Справа №2-44 Головуючий у суді у 1 інстанції - Янголь Номер провадження 22-ц/1890/1402/12 Суддя-доповідач - Таран Категорія - 37
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2012 року м.Суми
Колегія суддів з розгляду справ цивільного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:
головуючого-судді - Таран С. А.,
суддів - Семеній Л. І., Гагіна М. В.,
за участю секретаря - Назарової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду цивільну справу
за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Зарічного районного суду м. Суми від 01 червня 2012 року
у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1
про визнання заповіту недійсним:
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 01 червня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання заповіту недійсним, задоволено .
Визнано недійсним заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3 01 серпня 2008 року за №4699 від імені ОСОБА_4, померлого 27 липня 2010 року.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 42 грн. 50 коп. в рахунок відшкодування судових витрат.
У апеляційній скарзі ОСОБА_1 зазначає, що рішення Зарічного районного суду м. Суми від 01 червня 2012 року, прийняте за його відсутності у судовому засіданні, чим порушено вимоги ст.ст. 10,27,31 ЦПК України. ОСОБА_1, посилаючись на одноособове дослідження лікаря експерта судової психіатрії вищої категорії, комунального закладу Сумської обласної ради «Обласна спеціалізована психіатрична лікарня №1» м. Ромни, ОСОБА_5, яке підписано 08 червня 2012 року з наступним висновком: «що на 01 серпня 2008 року в ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, психічних, психотичних та поведінкових розладів не відмічалося, які могли б впливати на можливість останнього правильно розуміти значення його дій та керувати ними, тобто в останнього були відсутні як медичний так і юридичний критерії недієздатності», та що суд першої інстанції не прийняв до уваги, що ОСОБА_4 не був за час його життя обмежений чи позбавлений дієздатності, просить скасувати рішення Зарічного районного суду м. Суми від 01 червня 2012 року і ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, відповідача - апелянта та його представника, дослідивши матеріали справи та перевіривши рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено і вбачається з матеріалів справи, що 27 липня 2010 року ОСОБА_4 помер (а.с.5), який був батьком позивачу та дідом відповідачу (а.с.6,7).
Після його смерті відкрилася спадщина на спадкоємне майно , а саме 4-х кімнатну квартиру за адресою АДРЕСА_1 .
За життя ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3 01 серпня 2008 року за №4699, згідно якого все своє майно заповідав відповідачу по справі ОСОБА_1 (а.с.45).
Після смерті ОСОБА_4 до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини звернувся як позивач так і відповідач, що підтверджується копією спадкової справи (а.с.48-60).
Позивач просив визнати заповіт, складений за життя ОСОБА_4 недійсним в зв'язку з тим , що померлий на час складання заповіту знаходився в хворобливому стані, коли не усвідомлював значення своїх дій та не міг ними керувати.
Суд першої інстанції , ухвалюючи рішення про задоволення позову , виходив з того , що на час складання заповіту ОСОБА_4 не міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що є підставою для визнання заповіту недійсним.
Однак погодитися з таким висновком суду не можна.
Заповіт як односторонній правочин підпорядковується загальним правилам ЦК щодо недійсності правочинів. Недійсним є заповіти: в яких волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі, складені особою, яка не мала на це права ( особа не має необхідного обсягу цивільної дієздатності для складання заповіту); складені з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення.
Відповідно до частини 1 статті 225 ЦК України правочин , який дієздатна фізична особа вчинила в момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та ( або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи , а в разі її смерті - за позовом інших осіб , чиї цивільні права та інтереси порушені.
Як роз'яснив Пленум Верховного суду України у п. 16 постанови від 06 листопада 2009 року № 9 « Про судову практику розгляду справ про визнання правочинів недійсними» для визначення такого стану на момент укладення правочину , суд відповідно до статті 145 ЦПК України зобов'язаний призначити судово-психіатрічну експертизу за клопотання хоча б однієї зі сторін. Справи про визнання правочину недійсним з цих підстав вирішуються з урахуванням як висновку судово- психіатричної експертизи , так і інших доказів.
Висновок про тимчасову недієздатність такого правочину слід робити перш за все , на основі доказів, які свідчать про внутрішній , психічний стан особи в момент вчинення правочину.
В основу свого висновку про те , що в момент складання заповіту ОСОБА_4 не розумів значення своїх дій, суд першої інстанції поклав акт посмертної судово - психіатричної експертизи від 30 січня 2012 року .
Однак при цьому на порушення вимог статті 212 ЦПК України не взяв до уваги та не дав оцінки тій обставини , що в розпорядженні експертів не було даних про стан ОСОБА_4 саме на час складання заповіту , тобто на 01.08. 2008 року. Свій висновок експертиза зробила виходячи з загального стану здоров'я ОСОБА_4 за період з 2006 року по 2010 рік, що він страждав на судинне захворювання головного мозку.
Крім того , в основу висновку експертів був висновок лікаря - психіатра , який оглядав ОСОБА_4 16 грудня 2009 року, тобто через 1 рік 4 міс. після складання заповіту. Згідно даного висновку у ОСОБА_4 був встановлений діагноз: «расстройство личности и поведения вследствии сосудистого заболевания головного мозга со снижением памяти и преходящими психотическими расстройствами».
Разом з тим з медичної документації на ОСОБА_4 вбачається , що 27.04. 2007 року у ОСОБА_4 при огляді встановлений діагноз церебральний атеросклероз 2ст. , дисциркуляторна енцефалопатія 2 ст. При огляді невролога 24.09. 2008року у ОСОБА_4 встановлений діагноз « остеохондроз попереково-крижового відділу хребта з вираженим больовим синдромом « без посилання на дисциркуляторну енцефалопатию або якісь інші розлади. В виписці від 15.10. 2008 року вказано, (ОСОБА_4 проходив стаціонарне лікування в неврологічному відділенні Сумського обласного госпіталю) вказано, що ОСОБА_4 встановлений діагноз поряд з іншими захворюваннями « дисцикуляторна енцефалопатия 2 ст. змішаного ґенезу ( атеросклеротична , гіпертонічна ) стадія субкомпенсації, без посилання на якісь психічні , психотичні розлади.
Опитаний в якості свідка лікар - психіатр ОСОБА_6 , який оглядав ОСОБА_4 16 грудня 2009 року в судовому засіданні пояснив , що ОСОБА_4 при огляді був доступний контакту, вів себе адекватно, розумів значення своїх дій , відповідав на питання по суті, у ОСОБА_4 не було встановлено психічного захворювання у вигляді хронічного маячного розладу.
Свідок лікар-невролог ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснила, що померлий ОСОБА_4 знаходився на лікуванні з 31.05. 2010року по 18.06. 2010року, він вів себе адекватно , ніяких психічних розладів вона у хворого не помічала.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено в судових засіданнях ОСОБА_4 на час складання заповіту не знаходився на психіатричному обліку.
ОСОБА_4 неодноразово проходив стаціонарне лікування у 2008 році ( з 22.01. 2008 року по 08.02. 2008 року та з 15.10. по 04.11. 2008 року ) і з медичної документації вбачається, що порушень поведінки, психічних розладів, тим більше психотичних приходящих у ОСОБА_4 не відмічалося.
Наявність судинного захворювання у ОСОБА_4 не є безспірним доказом того , що саме в момент складання заповіту у ОСОБА_4 була абсолютна неспроможність розуміти значення своїх дій та керувати ними .
Згідно з висновком повторної посмертної судово - психіатричної експертизи, яка проведена з урахуванням всіх матеріалів справи та медичної документації , на 01.08. 2008 року , тобто на час складання заповіту у ОСОБА_4 розладів психіки та поведінки згідно вимог МКХ -10 не виявлено, тобто його стан слід трактувати як « Психічно здоровий».
Психічних розладів, які б могли б впливати на його здатність розуміти значення своїх дій та керувати ними та передбачати наслідки їх здійснення, не виявлено. Тобто у останнього були відсутні як медичний так і юридичний критерій недієздатності.
На думку колегії суддів саме даний висновок зроблений на підставі усіх матеріалі справи та медичної документації та є обґрунтованим.
Посилання судом першої інстанції на пояснення свідка ОСОБА_8А.( помилково вказано в рішенні Романенко) , як на доказ обгрунтованності позовних вимог ОСОБА_2 , на думку колегії суддів є безпідставним. Саме за позовом ОСОБА_4 був визнаний недійсним договір дарування ОСОБА_4 спірної квартири ОСОБА_8 ( рішення суду від 28 вересня 2008 року, а с.90 -95) і тому пояснення ОСОБА_8 не можуть бути достовірними , оскільки надані зацікавленою особою.
В той час, суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги пояснення свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які спілкувалися постійно з померлим за життя, підтвердили в судовому засіданні , що ОСОБА_4 був психічно здоровою та адекватною людиною.
Крім того, в судових засіданнях було встановлено, що з липня 2008 року по кінець 2009 року ОСОБА_4 неодноразово в нотаріальній конторі оформляв довіреності від свого імені на інших осіб, складав заповіти , брав участь в судових засідання при розгляді свого позову, надавав пояснення, тобто діяв як дієздатна особа і ніяких сумнівів в його дієздатності не виникало.
Колегія суддів також враховує подальшу поведінку ОСОБА_4, який будучи дієздатною особою, з часу складання заповіту, а саме з 01.08. 2008 року до моменту своєї смерті до 27.10. 2010року не скасував свого заповіту на користь відповідача, не склав іншого заповіту, чим підтвердив своє волевиявлення при складання оспорюваного заповіту.
З урахування усіх матеріалів справи , на думку колегії суддів , в ході судового розгляду не було здобуто доказів та позивачем не доведено , що померлий ОСОБА_4 в момент складання заповіту, а саме 01.08. 2008 року, не усвідомлював значення своїх дій та ( або) не міг керувати ними.
З огляду на викладене постановлене судом першої інстанції рішення не можна визнати обґрунтованим та законним і воно підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову про визнання заповіту недійсним.
Відповідно до статті 88 ЦПК України стороні , на користь якої ухвалено рішення , суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Оскільки апелянтом при подачі апеляційної скарги було сплачено судовий збір у сумі 53грн. 65 коп. , то на його користь дані витрати слід стягнути з позивача ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 60, 303, п. 2 ч. 1 ст. 307, 309, 313, 314, 316, ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Зарічного районного суду м. Суми від 01 червня 2012 року в даній справі скасувати та ухвалити нове рішення.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського округу ОСОБА_3 01.08. 2008 року за № 4699 від імені ОСОБА_4, померлого 27.07. 2010року відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_2 ва ОСОБА_11 судові витрати у сумі 53 грн. 65 коп.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий -
Судді -
Суд | Апеляційний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2012 |
Оприлюднено | 15.09.2015 |
Номер документу | 49964543 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Криницький Л. В.
Цивільне
Апеляційний суд Сумської області
Таран С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні