УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
----------------------------------------
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, ' 481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "27" січня 2011 р.Справа № 5/32-К
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Брагіної Я.В.
судді
за участю представників сторін
від позивача ОСОБА_1, довір. від 14.12.10
від відповідача ОСОБА_2, довір. №19 від 23.11.10., ОСОБА_3, довір. від 30.06.2010.
від третьої особи: не з'явився
Розглянув справу за позовом ОСОБА_4 (смт. Олевськ, Олевський район, Житомирська область)
до Закритого акціонерного товариства "Житомирські Ласощі" (м.Житомир)
про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів від 20.11.10р.
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_5 Капітал СА (Delta Capital SA) (Швейцарія, Женева)
В засіданні суду 20.01.11. оголошувалась перерва до 27.01.11. на підставі ст.77 ГПК України.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсними усіх рішень, прийнятих позачерговими загальними зборами акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі", які відбулись 20 листопада 2010 року за адресою м.Житомир, вул.Щорса, буд.67.
Ухвалою суду від 28.12.2010р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Delta Capital SA (ОСОБА_5 капітал) (Швейцарія).
20.01.2011р. до суду надійшли клопотання від представників позивача та третьої особи про зупинення провадження у справі до розгляду Київським апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2010 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві та письмових поясненнях, а також підтримав клопотання про зупинення провадження у справі. Пояснив, що неможливо вирішити дану справу до вирішення адміністративної справи №2а-10585/10/2670. Крім того, пояснив, що ОСОБА_4 як акціонер Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" не був належним чином повідомлений про скликання та проведення позачергових загальних зборів акціонерів товариства 20.11.10. та не була належним чином обрана мандатна комісія, внаслідок чого неправильно відображено підрахунок голосів при прийнятті рішень. Крім того, зазначив, що не був належним чином оформлений реєстр акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі". Вважає, що за відсутності на зборах ОСОБА_5 Капітал, яка володіє 95,07% статутного фонду, був відсутній кворум, що є безумовною підставою для визнання рішень загальних зборів недійсними.
Представники відповідача в засіданні суду проти позову заперечували. Пояснювали, що загальні збори акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" проведені у відповідності до вимог чинного законодавства, а прийняті на них рішення не порушують прав та інтересів акціонера ОСОБА_4, бо останній станом на час проведення спірних загальних зборів не був акціонером згідно реєстру, наданого реєстратором. Проти клопотання позивача та третьої особи про зупинення провадження у справі заперечували, оскільки вважають, що ні позивачем, ні третьою особою не надано належних доказів, в підтвердження заявлених клопотань.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши подані клопотання про зупинення провадження у справі, суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки обставини, які вказані в клопотаннях, не підтверджені належними доказами, а саме, не надано ухвали Київського апеляційного адміністративного суду про призначення апеляційної скарги до розгляду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсними рішень загальних зборів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі", обгрунтовуючи вимоги порушенням відповідачем при проведенні спірних загальних зборів ч.1 ст.116 ЦК України, ч.1 ст.88 ГК України, ст.ст. 10, 41,42,46-60, Закону України "Про господарські товариства" та статут відповідача, зокрема, не повідомленням належним чином позивача як акціонера Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" про скликання та проведення позачергових загальних зборів акціонерів товариства, не розміщенням жодних публікацій в пресі із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного, а також прийняттям спірних рішень загальними зборами акціонерів за відсутності кворуму, бо до участі у загальних зборах акціонерів 20.11.10. не було допущено мажоритарного акціонера - ОСОБА_5 Капітал СА, яка володіє 95,07 % статутного фонду.
Представники відповідача позовні вимоги не визнають, мотивуючи тим, що загальні збори акціонерів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" 20.11.10. були проведені у відповідності до вимог законодавства, а прийняті на них рішення не порушують прав та інтересів позивача, тому що останній станом на час проведення спірних загальних зборів не являвся акціонером відповідача. В підтвердження доводів посилаються на статут відповідача, регламент загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі", реєстр власників іменних цінних парерів ЗАТ "Житомирські ласощі" саном на 20.11.10. реєстратора - ПрАТ "Акція-Реєстр", протокол про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ЗАТ "Житомирські ласощі" від 20.11.10. Житомирського територіального управління ДЦКПФР та іншими доказами.
Дійсно, 20 листопада 2010 року були проведені позачергові загальні збори акціонерів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" (відповідача), на яких прийняті рішення, відображені в протоколі №31 (а.с. 56-76 т.2), і як свідчать матерали справи, позивач - ОСОБА_4 не приймав участі в зазначених вище загальних зборах акціонерів відповідача.
Проте, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову враховуючи наступне.
- Так, відповідно до ст. 116 Цивільного Кодексу України, ст. 88 Господарського кодексу України, статтей 10, 21, 38, 39 Закону України В»Про господарські товаристваВ» , ст. 6 Закону України В»Про цінні папери і фондовий ринокВ» , ст. 5 Закону України В»Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в УкраїніВ» до основних прав акціонерів належать, зокрема, право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, крім випадків, передбачених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди) пропорційно частці кожного з учасників; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства; розпоряджатися своїми акціями; право на виділ частки при виході чи виключенні учасника зі складу товариства; право на отримання майна, що залишилось після розрахунків з кредиторами у разі ліквідації товариства; відшкодування збитків, що зумовлені зміною статутного фонду товариства; викуп на вимогу акціонера його акцій акціонерного товариства у випадках, передбачених законом або статутом товариства.
Право участі в управлінні акціонерного товариства здійснюється через такі права акціонерів, як: внесення своїх пропозицій щодо порядку денного загальних зборів не пізніше ніж за 30 днів до їх скликання; акціонери, які володіють більш ніж 10% акцій в цей самий строк можуть вимагати включення питань до порядку денного загальних зборів, вимагати скликання позачергових зборів акціонерів у будь-який час і з будь-якого приводу (якщо виконавчий орган протягом 20 днів не виконає цієї вимоги, акціонери мають право скликати їх самі), проведення ревізійною комісією перевірки фінансово-господарської діяльності, а також призначати своїх представників для контролю за ходом реєстрації акціонерів, які прибули для участі в загальних зборах. Законодавець надає акціонерам право бути повідомленим про зміни в порядку денному загальних зборів акціонерів, якщо такі мають місце, а також право ознайомлюватися з документами, що стосуються порядку денного загальних зборів.
Право брати участь в управлінні справами товариства об'єднує в собі кілька прав, пов'язаних з діяльністю акціонерів щодо управління товариством. Акціонери реалізують це право через відповідні органи товариства, а саме: через вищий орган акціонерного товариства -загальні збори акціонерів, спостережну раду, ревізійну комісію, виконавчий орган товариства, а також через посадових осіб товариства.
Дане право забезпечується обов'язком акціонерного товариства особисто повідомити всіх осіб-власників іменних акцій про дату, місце, час проведення загальних зборів не пізніше ніж за 45 днів до їх проведення. Держателі іменних акцій повідомляються персонально в передбачений статутом спосіб (зазвичай шляхом направлення рекомендованого листа).
Відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцем знаходження акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації.
Як свідчать матеріали справи, повідомлення про дату, час та місце проведення, а також порядок денний загальних зборів акціонерів відповідача від 20.11.10. було опубліковано в офіційному друкованому органі - газеті "Урядовий кур'єр" від 05.10.2010р. № 184 та місцевій пресі за місцем знаходження Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" - газеті "Житомирщина" від 05.10.2010р. (а.с. 104-111, т.2).
Згідно ст.40 Закону України "Про господарські товариства", реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно із р е є с т р о м а к ц і о н е р і в у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору.
Реєстр власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" станом на 20.11.2010року, складений ПрАТ "Акція - Реєстр", засвідчений підписом та печаткою незалежного реєстратора, оглянутий в засіданні суду, свідчить, що позивач - ОСОБА_4 н е я в л я в с я акціонером відповідача станом на час проведення загальних зборів акціонерів відповідача та на час прийняття спірних рішень 20.11.10.
А право участі в загальних зборах акціонерів виникає не з моменту фактичного придбання акцій, а з м о м е н т у в н е с е н н я в і д п о в і д н и х з м і н до р е є с т р у акціонерів, і реалізується шляхом участі акціонерів в голосуванні на загальних зборах. Воно не залежить від кількості та класу акцій, власниками яких вони є, - кількість голосів визначається кількістю простих іменних акцій, що належать акціонеру.
Таким чином, оскільки позивач згідно реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" не являвся акціонером останнього при проведенні загальних зборів акціонерів 20.11.2010року та прийнятті спірних рішень, то п р а в о у ч а с т і в загальних зборах відповідача від 20.11.10. у позивача н е в и н и к л о.
Крім того, у матералах справи відсутні докази і такі не надані позивачем, що підтверджували би порушення при прийнятті рішень загальними зборами акціонерів відповідача від 20.11.10. при підрахунку голосів при прийнятті рішень.
Пунктом 7.5 регламенту загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" передбачено, що для підбивання підсумків голосування загальні збори обирають лічильну комісію.
Відповідно до п. 7.6 цього ж регламенту, підсумки голосування з питань порядку денного загальних зборів підраховуються членами лічильної комісії, про що складається протокол.
До порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів від 20.11.2010 року було включено і питання про обрання та строк повноважень лічильної комісії.
Загальні збори акціонерів відповідача від 20.11.2010 року за результатами розгляду питання № 1 порядку денного прийняли рішення, яким затвердили персональний склад лічильної комісії та встановили, що строк повноважень обраної лічильної комісії встановлюється на строк, необхідний для підведення підсумків голосування та оформлення належним чином усіх необхідних документів.
Таким чином, підрахунок голосів, встановлення та фіксація волевиявлення акціонерів з питань, що виносились на розгляд позачергових загальних зборів акціонерів відповідача 20.11.2010 року здійснювався у відповідності до Статуту та чинного законодавства.
Як суд зазначав вище, відповідно до вимог ст. 40 Закону України "Про господарські товариства" реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Здійснення реєстрації акціонерів, що виявили бажання взяти участь в позачергових загальних зборах акціонерів 20.11.2010 року проводилось на підставі відомостей реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" станом на 20.11.2010 року, складеним ПрАТ "Акція - Реєстр", засвідченим підписом та печаткою незалежного реєстратора, про що складено журнал реєстрації акціонерів та їх уповноважених представників, що прибули на загальні збори акціонерів Закритого акціонерного товариства "Житомитрські ласощі" теж оглянутий в засіданні суду.
Слід зазначити, що Житомирським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснювався контроль за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" 20.11.10., що підтверджується протоколом про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах відповідача від 20.11.2010 року, згідно якого при реєстрації акціонерів ( їх представників), які прибули на загальні збори акціонерів, порушень не виявлено та кворум для проведення загальних зборів акціонерів досягнутий і становить 94,14191% голосів від загальної кількості голосуючих акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" ( а.с.50-56,т.1).
Згідно зазначеного протоколу про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах відповідача від 20.11.2010 року Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку також встановлено, що реєстр власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" містив інформацію відповідно до вимог п. 5.1 - 5.7 розділу ІІІ Положення про порядок ведення реєстрації власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 року № 1000.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку, що при проведенні загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" 20.11.10. та прийнятті спірних рішень не було порушено норм чинного законодавства та прав позивача.
З врахуванням вимог ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач не довів тих обставин, на які посилався як на підставу своїх вимог.
Суд не приймає доводи позивача про відсутність кворуму при проведенні загальних зборів акціонерів відповідача від 20.11.10., в зв'язку із недопущенням до участі у зборах мажоритарного акціонера Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" - ОСОБА_5 Капітал СА, оскільки доводи останнього спростовуються наступним.
- Відповідно до вимог ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до Статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Згідно реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі", станом на 20.11.2010 року ОСОБА_5 "Дельта Капітал" СА, а також позивач не являлись акціонерами ЗАТ "Житомирські ласощі" та не володіють акціями відповідача. При цьому, як вбачається із позовної заяви, позивач підтверджує, що реєстрація акціонерів, які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно із р е є с т р о м акціонерів у день проведення загальних зборів.
Як суд зазначав вище, протоколом про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ЗАТ "Житомирські ласощі" 20.11.2010 року, складеного представниками Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, встановлено, що при проведенні загальних зборів акціонерів відповідача 20.11.2010 року кворум для проведення загальних зборів акціонерів досягнутий і становить 94,14191% голосів від загальної кількості голосуючих акцій ЗАТ "Житомирські ласощі".
Слід зазначити, що відповідно до п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008 року "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", акціонери (учасники) господарського товариства не вправі звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших акціонерів (учасників) господарського товариства та самого товариства поза відносинами представництва, а також обґрунтовувати свої вимоги порушенням прав інших акціонерів (учасників) товариства.
При вирішенні корпоративного спору господарський суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання. Не можна задовольняти позовні вимоги щодо захисту права, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, чи буде воно порушено.
Пунктом 18 зазначеної постанови Пленуму Верховного Суду України звертається увага судів на те, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень, хоча зазначається, що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону України "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону України "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону України "Про господарські товариства").
Проте, у матералах справи відсутні докази, які б підтверджували відсутність кворуму при проведенні загальних зборів акціонерів відповідача 20.11.10., чи прийняття рішень, не включених до порядку денного, чи прийняття рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам відповідної інформації, і такі не надані позивачем.
Також не надано позивачем належних доказів, які б підтверджували право позивача на участь у загальних зборах відповідача 20.11.10.
Суд не приймає доводи позивача щодо відсутності повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів відповідача 20.11.10. в офіційних друкованих засобах, тому що вони спростовуються газетою "Урядовий кур'єр" від 05.10.2010р. № 184 та газетою "Житомирщина" від 05.10.2010р. (а.с.104 -111, т.2), в яких містяться повідомлення про проведення загальних зборів відповідача 20.11.10. та порядок денний загальних зборів, про що суд зазначав вище.
Крім того, не приймає суд доводи позивача щодо порушень при підрахунках голосів при проведенні загальних зборів акціонерів відповідача 20.11.10, бо доводи останнього спростовуються регламентом загальних зборів акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" та порядком денним загальних зборів акціонерів відповідача 20.11.10., про що суд теж зазначав вище.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позивач не довів тих обставин, на які посилався як на підставу своїх вимог, тому суд відмовляє у задоволенні позову.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.33,34,43,44,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
СуддяОСОБА_6
Дата підписання рішення: 01.02.11.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - поз. 3- відп. 4- третій особі (АДРЕСА_1( всім рек. з повід. про вруч.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2011 |
Оприлюднено | 22.09.2015 |
Номер документу | 50448372 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Брагіна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні