РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"22" жовтня 2012 р. Справа № 18/11/2012/5003
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Петухов М.Г.
суддя Гулова А.Г. ,
суддя Маціщук А.В.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився;
відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_2;
третьої особи: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_4 (фермерського) господарства "Світанок"
на рішення господарського суду Вінницької області від 14.08.2012 р.
у справі № 18/11/2012/5003 (суддя Маслій І.В.)
за позовом Оратівської районної державної адміністрації
до ОСОБА_4 (фермерського) господарства "Світанок"
за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Приватного сільськогосподарського підприємства "Авангард"
про примусове виконання обов'язку в натурі
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Вінницької області від 14.08.2012 р. у справі №18/11/2012/5003 задоволено позов Оратівської районної державної адміністрації до ОСОБА_4 (фермерського) господарства "Світанок" про примусове виконання обов'язку в натурі. Зобов'язано Селянське (фермерське) господарство "Світанок" передати Оратівській районній державній адміністрації по акту приймання-передачі земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 5,0 га. - кадастровий № 0523183600:02:006:0001 та земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 35,0 га. - кадастровий № 0523183600:02:006:0002, що знаходиться на території Осичанської сільської ради за межами с. Осична Оратівського району Вінницької області.
При винесенні вищевказаного рішення, судом першої інстанції було встановлено, що рішенням господарського суду Вінницької області від 28.02.2011 р. у справі № 6/98-10 задоволено позовні вимоги ПСП В«АвангардВ» до Оратівської районної державної адміністрації та до ОСОБА_4 (фермерського) господарства В«СвітанокВ» , яким було визнано недійсним Договір оренди землі від 20 грудня 2004 р., укладений між Оратівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 (фермерським) господарством "Світанок" про передачу в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Осичнянської сільської ради, за межами с. Осична Оратівського району Вінницької області, із земель запасу Осичнянської сільської ради загальною площею 40 га, у тому числі: в полі № 1 ґрунтозахисної сівозміни -площею 5 га, в полі №10 основної польової сівозміни площею 35 га, зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 4 від 8.02.2005 р. Дане рішення суду не оскаржувалося та набрало законної сили.
Таким чином, місцевий суд зазначає, що скасування договору оренди землі позбавляє права відповідача користуватися земельною ділянкою, що і стало підставою звернення до суду з відповідним позовом
При вирішенні спірних правовідносин, місцевим господарським судом було прийнято до уваги положення ст.ст. 31, 34 Закону України В«Про оренду земліВ» , ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Приймаючи до уваги вказані вище положення діючого законодавства та встановлені обставини справи, суд першої інстанції зазначає, що після припинення дії договору, відповідач самовільно займає земельну ділянку, яка раніше перебувала у нього в оренді, оскільки спірна земельна ділянка використовується підприємством без відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо цієї земельної ділянки.
Отже, враховуючи наведене вище та беручи до уваги ті обставини, що як після визнання договору недійсним, так і на час розгляду даної справи в суді, відповідач не повернув позивачу земельну ділянку, суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову з урахуванням заяви позивача б/н від 03.04.12 про виправлення описки.
Не погоджуючись із винесеним рішенням суду першої інстанції, Селянське (фермерське) господарство "Світанок" звернулось з апеляційною скаргою до Рівненського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення господарського суду Вінницької області від 14.08.2012 р. у справі № 18/11/2012/5003 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог та припинити провадження по даній справі за відсутністю предмету спору та обставини, що по даному факту розглядалась господарським судом Вінницької області по справі № 335/79-348, по якій було винесено ухвалу від 22.03.2002 р.
Апелянт вважає, що рішення господарського суду є незаконним та таким, що прийнято внаслідок неповного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На підтвердження своїх доводів, скаржник вказує наступне.
4 листопада 1999 року Районна рада народних депутатів Оратівського району Вінницької області надала ОСОБА_1 державний акт на право постійного користування спірною земельною ділянкою, що розташована на території Осичнянської сільської ради для ведення селянського (фермерського) господарства. Акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 20.
Скаржник зазначає, що землекористувачем спірних земельних ділянок на теперішній час є фізична особа - ОСОБА_1.
До землекористувача із предметом спору позивач не звертався, із ОСОБА_4 (фермерським) господарством «Світанок»предмет спору відсутній.
Згідно із п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Крім того, ОСОБА_5 було приховано від господарського суду Вінницької області факт розгляду справи №335/9-348 про визнання недійсним державного акту на право постійного користування землею від 04.11.1999 р., яким було зазначено, що справа не підсудна господарському суду, оскільки зачіпає інтереси ОСОБА_1
На підтвердження своїх доводів, скаржник посилається на ухвалу Іллінецького районного суду від 31.08.2001 року, в якій зазначено що право користування спірною земельною ділянкою виникло з моменту видачі ОСОБА_1 державного акту, тобто з 04.11.1999 року.
Також, скаржник посилається на відповідь відділу Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області № 395 від 13.04.2012 року, в якій зазначено, що спірні ділянки знаходяться в постійному користуванні ОСОБА_1 відповідно до державного акта на право постійного користування землею, зареєстрованого 4 листопада 1999 року за №20 в Книзі записів реєстрації державних актів на право постійного користування землею.
Проте, Вінницьким господарським судом дані факти не вивчалися, а за основу брались нічим не підтверджені доводи Оратівської районної ради та третьої особи ПСП «Авангард».
Скаржник наголошує на тому, що рішення господарського суду Вінницької області від 14.08.2012 року у справі № 18/11/2012/5003 було ухвалено без залучення землекористувача спірних земельних ділянок ОСОБА_1, як фізичної особи, без вивчення фактичних обставин, виходячи з суто формальних міркувань, що свідчить про однобічний та необ'єктивний розгляд справи.
Враховуючи вказані вище аргументи на підтвердження своєї правової позиції, скаржник вважає, що суд першої інстанції задоволив позовні вимоги за відсутності на те правових підстав, у зв'язку з чим оскаржуване рішення слід скасувати, а апеляційну скаргу - задоволити в повному обсязі.
В свою чергу, від позивача - Оратівської районної державної адміністрації надійшов відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому просить оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
На спростування доводів відповідача, викладених в апеляційній сказі, позивач вказує наступне.
Відповідач по справі не здійснював захист порушеного права у спосіб, передбачений ст. 152 ЗК України, зустрічний позов не подав щодо права землекористування на підставі державного акту на право постійного користування землею, а тому вказані обставини не можуть бути предметом дослідження по даній справі.
Позивач звертає увагу суду на те, що на даний час відповідач не має права використовувати земельні ділянки ні на підставі договору оренди, ні на підставі державного акту на право постійного користування.
Безпідставним, як зазначає позивач, є посилання відповідача на рішення суду по господарській справі № 335/9-348, оскільки позивач не був стороною по вказаній господарській справі та участі у її розгляді не приймав, а тому не отримував рішення суду по справі № 335/9-348. Із долученої до справи ухвали суду від 22.03.2002 року вбачається, що провадження по справі № 335/9-348 було припинено з підстав розгляду земельного спору в інших судах.
Також, позивач наголошує на тому, що не відповідає фактичним обставинам справи твердження відповідача про порушення норм процесуального права у зв'язку із незалученням землекористувача ОСОБА_1 як фізичної особи по даній справі. ОСОБА_1 не є землекористувачем на підставі державного акта на право постійного користування землею, оскільки державний акт неодноразово визнавався в судовому порядку недійсним, а згодом на підставі добровільної заяви ОСОБА_1 від 01.12.2004 року Оратівською районною державною адміністрацією було видано розпорядження № 377 від 15.12.2004 року про передачу в оренду земельної ділянки із земель запасу Осичнянської сільської ради селянському (фермерському) господарству "Світанок" с. Осична ОСОБА_1, загальною площею 40 га. Таким чином, як зазначає позивач, було змінено титул земельної ділянки із земель постійного користування на орендовані землі. Укладений договір оренди землі визнаний судом недійсним, а тому вони підлягають поверненню у власність позивачу.
Враховуючи вказане вище, позивач вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте у відповідності до вимог діючого законодавства, тому останнє слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Окрім того, від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ПСП "Авангард" надійшов відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому просить оскаржуване рішення залишити без змін, а в задоволенні апеляційної скарги - відмовити.
У своїх поясненнях третя особа зазначає, що погоджується із висновками місцевого суду з приводу того, що законність набуття ОСОБА_1 права користування земельними ділянками на підставі Державного акту на право постійного користування не стосується даної справи, а тому не приймалися до уваги при розгляді справи судом першої інстанції.
Таким чином, ПСП "Авангард" наголошує на тому, що рішення суду першої інстанції є цілком законним, оскільки відповідає встановленим обставинам справи та нормам закону.
22 жовтня 2012 року в судовому засіданні Рівненського апеляційного господарського суду представники скаржника підтримали доводи, наведені в апеляційній скарзі, вважають, що судом першої інстанції при винесенні даного рішення було неповно з'ясовано обставини справи та порушено норми матеріального та процесуального права. У зв'язку із зазначеним, рахують, що рішення господарського суду Вінницької області від 14.08.2012 р. у справі № 18/11/2012/5003 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ПСП "Авангард" заперечив проти доводів скаржника та зазначив, що рішення суду першої інстанції прийняте з дотриманням вимог закону, а тому підстави для скасування останнього відсутні.
Представник позивача - Оратівської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився.
Враховуючи приписи ст.ст.101,102 ГПК України про межі та строки перегляду справ в апеляційній інстанції, той факт, що сторони були належним чином та своєчасно повідомлені про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать поштові повідомлення, направлені сторонам у справі (Т2, а.с. 25-26), колегія суддів визнала за можливе здійснювати розгляд апеляційної скарги за відсутності представника позивача.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а оскаржуване рішення скасувати, виходячи з наступного.
Переглядаючи оскаржуване рішення суду першої інстанції на предмет наявності правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ОСОБА_4 (фермерського) господарствак В«СвітанокВ» в особі ОСОБА_1 передати Оратівській районній державній адміністрації по акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, суд апеляційної інстанції враховує ті факти по даній справі, на які посилаються сторони по справі в обгрунтування своєї правової позиції.
Так, зокрема, позивач на підтвердження своїх вимог щодо наявності правових підстав для задоволення позову, вказує на наступні обставини у даній справі.
Рішенням господарського суду Вінницької області від 28.02.2011 р. у справі № 6/98-10 задоволено позовні вимоги ПСП В«АвангардВ» до Оратівської районної державної адміністрації та до ОСОБА_4 (фермерського) господарства В«СвітанокВ» , у зв'язку з чим визнано недійсним Договір оренди землі від 20 грудня 2004 р., укладений між Оратівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 (фермерським) господарством "Світанок" про передачу в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Осичнянської сільської ради, за межами с. Осична Оратівського району Вінницької області, із земель запасу Осичнянської сільської ради загальною площею 40 га, у тому числі: в полі № 1 грунтозахисної сівозміни -площею 5 га, в полі № 10 основної польової сівозміни площею 35 га, зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 4 від 8.02.2005 р. (Т.1, а.с. 16-18).
Вказане рішення суду не оскаржувалося у встановленому законом порядку та набрало законної сили.
Актом про виконання доручення голови районної державної адміністрації щодо прийому - передачі земельної ділянки на території Осичнянської сільської ради від 14.09.2011 року було встановлено, що земельна ділянка не була передана СФГ "Світанок" с. Осична розпоряднику земель на території району - районній державній адміністрації (а.с. 14).
Із довідки, виданої Оратівським районним відділом земельних ресурсів, вбачається, що земельним ділянкам площею 5, 0 га та 35, 0 га було присвоєно кадастрові номери. Вказані земельні ділянки розташовані на території Осичнянської сільської ради Оратівського району Вінницької області. Користувачем земельних ділянок є СФГ "Світанок" в особі голови ОСОБА_1 (а.с. 25).
Розпорядженням Оратівської районної державної адміністрації Вінницької області від 15.12.2004 р. № 377 було надано в оренду земельні ділянки із земель запасу Осичнянської сільської ради селянському (фермерському) господарству "Світанок" с. Осична (ОСОБА_1І.) загальною площею 40 га, в тому числі: в полі № 1 грунтозахисної сівозміни площею 5 га, в полі № X основної польової сівозміни площею 35 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 49 років після проведення комплексу робіт, передбачених ст.ст. 107, 195, 198 Земельного кодексу України (а.с. 44).
Разом з тим, Оратівська районна державна адміністрація у своїх поясненнях від 27.04.2012 р. № 1423 (Т. 1, а.с. 72-75) зазначає, що 04.11.1999 р. Оратівською районною радою народних депутатів на підставі рішення Оратівського районного суду від 11.03.1999 р. видано ОСОБА_1 державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 40 га в межах згідно з планом (Т.1, а.с. 32).
21.04.2000 року Президія Вінницького обласного суду скасувала рішення Оратівського районного суду від 11.03.1999 року, яке слугувало підставою для видачі ОСОБА_1 державного акта на право постійного користування землею.
13.11.2000 року рішенням Іллінецького районного суду ОСОБА_1 відмовлено в позові відведення 35 га ріллі в полі № 10 польової сівозміни із земель запасу Осичнянської сільської ради.
16 березня 2001 року рішенням Іллінецького районного суду Вінницької області ОСОБА_1 надано в постійне користування земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства в розмірі 35 га в полі №10 із земель запасу Осичнянської сільської ради.
09.07.2003 року рішенням Оратівського районного суду визнано недійсним державний акт на право постійного користування землею від 04.11.1999 року на ім'я ОСОБА_1
19.12.2003 року ухвалою апеляційного суду Вінницької області рішення Оратівського районного суду від 09.07.2003 року залишено без змін.
23.01.2008 року ухвалою колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України скасовано рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 09.07.2003 року та ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 19.12.2003 року, провадження у справі закрито з підстав підсудності даного спору господарським судам.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ПСП "Авангард" у своїх поясненнях № 2 від 27.07.2012 р. (Т.1, а.с. 98-101) зазначає, що 11.03.1999 року рішенням Оратівського районного суду ОСОБА_1 надано для ведення селянського (фермерського) господарства земельну ділянку із земель запасу Осичнянської сільської ради в полі № 10 польової сівозміни в розмірі 35 га землі, що примикає до лісу площею 12,4 га та межує з пасовищем, чагарником площею 2.8 га.
21.04.1999 року Постановою Президії Вінницького обласного суду скасовано ухвалу Оратівського районного суду від 10.03.1999 року про визнання належним відповідачем по справі Оратівську районну раду, скасовано рішення Оратівського районного суду від 11.03.1999 року, яке слугувало підставою для видачі ОСОБА_1 державного акта на право постійного користування землею, скасовано ухвалу судової колегії в цивільних справах Вінницького обласного суду від 06.04.1999 року, а справу направлено на розгляд до Іллінецького районного суду.
16 березня 2001 року рішенням Іллінецького районного суду Вінницької області ОСОБА_1 надано в постійне користування земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства в розмірі 35 га в полі №10 із земель запасу Осичнянської сільської ради (Т.1, а.с. 108-109).
22.05.2001 року ухвалою Судової колегії в цивільних справах Вінницького обласного суду касаційну скаргу Оратівської районної ради на рішення Іллінецького районного суду від 16.03.2001 року залишено без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін (Т.1, а.с. 110).
12.10.2001 року ухвалою колегії судової палати з цивільних справ Верховного Суду України в задоволенні касаційної скарги ОСОБА_1 про скасування рішення Оратівського районного суду від 16.03.2001 року та ухвали судової колегії по цивільних справах Вінницького обласного суду відмовлено (Т.1, а.с. 111).
31.08.2001 року ухвалою Іллінецького районного суду роз'яснено ОСОБА_1, що його право користуватися земельною ділянкою розміром 35 га в полі №10 за змістом рішення суду від 16.03.2001 р. виникло з моменту видачі йому державного акта на цю землю, тобто 04.11.1999 року. (Т.1, а.с. 112).
06.02.2003 року ухвалою апеляційного суду Вінницької області апеляційну скаргу Осичнянської сільської ради відхилено, а ухвалу Іллінецького районного суду від 31.08.2001 року залишено без змін (Т.1, а.с.113).
23.06.2004 року ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області встановлено порядок та спосіб виконання рішення Іллінецького районного суду по справі від 16.03.2001 року шляхом надання ОСОБА_1 в користування на умовах оренди земельної ділянки для ведення селянського фермерського господарства в розмірі 35 га в полі № 10 польової сівозміни земель запасу Осичнянської сільської ради Оратівського району (Т.1, а.с. 119-121).
20.12.2004 року між СФГ "Світанок" та Оратівською РДА укладено договір оренди землі про передачу в оренду земельної ділянки із земель запасу Осичнянської сільської ради загальною площею 40 га у тому числі: в полі № 1 грунтозахистної сівозміни - площею 5 га, в полі № 10 основної польової сівозміни - площею 35 га (Т.1, а.с. 11-13).
02.02.2005 року постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Оратівського районного управління юстиції закінчено виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа № 2-159, у зв'язку з передачею земельної ділянки в оренду (Т.1, а.с. 123).
Таким чином, враховуючи вищевказані судові рішення, ПСП "Авангард" зазначає, що СФГ "Світанок" набув право на використання земельної ділянки площею 35 га в полі № 10 на підставі договору оренди від 20.12.2004 року. Рішенням господарського суду Вінницької області від 28.02.2011 року договір оренди землі від 20.12.2004 року визнано недійсним.
09.07.2003 року рішенням Оратівського районного суду визнано недійсним державний акт на право постійного користування землею від 04.11.1999 року на ім'я ОСОБА_1
19.12.2003 року ухвалою апеляційного суду Вінницької області рішення Оратівського районного суду від 09.07.2003 року залишено без змін.
30.12.2003 року рішенням 8 сесії 4 скликання Осичнянської сільської ради від 30.12.2003 року прийнято в комунальну власність 35 га земель в полі № 10, якими користувався ОСОБА_1, так як згідно рішення Оратівського районного суду від 09.07.2003 року "Державний акт на право постійного користування" визнаний недійсним і скасовано його державну реєстрацію.
20.12.2004 року СФГ "Світанок" уклав договір оренди 35 га землі в полі № 10 з Оратівською РДА, а 23.06.2004 року ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області встановлено порядок та спосіб виконання рішення Іллінецького районного суду по справі від 16.03.2001 року шляхом надання ОСОБА_1 в користування на умовах оренди земельної ділянки для ведення селянського фермерського господарства в розмірі 35 га в полі № 10 польової сівозміни земель запасу Осичнянської сільської ради Оратівського району.
В свою чергу, відповідач - Селянське (фермерське) господарство "Світанок" на підтвердження факту правомірності користування відповідачем спірними земельними ділянками, що слугує підставою для відмови у задоволенні позову, звертає увагу на наступні обставини справи.
04.11.1999 р. Оратівською районною радою народних депутатів на підставі рішення Оратівського районного суду від 11.03.1999 р. видано ОСОБА_1 державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 40 га в межах згідно з планом (Т.1, а.с. 32).
У листі Відділу Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області № 395 від 05.04.2012 р. зазначено, що відповідно до земельно-облікових даних земельні ділянки із земель запасу Осичнянської сільської ради сільськогосподарського призначення площею 5,0 га - кадастровий номер 0523183600:02:006:0002 перебувають в постійному користувані гр. ОСОБА_1 відповідно до державного акта на право постійного користування, зареєстрованого 4 листопада 1999 року за № 20 в книзі записів державних актів на право постійного користування землею (Т.1, а.с. 65).
Разом з тим, у своїх поясненнях (Т.2, а.с. 19-24) відповідач зазначає, що земельна ділянка площею 35 га, що знаходиться в полі № 10 та земельна ділянка площею 5 га в полі № 1 грунтозахисної сівозміни, розташовані на землях запасу Осичнянської сільської ради i ніколи на підставах розпаювання не передавались позивачеві, крім того, не виготовлявся проект перенесения даних земель. Так, згідно ухвали Іллінецького районного суду земельна ділянка площею 35,0 га знаходиться в користуванні СФГ "Світанок" с. Осична з моменту отримання державного акта на право постійного користування з 4 листопада 1999 року. З 4 листопада 1999 року i по сьогодні дана земельна ділянка не вилучалась з користування СФГ "Світанок" с. Осична. Не існує жодного звернення до проектних організацій від Opaтівської райдержадміністрації про вчинення таких дій.
Із довідки про реєстрацію договорів оренди № 8 від 20.05.2010 р., виданої Оратівським районним відділом Вінницької регіональної філії ДП "Центру державного земельного кадастру", вбачається, що станом на 20.05.2010 р. у СФГ "Світанок" в оренді знаходяться землі запасу сільськогосподарського призначення 40 га на території Осичнянської сільської ради. Кількість укладених договорів: один, дата укладення договору - 20.12.2004 р., дата реєстрації договору - 9 лютого 2005 року. Термін укладення договору - 49 років.
Окрім того, довідкою Відділу Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області (Т.1, а.с. 25) підтверджується той факт, що користувачем земельних ділянок, розташованих на території Осичнянської сільської ради Оратівського району Вінницької області, площею 40 га є СФГ "Світанок" с. Осична в особі голові ОСОБА_1.
Переглядаючи спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції приймає до уваги наступні положення нормативно-правових актів та докази, які містяться в матеріалах справи .
Згідно ч. 3 ст. 5 ЦК України якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Оскільки, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 40 га було видано 04.11.1999 р. на підставі рішення Оратівського районного суду від 11.03.1999 р., то відповідно спірні правовідносини у даній справі виникли, починаючи з 11.03.1999 р. Враховуючи наведені вище приписи чинного законодавства, такі правовідносини між сторонами повинні регулюватися також нормами права, що діяли на момент виникнення останніх.
Отже, при вирішенні даного спору слід застосовувати і положення Закону України "Про (селянське) фермерське господарство" у редакції від 20.12.1991 р. та Земельний кодекс України від 18.12.1990 р.
Згідно ч. 1ст. 4 Закону України "Про (селянське) фермерське господарство" право на створення селянського (фермерського) господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку, виявив таке бажання, має документи, що підтверджують його здатність займатися сільським господарством, та пройшов конкурсний відбір.
Частиною 2 статті 4 цього Закону передбачено, що земельні ділянки громадянам України для ведення селянського (фермерського) господарства передаються у приватну власність і надаються в користування, в тому числі на умовах оренди.
Передача земельних ділянок у приватну власність і надання їх в користування здійснюється із земель запасу, а також земель, вилучених (викуплених) у встановленому порядку
У постійне користування земля надається громадянам для ведення селянського (фермерського) господарства із земель, що перебувають у державній власності. У тимчасове користування земельні ділянки надаються, зокрема, із земель запасу, а також можуть надаватися із земель лісового і водного фондів.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 5 Закону рішення щодо передачі і надання земельних ділянок громадянам для ведення селянського (фермерського) господарства відповідні Ради народних депутатів приймають на найближчій сесії.
У разі відмови районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів у передачі або наданні земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства це питання вирішується судом.
Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або користування землею, а також для укладення договору на оренду.
В силу приписів статей 9, 11, 14, 16, 17, 18 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" після одержання державного акта на право приватної власності чи користування землею або укладення договору тимчасового користування землею, у тому числі на умовах оренди, селянське (фермерське) господарство реєструється у раді, що передала у власність або надала у користування земельну ділянку, і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи. Отже з цього часу обов'язки власника чи землекористувача земельної ділянки здійснює селянське (фермерське) господарство, а не громадянин, якому вона надавалась. Але на підставі частини четвертої статті 2 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" інтереси цього господарства представляє його голова. Інші члени господарства можуть представляти інтереси останнього лише за належним чином оформленою довіреністю (частина шоста статті 2 названого Закону).
Здійснення відповідачем права користування земельними ділянками для ведення селянського (фермерського) господарства регулюється наступними нормами земельного законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Земельного кодексу України у редакції від 18.12.1990 р. користування землею на умовах оренди для сільськогосподарських цілей повинно бути, як правило, довгостроковим.
Згідно п. 1 ч. 5 ст. 7 цього Кодексу у постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності громадянам України для ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства.
Статтею 22 ЗК України передбачено, що право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
В силу статті 23 ЗК України право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 48 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у
власність і надаються у користування громадянам, радгоспам, колективним та іншим сільськогосподарським підприємствам і організаціям - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Громадянам України, які виявили бажання вести селянське (фермерське) господарство, передаються за їх бажанням у власність або надаються в користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки, включаючи присадибний наділ (ч. 1 ст. 50 ЗК України).
Положеннями статті 51 ЗК України встановлений порядок надання земель для ведення селянського (фермерського) господарства.
Так, у відповідності до ч.ч. 5, 6, 7 зазначеної статті рішення про передачу у власність або надання у користування земель громадянам для ведення селянського (фермерського) господарства чи про відмову у передачі або наданні землі відповідні Ради народних депутатів приймають на найближчій сесії.
У разі відмови сільської, селищної, міської, районної Ради народних депутатів у відведенні земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства це питання вирішується
вищестоящою Радою, а у разі її відмови - судом.
Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або користування землею, а також для укладення договору на оренду.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджено матеріалами справи, 04.11.1999 р. Оратівською районною радою народних депутатів на підставі рішення Оратівського районного суду від 11.03.1999 р. видано ОСОБА_1 державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 35га в межах згідно з планом для ведення селянського (фермерського) господарства (Т.1, а.с. 32).
Окрім того, в матеріалах справи наявне рішення Іллінецького районного суду Вінницької області у справі № 2-159 від 16 березня 2001 року, яким було задоволено позов ОСОБА_1 до Оратівської районної ради про надання земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства. Надано ОСОБА_1 в постійне користування земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства в розмірі 35 га в полі №10 польової сівозміни земель запасу Осичнянської сільської ради (Т.1, а.с. 108-109).
22.05.2001 року ухвалою судової колегії в цивільних справах Вінницького обласного суду касаційну скаргу Оратівської районної ради на рішення Іллінецького районного суду від 16.03.2001 року залишено без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін (Т.1, а.с. 110).
12.10.2001 року ухвалою колегії з цивільних справ Верховного Суду України (оригінал оглянуто в судовому засіданні 08.10.2012р.) в задоволенні касаційної скарги ОСОБА_1 про скасування рішення Оратівського районного суду від 16.03.2001 року та ухвали судової колегії по цивільних справах Вінницького обласного суду відмовлено (Т.1, а.с. 111).
В силу приписів статті 9 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" після одержання Державного акта на право постійного користування землею селянське (фермерське) господарство підлягає у 30-денний термін державній реєстрації у Раді народних депутатів, що передала у власність чи надала у користування земельну ділянку.
На виконання вказаної вище норми, у п. 1 рішення Оратівської районної ради Вінницької області "Про реєстрацію селянського (фермерського) господарства "Світанок" с. Осичної від 01.02.2000 р. 9 сесії 23 скликання районна рада вирішила доручити районній державній адміністрації зареєструвати селянське (фермерське) господарство "Світанок" с. Осична, голова господарства ОСОБА_1 на площі 35 га в полі № 10 з земель запасу Осичнянської сільської ради (Т.2, а.с. 22).
Так, із наявного в матеріалах справи Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вбачається, що 02.02.2000 р. було зареєстровано юридичну особу - Селянське (фермерське) господарство "Світанок" (СФГ "Світанок"), керівником якого визначено ОСОБА_1 (Т.1, а.с. 95-97).
Згідно пунктів 2, 3 рішення Оратівської районної ради "Про затвердження проектів відведення земельних ділянок для організації селянського (фермерського) господарства та видачі державного акта на право постійного користування землею" від 24.04.2000 р. 10 сесії 23 скликання, районна рада вирішила затвердити проект відведення земельної ділянки в постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства гр. ОСОБА_1 загальною площею 5 га землі в полі № 1 грунтозахисної сівозміни із земель запасу Осичнянської сільської ради та видати ОСОБА_1 державний акт на право постійного користування землею (Т.2, а.с. 23).
Водночас, довідкою Відділу Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області (Т.1, а.с. 25) підтверджується той факт, що користувачем земельних ділянок, розташованих на території Осичнянської сільської ради Оратівського району Вінницької області, площею 40 га є СФГ "Світанок" с. Осична в особі голові ОСОБА_1.
Також, слід враховувати, що ухвалою Іллінецького районного суду по справі № 2-159 від 31.08.2001 року роз'яснено ОСОБА_1, що його право користуватися земельною ділянкою розміром 35 га в полі №10 за змістом рішення суду від 16.03.2001 р. виникло з моменту видачі йому державного акта на цю землю, тобто 04.11.1999 року (Т.1, а.с. 112).
06.02.2003 року ухвалою апеляційного суду Вінницької області апеляційну скаргу Осичнянської сільської ради відхилено, а ухвалу Іллінецького районного суду від 31.08.2001 року залишено без змін (Т.1, а.с.113).
Отже, підставою правомірності перебування у постійному користуванні СФГ "Світанок" вказаних вище земельних ділянок є державний акт на право постійного користування від 04.11.1999 р. та рішення Оратівської районної ради "Про затвердження проектів відведення земельних ділянок для організації селянського (фермерського) господарства та видачі державного акта на право постійного користування землею" від 24.04.2000 р. 10 сесії 23 скликання, оскільки даний акт та рішення є дійсними, так як в матеріалах справи відсутні належні докази, які спростовували б даний факт.
З приводу твердження позивача, що у відповідача відсутнє право користуватися спірними земельними ділянками, так як 09.07.2003 року рішенням Оратівського районного суду, яке залишено без змін ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 19.12.2003 року, визнано недійсним державний акт на право постійного користування землею від 04.11.1999 року на ім'я ОСОБА_1, суд апеляційної інстанції вказує, що такі висновки позивача є безпідставними з огляду на те, що ухвалою колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 23.01.2008 року (оригінал якої оглянуто в судовому засіданні 08.10.2012р.) скасовано рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 09.07.2003 року та ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 19.12.2003 року, провадження у справі закрито з підстав підсудності даного спору господарським судам.
В матеріалах справи міститься ухвала господарського суду Вінницької області від 22.03.2002 р. у справі № 335/9-348 (оригінал якої оглянуто в судовому засіданні 08.10.2012р.) за позовом Осичнянської сільської ради та Оратівської районної ради про визнання недійсним акту на право користування земельною ділянкою, виданою ОСОБА_1, якою провадження у даній справі було припинено з тих підстав, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України (Т.2, а.с. 151-153).
В силу статті 51 ЗК України в редакції від 18.12.2001 р. рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або користування землею, а також для укладення договору на оренду.
Твердження позивача з приводу того, що титул земельної ділянки було змінено ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області 23.06.2004 року, якою встановлено порядок та спосіб виконання рішення Іллінецького районного суду по справі від 16.03.2001 року шляхом надання ОСОБА_1 в користування на умовах оренди земельної ділянки для ведення селянського фермерського господарства в розмірі 35 га в полі № 10 польової сівозміни земель запасу Осичнянської сільської ради Оратівського району (Т.1, а.с. 119-121), а відповідач здійснював користування земельними ділянками на підставі укладеного 20.12.2004 року між СФГ "Світанок" та Оратівською РДА договору оренди землі про передачу в оренду земельної ділянки із земель запасу Осичнянської сільської ради загальною площею 40 га у тому числі: в полі № 1 грунтозахистної сівозміни - площею 5 га, в полі № 10 основної польової сівозміни - площею 35 га (Т.1, а.с. 11-13), який рішенням господарського суду Вінницької області від 28.02.2011 р. у справі № 6/98-10 було визнано недійсним, у зв'язку з чим у відповідача відсутні визначені законом підстави для здійснення подальшого користування спірними земельними ділянками не можуть бути прийняті судом апеляційної інстанції до уваги виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 125 чинного Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою ( ч.3 ст. 126 ЗК України).
Отже, як встановлено судом апеляційної інстанції, підставою правомірності використання СФГ "Світанок" вказаних вище земельних ділянок є державний акт на право постійного користування від 04.11.1999 р. та рішення Оратівської районної ради "Про затвердження проектів відведення земельних ділянок для організації селянського (фермерського) господарства та видачі державного акта на право постійного користування землею" від 24.04.2000р. 10 сесії 23 скликання, оскільки даний акт та рішення є дійсними, так як в матеріалах справи відсутні належні докази, які спростовували б даний факт.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі № 1-17/2005 за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу Х В«Перехідні положенняВ» Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище положення закону, судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції було задоволено позовні вимоги за відсутності на те правових підстав.
Оскільки, судом першої інстанції не було в повному обсязі досліджено всі обставини справи, у зв'язку з чим не було прийнято до уваги докази та факти по справі, які належним чином підтверджують факт правомірності користування відповідачем спірними земельними ділянками.
Окрім того, місцевим господарським судом було неправильно застосовано наведені вище норми матеріального права, які визначають підстави та порядок набуття права постійного користування земельними ділянками для ведення селянського (фермерського) господарства.
Відповідно до п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 104 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
З урахуванням викладеного, судова колегія вважає, що доводи апелянта є цілком обгрунтованими, підтверджуються встановленими обставинами справи та відповідними нормами закону, в зв'язку з чим рішення господарського суду Вінницької області від 14.08.2012 р. у справі №18/11/2012/5003 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Фермерського господарства ОСОБА_4 (фермерського) господарства "Світанок" задоволити.
2. Рішення господарського суду Вінницької області від 14.08.2012 р. у справі № 18/11/2012/5003 скасувати.
Прийняти нове рішення. В задоволенні позову відмовити.
3. Стягнути з Оратівської районної державної адміністрації (22600 Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 78) на користь ОСОБА_4 (фермерського) господарства "Світанок" (22624 Вінницька область, Оратівський район, с. Осична, код 30067221) - 536 грн. витрат по оплаті судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Господарському суду Вінницької області видати відповідний наказ.
5. Справу № 5019/1195/12 надіслати в господарський суд Вінницької області.
Головуючий суддя Петухов М.Г.
Суддя Гулова А.Г.
Суддя Маціщук А.В.
Суд | Рівненський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2012 |
Оприлюднено | 03.08.2015 |
Номер документу | 47625047 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Рівненський апеляційний господарський суд
Петухов М.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні