9/415-06
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2007 р. Справа № 9/415-06
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Веденяпіна О.А.
суддів: Вечірка І.О
Черпака Ю.К.
при секретарі Гаврилюк Т.В. ,
за участю представників сторін:
від позивача: Бенедик Н.А. - директор,
Гайдей Р.М. (довіреність №01-25/843 від 16.04.2007 року),
Паламарчук Н.Г. (довіреність №01-25/160 від 17.01.2007 року),
від відповідача: не з'явився,
розглянувши апеляційну скаргу агрокооперативу приватних пайовиків "Перемога" (с.Летківка Тростянецького району Вінницької області)
на постанову господарського суду Вінницької області
від "28" листопада 2006 р. у справі
за позовом Тростянецького районного центру зайнятості (смт. Тростянець Вінницької області)
до агрокооперативу приватних пайовиків "Перемога" (с.Летківка Тростянецького району Вінницької області)
про стягнення 34 155,74 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Тростянецький районний центр зайнятості звернувся до господарськогосуду Вінницької області з позовом про стягнення з агрокооперативу приватних пайовиків "Перемога" 34 155,74 грн. страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Постановою господарського суду Вінницької області від 28 листопада 2006 року у справі №9/415-06 позов задоволено.
Стягнуто з агрокооперативу приватних пайовиків "Перемога" на користь Тростянецького районного центру зайнятості 34 155,74 грн., в тому числі заборгованість по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 23 630,07 грн. та пеню в розмірі 10 525,67 грн.
Не погоджуючись із прийнятою постановою, агрокооператив приватних пайовиків "Перемога" подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначену постанову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі відповідач вказує, що даний спір розглянуто судом першої інстанції за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, тоді як застосуванню підлягав Господарський процесуальний кодекс України.
Позивач у письмових запереченнях на апеляційну скаргу зазначає про необґрунтованість доводів скарги, посилаючись на те, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є суб'єктом владних повноважень, право на звернення до суду якого передбачено ст.39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а тому даний спір є адміністративним.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Колегія суддів вважає, що неприбуття в судове засідання відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечує, просить залишити її без задоволення, а судове рішення - без змін.
Задовольняючи позов, господарський суд Вінницької області виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд встановив.
Агрокооператив приватних пайовиків "Перемога" є юридичною особою та зареєстрований в Тростянецькому центрі зайнятості як платник страхових внесків на випадок безробіття 26.02.2000 року за №22000048.
Тростянецьким районним центром зайнятості проведено перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття агрокооперативом приватних пайовиків "Перемога" за період з 01.01.2004 року по 01.05.2006 року, про що складено акт №29 від 30 травня 2006 року (а.с.4-10).
Перевіркою встановлено, що відповідач заборгував перед Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття 34 155,74 грн., в тому числі 23 630,07 грн. основного боргу (недоїмки) по страхових внесках та 10 525,67 грн. пені.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, апеляційний господарський суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів скарги.
При цьому колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до Закону України "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 14.01.1998 року та п. 1 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 11.01.2001 року (далі - Закон) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно ст.12 Закону виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи ведуть реєстр платників страхових внесків, провадять збір страхових внесків, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються, зокрема на міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Абз.11 ч.2 ст.19 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
П.3 ст.17 цього Закону передбачено, що роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
У разі нестачі у роботодавців коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться у пропорційних сумах.
Відповідно до п.1 ст.38 Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Відповідач, як роботодавець, є платником внесків до Фонду загальнообов'язкового Державного соціального страхування України на випадок безробіття, а згідно п.2 ст.35 Закону, роботодавець, як страхувальник, зобов'язаний своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески.
Ч.2 ст.38 Закону визначено, що несплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Згідно ст.39 Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи, що заборгованість агрокооперативу приватних пайовиків "Перемога" по страхових внесках до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01.01.2004 року по 01.05.2006 року в сумі 34 155,74 грн., в тому числі 23 630,07 грн. основного боргу (недоїмки) та 10 525,67 грн. пені, підтверджується матеріалами справи, відповідачем не надано доказів її погашення, колегія апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог.
Довід відповідача про те, що даний спір слід розглядати за правилами Господарського процесуального кодексу України не є переконливим з огляду на наступне.
Відповідно до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Враховуючи, що позивач є суб'єктом владних повноважень і його право на звернення до суду передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", даний спір є адміністративним і його вирішення належить до компетенції адміністративних судів згідно п.4 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності з абзацом першим пункту 6 розділу VII КАС України "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції Закону України від 06.10.2005 року №2953-IV) до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин, постанова господарського суду Вінницької області від 28 листопада 2006 року у справі №9/415-06 прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для її зміни чи скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254, п.п.6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу агрокооперативу приватних пайовиків "Перемога" залишити без задоволення, а постанову господарського суду Вінницької області від 28 листопада 2006 року - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Веденяпін О.А.
судді:
Вечірко І.О
Черпак Ю.К.
Віддрук. 4 прим.
1- в справу
2-3- сторонам
4- в наряд
Суд | Житомирський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2007 |
Оприлюднено | 03.09.2007 |
Номер документу | 630348 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Житомирський апеляційний господарський суд
Веденяпін О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні