БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/5/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" січня 2017 р. Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Луговця О.А.
при секретарі Граб С.О.
з участю прокурор а ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни справу за позовом керівника Бахмацької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_2, Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та Борзнянської РДА про визнання недійсним укладеного між ними 20 грудня 2006 року строком на 49 років договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 19,48га для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 7420884400:04:000:0001, що знаходиться на землях запасу та резерву на території Оленівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області в урочищі Веселий Хутір , зареєстрованого у Борзнянському районному відділі Чернігівської філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.12.2006р. за №040684200004. В обгрунтування позову посилається на те, що вказаний договір оренди землі був укладений з порушеннями вимог земельного законодавства, а саме: всупереч вимогам ст.125 ЗК України та умов договору приймання передачі земельної ділянки відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки в оренду відбулася до державної реєстрації договору; всупереч вимогам Закону України Про оренду землі , ПК України, Закону України Про оцінку земель технічна документація з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки на розгляд до Борзнянської районної ради не надавалась і нею не затверджувалась, що свідчить про невірне визначення розміру орендної плати (її заниження), яка є істотною умовою договору оренди землі, і як наслідок ненадходження до бюджету значної суми коштів
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали і просили їх задовольнити з вищевказаних підстав, пояснивши, що при укладенні договору оренди земельної ділянки між Борзнянською РДА та ОСОБА_2 нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилася, а дана оцінка вираховувалась виходячи з середньообластного показника вартості 1га землі сільськогосподарського призначення (ріллі), який множився на загальну площу земельної ділянки; відсоткова ж ставка орендної плати визначалась за погодженням сторін договору.
Відповідач ОСОБА_2 двічі повідомлявся належним чином про час і місце слухання справи за місцем реєстраційного обліку (ч.5 ст.74 ЦПК України), що підтверджується рекомендованими повідомленнями про направлення поштових відправлень (повернулися до суду з відміткою за зазначеною адресою не проживає ), але в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, заперечення проти позову та докази на їх обгрунтування не подав.
Відповідач ОСОБА_3 РДА в судове засідання представника не направила, надавши заяву про розгляд справи без їх участі, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого висновку.
За змістом положень ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, зокрема, коли зміст правочину суперечить ЦК України, іншим актам цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України Про оренду землі однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ст.21 Закону України Про оренду землі орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю , та перевищувати 10% їх нормативної грошової оцінки.
Згідно зі ст.2 Закону України Про плату за землю (чинного на час укладення спірного договору оренди землі) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст.24 Закону України Про плату за землю грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України.
За змістом положень ст.5 Закону України Про оцінку земель (чинного на час укладення спірного договору оренди землі) грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною; нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Приписами ч.1 ст.13 Закону України Про оцінку земель передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (ст.1 Закону України Про оцінку земель ).
Відповідно до ст.15 Закону України Про оцінку земель підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може також проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. Згідно з ч.2 ст.18 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населенних пунктів, затверджується районними радами (ч.2 ст.23 Закону).
Системний аналіз зазначених вимог законодавства вказує на те, що обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до розпорядження Борзнянської РДА №412 від 15.12.2006р. між Борзнянською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 20 грудня 2006 року було укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Борзнянському районному відділі Чернігівської філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25 грудня 2006 року за №040684200004. Відповідно до умов вказаного договору Борзнянська РДА надає ОСОБА_2 строком на 49 років земельну ділянку для сільськогосподарського використання (ведення фермерського господарства) площею 19,48га (рілля), що знаходиться на території Оленівської сільської ради в урочищі Веселий Хутір , а ОСОБА_2 повинен щомісячно рівними частинами до 30 числа поточного місяця вносити орендну плату в сумі 74,42 грн. (893,00 грн. на рік); в розмір орендної плати входить податок за землю в розмірі 162,28 грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 162281,10 грн. На виконання даного договору між сторонами 20 грудня 2006 року було складено відповідний акт приймання-передачі, визначення та перенесення меж земельної ділянки в натурі.
Згідно листа-відповіді відділу Держгеокадастру у Борзнянському районі від 15.07.2016р., від 22.11.2016р. та Борзнянської районної ради від 04.11.2016р. нормативна грошова оцінки землі при укладенні договору оренди земельної ділянки між Борзнянською РДА та ОСОБА_2 не проводилась й рішення про її затвердження районною радою не приймалось, в зв'язку з чим, відповідно до наданого прокурором розрахунку розмір орендної плати у спірному договорі оренди землі визначено невірно, він є явно занижений, що призводить до ненадходження в бюджет значної суми коштів, чим порушуються економічні інтереси держави. Звернення відділу Держгеокадастру в Борзнянському районі від 12.08.2015р. про необхідність внесення відповідних змін до договору оренди землі ОСОБА_2 залишив без реагування.
Отже, при укладенні договору оренди землі між Борзнянською РДА та ОСОБА_2 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, була проведена з порушенням встановлених вимог та порядку, тому вказаний договір оренди в цій частині суперечить приписам чинного законодавства.
Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави.
Вищезазначені висновки суду узгоджуються з правовими позиціями, викладеними в постанові Верховного Суду України від 11.05.2016р. по справі №6-824цс16, які згідно зі ст.360-7 ЦПК України є обов'язковими для всіх судів України.
Водночас, суд не вважає підставою для визнання недійсним спірного договору оренди землі ту, обставину, що земельна ділянка була передана орендодавцем орендарю в день укладення договору (20 грудня 2006 року), а не після його державної реєстрації (25 грудня 2006 року), оскільки це хоча і становить порушення вимог ст.125 ЗК України, але є суто формальною підставою; при цьому, прокурором не обгрунтовано чи дійсно в даному випадку порушуються інтереси держави, в чому саме воно полягає та не визначено його істотність. Наведений висновок узгоджується з правовими позиціями, викладеними в постанові Верховного Суду України від 09.12.2015р. по справі №6-849цс15.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, позовні вимоги прокурора є обгрунтованими й підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.88 ЦПК України з ОСОБА_2 та Борзнянської РДА на користь прокуратури Чернігівської області підлягає стягненню в дольовому порядку сплачений судовий збір по 689 грн. з кожного відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.203, 215, 632 ЦК України, ст.ст.2, 24 Закону України Про плату за землю , ст.ст.15, 21 Закону України Про оренду землі , Законом України Про оцінку земель, ст.ст.3, 10, 15, 57-62, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов - задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди землі, укладений 20 грудня 2006 року між Борзнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області та ОСОБА_2, зареєстрований у Борзнянському районному відділі Чернігівської філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25 грудня 2006 року за №040684200004.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Чернігівської області 689 грн. сплаченого нею судового збору.
Стягнути з Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області на користь прокуратури Чернігівської області 689 грн. сплаченого нею судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через Борзнянський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення; особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2017 |
Оприлюднено | 31.01.2017 |
Номер документу | 64303143 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Луговець О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні