Копія
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 671/86/17
Провадження № 22-ц/792/736/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2017 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого судді Ярмолюка О.І.,
суддів Грох Л.М., Пастощука М.М.,
секретар Шевчук Ю.Г.,
з участю позивача ОСОБА_1,
його представника ОСОБА_2,
представника відповідачки ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області, ОСОБА_4 про визнання розпорядження про передачу земельної ділянки у власність незаконним і його скасування, визнання державного акта на право власності на земельну ділянку недійсним за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Волочиського районного суду Хмельницької області від 1 березня 2017 року,
встановила:
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області (далі - Райдержадміністрація), ОСОБА_4 про визнання розпорядження про передачу земельної ділянки у власність незаконним і його скасування, визнання державного акта на право власності на земельну ділянку недійсним.
ОСОБА_1 зазначив, що рішенням виконавчого комітету Сарнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області від 23 березня 1995 року № 3 його батькові, ОСОБА_5, виділено земельну ділянку площею 0,60 га із земель запасу під розширення підсобного господарства за межами с. Сарнів. Після смерті 21 вересня 2010 року ОСОБА_5 відкрилася спадщина, у тому числі на вказану земельну ділянку, яку позивач прийняв у встановленому порядку. На даний час він не може зареєструвати право власності на земельну ділянку, оскільки її передано у власність ОСОБА_4 з порушенням вимог чинного законодавства.
За таких обставин ОСОБА_1 просив суд: визнати розпорядження Райдержадміністрації від 9 жовтня 2012 року № 955/2012-р в частині безоплатної передачі земельної ділянки площею 2,0000 га, розташованої за межами населеного пункту на території Сарнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, та призначеної для ведення особистого селянського господарства, у власність ОСОБА_4 незаконним і скасувати це розпорядження; визнати державний акт серії ЯК № 685106 на право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га (кадастровий номер 6820987200:04:030:0003), виданий на ім'я ОСОБА_4 і зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 682098721001787, недійсним.
Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 1 березня 2017 року в позові відмовлено.
Суд виходив з того, що ОСОБА_4 правомірно набула право власності на земельну ділянку, а у спірних правовідносинах права ОСОБА_1 не порушені.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про задоволення позову посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального права.
Заперечуючи проти апеляційної скарги, представник відповідачки ОСОБА_4 - ОСОБА_3 зазначив, що рішення суду є законним та обґрунтованим, а тому відсутні підстави для його скасування.
Представник Райдержадміністрації, який у встановленому порядку оповіщений про час і місце судового засідання, до апеляційного суду не з'явився. Від Райдержадміністрації до апеляційного суду надійшло письмове заперечення проти апеляційної скарги.
Заслухавши учасників процесу та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
ОСОБА_6 до ч. 1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом вірно з'ясовані фактичні обставини справи та дана їм належна оцінка, а його висновки підтверджуються матеріалами справи і ґрунтуються на нормах діючого законодавства.
Встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_5
Рішенням виконавчого комітету Сарнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області від 23 березня 1995 року № 3 ОСОБА_5 виділено земельну ділянку площею 0,60 га із земель запасу під розширення підсобного господарства за межами с. Сарнів.
21 вересня 2010 року ОСОБА_5 помер. Його єдиним спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_1
Розпорядженням Райдержадміністрації від 9 жовтня 2012 року № 955/2012-р затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано безоплатно земельну ділянку площею 2,0000 га, розташовану за межами населеного пункту на території Сарнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, та призначену для ведення особистого селянського господарства, у власність ОСОБА_4
На підставі цього розпорядження 31 жовтня 2012 року ОСОБА_4 одержала державний акт серії ЯК № 685106 на право власності на земельну ділянку (кадастровий номер 6820987200:04:030:0003), зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 682098721001787.
Зазначені обставини визнані сторонами та підтверджуються наявними у справі письмовими доказами.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 9 ЗК України (в редакції закону від 13 березня 1992 року), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, до відання сільських, селищних і міських районного підпорядкування ОСОБА_6 народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на її території належить передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування, в тому числі на умовах оренди, у порядку, встановленому статтями 17 і 19 цього Кодексу.
В силу ч.ч. 3, 4 ст. 17 ЗК України (в редакції закону від 13 березня 1992 року) громадяни, заінтересовані у передачі у власність земельних ділянок із земель запасу, подають заяву про це до сільської, селищної, міської, а у разі відмови - до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, ОСОБА_6 народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розмір і місце розташування ділянки, мета її використання і склад сім'ї.
ОСОБА_6 народних депутатів розглядає заяву і у разі згоди передати земельну ділянку у власність громадянину замовляє землевпорядній організації розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки погоджується з сільською (селищною) ОСОБА_6 народних депутатів, з районними (міськими) землевпорядним, природоохоронним і санітарним органами, органом архітектури і подається до районної (міської) ОСОБА_6 народних депутатів для прийняття рішення про передачу громадянину земельної ділянки у власність.
Частиною 1 статті 22 ЗК України (в редакції закону від 13 березня 1992 року) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Як передбачено п.п. 1, 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 15-92 Про приватизацію земельних ділянок , сільські, селищні, міські ОСОБА_6 народних депутатів мали забезпечити передачу громадянам України у приватну власність земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва, у межах норм, установлених Земельним кодексом України.
Право приватної власності громадян на земельні ділянки, передані їм для цілей, передбачених статтею 1 цього Декрету, посвідчується відповідною ОСОБА_6 народних депутатів, про що робиться запис у земельно-кадастрових документах, з наступною видачею державного акта на право приватної власності на землю.
ОСОБА_6 до ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
З матеріалів справи вбачається, що Сарнівська сільська рада Волочиського району Хмельницької області не приймала рішення про передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_5, не затверджувала проект її відведення та не видавала ОСОБА_5 державного акта на право власності на землю.
Письмові докази, які надані ОСОБА_1 до суду, а саме: рішення вказаної ради від 23 березня 1995 року № 3 (а.с. 4), довідка старости щодо землекористування від 20 грудня 2016 року № 580 (а.с. 5), витяги з документів погосподарського обліку (а.с. 6, 91-92), акт обстеження земельної ділянки від 26 листопада 2012 року (а.с. 9), кадастрова карта (а.с. 11) не підтверджують передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_5
Отже ОСОБА_5 не набув права власності на земельну ділянку площею 0,60 га, розташовану за межами с. Сарнів, у встановленому законом порядку, тому це право не увійшло до складу його спадщини та не може бути успадковане позивачем.
Посилання ОСОБА_1 на доведеність цього факту не відповідає фактичним обставинам справи.
Із положень ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частинами 6, 7 і 9 ст. 118 ЗК України (в редакції на час набуття ОСОБА_4 права власності на спірну земельну ділянку) встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ч. 1 ст. 125, ч. 1 ст. 126 ЗК України).
У матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_4 набула право власності на спірну земельну ділянку з порушенням вимог закону.
ОСОБА_6 до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
У ОСОБА_1 не виникло жодних прав на належну ОСОБА_4 земельну ділянку, отже у спірних правовідносинах його права та інтереси не порушені.
Давши належну оцінку дослідженим доказам, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що позов ОСОБА_1 є безпідставним і необґрунтованим, у зв'язку з чим цей позов не підлягає задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують вказаних висновків суду.
Рішення суду ґрунтується на повно та всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 314, 315, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Волочиського районного суду Хмельницької області від 1 березня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий /підпис/ ОСОБА_7
Судді: /підпис/ ОСОБА_8
/підпис/ ОСОБА_9
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду О.І. Ярмолюк
Головуючий у першій інстанції - ОСОБА_10
Доповідач - Ярмолюк О.І. Категорія 47
Суд | Апеляційний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2017 |
Оприлюднено | 25.04.2017 |
Номер документу | 66101928 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Карпенко Світлана Олексіївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ступак Ольга В’ячеславівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ступак Ольга В’ячеславівна
Цивільне
Апеляційний суд Хмельницької області
Ярмолюк О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні