Рішення
від 29.05.2008 по справі 2-21/2008
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Справа №2-21/2008 p.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.05.2008 р. Заводский райсуд м.За поріжжя в складі

судді: Марченко Н.В.

при секретарі: Фурдак В.И.

За участю адвокатів ОСОБ А_1. та ОСОБА_2.

Розглянувши відкритому су довому засіданні в м. Запоріж жя цивільну справу за позово м ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання договору довічного утримання дійсним та визнан ня права власності на будино к.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до суд у з позовом до ОСОБА_4 про в изнання договору довічного у тримання дійсним та визнання права власності на будинок. В подальшому відповідачка О СОБА_4. померла. Після її смер ті правонаступницею стала ОСОБА_4. В позові ОСОБА_3. указала , що 6.01.06 вона та ОСОБА _5. уклали договір довічного утримання , який підписали у п рисутності свідків , та домов ились пізніш завірити його н отаріально. Згідно цього дог овору позивачка була забов'я зана надавати ОСОБА_5. доп омогу та піклуватись про неї , а ОСОБА_5. передала позива чці право власності на АДРЕ СА_1 , що належав їй на праві в ласності. В той же день ОСОБ А_5. передала позивачці ключ і від будинку, домову книгу. По зивачка піклувалась про ОС ОБА_5. до її смерті 14.06.06 і похов ала її. За відсутності необхі дних коштів вони з ОСОБА_5 . не вспіли оформити цей догов ір нотаріально. Але оскільки сторони виконали умови дого вору , то позивачка просить ви знати за нею право власності на АДРЕСА_1.

В судовому засіданні позив ачка та її представник адвок ат ОСОБА_1. підтримали зая влений позов. Позивачка суду пояснила , що вона та її сусід ка ОСОБА_5. уклали договір довічного утримання у прису тності свідків. За цим догово ром позивачка повинна була н адавати допомогу та доглядат и ОСОБА_5. , а ОСОБА_5. пер едала їй право власності на ї ї будинок. Позивачка догляда ла ОСОБА_5. помагала їй у го сподарстві, поховала її післ я смерті. В день підписання до говору ОСОБА_5. передала п озивачці ключі від будинку, т а домову книгу. У позивачки бу ла донька ОСОБА_4., яка не ча сто відвідувала матір і не до помагала їй в силу того , що са ма була хвора , мала інвалідні сть, проживала далеко від мат ері . Нотаріально договір дов ічного уримання не був посві дчений оскільки не хватало г рошей. Пенсію ОСОБА_5. отри мувала її донька. Коли ОСОБ А_5. померла її донька була у лікарні. Померлу ОСОБА_5. ОСОБА_3. знайшла в її будинку відкривши двері належними ї й ключами від будинку. ОСОБ А_3. поховала ОСОБА_5.

ОСОБА_4. позов не визнала, в важає , що договір не дійсний т а вона як спадкоємиця після с мерті ОСОБА_4. повинна отр имати свідоцтво на право вла сності на будинок.

ОСОБА_4. допитана в судовом у засіданні 07.05.07 суду пояснила , що з 1985 року вона окремо прожи вала від матері. Вона постійн о відвідувала матір. Після ін сульту вона доглядала матір їй помагала сусідка ОСОБА_6 . В квітні 2006 року ОСОБА_4. п опала у лікарню. Про договір д овічного утримання

мати їй нічого не говорила . Коли мати померла , до донька ОСОБА_3 приїхала до неї у л ікарню та сказала , що ОСОБА _5. написала заповіт на ОСО БА_3.ОСОБА_4. віддала ключ і від своєї квартири та сказа ла де знаходяться документи та гроші.

Свідок ОСОБА_7. пояснил а , що вона була дільничним лік арем та наблюдала ОСОБА_5. Коли приходила до ОСОБА_5 . то ОСОБА_3 ніколи не бачил а, а знала, що ОСОБА_5 допома гали сусіди ОСОБА_8, ОСОБ А_6.

Свідок ОСОБА_9. суду пояс нила , що ОСОБА_3 не догляда ла ОСОБА_5., а доглядала вон а. Купувала ліки та інше.

Свідок ОСОБА_10. суду пояс нила , що була присутня при під писанні договору довічного у тримання, ОСОБА_5. сказала , що бажає , щоб її доглядала ОСОБА_3 Л.І. і бажала передат и й право на будинок. Договір б ув підписаний ОСОБА_5. вла сноручно.

Свідок ОСОБА_6. суду пояс нила , що ОСОБА_3. за ОСОБА _5. не доглядала. Доглядала ОСОБА_5. ОСОБА_6. Мертвою ОСОБА_5. в будинку знайшла ОСОБА_3. Донька ОСОБА_3. їздила до ОСОБА_5. у лікарн ю, забрала гроші та документи для похорон. Номінальний обі д готували у ОСОБА_6 .

Свідок ОСОБА_10. суду пояс нила , що 06.01.06 ОСОБА_5. уклала з ОСОБА_3. договір довічно го утримання оскільки вона б ажала , щоб ОСОБА_3 за нею до глядала. Договір підписувала ОСОБА_5. особисто. Йшла мов а про те, що договор повинен бу ти завірений нотаріусом. Мал и намір піти до нотаріуса вес ною.

Свідок ОСОБА_11. суду пояс нила , що 6.01.06 вона цілий день про вела з ОСОБА_5. До неї ніхто не приходив .

Свідок ОСОБА_12. суду пояс нила, що вона була медсестрою та кожного дня приходила роб ити ін'єкції ОСОБА_5. Вона з нає , що ОСОБА_3 за нею не до глядала.

Свідок ОСОБА_8. суду пояс нила , що ОСОБА_3 не догляда ла ОСОБА_5. її донька також не була здоровою, але іноді пр иїжала, привозила продукти. К оли ОСОБА_5. померла , то О СОБА_3. викрала документи на дом. В неї був договір довічно го утримання , який вона не зна є де взяла, але вважає , що цей д оговір був не законний.

Свідок ОСОБА_13. суду пояс нила, що донька дуже рідко бул а у ОСОБА_5. та бажала, щоб з а нею доглядала ОСОБА_3.

Свідок ОСОБА_14. суду пояс нила , що вона помагала тушити пожар в будинку ОСОБА_5 , що відбувся після її смерті. Вон а також знає , ОСОБА_3 не при ймала участі у догляді за О СОБА_5. Донька ОСОБА_5. 'іно ді приїздила до матері, приво зила продукти.

Свідок ОСОБА_15. суду пояс нила, що ОСОБА_3. доглядала хвору ОСОБА_5. у останні мі сяці її життя , поховала її.

Свідок ОСОБА_16. пояснила , що донька ОСОБА_5. мало по магала, скільки сама була бол ьна та не мала можливості По г осподарству ОСОБА_5. помаг ала ОСОБА_3., вона ж і органі зувала похорони.

Судом була призначена поче ркознавча експертиза з метою встановлення того , чий підпи с був на договорі довічного у тримання під іменем ОСОБА_5 . Але експертизу було поверн уто без виконання у зв'язку з т им , що недостатньо вільних зр азків підписів ОСОБА_5. До питаний в судовому засіданні експерт суду пояснив , що підп ис ОСОБА_5. має мало ознак з а якими можливо ідентифікува ти підпис , тому експертиза не зможе дати категоричної від повіді про те чи належить під пис на договорі саме ОСОБА_ 5.

Вислухавши сторони , свідкі в дослідивши докази по справ і, суд вважає позов таким , що п ідлягає задоволенню з наступ них підстав.

06.01.06 між ОСОБА_5. та ОСОБ А_3. було укладено договір до вічного утримання. Цей догов ір був складений при свідках ОСОБА_10. та ОСОБА_10., які в судовому засіданні підтве рдили , що в їх присутності дан ий договір був підписаний О СОБА_5. та ОСОБА_3. Після пі дписання договору ОСОБА_5 . були передані ключі від буди нку та домова книга ОСОБА_3 .. Крім того, в їх присутності ОСОБА_17. виразила згоду на н отаріальне посвідчення дого вору. Оскільки як ОСОБА_5. т ак і ОСОБА_3. були пенсіоне рами, то в силу невеликої пенс ії не мали можливості нотарі ально посвідчити договір , а т им паче привезти нотаріуса д одому для вчинення нотаріаль них дій. На виконання умов дог овору ОСОБА_3. отримала ві д ОСОБА_5. ключі від будинк у. ОСОБА_3. була найближчою сусідкою ОСОБА_5. та відві дувала її. Крім того, вона допо магала ОСОБА_5. по господа рству, що підтверджують свід ки в судових засіданнях. Саме ОСОБА_3. знайшла ОСОБА_5 . коли та померла, що свідчить про те , що ОСОБА_3 відвідув ала її частіше ніж інші сусід и , які також іноді приймали уч асть у догляді за ОСОБА_5. Я к встановлено в судовому зас іданні донька ОСОБА_5. - О СОБА_4. сама була хворою люди ною, мала інвалідність , але пр иїздила до своєї матері , прив озила продукти. Вона не мала р еальної можливості здійснюв ати догляд за хворою матір*ю. З квітня 2006 року вона ОСОБА_4 . була у лікарні в той час коли ОСОБА_5. також була у тяжко му безпорадному стані. Оскіл ьки ОСОБА_3. була ближньою сусідкою, але не проживала ра зом з ОСОБА_5. то імовірно , що сусіди , які також іноді зах одили до ОСОБА_5. могли не з устріти її саме в будинку О СОБА_5., звідси і пояснення св ідків про те , що вони не бачил и того, щоб ОСОБА_3. знаходи лась разом з ОСОБА_17 та при ймала участь у її догляді.. Крі м того, коли ОСОБА_5. померл а то саме донька ОСОБА_3. по їхала за документами ОСОБА _17., які знаходились у її ОС ОБА_4. і привезла їх , а також ОСОБА_3. організовувала пох орони. Помінальний обід готу вала сусідка ОСОБА_6, але н іхто з свідків не заперечує п ро те, що ОСОБА_3 організов увала все інше, що було пов*вяз ане з похоронами. Таким чином суд вважає доведеним те , що я к ОСОБА_5. виконала умови д оговору довічного утримання передавши ключі та документ и на будинок ОСОБА_3. так і ОСОБА_3. приймала участь у догляді ОСОБА_5. та похова ла її як було указано в догово рі. Складений договір був під писаний ОСОБА_5. в присутн ості свідків, які підтвердил и справжність волевиявлення ОСОБА_5. по укладенню дого вору довічного утримання і п ередачі у власність ОСОБА_3 . будинку. Нотаріальному пос відченню договору перешкодж али погане матеріальне стано вище обох сторін по договору , а також в наступному тяжка х вороба ОСОБА_5.

Згідно ст. 745 ЦК України дог овір довічного утримання під лягає нотаріальному посвідч енню.

Згідно частини 2 ст. 220 ЦК Укра їни, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов дого вору, що підтверджується пис ьмовими доказами, і відбулос я повне або часткові виконан ня договору, але одна із сторі н ухилилася від його нотаріа льного посвідчення, суд може визнати такий договір дійсн им. У цьому разі наступне нота ріальне посвідченню договор у не вимагається. Оскільки ум ови договору виконані сторон ами, то даний договір може бут и визнаний

дійсним. Також згідно ст. 220 ч.2 ЦК України суд може визнати правочин дійсним, якщо буде в становлено, що він відповіда в справжній волі особи, яка йо го вчинила, а нотаріальному п освідченню правочину перешк оджала обставина, яка не зале жала від її волі.

Керуючись ст.ст. 208, 209, 212-215 ЦПК України , ст.ст. 744, 745, 746, 749, 220 ч.2 ЦК Укр аїни, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати договір довічного утримання укладений 06.01.06 ОСО БА_3 та ОСОБА_5 дійсним.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на житловий будин ок АДРЕСА_1

Зобов'язати Орендне підпри ємство " Запорізьке міжміськ е бюро технічної інвентариза ції*" здійснити державну реєс трацію права власності за О СОБА_3 на житловий будинок АДРЕСА_1.

Рішення набирає законної с или після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про ап еляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяв у про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не бул а подана в строк 20 днів після п одання заяви про апеляційне оскарження рішення суду наби рає чинності після закінченн я цього строку.

Заяву про апеляційне оскар ження може бути подано протя гом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга п одається протягом двадцяти д нів після подання заяви про а пеляційне оскарження.

СудЗаводський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення29.05.2008
Оприлюднено07.12.2009
Номер документу6239707
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-21/2008

Рішення від 08.01.2008

Цивільне

Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області

Юхно Л.М.

Рішення від 16.01.2008

Цивільне

Нововолинський міський суд Волинської області

Антонюк К.І.

Ухвала від 11.09.2008

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Димашок В.П.

Рішення від 12.02.2008

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Зейкан Н.М.

Рішення від 10.01.2008

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кофанов А.В.

Ухвала від 27.11.2008

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Віговський В. О.

Рішення від 29.05.2008

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Марченко Н.В.

Ухвала від 07.04.2008

Цивільне

Армянський міський суд Автономної Республіки Крим

Шестаковская Л.П.

Рішення від 23.04.2008

Цивільне

Дебальцевський міський суд Донецької області

Тишко Н.В.

Рішення від 25.02.2008

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Соколик О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні