Справа № 2-1644/12
РІШЕННЯ
Іменем України
06.04.2012 року Києво-Святошинський районний суд
Київської області в складі: головуючого судді Волчка А.Я.
при секретарі Тичковській Н.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства « Укрсоцбанк» про розірвання договору банківського рахунку. -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2012 року позивач звернувся з ним позовом до суду, посилаючись на те, що 01 лютого 2010 року між позивачем та відповідачем було укладено договір №405/094-PR43 банківського рахунку.
22 листопада 2011 року позивач направив лист до відповідача з проханням про розірвання вищевказаного договору, на підставі п.4.1 Договору.
06 грудня 2011 року листом №301.5-10 96-8698 відповідач проігнорував вимогу позивача розірвати вищевказаний договір, а натомість повідомив, що у зв'язку з проведенням процесу внутрішньої реорганізації та у відповідності до вимог п.19 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, позивачу було відкрито ное : поточні рахунки, про що його взагалі не було повідомлено, як того вимагає п.п. 19.3 вищезазначеної інструкції.
Просив розірвати договір №405,09— PR43 банківського рахунку від 01.02.2010 року укладений між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством «Укрсоцбанк».
Зобов'язати відповідача закрити всі існуючі поточні рахунки позивача, відкриті відповідно до договору №405 С 94-PR43 банківського рахунку від 01.02.2010 року.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги, та просили їх задовольнити.
Представник відповідача проти позов ' заперечувала, просила у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, перевіривши матеріали справи, суд знаходить, шо позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
Як вбачається із матеріалів справи 01 лютого 2010 року між позивачем та відповідачем було укладено договір №405/094-PR43 банківського рахунку.
Відповідно до ст. 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.
Стаття 628 ЦК України визначає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 1066 ЦК України визначено, що за договором банківського рахунку банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові, грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Згідно із ч. 1 ст. 1075 ЦК України договір банківського рахунку може бути розірваний з ініціативи клієнта у будь-який час. Це правило є винятком із загальної норми, встановленої ст. 525 ЦК України про те, що одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 1 договору банківського рахунку банк зобов'язується відкрити клієнту поточні рахунки №2620/1026923940/0 в гривнях, 2620,1026923940/1 в доларах США 2620/1026923940/2 в євро та надавати послуги з розрахунково-касового обслуговування, відповідно до умов цього договору, правил, опублікованих в газеті «Урядовий кур'єр» №134 від 28.07.2007 року, а також розміщених на інформаційних стендах, що розташовані у приміщеннях банку та на сайті www.usb.com.ua . та вимог чинного законодавства України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2011 року №2346 банки мають право відкривати своїм клієнтам вкладні, поточні та кореспондентські рахунки. Поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнт ' на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
Таким чином, зі змісту положень ст. 1066 ЦК України та ст. 7 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001 року №2346 випливає, що відкриття поточного рахунку здійснюється шляхом гкладення договору банківського рахунку.
При укладанні договору банківського рахунку позивач та відповідач домовились про існування та зміст п.4.1 і позивач не заперечував проти існування п.4.1, його змісту та погодився його виконувати, що підтверджується підписанням договору банківського рахунку та вчиненням дій, направлених на виконання умов договору банківського рахунку.
Пунктом 4.1 договору банківського рахунку передбачено, що сторони домовилися, що всі інші умови цього договору, зокрема, права та обов'язки сторін, порядок нарахування процентів, розмір процентної ставки за користування коштами на рахунку, перелік та вартість послуг, відповідальність сторін, строки проведення переказів коштів з рахунку, порядок розірвання договору тощо визначаються правилами, тарифами, а також нормами чинного законодавства України.
Відповідно до положень ст. 7 Правил клієнт має право у будь-який час розірвати договір з власної ініціативи та закрити рахунок на підставі своєї заяви за умови відсутності заборгованості за наданими послугами та заборгованості з відшкодування банку завданих збитків, а також пені.
Тобто, розірвання договору банківського рахунку клієнту передбачає та тягне за собою одночасне закриття поточних рахунків.
Тією ж статтею передбачено обов'язок клієнта виконувати вимоги чинного законодавства України, в тому числі, Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління національного банку України від 12 листопада 2003 року №492 та інших нормативно- правових актів Національного банку України.
Закриття поточного рахунку за бажанням клієнта здійснюється на підставі його заяви про закриття рахунку, форма та зміст якої встановлюється Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних ватютах, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року №492, про що позивач був повідомлений під час укладення договору банківського рахунку.
Відповідно до п.20.5 вказаної Інструкції закриття поточного рахунку за бажанням клієнта здійснюється на підставі його заяви про закриття поточного рахунку, складеної в довільній формі із зазначенням таких обов'язкових реквізитів: найменування банк - ; найменування, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ власника рахунку; номера рахунку, який закривається; дати складання заяви.
Подана до установи відповідача позивачем заява від 22.11.2011 року про розірвання договору банківського рахунку не відповідає вимогам п.20.5 вказаної Інструкції, оскільки в ній відсутні ідентифікаційний код за ЄДРПОУ власника рахунку та номери рахунків, які закриваються.
Таким чином, оскільки позивачем було подано заяву, яка не відповідає вимогам укладеного сторонами договору та чинного законодавства - у відповідача не було підстав для розірвання договору банківського рахунку.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність відмови у позові у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 628, 629, 1066, 1075 ЦК України, ст. ст. 3, 10, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства « Укрсоцбанк» про розірвання договору банківського рахунку відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області протягом 10 днів, починаючи з дня наступного після його проголошення.
Суддя А.Я. Волчко
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2012 |
Оприлюднено | 09.10.2015 |
Номер документу | 51910034 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Волчко А. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні