Рішення
від 29.07.2016 по справі 759/16448/15-ц
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 759/16448/15-ц

ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2016 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді Мікуліна А.В.,

при секретарі Мидловець М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Колективного підприємства санаторій «Перемога», третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу - ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,-

в с т а н о в и в :

До Ірпінського міського суду надійшов зазначений вище позов, в якому позивач вказує, що 19.10.2015 р. звернулася до Святошинського районного суду м. Києва з первісним позовом на постанову приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 від 08.10.2015р. про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме: про відмову у видачі ОСОБА_3 про право на спадщину (на частку в Статутному капіталі Колективного підприємства санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ:02647496), що залишилась після смерті її чоловіка - ОСОБА_4, 1944р.н., який помер 06.04.2015р.). Позивач у первісному позові просила суд скасувати цю постанову та зобов'язати приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 видати Позивачу ОСОБА_3 про право на спадщину, а саме на частку в Статутному капіталі Колективного підприємства санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ :02647496), що залишилась після смерті її чоловіка - ОСОБА_4, 1944р.н., який помер 06.04.2015р.).

В подальшому позивач прийшла до висновку, що з метою захисту своїх законних прав та інтересів по відношенню до спадкового майна, виникла потреба у зміні предмету позову та збільшенні позовних вимог. Таким чином, керуючись положеннями ст.ст. 27, 31 ЦПК України, позивач звернулася до суду із заявою про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог, які полягають у визнанні за позивачем права власності в порядку спадкування на частку в Статутному капіталі Колективного підприємства санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ:02647496) у розмірі 551 250,00 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна тисяча двісті п'ятдесят гривень 00 коп.), яка залишилась після смерті її чоловіка - ОСОБА_4

Позивач у позовній заяві зазначає, що 06.04.2015 р. помер її чоловік (спадкодавець) - ОСОБА_4. Шлюб позивача із спадкодавцем був зареєстрований 18.07.1970р. у Фастівській сільській раді Макарівського району Київської області, свідоцтво про одруження серії І-АБ № 298738 від 18.07.1970р. (копія - в матеріалах справи).

На момент смерті спадкодавець, згідно запису №40 від 27.10.2003р., зробленого в трудовій книжці серії БТ-І №1354505 перебував на посаді директора Колективного підприємства санаторій «Перемога», підстава: рішення загальних зборів, протокол №1 від 27 10.2003р. (копія - в матеріалах справи).

Згідно із даними Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №1000052380 від 21.04.2015р., Колективне підприємство санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ: 02647496, місцезнаходження: 08296, Київська область, м.Ірпінь, смт Ворзель, вул.Пролетарська, 36) було зареєстроване в Єдиному державному реєстрі відомостей про юридичну особу 26.12.1994 р. В графі «Дані про розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) та про дату закінчення його формування» вищевказаного Витягу чітко зазначено, що розмір Статутного капіталу Колективного підприємства санаторій «Перемога» сформовано в розмірі 2205000,00 грн. (два мільйона двісті п'ять тисяч гривень), а дата закінчення формування Статутного капіталу зазначена: 24.01.2004 р.

Крім цього, у вищевказаному Витязі в графі «Перелік засновників (учасників)», серед інших, зазначено, що за ОСОБА_4, індекс 03179, АДРЕСА_1, зареєстровано розмір внеску до статутного фонду - 551 250,00 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна тисяча двісті п'ятдесят гривень 00 коп.).

Також, аргументує позов тим, що 12.05.2015 р. після здійснення поховання спадкодавця та виконання всіх інших ритуальних заходів, позивач, в межах, встановлених чинним законодавством строків, звернулася до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 із відповідною заявою про прийняття спадщини, що залишилася після смерті її чоловіка, що підтверджується відповідним витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №40357921 від 12.05.2015р. (а.с. 89). В подальшому позивачем були виконані всі необхідні дії та надані всі наявні документи для прийняття спадщини.

Однак, 08.10.2015 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою позивачу було відмовлено у видачі ОСОБА_3 про право на спадщину, а саме на частку в Статутному капіталі Колективного підприємства санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ:02647496), що залишилась після смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 06.04.2015 р.

Приватний нотаріус таку відмову мотивувала отриманою нею від Колективного підприємства санаторій «Перемога» довідкою №20 від 06.10.2015 р., за підписом директора підприємства ОСОБА_5 та головного бухгалтера ОСОБА_6, в якій було зазначено, що на підприємстві відсутнє свідоцтво про внесення покійним ОСОБА_4 вкладу (частки) до Статутного капіталу Колективного підприємства санаторій «Перемога», у зв'язку із тим, що ним начебто ці кошти не вносились. За таких умов, на підставі вимог Закону країни «Про нотаріат» та порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, иватний нотаріус ОСОБА_2 відмовила Позивачу у видачі відповідного зідоцтва про право на спадщину.

Також позивач зауважує, що починаючи із 1983 року спадкодавець працював керівником Колективного підприємства санаторій «Перемога», яке свого часу відносилося до сфери управління профспілок України і було відоме як пансіонат з лікуванням «Перемога», будинок відпочинку «Перемога», орендне підприємство «Перемога» тощо. У 2003 році Орендне підприємство «Перемога» було перереєстровано у Колективне підприємство санаторій «Перемога», керівником цього підприємства також був покійний чоловік Позивача, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці спадкодавця та Статутом підприємства. Так, у відповідності до Статуту Колективного підприємства санаторій «Перемога», дійсного на момент смерті спадкодавця, затвердженого Зборами власників (Протокол №1 від 04.01.2006 р.), Колективне підприємство санаторій «Перемога» було утворене шляхом реорганізації орендного підприємства санаторій «Перемога» і є його правонаступником. Колективне підприємство санаторій «Перемога» є власником майна та коштів, наданих йому власниками у власність, продукції, виробленої в результаті господарської діяльності, отриманих доходів, а також іншого майна, набутого на підставах незаборонених законодавством. В п. 5.1. вказаного Статуту визначено, що для забезпечення господарської діяльності, а також гарантії майнових зобов'язань Підприємства створюється Статутний фонд, розмір якого становить 2 205 017,00 грн.

П.5.2. Статуту Колективного підприємства санаторій «Перемога» зазначено, що Статутний фонд поділений на 5000 часток (паїв) розміром 441 грн. кожна.

При чому в п.5.3. Статуту Колективного підприємства санаторій «Перемога» вказано, що розмір часток (паїв) власників зазначається в додатку №1 до Статуту Підприємства, який є невід'ємною частиною Статуту Підприємства.

Крім цього, п. 5.7. Статуту Колективного підприємства санаторій «Перемога» додатково містить імперативну норму, яка передбачає обов'язкове оголошення про зменшення розміру свого Статутного фонду та здійснення відповідних змін в Статуті Підприємства на випадок якщо власники Підприємства протягом першого року діяльності Підприємства не сплатять повну суму своїх вкладів. Що, у свою чергу, з урахуванням часу, що минув з моменту затвердження цієї редакції Статуту (з 2006 р.), виключає можливість невнесення учасниками своїх внесків до Статутного капіталу підприємства без зменшення розміру раніше затвердженого Статутного капіталу.

Жодної офіційної інформації про зменшення розміру Статутного капіталу Колективного підприємства санаторій «Перемога» - немає, що додатково підтверджує позицію Позивача про те, що всі передбачені Статутом Підприємства та Законом обов'язкові внески до Статутного фонду Колективного підприємства санаторій «Перемога» покійним спадкодавцем були зроблені в повному обсязі.

Крім цього, на момент реєстрації Колективного підприємства санаторій «Перемога» (починаючи з 2004р.) відповідною редакцією Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» було встановлено цілу низку вимог щодо порядку формування Статутного капіталу підприємства, невиконання яких фактично б унеможливлювало реєстрацію (перереєстрацію) юридичних осіб в Державному реєстрі.

Факт формування Статутного капіталу Колективного підприємства Санаторій «Перемога» в повному обсязі, виходячи з вимог законодавства, що діяло на момент його державної реєстрації, - був неодноразово підтверджений перед державними органами, у першу, чергу, самим підприємством, яке подавало для реєстрації відповідні документи і реєстраційні картки.

За таких умов позивач вважає, що відповідачем за цією заявою були порушені її законні права щодо спадкового майна (на частку в Статутному капіталі Колективного підприємства санаторій «Перемога»), оскільки повивач позбавлена можливості оформлення відповідних документів, та, відповідно, позбавлена можливості брати участь в управлінні підприємством, на якому, за даними позивача, вже мали місце факти недобросовісних дій з боку окремих посадових осіб, внаслідок чого суттєво погіршилася фінансово-економічна ситуація та істотно зменшилась її частка в Статутному капіталі підприємства.

Тому просить визнати за позивачем право власності на спадкове майно, а саме на частку в Статутному капіталі Колективного підприємства Санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ - 02647496) в розмірі - 551 250,00 грн., що залишилася після смерті ОСОБА_4.

Представник позивача в судове засідання з'явився, підтвердив обставини викладені у позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, заперечував щодо позовних вимог у повному обсязі.

Третя особа по справі направила до суду повідомлення в якому просить розглядати справу за її відсутності у зв'язку із робочою зайнятістю.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, показання свідка ОСОБА_6, та дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 була дружиною ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про одруження від 18.07.1970 р. (а.с.12).

ОСОБА_4 помер 06.04.2015 р., що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_7 І-БК №329944 (а.с.15).

Крім того, судом встановлено, що 06.04.2015 р. після смерті ОСОБА_4 була заведена спадкова справа №13/2015, в якій міститься заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини після померлого. Інші спадкоємці, а саме: ОСОБА_8 та ОСОБА_9, подали заяви про відмову від належної їм частини спадщини, яка залишалась після смерті їх батька (ОСОБА_4П.) на користь дружини спадкодавця - ОСОБА_1 (а.с.100-202).

Відповідно до постанови приватного нотаріуса від 08.10.2015 р. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину, а саме на частку в статутному капіталі КП Санаторій «Перемога», що залишилася після ОСОБА_4, так як частка учасника в статутному капіталі підприємства не була внесена (а.с.13).

Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 21.04.2015 р., розмір внеску до статутного фонду Колективного підприємства Санаторій «Перемога», зокрема ОСОБА_4, складає 551 250,00 грн. (а.с.16-21).

Також судом встановлено, що ОСОБА_4 був призначений 27.10.2003 р. на посаду директора КП Санаторій «Перемога», й дана обставина відображена у трудовій книжці (а.с.85-90).

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно із ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини (ст. 1273 ЦК України).

Частиною 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 р. №7 вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130 , 147 , 166 ЦК України, статтями 55 , 69 Закону України «Про господарські товариства» і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК . При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

На підставі встановлених судом обставин та зазначених вище норм Закону, оскільки розмір внеску до статутного фонду Колективного підприємства Санаторій «Перемога» ОСОБА_4 на день смерті складав 551 250,00 грн., й враховуючи те, що ОСОБА_8 та ОСОБА_9, подали заяви про відмову від належної їм частини спадщини, яка залишалась після смерті їх батька (ОСОБА_4П.) на користь дружини спадкодавця, тому суд дійшов висновку, що в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_4 право власності на спадкове майно, а саме на вказану частку в статутному капіталі зазначеного підприємства повинно перейти до ОСОБА_1.

Суд не бере до уваги довідку №20 від 06.10.2015 р. КП Санаторій «Перемога» та показання свідка, оскільки вказана довідка та пояснення свідка суперечать офіційним відомостям, які зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з приводу внесення частки ОСОБА_4 до статутного капіталу КП Санаторій «Перемога».

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому у зв'язку із задоволенням позовних вимог суд вважає, що із відповідача слід стягнути на користь позивача судові витрати по справі.

На підставі статей 1261, 1268-1270 Цивільного кодексу України, Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 р. №7, керуючись статтями 6-8, 10, 15, 30, 60, 64, 88, 209, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

в и р і ш и в :

Задовольнити позов.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме право на частку в Статутному капіталі Колективного підприємства Санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ - 02647496) в розмірі - 551 250,00 грн., в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер 06.04.2015 р.

Стягнути із Колективного підприємства Санаторій «Перемога» (код ЄДРПОУ - 02647496) на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі - 5512,50 грн.

Рішення в повному обсязі буде виготовлено до 02.08.2016 р.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення, а особами, які були відсутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, - з дня отримання копії рішення.

Суддя: ОСОБА_10

СудІрпінський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.07.2016
Оприлюднено08.08.2016
Номер документу59393353
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —759/16448/15-ц

Ухвала від 16.05.2016

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мікулін А. В.

Ухвала від 11.04.2016

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мікулін А. В.

Ухвала від 24.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Сержанюк А. С.

Ухвала від 31.10.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Голуб С. А.

Ухвала від 05.09.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Голуб С. А.

Рішення від 29.07.2016

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мікулін А. В.

Рішення від 29.07.2016

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мікулін А. В.

Ухвала від 01.12.2015

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Величко Т. О.

Ухвала від 20.10.2015

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Величко Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні