Ухвала
від 18.05.2017 по справі 922/2293/16
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення апеляційної скарги

"18" травня 2017 р. Справа №922/2293/16

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Хачатрян В.С., суддя Ільїн О.В., суддя Россолов В.В.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, м.Харків, (вх.№1581Х/1-40) на ухвалу господарського суду Харківської області від 24.04.2017 року по справі №922/2293/16,

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Львівгаз , м.Львів,

до Товариства з обмеженою відповідальністю Українська промислова металургійна компанія , м.Харків,

про стягнення 599669,40 грн.,-

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.04.2017 року у справі №922/2293/16 (суддя Погорєлова О.В.) скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Львівгаз задоволено.

Скасовано постанову начальника Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби м.Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_1, якою визнано дії державного виконавця відділу ОСОБА_2 такими, що суперечать ст. 51 Закону України Про виконавче провадження та ст. 33 Закону України Про іпотеку та скасовано постанову про арешт майна боржника від 25.11.2016 року за №52981257.

Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області з вказаною ухвалою суду першої інстанції не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом при прийнятті ухвали норм права, на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, а також на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 24.04.2017 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Львівгаз у повному обсязі.

Крім того, апелянт просить суд у разі необхідності поновити строк на апеляційне оскарження ухвали господарського суду Харківської області від 24.04.2017 року у справі №922/2293/16.

Перевіривши матеріали апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про її повернення з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 91 Господарського процесуального кодексу України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.

Частиною 3 статті 94 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору і надсилання копії скарги іншій стороні у справі.

Порядок і розмір сплати судового збору, який зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України, встановлений Законом України Про судовий збір .

Однак, доказів сплати судового збору заявником апеляційної скарги не надано. При цьому, Орджонікідзевським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по суті. Клопотання мотивовано тим, що апелянт є бюджетною установою, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, розрахунково-касове обслуговування якої відповідно до бюджетного кодексу України здійснюється Державною казначейською службою України, а законодавством передбачені стислі строки подачі апеляційних скарг на судові рішення, що зумовлює неможливість у короткі строки здійснити сплату судового збору.

У пункті 7 Інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-06/704/2012 від 23.05.2012 року Про деякі питання практики застосування Закону України Про судовий збір та у пункті 5 Інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-06/869/2012 від 05.07.2012 року Про деякі питання практики застосування Закону України Про судовий збір зазначено, що статтею 8 Закону України Про судовий збір передбачена можливість відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати цього збору з урахуванням майнового стану сторони.

Відповідні питання вирішуються господарським судом шляхом винесення ухвал (з додержанням вимог статті 86 ГПК), зміст яких може бути викладено і в ухвалах про прийняття господарським судом до свого провадження заяв та скарг, за подання яких справляється судовий збір.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання (що може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або в окремому документі), повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Колегія суддів зазначає, що апелянтом при поданні апеляційної скарги не обґрунтовано належним чином неможливість сплати судового збору. При цьому, посилаючись на неможливість сплати судового збору апелянт посилається на наявність суб'єктивних обставин.

Беручи до уваги те, що у ч.1 ст. 8 Закону України Про судовий збір передбачена можливість відстрочення судом сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, однак скаржником не доведено, що ним було надано органу Казначейства України доручення на здійснення відповідного платежу, оформлене відповідно до вимог законодавства, тобто, апелянт не підтвердив, що до ухвалення судового рішення у справі (постанови суду апеляційної інстанції) він взагалі має намір та можливість сплачувати судовий збір за подання апеляційної скарги у справі, колегія суддів дійшла висновку, що підстави для відстрочення сплати судового збору за клопотанням в цьому випадку відсутні. Крім того, колегія суддів зазначає, що відстрочення або звільнення від сплати судового збору є правом господарського суду, яким суд користується за наявності виключних обставин, яких у даному випадку скаржником не доведено.

Відповідно до пункту 3 статті 97 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом в разі, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі .

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга не приймається до розгляду і підлягає поверненню.

Колегія суддів також зазначає, що Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожній особі право подати до суду будь-який позов, який стосується її прав і обов'язків, та в подальшому оскаржувати будь-яке рішення суду у апеляційній та касаційні інстанції.

Однак, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

З огляду на норми процесуального законодавства вбачається, що подання апеляційної скарги на судове рішення господарського суду має відбуватись з дотриманням певних умов. Зокрема, за приписами частини 3 статті 94 Господарського процесуального кодексу України до скарги додаються докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.

Тобто, вищезазначена стаття визначає обов'язок скаржника належним чином проінформувати учасників судової справи про подання апеляційної скарги шляхом направлення на їх адресу копії апеляційної скарги з додатками.

Частиною першою статті 95 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншій стороні у справі копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у сторони відсутні.

Перевіркою матеріалів справи та апеляційної скарги встановлено, що скаржником до апеляційної скарги не надано доказів у підтвердження направлення копії апеляційної скарги та доданих до неї документів на адресу боржника (відповідача у справі), який є учасником даної судової справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 97 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано доказів надсилання її копії іншій стороні (сторонам).

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга не приймається до розгляду і підлягає поверненню.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 93 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 цього Кодексу.

Таким чином п'ятиденний строк подання апеляційної скарги на ухвалу суду, встановлений ч. 1 ст. 93 Господарського процесуального кодексу України слід рахувати з дня її оголошення судом, а не з дня направлення тексту ухвали сторонам у справі, або з дня отримання сторонами ухвали.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що після усунення обставин, що стали причиною повернення скарги, зазначених у пунктах 2 і 3 частини 1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України, сторона у справі має право повторно подати апеляційну скаргу у загальному порядку.

У разі пропуску строку оскарження, апеляційна скарга має бути подана повторно лише з мотивованим клопотанням про його відновлення.

Керуючись ст. 86, ст. 94, 95, п. 2, 3 ч.1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду,-

УХВАЛИЛА:

Клопотання Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про відстрочення сплати судового збору відхилити.

Повернути Орджонікідзевському відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області апеляційну скаргу та додані до неї документи, всього на 12 арк., у тому числі: оригінал чеку ПАТ Укрпошта від 10.05.2017 року на 1 арк. та поштовий конверт на 1 арк.

Головуючий суддя Хачатрян В.С.

Суддя Ільїн О.В.

Суддя Россолов В.В.

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення18.05.2017
Оприлюднено23.05.2017
Номер документу66599723
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2293/16

Постанова від 07.11.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Ткаченко Н.Г.

Ухвала від 10.10.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Ткаченко Н.Г.

Постанова від 06.07.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Ільїн О.В.

Ухвала від 23.06.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Ільїн О.В.

Ухвала від 06.06.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Фоміна В. О.

Ухвала від 18.05.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Ухвала від 24.04.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 22.03.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Рішення від 05.09.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 02.08.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні