ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
13.03.2017Справа № 910/13195/16
За позовом Публічного акціонерного товариства "Український професійний банк" в особі
Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення
ліквідації ПАТ "УПБ" Пантіної Л.О.
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "ФК АУРУМ ФІНАНС"
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами
"Практика"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
1. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
2. Національний банк України
треті особи, які не заявляють самостійних вимог а предмет спору на стороні відповідачів
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест-Лізинг"
2. Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Чуловський
Володимир Анатолійович
3. Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Смолянінова
Олена Ярославівна
про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину
Суддя Літвінова М.Є.
Без виклику представників учасників судового процесу.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Український професійний банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "УПБ" Пантіної Л.О. (далі - позивач) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФК АУРУМ ФІНАНС" (далі - відповідач-1), Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Практика" (далі - відповідач-2) про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 21.07.2016 порушено провадження у справі №910/13195/16, на підставі статті 27 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - третя особа-1), Національний банк України (далі - третя особа-2), залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест-Лізинг (далі - третя особа-3), Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чуловського Володимира Анатолійовича (далі - третя особа-4), Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Смолянінову Олену Ярославівну (далі - третя особа-5), розгляд справи призначено на 10.08.2016 р.
28.07.2016 через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником третьої особи-2 подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
10.08.2016 через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
10.08.2016 через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача-1 подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 10.08.2016, з урахуванням ухвали про виправлення описки, розгляд справи було відкладено на 31.08.2016 р.
30.08.2016 через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача-2 подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 31.08.2016 було вирішено здійснювати розгляд справи в закритому судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 31.08.2016, на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи було відкладено на 19.09.2016.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.09.2016, в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України, продовжено строк розгляду спору у справі № 910/13195/16 на 15 днів, на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладено на 28.09.2016 р.
27.09.2016р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.09.2016, на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи відкладено на 12.10.2016.
Представник позивача в судовому засіданні 12.10.2016 подав додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 12.10.2016 у справі призначено судову економічну експертизу.
У зв'язку з цим, ухвалою господарського суду міста Києва від 12.10.2016 зупинено провадження у справі № 910/13195/16 на час проведення судової економічної експертизи.
Через відділ діловодства господарського суду міста Києва від судового експерта надійшло клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення експертизи.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.12.2016 поновлено провадження у справі № 910/13195/16, вищевказане клопотання судового експерта задоволено, на підставі ст. 79 ГПК України розгляд справи зупинено на час проведення судової експертизи.
10.03.2017 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва від судового експерта надійшло клопотання № 139 від 03.03.2017 про надання додаткових документів, необхідних для проведення судової експертизи, оскільки під час дослідження ранішен наданих документів експертом встановлено, що згідно зі звітами про оцінку, ПП "Манускрипт" і ТОВ "Е.Р.С.Т.Е" здійснювали оцінку вартості прав вимоги, що виникли з кредитного договору № 474 від 04.08.2011 на різні дати, а саме: дата оцінки ПП "Манускрипт" - 15.05.2015 року, дата оцінки ТОВ "Е.Р.С.Т.Е" - 27.05.2015 року. Крім того, експерт зазначає, що згідно з наданими для дослідження звітами про оцінку, обсяги прав вимоги за договором про надання кредиту № 474 від 04.08.2011, що оцінювалися ПП "Манускрипт" та ТОВ "Е.Р.С.Т.Е" не є тотожними.
Пунктом 11 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" передбачено, що клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів розглядається господарським судом після поновлення провадження у справі; за необхідності для розгляду такого клопотання суд може витребувати матеріали справи з експертної установи, а також повідомити учасників судового процесу про час і місце проведення відповідного судового засідання. Після розгляду клопотання провадження у справі знову зупиняється, а матеріали справи, якщо вони витребувалися судом, надсилаються до експертної установи.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність поновлення провадження у справі № 910/13195/16, задоволення клопотання судового експерта та витребування необхідних документів для проведення судової експертизи.
При цьому, суд враховує, що приписи Господарського процесуального кодексу України не визначають порядку вирішення питання щодо розгляду клопотань судових експертів про надання додаткових матеріалів лише за участю представників учасників судового процесу, а тому суд вважає за можливе з метою забезпечення проведення призначеної у справі судової експертизи протягом розумного строку, - розглянути вказане клопотання без виклику учасників судового процесу.
Відповідно до пункту 2.3. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 №53/5, експерту заборонено самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.
У господарському судочинстві до таких матеріалів відносяться речові та письмові докази. Отже, судового експерта не наділено повноваженнями для пошуку та витребування речових або письмових доказів. Винятком є випадки, коли у процесі дослідження наданого у встановленому порядку для проведення експертизи об'єкта експерт виявляє інші об'єкти, стосовно яких йому не були поставлені питання або дослідження яких відноситься до компетенції експертів іншої спеціальності (спеціальностей): у такому випадку експерт вправі зафіксувати ці об'єкти, відокремити їх від основного об'єкта (якщо це не пов'язано з пошкодженням або знищенням об'єкта), описати їх у висновку та приєднати їх до матеріалів експертизи.
У разі коли для вирішення поставлених перед експертом питань йому необхідні додаткові матеріали (документи, зразки тощо) він з огляду на положення частини четвертої статті 31 ГПК вправі просити господарський суд про їх надання. Водночас законом не передбачено повноважень судового експерта щодо витребування та одержання додаткових матеріалів безпосередньо від учасників судового процесу. Тому господарський суд не може покладати на останніх обов'язок надавати додаткові матеріали безпосередньо експертові на його вимогу.
При цьому, необхідно враховувати, що згідно з п. 1.13. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 № 53/5, у випадку невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів, несплати вартості експертизи в порядку, передбаченому чинним законодавством, незабезпечення доступу до об'єкта дослідження (учинення перешкод з боку сторін, що беруть участь у справі, в обстеженні об'єкта) матеріали справи можуть бути повернені органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення.
Враховуючи зазначене, дослідивши клопотання судового експерта про надання додаткових документів, суд дійшов висновку щодо необхідності його задовольнити.
Так, у відповідності до ч. 3 ст. 4-3 ГПК України господарський суд має створювати сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, в тому числі й шляхом витребування доказів на підставі поданого стороною або прокурором клопотання (ст. 38 ГПК України).
Також, в Рекомендаціях R (84) 5 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно принципів цивільного судочинства, що направлені на удосконалення судової системи, наголошується на тому, що суд повинен, принаймні в ході попереднього засідання, а якщо можливо, і протягом всього розгляду, відігравати активну роль у забезпеченні швидкого судового розгляду, поважаючи при цьому права сторін, в тому числі і їх право на неупередженість. Зокрема, він повинен володіти повноваженнями proprio motu, щоб вимагати від сторін пред'явлення таких роз'яснень, які можуть бути необхідними; вимагати від сторін особистої явки, піднімати питання права; вимагати показань свідків, принаймні в тих випадках, коли мова йде не тільки про інтереси сторін, що беруть участь у справі, тощо. Такі повноваження повинні здійснюватися в межах предмета розгляду.
Оскільки, з урахуванням наданих судовим експертом пояснень, наразі необхідним для проведення судової експертизи, призначеної у справі, є необхідність дослідити додаткові документи, суд задовольняє клопотання експерта та зобов'язує учасників судового процесу надати йому відповідні матеріали.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Поновити провадження у справі № 910/13195/16.
2. Учасникам судового процесу надати через відділ діловодства господарського суду міста Києва в строк не пізніше 31.03.2017 р.:
- Кредитний договір № 474 від 04.08.2011, укладений між ПАТ "Український професійний банк" та ТОВ "ФК "Аурум Фінанс" з додатковими угодами та/або договорами про внесення змін до нього;
- Договір відступлення прав вимоги від 27.05.2015, укладений між ПАТ "Український професійний банк" та ТОВ "ФК "Аурум Фінанс";
- виписки з бухгалтерського обліку ПАТ "Український професійний банк" щодо списання з обліку заборгованості ТОВ "Інвест-Лізинг" внаслідок укладання та виконання договору відступлення прав вимоги від 27.05.2015.
3. Зупинити провадження у справі № 910/13195/16 на час проведення судової експертизи.
Суддя М.Є. Літвінова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2017 |
Оприлюднено | 15.03.2017 |
Номер документу | 65251834 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Літвінова М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні