ун. № 2-7896/11
пр. № 2/2608/2170/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2012 року
Святошинський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Чалої А.П.,
при секретарі - Котляр Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до ПАТ «Акціонерний ОСОБА_2 «Київ»,
ТОВ «Центрінвествклад»
про визнання частково недійсним договору застави, -
В с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ПАТ «Акціонерний ОСОБА_2 «Київ», ТОВ «Центрінвествклад» та просила визнати недійсним договір застави від 29.12.2007р., укладений між ПАТ «Акціонерний ОСОБА_2 «Київ» (заставодержатель) і ТОВ «Центрінвествклад» (заставодавець) та посвідчений приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_3 в частині передачі в заставу ПАТ «Акціонерний ОСОБА_2 «Київ» майнових прав на квартиру №54 (секція А) по вул.С.Сосніних, 4-А в м.Києві, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 21.09.2004р. вона уклала з ТОВ «Центрінвествклад» і АКБ «Київ» інвестиційну угоду №4А-54 (про інвестування у житлове будівництво), об*єктом інвестування за якою є квартира АДРЕСА_1, за яку вона сплатила повну вартість в сумі 143 308 грн. 56 коп. Але, відповідач ТОВ «Центрінвествклад» 29.12.2007р. без її згоди і повідомлення передав проінвестовану в повному обсязі нею квартиру в заставу АКБ «Київ» в забезпечення виконання основних зобов*язань заставодавця за кредитним договором від 21.12.2007р. та додаткових угод до нього, за яким останній отримав кредит в сумі 22 683 82,28 грн. і про ці обставини їй стало відомо з витягу Державного реєстру обтяжень нерухомого майна від 08.12.2010р. У зв*язку з чим вважала, що оспорюваний нею договір застави укладений з порушенням вимог закону, оскільки порушує її майнові права на об*єкт інвестування. Просила задовольнити позов на підставі ст.ст. 203, 215, 583, 610, 611, 614, 653 ЦК України.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та на порушення її майнових та інвестиційних прав позивачки і не відповідність договору застави вимогам закону.
Представник відповідача ПАТ «АКБ «Київ» позовні вимоги визнав та посинив про те, що не заперечує проти виведення спірної квартири з-під застави і обсяг забезпечених зобов*язань ТОВ «Центрінвествклад» як заставодавця покривається іншим заставним майном.
Відповідач - ТОВ «Центрінвествклад» явку свого представника в судове засідання не забезпечив, направив суду письмові заперечення проти позову, де вказував про те, що договір застави відповідає усім вимогам діючого законодавства, кредитні зобов*язання ТОВ «Центрінвествклад» як заставодавця на даний час не є виконаними, заставодавець є власником предмету застави і відповідно до чинного законодавства має право його відчужувати, просив відмовити в позові на підставі Закону України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати» і Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» та розглядати справу без представника (а.с. 33-34 - заперечення).
Суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності представника відповідача ТОВ «Центрінвествклад» на підставі наявних у справ доказів.
Заслухавши пояснення позивачки і представника відповідача, вивчивши письмові пояснення відповідача ТОВ «Центрінвествклад», дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно частини 1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов*язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що 12.05.2004р. між ТОВ «Київвисотбуд» і ТОВ «Центрінвествклад» укладено інвестиційний договір №14/3 на будівництво житлового комплексу по вул.С.Сосніних, 4-А в м.Києві (а.с. 6-8 - копія інвестиційного договору), а 08.11.2005р. до даного договору укладена додаткова угода (а.с. 9 - копія додаткової угоди).
З акту №1 від 03.06.2004р. вбачається, що ТОВ «Київвисотбуд» передав, а ТОВ «Центрінвествклад» прийняв площу у вигляді 58 квартир, в тому числі і квартиру №54 в по вул.С.Сосніних, 4-А в м.Києві (с.с. 10 - копія акту).
21.09.2004р. між ОСОБА_1, ТОВ «Центрінвествклад» і АКБ «Київ» було укладено інвестиційну угоду №4А-54 (про інвестування у житлове будівництво), об*єктом інвестування за якою є квартира АДРЕСА_1 (а.с. 11-14 - копія інвестиційної угоди), за яку позивачка сплатила повну вартість в сумі 143 308,56 грн. (а.с. 15, 16 - копії квитанцій, а.с. 17 - копія довідки).
Актом прийому-передачі майнових прав від 09.02.2005р. ТОВ «Центрінвествклад» передав ОСОБА_1 майнові права на спірну квартиру (а.с. 36 - копія акту).
21.12.2007р. АКБ «Київ» і ТОВ «Центрінвествклад» уклали кредитний договір з додатковими угодами, за яким ТОВ «Центрінвествклад» отримало кредит в сумі 22 683 828,28 грн. і в забезпечення даного зобов*язання 29.12.2007р. між тими ж сторонами був укладений договір застави, згідно якого заставодержателю були передані в заставу майнові права на право вимоги заставодавця на передачу у власність об*єктів рухомості, що будуть створені у майбутньому, а тому числі і на квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 19-24, 25 - копія договору застави і договору про внесення змін до нього).
Як того вимагає Закон України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати», була здійснена державна реєстрація обтяження майнових прав заставою (а.с. 18- копія витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об*єктів нерухомого майна).
Задовольняючи позов, суд виходив з наступного.
Згідно вимог частини 1 ст.215 і частини 1 ст.203 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання вимог про те, що зміст правочину, не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
У відповідності до частини 1 ст.575 ЦК України, іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи.
В частині 1 ст.576 ЦК України вказано, що предметом застави може бути будь-яке майно (зокрема річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення.
Відповідно до частини 5 ст.5 Закону України «Про іпотеку», в редакції чинній на час укладення спірного договору, предметом іпотеки також може бути об*єкт незавершеного будівництва, майнові права на нього, інше нерухоме майно, яке стане власністю іпотекодавця після укладення іпотечного договору, за умови, що іпотекодавець може документально підтвердити право на набуте ним у власність відповідне нерухоме майно у майбутньому.
Частина 2 ст.583 ЦК України зазначає про те, що заставодавцем може бути власник речі або особа, якій належить майнове право, а також особа, якій власник речі або особа, якій належить майнове право, передали річ або майнове право з правом їх застави.
У відповідності до частини 5 ст.16 Закону України «Про іпотеку», в редакції чинній на час укладення спірного договору, у разі передачі в іпотеку об*єкта незавершеного будівництва забудовником і звернення стягнення на завершену будівлю (споруду) іпотека не поширюється на ту її частину, яка виділена в натурі і була придбана будь-якою особою (покупцем) на підставі цивільно-правового договору шляхом повної сплати її вартості до моменту прийняття рішення про звернення стягнення, якщо інше не встановлено договором з покупцем.
Як вбачається з пункту 1.1. Інвестиційної угоди №4А-54 від 21.09.2004р., інвестор (позивачка) приймає участь у фінансуванні будівництва квартири у новобудові з метою отримання об*єкту у власність шляхом внесення коштів.
В пункті 2.1.4 цієї ж Інвестиційної угоди, інвестор (позивачка) має право переуступати право вимоги за цією угодою на користь третіх осіб за згоди Товариства.
Умовами Інвестиційної угоди між сторонами не передбачено право передачі в заставу ТОВ «Центрінвествклад» майнових прав інвестора (позивачки) на об*єкт інвестування.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини і умови Інвестиційної угоди між сторонами, майнові права на передану в заставу квартиру в незавершеному будівництвом будинку станом на час укладення оспорюваного позивачкою договору застави від 29.12.2007р. належали позивачці на підставі укладеної нею 21.09.2004р. інвестиційної угоди з ТОВ «Центрінвествклад» і АКБ «Київ» і акту прийому-передачі майнових прав від 09.02.2005р. та у зв*язку з оплатою позивачкою повної вартості вказаної квартири. Іншого умовами Інвестиційної угоди між сторонами не встановлено.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також їх достатності і взаємному зв*язку, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і необхідність їх задоволення, оскільки ТОВ «Центрінвествклад» станом на 29.12.2007р. не мало передбачених законом підстав для передачі майнових прав на об*єкт інвестування за Інвестиційною угодою, а саме: не володіло майновими правами на передану в іпотеку квартиру та не було уповноважено позивачкою на передачу в заставу майнових прав позивачки на вказану квартиру, у зв*язку з чим зміст оспорюваного позивачкою договору застави в частині передачі в іпотеку спірної квартири суперечить вимогам чинного на час його укладення законодавству і порушує права позивачки як інвестора та володільця предмета застави - майнових прав на квартиру - об*єкт інвестування, а тому на підставі частини 1 ст.203 і частини 1 ст.215 ЦК України є недійсним в цій частині.
Щодо строків позовної давності, то суд вважає, що встановлений законом строк позивачкою не пропущено, оскільки відповідачі не заперечували тієї обставини, що позивачці не було відомо про передачу в заставу майнових прав на спірну квартиру, своєї згоди чи повноважень на вчинення таких дій третім особам, в тому числі ТОВ «Центрінвествклад», позивачка у встановленому законом порядку не надавала, а про існування договору застави від 29.12.2007р. їй стало відомо лише в грудні 2010р. з витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об*єктів нерухомого майна.
У зв*язку із задоволенням вимог, відповідно до положень ч.1 ст. 88 ЦПК України, з відповідачів в рівних частинах на користь позивачки підлягають стягненню понесені нею та документально підтверджені судові витрати по 47,05 грн. сплаченого судового збору з кожного.
Керуючись ст. 5, 16 Закону України «Про іпотеку», ст.ст. 190, 203, 215, 575, 576, 583 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 212-215, 223 ЦПК України, суд, -
В и р і ш и в :
Позовні вимоги задовольнити.
Договір застави, укладений між АКБ «Київ» (іпотекодержатель) і ТОВ «Центрінвествклад» (іпотекодавець) 29.12.2007р., посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 і зареєстрований в реєстрі за №2707, в частині передачі в заставу майнових прав на квартиру №54, загальною площею 46,68 кв.м. в секції А по вул.С.Сосніних, 4-А в м.Києві - визнати недійсним.
Стягнути з ПАТ «АКБ «Київ» (01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького, 16/22, код ЄДРПОУ 14371869) і ТОВ «Центрінвествклад» (08300, Київська область, м.Бориспіль, вул.Дзержинського, 14, р/р №26001000348901 в ПАТ АКБ «Київ», МФО-322498, код ЄДРПОУ-30929156) на користь ОСОБА_1, що мешкає в АДРЕСА_2 - по 47 грн. 05 коп. сплаченого судового збору з кожного.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми в судовому засіданні під час проголошення рішення суду - протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя:
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2012 |
Оприлюднено | 14.08.2015 |
Номер документу | 48239014 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Чала А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні