Рішення
від 23.08.2011 по справі 2-5252/11
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.08.2011 Справа №2-5252/11

23 серпня 2011 року м.Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

- головуючої Черніцької І.М.

- при секретарі Бурячинській Д.Д.

- з участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дичківської сільської ради, третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Дичківської сільської ради, третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування, після смерті батька та матері, а саме, на 2/5 частини будинковолодіння за № 33 по вул. М.Демидася в с. Дичків, Тернопільського району.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 07 березня 1991 року помер його батько ОСОБА_2 Після його смерті відкрилась спадщина на 1/5 частини будинковолодіння за №33 по вул. М. Демидася в с. Дичків Тернопільського району. Спадщину прийняли дружина померлого - його мати ОСОБА_3 та він, однак спадкових прав не оформили.

18 червня 2009 року померла мати ОСОБА_3 Після її смерті відкрилась спадщина відповідно на 1/5 та 1/10 частину будинковолодіння за №33 по вул.. М. Демидася в с. Дичків Тернопільського району. Він є єдиним спадкоємцем після смерті матері та батька та вважається таким, що прийняв спадщину. Однак, нотаріальною конторою йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на ім'я спадкодавців.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, зіславшись на доводи викладені у заяві.

Відповідач та представник третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Попередньо надіслали суду заяву про слухання справи у їх відсутності.

Судом встановлено, що станом на 15.04.1991 року за померлим ОСОБА_2 дійсно рахувався житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами за №33 по вул.М. Демидася в с. Дичків Тернопільського району, який був колгоспним двором, членами якого на цей час були: ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_2

Право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглось після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності всіх його членів.

Таким чином, ОСОБА_2 , ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 належить по 1/5 частині будинковолодіння по вул.М. Демидася, 33 в с. Дичків Тернопільського району.

Даний факт також відображений в технічному паспорті на садибний (індивідуальний)житловий будинок, виданий Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації від 05.04.2011 року.

07 березня 1991 року ОСОБА_2 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть серії 1-ИД № 493566, видане виконкомом Дичківської сільської ради Тернопільського районного Тернопільської області від 07.03.1991 року, про що зроблено актовий запис за №04 .

Після його смерті відкрилася спадщина за законом на належне йому майно, у тому числі, на 1/5 частину будинковолодіння по вул.М. Демидася, 33 в с. Дичків Тернопільського району.

Спадкоємцями майна ОСОБА_2 за законом є ОСОБА_3 - дружина та ОСОБА_1 - син, які прийняли спадщину фактично вступивши в управління спадковим майном.

Згідно довідки Дичківської сілької ради за №370 від 01.06.2011 року, на день смерті разом з ним проживали дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_1 Таким чином, кожен із них успадкував по 1/10 частині спірного будинковолодіння.

19 червня 2009 року померла ОСОБА_3, що стверджується свідоцтво про смерть серії 1-ИД № 085310, виданим Дичківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області від 19.06.2009 року, про що зроблено актовий запис за №11.

Після її смерті відкрилася спадщина за законом на належних їй 3/10 (1/5 + 1/10) частин будинковолодіння по вул.М. Демидася, 33 в с. Дичків Тернопільського району.

Єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_3 за законом є її син ОСОБА_1

ОСОБА_1 прийняв спадщину, оскільки на час смерті спадкодавця проживав у спірному будинковолодіння і був зареєстрований у ньому, про що свідчить довідка за №371 від 01.06.2011 року, видана Дичківською сільською радою.

Постановою Тернопільської районної державної нотаріальної контори за № 1164/02-14 від 06.06.2011 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, за законом після смерті батька та матері через відсутність правовстановлюючих документів на спірне будинковолодіння.

Суд, розглянувши справу, заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи із наступного.

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року.

У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР 1963 року.

Відповідно до вимог п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила ЦК України застовуються також до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Враховуючи те, що спадщина, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 була фактично прийнята спадкоємцями ОСОБА_3 та ОСОБА_2, застосовуванню підлягають правила Цивільного кодексу Української РСР 1963 року.

Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Відповідно до вимог ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

До спадкоємців за законом майна ОСОБА_2 належить ОСОБА_3 та ОСОБА_1, які вважаються такими, що прийняли спадщину, так як вони фактично вступили в управління спадковим майном та проживали у будинку.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 здійснювали заходи по утриманню спадкового майна, однак спадкових прав не оформили.

Спадщина після смерті ОСОБА_3 відкрилась після 1 січня 2004 року, а тому застосовуванню підлягають правила Цивільного кодексу України.

Згідно з вимогами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

В силу вимог ст. 1261 ЦК України у першу чергу на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Єдиними спадкоємцями за законом майна матері ОСОБА_3 є син ОСОБА_1, який на час відкриття спадщини проживав із спадкодавцем у спірному будинку, а тому вважається такими, що прийняв спадщину.

Із заявою про відмову від спадщини у нотконтору не звертався.

Таким чином, ОСОБА_1 після смерті батька успадкував 1/10 частин спірного будинковолодіння, а після смерті матері 3/10 частин будинку, однак оформити спадкових прав у нот конторі не може, у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів на будинок на ім'я спадкодавців.

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та всі обставини справи, суд приходить до переконання, що за позивачем слід визнати право власності на майно в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 та мати ОСОБА_3, а саме, на 1/10 частину будинковолодіння по вул.М. Демидася, 33 в с. Дичків Тернопільського району у порядку спадкування за законом після померлого 07 березня 1991 року ОСОБА_2 та на 3/10 частину цього ж будинковолодіння у порядку спадкування за законом після смерті 19 червня 2009 року ОСОБА_3

Керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 212, 215, 223, 294 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 392, 1223, 1261, 1269, 1270, 1275, 1241 Цивільного кодексу України та ст.. 549 ЦК УРСР 1963 року, суд ,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Дичківської сільської ради, третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/5 частини будинковолодіння по вул.М. Демидася, 33 в с. Дичків Тернопільського району майно в порядку спадкування за законом, а саме, на 1/10 частину будинковолодіння по вул.М. Демидася, 33 в с. Дичків Тернопільського району у порядку спадкування за законом після померлого 07 березня 1991 року ОСОБА_2 та на 3/10 частин будинковолодіння будинковолодіння по вул.М. Демидася, 33 в с. Дичків Тернопільського району у порядку спадкування за законом після смерті 19 червня 2009 року ОСОБА_3.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий суддяОСОБА_5

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення23.08.2011
Оприлюднено03.03.2017
Номер документу65013005
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-5252/11

Рішення від 23.08.2011

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Ухвала від 28.07.2011

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Непорада М. П.

Ухвала від 20.07.2011

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Іщук Л. П.

Ухвала від 08.11.2011

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Завгородній Є. В.

Ухвала від 02.03.2015

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Антипова Л. О.

Ухвала від 28.07.2011

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Шевченко Л. В.

Ухвала від 05.01.2012

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Жигулін С. М.

Ухвала від 16.06.2015

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Світлик О. М.

Ухвала від 01.04.2015

Цивільне

Суворовський районний суд м.Херсона

Булах Є. М.

Ухвала від 20.03.2015

Цивільне

Суворовський районний суд м.Херсона

Булах Є. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні