Справа №4-42/08
ПОСТАНОВА
06 лютого 2008 року Суддя Черво нозаводского районного суду м.Харкова Артакова Л.О., при се кретарі - Вараксіної Н.С., за уч астю прокурора - Юхно А.О., адво ката - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засід анні в м.Харкові скаргу ОСО БА_2 на постанову старшого п рокурора відділу захисту май нових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересі в держави прокуратури Харків ської області ОСОБА_3 від 21 вересня 2007 року про порушення кримінальної справи за факт ом незаконного, шляхом зловж ивання своїм службовим стано вищем видобування корисних к опалин посадовими особами ПП «Будтехнологія-Н» за ознака ми складу злочину, передбаче ного ст.ст.364 ч.2, 240 ч.1 КК України,
встановив:
Директор ПП «Будтехнологі я-Н» ОСОБА_2 звернувся до с уду із скаргою в порядку стат ті 236-7 КПК України, у якій проси в скасувати постанову старшо го прокурора відділу захисту майнових, інших особистих пр ав і свобод громадян та інтер есів держави прокуратури Хар ківської області ОСОБА_3 в ід 21 вересня 2007 року про поруше ння кримінальної справи за ф актом незаконного, шляхом зл овживання своїм службовим ст ановищем видобування корисн их копалин посадовими особам и ПП «Будтехнология-Н» за озн аками складу злочину, передб аченого ст.ст.364 ч.2, 240 ч.1 КК Україн и, посилаючись на відсутніст ь приводів й підстав для пору шення кримінальної справи.
Заявник в обґрунтування св оїх доводів вказує, що в поста нові не зазначено, що саме з'яв илося приводом до проведення прокурорської перевірки, у п останові відсутнє обґрунтув ання ознак складу злочину, пе редбаченого ч.2 ст.364 КК Українт , не вказано у чому саме поляга є зловживання службовим стан овищем посадовими особами ПП „Будтехнология-Н" та якими са ме посадовими особами. Дослі дчою перевіркою не встановле на особа, що скоїла злочин. На думку заявника, такі дії прок урора свідчать про намір на п озбавлення його, як директор а підприємства, права на своє часне одержання копії постан ови про порушення кримінальн ої справи, здійснення права н а захист, права оскарження по станови в суді та є грубим пор ушенням ст.98 ч.2 КК України.
Крім того, з постанови вбача ється, що зловживання службо вим становищем є способом ви добутку корисних копалин і к валіфікуючою ознакою ст.240 ч.1 К К України, однак така кваліфі куюча ознака в диспозиції ча стини 1 ст.240 КК України відсутн я.
Відповідно до ч.1 ст.240 КК Укра їни кримінально-карним діянн ям є незаконний видобуток ко рисних копалин саме загально державного значення, але у по станові відсутні відомості п ро це.
Пісок, що добуває підприємс тво, відноситься до піску міс цевого значення, отже відсут ні ознаки складу злочину, пер едбаченого ч.1 ст.240 КК України.
В судове засідання ОСОБА _2 не з'явився, його інтереси представляла адвокат ОСОБ А_1, яка надала до суду ордер від 24.01.2008.
В судовому засіданні адвок ат скаргу підтримала та пояс нила, що постанова винесена н езаконно, оскільки на час пор ушення кримінальної справи н е було достатніх ознак склад у злочинів, передбачених ст. с т. 364 ч. 2, 240 ч. 1 КК України, відсутні вони і зараз.
Вважає, що у прокурора не бу ло законних приводів та підс тав для порушення кримінальн ої справи. Просила скаргу зад овольнити, а постанову про по рушення кримінальної справи скасувати.
Вислухавши пояснення пред ставника заявника, думку пре дставника прокуратури про за конність й обґрунтованість о скаржуємої постанови, дослід ивши матеріали перевірки, на підставі яких було ухвалене рішення про порушення кримі нальної справи № 18070170, вважаю, що скарга підлягає задоволенню .
Відповідно до положень ч.3 с т. 236-7 КПК України «Скарга на по станову органу дізнання, слі дчого, прокурора про порушен ня кримінальної справи за фа ктом вчинення злочину може б ути подана до суду особою, інт ересів якої стосується поруш ена кримінальна справа, її за хисником чи законним предста вником з достатнім обґрунтув анням порушення прав та зако нних інтересів відповідної о соби.»
Оскільки ОСОБА_2 є дирек тором ПП «Будтехнологія-Н», т о суд вважає, що порушена крим інальна справа безпосереднь о торкається його інтересів( Т 1 а.с. 102, т. 2 а.с. 181).
Відповідно до положень ч. 17 с т. 236-8 КПК України, «Розглядаючи скаргу на постанову про пору шення кримінальної справи, с уд повинен перевіряти наявні сть приводів і підстав для ви несення зазначеної постанов и, законність джерел отриман ня даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі заздалегідь вирішувати ті п итання, які вирішуються судо м при розгляді справи по суті .»
Згідно ст. 94 КПК України «При водами до порушення кримінал ьної справи є:
1) заяви або повідомлення пі дприємств, установ, організа цій, посадових осіб, представ ників влади, громадськості а бо окремих громадян;
2) повідо млення представників влади, громадськості або окремих гр омадян, які затримали підозр ювану особу на місці вчиненн я злочину або з поличним;
3) явка з повинною;
4) повідо млення, опубліковані в пресі ;
5) безпос ереднє виявлення органом діз нання, слідчим прокурором аб о судом ознак злочину.
Справа може бути порушена т ільки в випадках, коли є доста тні дані, які вказують на наяв ність ознак злочину.»
З матеріалів кримінальної справи вбачається, що привод ом для порушення кримінально ї справи було повідомлення н ачальнику УПМ ДПА в Харківсь кій області про наявність в д іях посадових осіб ПП „Будте хнологія-Н" ознак складу злоч инів, передбачених ст. 364 ч. 2 та 20 2 ч. 1 КК Украіни ( т.1. а.с. 4).
Підставами для порушення к римінальної справи є достатн і дані, які вказують на наявні сть ознак злочину.
Як пояснив прокурор, ці дані містяться в матеріалі, що був зібраний працівниками проку ратури Харківської області т а УПМ ДПА в харківській облас ті.
Обов'язковою ознакою склад у злочину, передбаченого ч. 1 с т. 240 КК України є не тільки видо бування корисних копалин, ал е ще і загальнодержавне знач ення цих копалин.
Прокурор пояснив, що видобу ток ПП „Будтехнологія-Н" піск у суперечило нормам Постанов и КМУ № 827 від 12.12.1994 р. „Про затверд ження переліків корисних коп алин загальнодержавного та м ісцевого значення", згідно до якої пісок відноситься до ко палин загальнодержавного зн ачення.
Але суд не може погодитись з таким посиланням, оскільки в ідповідно до цієї ж Постанов и, пісок також включений до пе реліку корисних копалин місц евого значення.
Відношення піску до корисн их копалин загальнодержавно го значення (пісок кварцовий , вогнетривкий, формувальний та для огрудкування залізор удних концентратів) або місц евого (піщано-гравійна сиров ина) провадиться відповідно до Наказу державної комісії України по запасах корисних копалин при Міністерстві охо рони навколишнього середови ща України від 25.06.2007 № 198 „Про зат вердження Інструкції із заст осування Класифікації запас ів і ресурсів корисних копал ин державного фонду надр до р одовищ піску та гравію" (надал і Наказ).
Відповідно до : п. 3.1 Наказу „П ісок - сипка осадова дрібноул амкова гірська порода, що скл адена різною мірою обкатаним и зернами (кварц, польові шпат и, слюда, інші) та рідше уламка ми мінералів і порід розміро м від 0, 05 до 5, 0 мм.
3.2. Пісок гравелистий - сипка осадова гірська порода, з умі стом уламків розміром більше 5, 0 мм від 10% до 15%."
Відповідно до : п. 4.3 Наказу „В ажливе значення для напрямку застосування піску і гравію та визначення генезису родо вищ має ступінь обкатаності зерен піску і гравію, яка визн ачається їх формою і характе ром поверхні. За ступенем обк атаності зерна піску і граві ю поділяють на обкатані, кута сті та гострокутні; за формою - на округлі, округло-кутасті і кутасті; за характером пове рхні - на зерна з рівною, нерів ною і шорсткою поверхнями."
п. 4.8 „Мінералого-петрографі чний, гранулометричний і хім ічний склад, співвідношення різних за крупністю фракцій, вміст алевритових, пелітови х та інших домішок, фізико-мех анічні та інші властивості в изначають можливість раціон альних напрямків використан ня піску та гравію в різних га лузях народного господарств а в природному і збагаченому (відмитому, класифікованому і фракціонованому) вигляді. П ісок і гравій належать до кор исних копалин багатоцільово го призначення.
Наступні пункти Наказу вка зують на те, що : п.4.9. „Пісок і гра вій використовуються в будів ельній галузі як заповнювачі бетонів, у будівництві автом обільних доріг, для улаштува ння баластного шару залізнич них шляхів, для виробництва б удівельних і штукатурних роз чинів, силікатних виробів, по ртландцементу, покрівельних рулонних матеріалів. Піски, к рім того, використовуються в ливарному виробництві (форм увальні піски), виробництві д инасу, порцеляно-фаянсу, скла , карбіду кремнію, при виробни цтві цементів, фільтруванні водопровідної води, у пісочн ицях локомотивів, як абразив ний матеріал, для рекультива ції і планування територій т а в інших виробництвах." п. 4.10. Ви моги до якості піску і гравію залежно від їх призначення в изначаються державними стан дартами і технічними умовами . У деяких випадках придатніс ть піску встановлюється за р езультатами випробувань гот ової продукції."
Суд не приймає заперечення прокурора в частині того, що в идобутий пісок відноситься д о корисних копалин
загальнодержавного значен ня, оскільки це родовище, озна чене на мапі, як родовище зага льнодержавного значення. Від повідно до постанови КМУ №150 в ід 02.03.1993 року „Про державний фон д родовищ корисних копалин У країни" п.2 „Установити, що об"є ктами обліку державного фонд у родовищ корисних копалин У країни, є всі розроблювані та не розроблювані родовища вс іх видів корисних копалин з о ціненими запасами".
Відповідно до постанови КМ У №432 від 05.05.1997 року „Про затвердж ення Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин де ржавного фонду надр" запаси і ресурси корисних копалин по діляються:
· за ступенем те хніко-економічного вивчення ;
· за ступенем ге ологічного вивчення;
· за ступенем ге ологічного вивчення і достов ірності;
Також , існує поділ на класи , які ідентифікуються за допо могою міжнародного трипоряд кового цифрового коду:
1. Балансові запаси (код клас у 111, 121, 122) 2. Умовно-балансові та по забалансові запаси (код клас у 211, 221, 222) .
3. Промислове значення не ви значене (код класу 332, 333, 334).
Таким чином, існування карт и з родовищами корисних копа лин загальнодержавного знач ення не передбачено жодним н ормативно-правовим актом Укр аїни. Окрім того, ця мапа , якщо вона існує, відсутня в матері алах дослідчої перевірки, як і надані до суду.
В зв"язку з цим суд дійшов до висновку, що для порушення кр имінальної справи за фактом незаконного видобування кор исних копалин загальнодержа вного значення - ч. 1 ст. 240 КК Укра їни прокурор повинен був мат и достовірні дані, отримані н ауково-дослідним шляхом про те, що видобуваємии пісок, згі дно до державних стандартів і технічних умов, або за резул ьтатами випробувань готової продукції є корисною копали ною саме загальнодержавного значення. Такі дані в матеріа лах кримінальної справи, які надані суду для огляду, - відс утні.
Щодо порушення кримінальн ої справи за зловживання слу жбовим становищем, якщо воно потягло тяжкі наслідки, за ст . 364 ч. 2 КК України, суд дійшов до наступного.
Відповідно до приміток до с т. 364 КК України тяжкі наслідки -це заподіяння матеріальних збитків, на суму більше 250 неоп одаткованих мінімумів грома дян. На час порушення криміна льної справи за ознаками ст. 36 4 ч. 2 КК України, це є 200 грн.Х 250 = 50 000 г рн.
Відповідно до висновку спе ціаліста-економіста № 8106 ПП „Будтехнологія-Н" „За періо д з 01.01.2005 по 30.05.2006 року видобуто і в ивезено за межі кар'єру будів ельний пісок у кількості 153 402 т они, що у одиницях об'єму дорів нює 102271 метрам кубічним, та вра ховуючи дані довідки універс альної біржі „Україна", загал ьною вартістю 2 053 884, 00 грн. При цьо му спеціалістом наведені нор мативні та бухгалтерські док ументи, на які він посилався п ри складанні висновку ( т. 2 а.с. 196-201) .
Таким чином прокурором при порушенні кримінальної спра ви був зроблений висновок пр о спричинення матеріальної ш коди державі в названому роз мірі.
Відповідно до положень ч. 17 с т. 236-8 «Розглядаючи скаргу на по станову про порушення кримін альної справи, суд повинен пе ревіряти
законність джерел отриман ня даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи... »
З законністю цього джерела (висновку спеціаліста-еконо міста № 8106) погодитись не можна , оскільки при його складанні була зроблена підміна понят ь та всупереч його компетенц ії надана правова оцінка дій посадових осіб ПП „Будтехно логія-Н". Це, як наслідок, приве ло до формування у свідомост і прокурора хибної уяви про н аявність в діях зазначених о сіб складу злочину, передбач еного ст. 364 ч. 2 КК України.
Так, фахівцем була надана оц інка діям щодо видобування к орисної копалини, як вивезен ня (розкрадання, привласненн я) товару, який вже добутий, пр идатний до транспортування ( або вже з урахуванням вартос ті транспортування до замовн ика), відповідає тим чи іншим н ормам ДСТУ, має свою ринкову в артість та сферу застосуванн я. Поміж тим, ці поняття
не можна ототожнювати, оск ільки видобування корисних к опалин - це один із видів підпр иємницької діяльності, за як ий справляється платня не в з алежності від ринкової варто сті товару, а в залежності від встановлених державою розці нок. Як вказувалось вище у мат еріалах справи відсутні дані щодо дослідження видобутої корисної копалини та віднесе ння її до того чи іншого виду с ировини. В зв'язку з цим, суд вв ажає що висновок фахівця не м ожна вважати законним джерел ом, оскільки він складений вс упереч нормам та приписам за конодавства.
Постановою ПКМУ від 12.09.1997 № 1 014 „Про затвердження базових н ормативів плати за користува ння надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користув ання надрами для видобування корисних копалин" були встан овлені базові нормативи плат и за користування надрами дл я видобування корисних копал ин.
Відповідно до Додатку до ц ієї постанови: за тону кварци ту та піску кварцового справ ляється платня 0, 05 грн (X 153 402 тони = 7 670, 1 грн);
за тону піску формувальног о 0, 04 грн 6136, 08 грн);
за тону сировини будівельн ої, в тому разі місцевого знач ення платня взагалі не справ ляється.
Цих сум недостатньо і для п орушення кримінальної справ и за ч. 1 ст. 364 КК України, оскільк и заподіяні матеріальні збит ки повинні складати 20 000 грн.
Як вбачається з матеріалів кримінальної справи ПП „Буд технологія-Н" справно сплачу вало податки та інші платежі , в тому разі і за користування надрами. Тому, при порушенні к римінальної справи прокурор не мав відомостей (і не міг їх мати в зв'язку з відсутністю д аних про належність видобува ємої копалини до загальнодер жавного або місцевого значен ня) про спричинення матеріал ьної шкоди та її розмір.
Також прокурором, при поруш енні справи не був враховани й факт, що з 09.06.2006 року ПП „Будтех нологія-Н" має спеціальний до звіл на користування надрами , що само по собі з урахуванням положень ч. 2 ст. 11 КК України ус уває суспільну небезпеку дія ння та вказує на відсутність ознак заподіяння шкоди держ аві.
Таким чином під час порушен ня кримінальної справи у про курора не було жодних законн их та достовірних даних про с причинення державі матеріал ьної шкоди та розміру спричи неної шкоди.
Таким чином, постанову від 2 1.09.2007 року про порушення кримін альної справи за фактом неза конного , шляхом зловживання своїм службовим становищем видобування корисних копали н службовими особами ПП «Буд технологія-Н» за ознаками ск ладу злочину , передбаченого ч.2 ст.364 , ч.1 ст.240 КК України, винес ено з порушенням ст.ст.94, 98 КПК У країни, кримінальну справу п орушено передчасно, без дост атніх на те підстав і приводі в, передбачених ст.94 КПК Украї ни.
На підставі викладеного, к еруючись ст.ст.94, 95, 97, 236-7, 236-8 УПК Укр аїни, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_2 на поста нову від 21 вересня 2007 року стар шого прокурора відділу захис ту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інт ересів держави прокуратури Х арківської області ОСОБА_3 про порушення кримінально ї справи за фактом незаконно го , шляхом зловживання своїм службовим становищем видобу вання корисних копалин служб овими особами ПП «Будтехноло гія-Н» за ознаками складу зло чину, передбаченого ч.2 ст.364 , ч.1 ст.240 КК України - задовольнити .
Постанову від 21 вересня 2007 ро ку старшого прокурора відділ у захисту майнових, інших осо бистих прав і свобод громадя н та інтересів держави проку ратури Харківської області ОСОБА_3 про порушення крим інальної справи за фактом не законного, шляхом зловживанн я своїм службовим становищем видобування корисних копали н службовими особами ПП «Буд технологія-Н» за ознаками ск ладу злочину, передбаченого ч.2 ст.364 , ч.1 ст.240 КК України - скасу вати.
У порушенні кримінальної с прави за фактом незаконного, шляхом зловживання своїм сл ужбовим становищем видобува ння корисних копалин службов ими особами ПП «Будтехнологі я-Н» за ознаками складу злочи ну, передбаченого ч.2 ст.364, ч.1 ст. 240 КК України - відмовити.
На постанову може бути пода на апеляція в апеляційний су д Харківської області через Червонозаводский районний с уд м.Харкова протягом 7 доби.
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2008 |
Оприлюднено | 08.11.2010 |
Номер документу | 5494879 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Криничанський районний суд Дніпропетровської області
Цаберябий Борис Миколайович
Кримінальне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Артакова Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні