4/505
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 4/505
17.09.09
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»
До Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк «Надра» в особі Філії ВАТ КБ «Надра»Київське регіональне відділення
Про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Борисенко І.І.
Представники:
Від позивача: Овчарук А.О. –дов.
Від відповідача: не з'явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача –Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк «Надра»про зобов'язання виконати платіжні доручення Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»№ 2 від 21.04.2009р. та № 1 від 03.06.2009р. на переказ коштів, шляхом перерахування грошових коштів у загальній сумі 111893,80 грн., наступним отримувачам: Товариство з обмеженою відповідальністю «Біг Медіа», сума переказу: 39919,24 грн.; Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор», сума переказу: 71974,56 грн.
Крім того просить зобов'язати відповідача закрити поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»№ 26002009891001 в українських гривнях, що відкритий у Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «!Надра»Київське регіональне управління, МФО 320564 та видати довідку про закриття поточного рахунку № 26002009891001 в українських гривнях.
В процесі розгляду справи представник позивача уточнення до позовної заяви, просить окрім вимог, що визначені в позовній заяві, додатково зобов'язати Відкрите акціонерне товариство Комерційний банк «Надра»в особі Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра»Київське регіональне управління виконати платіжне доручення Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»№ 2 від 14.07.2009р. на переказ коштів в сумі 93104,53 грн., Товариству з обмеженою відповідальністю «Грін Медіа Місто».
Відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву від 15.09.2009, в якому позовні вимоги не визнає, оскільки відповідно до постанови Правління Національного банку України від 10.02.2009р. № 59 «Про призначення тимчасової адміністрації у Відкритому акціонерному товаристві комерційному банку «Надра»введено тимчасову адміністрацію строком на один рік –з 10.02.2009р. по 10.02.2010р.
Крім того відповідно до Постанови Правління Національного банку України № 452 від 05.08.2009р. «Про продовження мораторію на задоволення вимого кредиторів Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра», продовжено мораторій на шість місяців –з 11.08.2009р. до 10.02.2010р.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
09.06.2008. між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»було укладено договорів № 9891 банківського рахунку.
Відповідно до умов договору, п.1.1. банк відкриває клієнту поточний рахунок № 26002009891001 в українських гривнях для зберігання коштів та здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та законодавства України, та зобов'язується приймати та зараховувати на рахунок грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку проведення інших операційний з рахунком, що передбачені чинним законодавством України. Операції за Рахунком здійснюються після отримання від клієнта повідомлення з відміткою про взяття рахунку на облік органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 2.3.3 договору, відповідач зобов'язаний своєчасно здійснювати розрахунково-касове обслуговування позивача, у відповідності з чинним законодавством України.
10.06.2008р. між позивачем та відповідач укладена додаткова угоду № 9891_1 до договору банківського рахунку № 9891 від 09.06.2008р. про встановлення та обслуговування системи дистанційного обслуговування «Клієнт-Банк».
Відповідно до п. 1.1. Додаткової угоди, Позивач довірив, а Відповідач взяв на себе зобов'язання по виконанню розрахункового обслуговування поточних рахунків Позивача, відкритих у Відповідача, за допомогою технічного комплексу «Клієнт-Банк»з функціями: створення та передача в банк платіжних документів, перегляд платіжних документів, перегляд виписок. При ньому сторони Додаткової угоди узгодили, що режим роботи в системі «Клієнт-Банк»здійснюється в режимі «on-line (через Internet)».
Згідно п.2.2.1. клієнт в праві самостійно розпоряджатися коштами на своєму рахунку з дотриманням чинного законодавства України, крім випадків обмеження права розпорядження коштами на рахунку за рішення суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до п.2.2.3. клієнт має право вимагати своєчасного і повного здійснення розрахунків та інших обумовлених договором послуг.
Пунктом 4.1. договору передбачено, що банк здійснює розрахункові операції відповідно до чинного законодавства України, та зокрема, нормативно-правових актів Національного банку України, за умови належного оформлення клієнтом розрахункових документів. Платежі з рахунку клієнта банк виконує у межах залишку коштів на початок операційного дня з урахуванням надходжень протягом операційного дня.
Відповідно до п.9.1. договору рахунок клієнта закривається в банку на підставі: заяви клієнта, рішення відповідного органу, на який згідно із законом покладено функції щодо припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи –суб'єкта підприємницької діяльності (за заявою ліквідатора, голови або члена ліквідаційної комісії, управителя майна тощо); відповідно до п.2.1.6. цього договору, на інших підставах, передбачених чинним законодавством України за цим договором.
Згідно п.9.3. договору клієнт має право порушити питання про закриття рахунку і розірвання договору в разі невиконання банком зобов'язань за цим договором.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи документи та досліджуючи в судовому засіданні докази, Господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав:
09.06.2008. між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»було укладено договорів № 9891 банківського рахунку.
Відповідно до п. 2.3.3 договору, відповідач зобов'язаний своєчасно здійснювати розрахунково-касове обслуговування позивача, у відповідності з чинним законодавством України.
Частиною 1 ст. 134 ГК України встановлено, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених ГК України.
Статтею 174 ГК України передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також: з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між: учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України та cm. 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до п. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст.1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до ст. 1068 ЦК України банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом. Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Стаття 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»№ 2346-ІП від 05.04.2001 р. також передбачає виконання обслуговуючим банком доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документу до банку. Переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача (п. 30.1. ст. 30 цього Закону).
Ч. 1 ст. 1071 ЦК України передбачає, що банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження.
Згідно зі ст. 1074 ЦК України обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Всупереч зазначеним нормам і умовам договору банк не перерахував вищевказані кошти, чим порушив зобов'язання передбачені Договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі статтею 1073 Цивільного кодексу України в разі порушення банком розпорядження клієнта про перерахування грошових коштів з його рахунка банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 32.2 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" встановлено, що "у разі порушення банком, що обслуговує платника, встановлених цим Законом строків виконання доручення клієнта на переказ цей банк зобов'язаний сплатити платнику пеню у розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожний день прострочення, що не може перевищувати 10 відсотків суми переказу, якщо інший розмір пені не обумовлений договором між ними"
Матеріалами справи доведено, що переказ грошових коштів не проведений відповідачем, і тому вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити дії по перерахуванню грошових коштів підлягає задоволенню.
Також підлягає задоволенню вимога позивача про зобов'язання Відкритого акціонерного товариства комерційний банк «Надра»в особі філії Відкритого акціонерного товариства комерційний банк «Надра»Київське регіональне управління закрити поточний рахунок ТОВ «Світ Аутдор»та видати довідку про закриття поточного рахунку.
Так, відповідно до Інструкції, за наявності коштів на рахунку, банк здійснює завершальні операції за рахунком (з виконання платіжних вимог на примусове списання (стягнення) коштів, виплати коштів готівкою, перерахування залишку коштів на підставі платіжного доручення на іншій рахунок клієнта, зазначеній у заяві, тощо). Датою закриття рахунку вважається наступний після проведення останньої операції за цим рахунком день. У день закриття поточного рахунку банк зобов'язаний видати клієнту довідку про закриття рахунку.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача щодо необґрунтованості позовних вимог, оскільки стаття 2 Закону України “Про банки і банківську діяльність” містить визначення поняття мораторій, в якому відображена його суть, і під яким розуміється зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Частиною 2 статті 58 Закону України “Про банки і банківську діяльність” передбачено, що банк не відповідає за невиконання або несвоєчасне виконання зобов'язань у разі оголошення мораторію на задоволення вимог кредиторів, зупинення операцій по рахунках, арешту власних коштів банку на його рахунках уповноваженими органами державної влади.
Разом з тим, при розгляді справи судом було встановлено порушення прав позивача внаслідок невиконання Банком своїх зобов'язань за Договором.
Частиною 3, пунктом 1 частини 4 статті 80 Закону України “Про банки і банківську діяльність” передбачено, що з дня свого призначення тимчасовий адміністратор має повне та виняткове право управляти банком та контролювати його, вживати будь-яких заходів щодо відновлення належного фінансового стану банку, зокрема, тимчасовий адміністратор має право продовжувати або припиняти будь-які операції банку.
Відтак, виходячи з аналізу зазначених положень норм чинного законодавства, порушені права та інтереси позивача підлягають захисту, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку Відповідача за Договором.
При цьому, суд зазначає, що положення законодавства щодо звільнення від відповідальності банків за невиконання або несвоєчасне виконання своїх зобов'язань у разі оголошення мораторію, не звільняють ці банки від обов'язку виконувати зазначені зобов'язання.
Положення про мораторій лише надають банкам можливість відстрочити виконання своїх прострочених зобов'язань на час дії мораторію без застосування до банків відповідних санкцій, і забороняють на цей час лише застосування державного примусу щодо реалізації захисту прав та інтересів господарюючих суб'єктів (клієнтів чи інших контрагентів банку) шляхом звернення стягнення на підставі виконавчих документів (інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України).
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Виходячи з вищенаведених норм закону, відповідачем належним чином протягом розгляду справи не було надано належних доказів по справі на спростування уточнених позовних вимог.
В судовому засіданні, допустимими доказами, які знаходяться в матеріалах справи позивач довів, що його уточнені вимоги в частині зобов'язання відповідача перерахувати кошти, закрити поточний рахунок, видати позивачу довідку про закриття поточного рахунку є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство комерційний банк «Надра»в особі Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра»Київське регіональне управління (04053, м. Київ, вул.. Артема, 15, код ЄДРПОУ 20025456) виконати платіжні доручення Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»(03150, м. Київ, проспект Науки, 119б,; 04210, м. Киїхв, Оболонська набережна, 15, корпус 3, офіс 7, код ЄДРПОУ 34288317) № 2 від 21.04.2009р. та № 1 від 03.06.2009р. на переказ коштів, шляхом перерахування грошових коштів у загальній сумі 111 893 (сто одинадцять тисяч вісімсот дев'яносто три) грн.. 80 коп. наступним отримувачам: Товариство з обмеженою відповідальністю «Біг Медіа», сума переказу: 39 919 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять) грн.. 24 коп.; Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор», сума переказу: 71974 (сімдесят одну тисячу дев'ятсот сімсот чотири) грн.. 56 коп.; № 2 від 14.07.2009р. на переказ коштів у сумі 93104 (дев'яносто три тисячі сто чотири) грн.. 53 коп. Товариству з обмеженою відповідальністю «Грін Медіа Місто»
Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство комерційний банк «Надра»в особі Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра»Київське регіональне управління (04053, м. Київ, вул.. Артема, 15, код ЄДРПОУ 20025456) закрити поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»(03150, м. Київ, проспект Науки, 119б,; 04210, м. Київ, Оболонська набережна, 15, корпус 3, офіс 7, код ЄДРПОУ 34288317) № 26002009891001 в українських гривнях, що відкритий у Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра»Київське регіональне управління, МФО 320564.
Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство комерційний банк «Надра»в особі Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра»Київське регіональне управління (04053, м. Київ, вул.. Артема, 15, код ЄДРПОУ 20025456) видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»(03150, м. Київ, проспект Науки, 119б,; 04210, м. Київ, Оболонська набережна, 15, корпус 3, офіс 7, код ЄДРПОУ 34288317) довідку про закриття поточного рахунку № 26002009891001 в українських гривнях, що відкритий у Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра»Київське регіональне управління, МФО 320564.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства комерційний банк «Надра»в особі Філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра»Київське регіональне управління (04053, м. Київ, вул.. Артема, 15, код ЄДРПОУ 20025456) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Аутдор»(03150, м. Київ, проспект Науки, 119б,; 04210, м. Київ, Оболонська набережна, 15, корпус 3, офіс 7, код ЄДРПОУ 34288317) 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита та 315 (триста п'ятнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня його прийняття.
Суддя І.І.Борисенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2009 |
Оприлюднено | 15.10.2009 |
Номер документу | 4989574 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні