстрований на Одеській товарній біржі в Журналі реєстрації біржових угод з нерухомістю за № 17364.
Право приватної власності на зазначену квартиру зареєстровано в КП «ОМБТІ та РОН» за ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 03.12.1996 року за № 191 на стор. 129 в кн. 92доп.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про товарну біржу біржовою операцією визнається угода, якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній І біржі, її учасниками є члени біржі та якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не І пізніше наступного за здійсненням угоди дня. Угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на ( біржі.
Відповідно до ст. 8 Закону України „Про товарну біржу членами товарної біржі є засновники, а також прийняті до її складу згідно із статутом біржі вітчизняні та іноземні юридичні і фізичні особи. Порядок прийняття у члени біржі та вибуття із складу її членів визначається статутом товарної біржи.
На момент укладення угоди купівлі-продажу її учасники були членами біржі, тому зазначена біржова операція представляла собою угоду купівлі-продажу квартири, допущеної до обігу на товарній біржі.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 ЦК України в ред. 1963 року, яка діяла на момент укладення договору купівлі-продажу спірної квартири, нотаріальне посвідчення угод обов`язкове лише у випадках, визначених у законі.
Згідно з ч. 1 ст. 227 ЦК України в ред. 1963 року договір купівлі-продажу житлового будинку 1 повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією зі сторін є громадянин. Невиконання даної вимоги тягне недійсність договору (ст. 47 цього Кодексу).
Таким чином, на момент укладення між сторонами зазначеного договору купівлі-продажу ¦ квартири чинне законодавство вимагало обов`язкового нотаріального посвідчення даного договору,
' зазначені вимоги закону сторонами дотримані не були, договір був укладений в простій письмовій формі, зареєстрований на Одеській товарній біржі, тобто без нотаріального посвідчення.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 ЦК України в ред. 1963 року, якщо одна з сторін повністю або частково 1 виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконала угоду, визнати угоду дійсною. В І такому випадку подальше нотаріальне оформлення угоди не вимагається.
Відповідно до ст. 224 ЦК України в ред. 1963 року, за договором купівлі-продажу продавець 1 зобов`язаний передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно і ] сплатити за нього певну грошову суму.
Представник позивачів пояснили, що між позивачами та відповідачем, ОСОБА_6 , була І досягнута згода за всіма істотними умовами договору, свої зобов`язання позивачі, як покупці виконали повністю, коли передали гроші за квартиру, а продавець передав їм ключі від квартири та і правовстановлюючі документи на неї, однак ОСОБА_6 ухилився від подальшого нотаріального І оформлення договору.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання дійсним договору купівлі-продажу № 17364 квартири АДРЕСА_1 та визнання за ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 права власності на І 1/5 частину квартири АДРЕСА_1 за кожним є 1 обґрунтованими, законними і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо позовних вимог про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_7 , а саме, що він є її сином, то суд дійшов до І наступного.
Відповідно до п. 2 абз. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у І справах про спадкування» від 30.05.2008 р. N 7, справи про спадкування розглядаються судами за І правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів,
І що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за 1 наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Відповідно до п. 7 абз. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у І справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 р. N 5, суд вправі І розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує | юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в І органах, що вчинюють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
ОСОБА_3 просить суд встановити факт родинних відносин між ним та ОСОБА_11 , для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті матері.
ОСОБА_3 має свідоцтво про народження, видане відділом актів громадянського стану а Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР, однак документ погано зберігся, тому з нього не 1 вбачається, хто є його батьками, тому у 2009 р. він звернувся до Відділу реєстрації актів Головного 1 управління юстиції Миколаївської області з метою отримання повторного свідоцтва про народження.
Відповідно до відповіді Відділу реєстрації актів Головного управління юстиції Миколаївської І області від 30.09.2009 р. в ході перевірки встановлено, що по Відділу РАЦС Доманівського районного | управління юстиції Миколаївської області та по другим примірникам книг Відділу реєстрації актів І Головного управління юстиції Миколаївської області актовий запис про народження ОСОБА_3 за
1940 р. відсутній, книги реєстрації актів про народження за 1940 р. по Відділу РАЦС Доманівського районного управління юстиції Миколаївської області не збереглися.
У зв`язку з цим, запис було поновлено повторно та позивачу видано свідоцтво про народження, в якому зазначено, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у Миколаївській області Доманівського району с. Прибужжя (запис про народження № 2, зроблений 28.01.2010 р. Відділом РАЦС Доманівського районного управління юстиції Миколаївської області,) без зазначення відомостей про батька та мати.
Відповідно до Свідоцтва про шлюб, № 190, виданого відділом записів актів громадянського стану м. Вознесенськ Одеської області ОСОБА_12 та ОСОБА_13 28.09.1938 р. уклали шлюб.
Згідно з повідомленням Каменського районного військового комісаріату від 30.11.1943 р. № 606 ОСОБА_12 , знаходившись на фронті, пропав без вісти у червні 1943 р.
Відповідно до Свідоцтва про шлюб, № 31, виданого 09.06.1947 р. відділом записів актів громадянського стану м. Доманівка Одеської області ОСОБА_14 та ОСОБА_13 26.10.1468 р. уклали шлюб. Після укладення шлюбу ОСОБА_13 взяла прізвище « ОСОБА_15 ».
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 уклав .-шлюб з ОСОБА_1 , що ; підтверджується копією свідоцтва про шлюб в матеріалах справи.
Відповідно до Довідки-виписки із домової книги про склад та сім`ю від 15.01.2009 р., виданій ОСОБА_1 про те, що проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , крім того у довідці вказано, що на даній площі проживають та прописані ОСОБА_3 (чоловік),
І ОСОБА_4 (донька) та ОСОБА_7 (свекруха).
Відповідно до Довідки № 131 та № 133 ОСОБА_7 проживала та була і зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , з 19.03.1997 р. по день смерті,
108.11.2008 р.
Крім того, ОСОБА_3 надав суду сімейні фотознімки, на яких зображена його мати, ОСОБА_7 , та він.
Суд також враховує показання свідка, ОСОБА_8 , який підтвердив, що І ОСОБА_7 була матір`ю ОСОБА_3 .
На підставі встановлених судом обставин, оцінивши надані докази в сукупності, суд приходить до і обґрунтованого висновку про доведеність факту родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_7 , а саме, що він є її сином.
Щодо позовних вимог про визнання за ОСОБА_3 права власності на 1/5 частину квартири АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті І його матері, ОСОБА_7 , то судом встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 померла (актовий запис про смерть № 8793 від 10.11.2008 р., (зроблений Першим Приморським відділом РАЦС Одеського міського управління юстиції).
Відповідно до матеріалів спадкової справи, 21.04.2009 р. з заявою про прийняття спадщини після Ісмерті матері до Сьомої одеської державної нотаріальної контори звернувся ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, (неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі Інеохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, тобто спадкоємці за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування |почергово.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування мають діти спадкодавця, |у тому числі зачаті за життя та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та І батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість 1 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Таким чином, у зв`язку з відсутністю заповіту померлої, спадкування після її смерті здійснюється І за законом, єдиним спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_7 є її син, ОСОБА_3
ОСОБА_3 своєчасно протягом встановленого законом шестимісячного строку звернувся до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Виходячи з викладеного, до складу спадщини після смерті ОСОБА_7 входить належна їй 1/5 частина у праві спільної часткової власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Таким чином, позовні вимоги про визнання за ОСОБА_3 права власності на 1/5 частини спірної квартири в порядку спадкування за законом є законними та підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 1217, 1218, 1223, 1258, 1261, 1270 ЦК України, ст. ст. 8, 15 Закону України ..Про товарну біржу, ст. ст. 47, 224, 227 ЦК України в редакції 1963 року, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від ЗО травня 2008 року N 7, Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року N 5, ст. ст. 10, 60, 174, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - задовольнити.
Визнати договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 від 21 жовтня 1996 року, укладений між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 , яка діяла особисто та від імені ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , зареєстрований на Одеській товарній біржі за № 17364, - дійсним.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_7 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 , і ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як між матір`ю та сином.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/5 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті,
! ОСОБА_7 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_4 , ОСОБА_4 право власності на 1/5 частину квартири
АДРЕСА_1 за кожним.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку7 до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строХ з Дня проголошення рішення апеляційної і скарги.
Суддя:
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2015 |
Оприлюднено | 04.10.2022 |
Номер документу | 46884581 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Ярош А. І.
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Ольшевська Надія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні