Рішення
від 23.12.2008 по справі 2-2674/2009
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 2-2674 2008 р.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2008 року Галицький районний суд міста Львова

в складі :

головуючого - судді - Вані вського О.М.

при секретарі - Грицко Р. Р.,

з участю представника пози вача - ОСОБА_1

представника відповід ача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому с удовому засіданні в місті Ль вові в залі суду цивільну спр аву за позовом ОСОБА_3до С поживчого товариства «Абоне нт» про припинення юридичної особи, що не пов' язане з банк рутством,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до Споживчого товари ства «Абонент» про припиненн я юридичної особи, що не пов' язане з банкрутством.

В обґрунтування заявленог о позову покликається на те, щ о статут Споживчого товарист ва "Абонент" суперечить чинно му законодавству України, а н еодноразові заходи щодо прив едення у відповідність стату ту товариства не призводять до позитивного результату че рез постійну відсутність кво руму на загальних зборах чле нів кооперативу. Відтак, пору шується права позивача, зокр ема: (а) право на управління сп оживчим кооперативом; (б) прав о на контроль за діяльністю в иконавчих органів та (в) право на повернення пайового внес ку, а тому є достатні правові п ідстави для прийняття рішенн я щодо припинення Споживчого товариства "Абонент". Відпові дач зобов'язаний був привест и у відповідність до вимог За кону України «Про кооперацію » статут, затверджений прото колом загальних зборів члені в товариства від 01.07.99р. №1, однак , вище обумовлена вимога чинн ого законодавства залишаєть ся невиконаною і на даний час через неможливість проведен ня загальних зборів (відсутн ість кворуму). Разом з тим, в ст атуті Споживчого товариства "Абонент" відсутні такі обов'я зкові положення, котрі регла ментують питання (1) вичерпног о переліку видів діяльності; (2) складу засновників; (3) - умови і порядок виходу чи виключен ня з кооперативу; (4) права і обо в'язки асоційованих членів к ооперативу; (5) порядок внесенн я змін до статуту кооператив у; (6) відповідальності за пору шення зобов'язань щодо сплат и внесків та паїв членами коо перативу; (7) порядку розподілу доходу кооперативу та (8) поря дку обліку і звітності у кооп еративі. Таким чином, статут с поживчого товариства "Абонен т" не відповідає вимогам чинн ого законодавства України і відповідно до вимог Закону У країни «Про кооперацію» кооп ератив ліквідується за рішен ням загальних зборів членів кооперативу або зборів уповн оважених осіб або за рішення м суду.

Представник позивача в суд овому засіданні позов підтри мав та дав пояснення, аналогі чні мотивам позовної заяви.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданн і позов визнала та пояснила, щ о відповідач зобов'язаний бу в привести у відповідність д о вимог Закону України «Про к ооперацію» статут однак, вищ е згадана вимога чинного зак онодавства залишилась невик онаною і на даний час через не можливість проведення загал ьних зборів (відсутність кво руму). Таким чином, статут спож ивчого товариства "Абонент" н е відповідає вимогам чинного законодавства України і від повідно до вимог Закону Укра їни «Про кооперацію» коопера тив ліквідується за рішенням загальних зборів членів коо перативу або зборів уповнова жених осіб або за рішенням су ду. Жодної діяльності спожив че товариство не здійснює та не володіє жодним майном. Про сить позов задоволити та при пинити споживче товариство « Абонент».

Суд, дослідивши матеріали с прави, заслухавши пояснення представників сторін , приходить до висновку, що п озовні вимоги Рациборинсько ї Л.Є. є законними, обґрунтован ими і такими, що підлягають за доволенню з наступних підста в .

Споживче товариств о “Абонент” було створене у в ідповідності до Закону Украї ни “Про споживчу кооперацію” від 10.04.1992р. №2265-XII, так як згідно із протоколом від 01.07.1999р. №1 було за тверджено статут Споживчого товариства “Абонент”, котри й було зареєстровано виконав чим комітетом Львівської міс ької ради 15.07.1999р. (номер запису 144 89).

Із набранням чинност і Законом України “Про коопе рацію” від 10.07.2003р. №1087-ІV спеціаль ним законом, котрий регулює п равовідносини в галузі коопе рації є саме цей закон.

Пунктом 1 ст.41 Закону У країни “Про кооперацію” було визначено, що закон набирає ч инності з дня його опублікув ання.

Офіційне опублікува ння закону відбулось в газет і Урядовий кур'єр, 27.08.2003 №158, а отже , Закон України “Про кооперац ію” від 10.07.2003р. №1087-ІV набрав чинно сті 27.08.2003р.

В абз.6 ст.2 Закону Украї ни “Про кооперацію” від 10.07.2003р. №1087-ІV було обумовлено, що спожи вчий кооператив (споживче то вариство) - це кооператив, який утворюється шляхом об'єднан ня фізичних та/або юридичних осіб для організації торгов ельного обслуговування, заго тівель сільськогосподарськ ої продукції, сировини, вироб ництва продукції та надання інших послуг з метою задовол ення споживчих потреб його ч ленів.

Як випливає із п.2 ст.41 З акону України “Про коопераці ю” кооперативи та кооператив ні об'єднання, які створено до набрання чинності цим Закон ом, зобов'язані були протягом року з дня набрання чинності цим Законом привести свої ст атути у відповідність із цим Законом.

Таким чином, суд погод жується із твердженням позив ача, що відповідач зобов'язан ий був привести у відповідні сть до вимог вказаного вище з акону статут, затверджений п ротоколом загальних зборів ч ленів товариства від 01.07.99р. №1.

Відповідно до ч.1 ст.8 За кону України “Про кооперацію ” статут кооперативу є право вим документом, що регулює йо го діяльність, при цьому, стат ут кооперативу повинен місти ти такі відомості: найменува ння кооперативу, його тип та м ісцезнаходження; мета створе ння кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльност і; склад його засновників; умо ви і порядок вступу до коопер ативу та виходу чи виключенн я з нього; права і обов'язки чл енів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесенн я змін до статуту кооператив у; порядок встановлення розм ірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відп овідальність за порушення зо бов'язань щодо їх сплати; форм и участі членів кооперативу в його діяльності; порядок фо рмування, склад і компетенці я органів управління та орга нів контролю кооперативу, а т акож порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається о дноголосно чи кваліфіковано ю більшістю голосів членів к ооперативу, які беруть участ ь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном коопер ативу; порядок розподілу йог о доходу та покриття збитків ; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорга нізації і ліквідації коопера тиву та вирішення пов'язаних з цим майнових питань; порядо к скликання загальних зборів ; умови і порядок повернення п аю (ч.2 ст.8).

Як свідчить представ лений статут відповідача, за тверджений протоколом загал ьних зборів членів товариств а від 01.07.99р. №1, в ньому відсутні т акі обов'язкові положення, ко трі регламентують питання (1) в ичерпного переліку видів дія льності; (2) складу засновників ; (3) умови і порядок виходу чи ви ключення з кооперативу; (4) пра ва і обов'язки асоційованих ч ленів кооперативу; (5) порядок внесення змін до статуту коо перативу; (6) відповідальності за порушення зобов'язань щод о сплати внесків та паїв член ами кооперативу; (7) порядку ро зподілу доходу кооперативу т а (8) порядку обліку і звітност і у кооперативі.

Отож, суд доходить до висновку про справедливість твердження позивача, що стат ут Споживчого товариства “Аб онент” не відповідає вимогам чинного законодавства Украї ни.

Як випливає також із п редставлених позивачем дока зів, правління Споживчого то вариства “Абонент” спробува ло на 14.04.2008р. та на 27.06.2008р. провести збори вищого органу управлі ння - загальних зборів членів кооперативу.

Зокрема, як зазначено в наявних у матеріалах справ и документах, для організаці ї проведення зборів 17.03.2008р. в га зеті «Ваш магазин» №20 на с.169 бу ло опубліковано оголошення п ро проведення зборів учасник ів 14.04.2008р. з питання внесення зм ін до статуту, окрім того, 12.06.2008р . в газеті «Ваш магазин» №44 на с .174 та 16.06.2008р. в газеті «Ваш магази н» №45 на с.173 публікувались анал огічні оголошення про провед ення зборів членів кооперати ву “Абонент” 27.06.2008р.

Здійснений судом ана ліз вищевказаних оголошень у засобах масової інформації дозволяє зробити висновок, щ о неодноразові спроби провед ення зборів вищого органу уп равління споживчого товарис тва “Абонент” були здійснені своєчасно, у повній відповід ності до вимог статуту та ст.15 Закону України “Про коопера цію”.

Разом із тим, як випли ває із актів від 14.04.2008р. та від 27.06. 2008р. загальні збори членів коо перативу “Абонент” не відбул ись по причині відсутності к воруму.

Проте, у відповідност і до ст.15 Закону України “Про к ооперацію” саме до компетенц ії загальних зборів членів к ооперативу належить затверд ження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийн яття інших рішень, що стосуют ься діяльності кооперативу.

Враховуючи вище наве дене, суд погоджується із тве рдженням позивача, що загаль ні збори кооперативу не можу ть реалізувати свою компетен цію, а отже і порушується прав о позивача на управління спо живчим кооперативом та на ко нтроль за діяльністю виконав чих органів, так як відповідн о до ст.15 Закону України “Про к ооперацію” саме до компетенц ії загальних зборів членів к ооперативу належить затверд ження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийн яття інших рішень, що стосуют ься діяльності кооперативу.

В ст.5 Закону України “ Про кооперацію” запроваджен о правову норму, відповідно д о якої законодавство про коо перацію базується на нормах Конституції України і Цивіль ного кодексу України, цього З акону, інших нормативно-прав ових актів з питань кооперац ії.

Так, згідно із п.4 Прикі нцевих та перехідних положен ь Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. №435-ІV щодо цивільних в ідносин, які виникли до набра ння чинності Цивільним кодек сом України, положення цього Кодексу застосовуються до т их прав і обов'язків, що виникл и або продовжують існувати п ісля набрання ним чинності.

Зокрема, в п/п.2 п.1 ст.110 Ци вільного кодексу України від 16.01.2003р. №435-ІV передбачено, що юрид ична особа ліквідується за р ішенням суду про визнання су дом недійсною державної реєс трації юридичної особи через допущені при її створенні по рушення, які не можна усунути , а також в інших випадках, вст ановлених законом.

Спеціальним законом , котрий регулює правовіднос ини, що які виникають у сфері д ержавної реєстрації, створен ня та припинення юридичних о сіб є Закон України “Про держ авну реєстрацію юридичних ос іб та фізичних осіб - підприєм ців” від 15.05.2003р. №755-IV.

Як обумовлено в п.2 ст.38 Закону України “Про державн у реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємці в” від 15.05.2003р. №755-IV підставами для постановлення судового ріше ння щодо припинення юридично ї особи, що не пов'язано з банк рутством юридичної особи, зо крема є:

- визнання недійсним з апису про проведення державн ої реєстрації через порушенн я закону, допущені при створе нні юридичної особи, які не мо жна усунути;

- провадження нею діял ьності, що суперечить устано вчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мін імального розміру статутног о фонду юридичної особи вимо гам закону;

- неподання протягом р оку органам державної податк ової служби податкових декла рацій, документів фінансової звітності відповідно до зак ону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису пр о відсутність юридичної особ и за вказаним її місцезнаход женням.

Позивач стверджує, що в Законі України “Про держав ну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємці в” від 15.05.2003р. №755-IV наведено не вич ерпний перелік підстав для в инесення судового рішення що до припинення юридичної особ и, що не пов'язано з банкрутств ом юридичної особи, при цьому на підтвердження своєї пози ції посилається на лист Держ авного комітету України з пи тань регуляторної політики т а підприємництва від 29.10.2004р. №7540, де зазначено, що “перелік під став для постановлення судов ого рішення щодо припинення юридичної особи, який встано влено вказаним вище Законом про реєстрацію, не є вичерпни м”.

В цьому контексті поз ивач також наголошує, що в ст.2 9 Закону України “Про коопера цію” обумовлено, що кооперат ив ліквідується (а) за рішення м загальних зборів членів ко оперативу або зборів уповнов ажених або (б) за рішенням суду .

З огляду на викладене вище суд погоджується із тве рдженням позивача та думкою Державного комітету України з питань регуляторної політ ики та підприємництва про те , що ні ст.110 Цивільного кодексу України, ні ст.38 Закону Україн и “Про державну реєстрацію ю ридичних осіб та фізичних ос іб - підприємців” не встано влюють вичерпного переліку п ідстав для постановлення суд ового рішення щодо припиненн я юридичної особи.

Таким чином, суд доход ить висновку про можливість припинення юридичної особи ч ерез підстави, що не пов'язані з її банкрутством, а саме - з ог ляду на те, що установчі докум енти споживчого товариства “ Абонент” не відповідають вим огам чинного законодавства. При цьому суд приймає до уваг и той факт, що наявні в установ чих документах відповідача н едоліки не можна усунути, оск ільки, по-перше, прийняття под ібних рішень згідно із полож еннями ст.15 Закону України “Пр о кооперацію” віднесено до в иключної компетенції загаль них зборів споживчого товари ства; по-друге, відсутня реаль на можливість скликати загал ьні збори, що підтверджено на даними суду доказами; по-трет є, відповідач листом від 27 лис топада 2008р. визнав всі без виня тку позовні вимоги Рациборин ської Л.Є. та погодився із її т вердженнями, а суд у відповід ності до вимог ст.174 Цивільног о процесуального кодексу Укр аїни переконався, що визнанн я відповідачем позову не суп еречить закону та не порушує права, свободи чи інтереси йо го та інших осіб.

Враховуючи викладен е вище та керуючись ст. ст. 8,55,124 К онституції України, ст.ст.16,110 Ц К України, ст.ст. 5,8,11,12,15 Закону Ук раїни «Про кооперацію», ст.ст .33,ч.1 ст.38 Закону України «Про де ржавну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підп риємців», ст.ст. 10, 11, 174, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_3 задовольн ити.

Припинити юридичну особу - Споживче товариств о «Абонент»(код ЄДРПОУ 30478398, міс це знаходження: 79000, м.Львів вул .Дорошенка,44/2, зареєстроване 15. 07.1999р. відділом реєстрації та л іцензування Департаменту ек ономічної політики та ресурс ів Львівської міської ради, с відоцтво про державну реєстр ацію серія АОО №376654.

Рішення може бути оск аржене в апеляційному порядк у до апеляційного суду Львів ської області через місцевий суд шляхом подачі в 10-денний с трок з дня проголошення ріше ння заяви про апеляційне оск арження і подання після цьог о протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦП К України.

Суддя (п ідпис) О .М.Ванівський

Копія вірна

Суддя

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення23.12.2008
Оприлюднено08.12.2009
Номер документу5252625
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-2674/2009

Рішення від 15.07.2009

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Рудніцький В. А.

Рішення від 05.05.2009

Цивільне

Харцизький міський суд Донецької області

Нікіфоров М. Ю.

Рішення від 13.05.2009

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 14.04.2009

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Сушко Л.П.

Рішення від 22.12.2009

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Пархоменко Оксана Владиславівна

Ухвала від 01.12.2009

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Троценко Тетяна Анатоліївна

Рішення від 11.11.2009

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

Андрюшина Лілія Анатоліївна

Рішення від 23.12.2008

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Ванівський О.М.

Рішення від 24.09.2009

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Страхова І.П.

Ухвала від 15.07.2009

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Троценко Т.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні