19/172
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.10.09 Справа № 19/172
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання”, м.Луганськ
до Приватного малого підприємства "Юлія", с.Лиман Старобільського району Луганської області
про стягнення 2200 грн. 17 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача – Гусаков Є.І., довіреність № 40 від 01.01.2009;
від відповідача –Проказа А.О., паспорт № ЕН 189255 від 12.06.2002.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: заявлено вимогу про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по оплаті перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 2074,16 грн., пені у сумі 107,48 грн. та 3% річних у сумі 18,53 грн.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 05.08.2009 було порушено провадження по справі. Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України, у судових засіданнях 14.09.2009, 01.10.2009 були оголошені перерви.
14.09.2009 відповідач надав заперечення № б/н від 10.09.2009, в якому з позовними вимогами не погоджується з підстав викладених у запереченні.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання” в особі Старобільського РЕМ Північної філії (позивач, постачальник) та Приватним малим підприємством „Юлія” (відповідач, споживач) 25.12.2007 був укладений договір на постачання електричної енергії №533 за умовами якого постачальник постачає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною приєднаною потужністю 55,3 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені відповідно додатків до договору „Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії „Споживача” та „Однолінійна схема електропостачання площадки вимірювання споживача”, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід'ємною частиною.
Відповідно до п.2.3.3 договору для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 10 числа згідно з додатком „Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії” знімати покази розрахункових засобів обліку, оформляти результати відповідно до додатку „Форма „Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку”, та направляти уповноваженого представника у відділ збуту Старобільської філії для подання „Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку” за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених договором. Одночасно з рахунками постачальник надає споживачу два екземпляри підписаного зі свого боку акту про використану електричну енергію, який складається за формою, наведеною у додатку „Форма „Акт про використану електричну енергію”. Споживач повертає один екземпляр підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію разом з Актом про зняття показів розрахункових засобів обліку на наступний розрахунковий період.
У п.2.3.4 договору зазначено, що споживач зобов'язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та здійснювати інші платежі згідно з умовами додатку „Порядок розрахунків”.
Пунктом 3.1.4 договору передбачено право постачальника визначати у порядку, передбаченому розділом 5 договору, договірні величини споживання електричної енергії та потужності і вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів споживання.
Споживач, в свою чергу, має право на зміну (коригування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, визначеному умовами розділу 5 договору (п.3.2.1).
Згідно п.4.4.1-4.4.2 договору у разі порушення споживачем передбачених додатком „Порядок розрахунків” строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за не обліковану електричну енергію та на відшкодування збитків споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня. На суму нарахованої пені споживачу надається окремий рахунок.
За перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.
У розділі 5 „Порядок визначення та узгодження договірних величин споживання електричної енергії та потужності” сторони домовились, що договірні величини споживання електричної енергії визначаються у додатках „Обсяги постачання електричної енергії споживачу” на підставі заявки споживача на обсяг очікуваного споживання електричної енергії для кожної площадки вимірювання за місяцями року, яка надається споживачем постачальнику не пізніше ніж за 45 днів до початку року (п.5.1).
Договірні величини споживання електричної потужності доводяться постачальником електричної енергії до споживача письмовим повідомленням, яке є невід'ємною частиною договору, не пізніше ніж 10 днів до початку наступного розрахункового періоду. Форма повідомлення наведена в додатку „Форма „Повідомлення про встановлені договірні величини споживання електричної потужності” (п.5.3).
Споживач має право протягом поточного розрахункового періоду звернутися до Постачальника із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії та електричної потужності. Датою звернення споживача є дата реєстрації його письмової заяви щодо коригування договірних величин споживання електричної енергії та електричної потужності у постачальника. Заява споживача розглядається постачальником відповідно до передбаченої ПКЕЕ процедури. З результатами розгляду споживачу надсилається письмове повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова на здійснення корегування.
Скоригована договірна величина споживача електричної потужності дійсна з дня проведення коригування.
Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин споживання електричної енергії та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.
Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є приоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником заяви споживача не менше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду (п.5.5).
Відповідно до п.7.1 договору облік електричної енергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації розрахункових засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електричну енергію, а обсяги спожитої електричної енергії визначаються постачальником згідно з вимогами додатка „Порядок розрахунків”.
У разі виникнення у споживача заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію, сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, укладають договір щодо реструктуризації заборгованості. При цьому оформлюється графік погашення заборгованості, який є додатком до цього договору.
У разі відсутності графіка погашення заборгованості та при відсутності у платіжному документі у реквізиті „Призначення платежу” посилання на період, за який здійснюється оплата, або у разі перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, постачальник має право зарахувати в погашення існуючої заборгованості споживач з найдавнішім терміном її виникнення (п.7.7).
Відповідно до п.7.9 договору розрахунки за електричну енергію та інші платежі здійснюються споживачем у порядку, передбаченому додатком „Порядок розрахунків”.
Як вбачається з додатка „Порядок розрахунків” розрахунковим вважається період з 10 числа поточного місяця до 10 числа наступного місяця.
Оплата за активну електроенергію, не обліковану електроенергію, плата за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності здійснюється споживачем на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника (п.5).
Оплата за перетікання реактивної електричної енергії, сум на відшкодування збитків, пені за порушення термінів розрахунків та інші платежі здійснюються споживачем на поточний рахунок постачальника (п.6).
Розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за перетікання реактивної електричної енергії, оплату сум на відшкодування збитків та пені за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання.
Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.
На підставі заяви споживача від 04.11.2008 вх. № 1496 (а.с.17) та на виконання у мов договору між постачальником та споживачем була підписана додаткова угода від 04.11.2008 з „Обсягами постачання електричної енергії на 2009 рік” (а.с.18-19).
Згідно наданого споживачем 10.01.2009 „Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку” (а.с.20) у розрахунковому періоді за січень 2009 року відповідач фактично спожив 3510 кВт-год електроенергії, а згідно додатку до договору „Обсяги постачання електричної енергії” йому було узгоджено для споживання у розрахунковому періоді січень 2009 року –2000 кВт-год. З урахуванням розрахованої згідно п.7.2 договору величини технічних втрат електричної енергії в електричних мережах споживача обсяг використаної споживачем електричної енергії у розрахунковому періоді січень 2009 року склав 3524 кВт-год (а.с.21).
Тобто перевищення споживачем договірної величини споживання електричної енергії у січні 2009 року склало 1524 кВт-год.
Згідно п.6.14 ПКЕЕ, 15.01.2009 повідомленням про перевищення договірної величини споживання електричної енергії відповідачу було доведено обсяг перевищення договірної величини споживання електричної енергії та двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величиною споживання електричної енергії, яка склала суму 1781,86 грн. (а.с.22).
19.01.2009 відповідачу був вручений рахунок № 533/1/4 від 19.91.2009 на суму 1781,86 грн. (а.с.23), який й досі не оплачений.
23.02.2009 між постачальником та споживачем був укладений договір № 16 про реструктуризацію заборгованості у сумі 1781,86 грн., але умови цього договору не виконані (а.с.24-25).
20.02.2009 споживач подав заяву про коригування договірної величини споживання електричної енергії в сторону зменшення (а.с.26). 23.02.2009 між постачальником та споживачем була підписана додаткова угода до договору з новою редакцією додатку „Обсяги постачання електричної енергії на 2009 рік” (а.с.27-28).
31.03.2009 споживач звернувся до постачальника з заявою про корегування договірної величини споживання електричної енергії у бік збільшення, але здійснив попередню оплату додатково заявлених обсягів на інший рахунок.
Оскільки постачальник не отримав зазначені кошті на відповідний рахунок, 06.04.2009 споживачу було відмовлено в корегуванні договірної величини.
З наданого споживачем 10.04.2009 „Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку” вбачається, що у розрахунковому періоді за квітень 2009 року відповідач фактично спожив 750 кВт-год електричної енергії, а згідно додатку до договору „Обсяги постачання електричної енергії” йому було узгоджено для споживання у розрахунковому періоді квітень 2009 року –500 кВт-год (а.с.29).
Тобто перевищення споживачем договірної величини споживання електричної енергії у квітні 2009 року склало 250 кВт-год.
22.04.2009 відповідачу було надіслано поштою повідомлення про перевищення договірної величини споживання електричної енергії, в якому було доведено обсяг перевищення договірної величини споживання електроенергії та двократну вартість різниці, яка склала 292,30 грн. Дане повідомлення ним отримано 24.04.2009 (а.с.31).
13.04.2009 відповідачу для оплати був надісланий рахунок № 533/4/4 від 10.04.2009 на суму 292,30 грн., який він отримав 14.04.2009 (а.с.32-33). Цей рахунок й до сі не оплачений.
Заборгованість відповідача по оплаті величини перевищення договірної величини споживання електричної енергії складає усього 2074,16 грн.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушення господарських зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором.
Згідно зі ст.217 Господарського кодексу України господарські санкції –це заходи впливу на правопорушення у сфері господарювання, в результаті застосування яких для правопорушника настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з п.п.4.4.2 договору, ч.5 ст.26 Закону України "Про електроенергетику" за порушення зобов'язання дотримуватися договірних величин (перевищення договірних величин) споживання електричної енергії відповідач повинен сплатити позивачу санкцію в розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини електричної енергії, яка відповідає визначенню штрафної санкції, наведеному у ст.230 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч.3 ст.216 Господарського кодексу України сплата штрафних санкцій за порушення зобов'язання не звільняє правопорушника без згоди другої сторони від виконання прийнятих зобов'язань у натурі.
В силу ст.230 та ч.3 ст.216 Господарського кодексу України штрафна санкція, як вид господарсько-правової відповідальності, не може включати частину будь-якого зобов'язання за договором.
Відповідно до п.4.4 договору позивачем правомірно нарахована пеня у розмірі 107,48 грн., на оплату якої відповідачу 03.07.2009 був надісланий поштою рахунок № 533 на суму 107,48 грн., який також залишений без оплати.
Згідно ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, повинен сплатити кредиторську суму боргу, а також 3% річних від простроченої суми. На підставі викладеного, позивачем обґрунтовано нараховані 3% річних за період з 25.03.2009 по 29.07.2009 у розмірі 18,53 грн.
З огляду на викладене відповідач, який допустив перевищення договірних величин споживання електричної енергії у січні та квітні 2009 року, повинен виконати зобов'язання щодо оплати позивачу повної вартості всієї фактично спожитої у названому періоді електроенергії та сплатити штрафну санкцію в розмірі двократної вартості різниці між фактично спожитою у січні та квітні 2009 року і договірною величиною електричної енергії, встановленої договором на цей розрахунковий період, за порушення зобов'язання споживати електричну енергію в межах договірних величин.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 № 693 „Про скасування постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009”. Розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у господарських справах встановлено: для позивачів, у встановленому порядку звільнених від сплати державного мита, - за нульовою ставкою; для всіх інших позивачів –за ставкою 118 грн. Тобто зайві кошти, сплачені на витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 197 грн. 00 коп. підлягають поверненню з Державного бюджету України.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 05.10.2009 за згодою представників сторін були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного малого підприємства „Юлія”, Луганська область, Старобільський район, с.Лиман, вул.Піонерська, б.64, код 20181713 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання”, м.Луганськ, кв.Гайового, б.35А, код 31443937, на рахунок № 260303069060 у філії ЛОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 304665 - заборгованість по оплаті величини перевищення договірних величин споживання електроенергії в сумі 2074 грн. 16 коп.; на рахунок № 2600518469 в ЛОУ ВАТ „Райфазен Банк Аваль”, МФО 304007 – пеню у розмірі 107 грн.48 коп., 3% річних у сумі 18 грн. 53 коп., державне мито у сумі 102 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ.
3. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання”, м.Луганськ, кв.Гайового, б.35А, код 31443937, 197 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, які сплачені за платіжним дорученням № 3680 від 15.07.2009.
Повернення коштів здійснюється на підставі даного рішення, підписаного та засвідченого гербовою печаткою господарського суду.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Дата підписання рішення: 12.10.2009.
Суддя Т.В.Косенко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2009 |
Оприлюднено | 16.10.2009 |
Номер документу | 5008500 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні