Постанова
від 25.05.2017 по справі 923/1426/16
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2017 р.Справа № 923/1426/16 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.В. Поліщук,

суддів Л.О.Будішевської, С.В. Таран,

при секретарі судового засідання: О.Ф. Колбасовій,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: Д.М. Блонський,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Колективного підприємства "КОЛОРИТ"

на рішення господарського суду Херсонської області від 09.03.2017р.

у справі №923/1426/16

за позовом ОСОБА_2

до Колективного підприємства "КОЛОРИТ"

про визнання частково недійсним рішення загальних зборів,

встановив:

ОСОБА_2 звернулася з позовом до Колективного підприємства "КОЛОРИТ" та з урахуванням доповнень до нього просила визнати недійсним рішення загальних зборів власників Колективного підприємства "КОЛОРИТ", оформленого протоколом від 21.09.2015р. №3 в частині виключення її зі складу учасників підприємства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оспорюваним рішенням зборів виключено позивача зі складу учасників Колективного підприємства "КОЛОРИТ" у зв'язку з невиконанням обов'язку приймати участь у діяльності підприємства та звільненням. На думку позивача, вказане рішення позбавило її права спільної часткової власності на КП "КОЛОРИТ" всупереч встановленим підставам припинення права власності, визначених в ст.ст. 346, 365 ЦК України.

В поясненнях на позов відповідач заперечував проти доводів, викладених в позові, та просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 09.03.2017р. позов задоволено повністю. Рішення суду мотивовано тим, що КП "КОЛОРИТ" має ознаки господарського товариства у розумінні ст.79 Господарського кодексу України та ст. 1 Закону України "Про господарські товариства", а тому судом застосовано норми, що регулюють діяльність господарських товариств. Так як статутом КП "КОЛОРИТ" не передбачено такої підстави для виключення зі складу учасників підприємства, як невиконання обов'язку приймати участь у діяльності підприємства та звільнення, отже виключення позивача з вказаних підстав є неправомірним.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Колективне підприємство "КОЛОРИТ" звернулося з апеляційною скаргою, в якій просило рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити. Апелянт зазначив, що на час прийняття позивача до складу учасників підприємства діяв ЗУ "Про власність", який визначав таку підставу для припинення членства в колективному підприємстві як розірвання трудового договору. Позивач, звертаючись до суду з позовом, захищав не корпоративне право приймати участь у діяльності підприємства, а право власності на частку у спільному майні. Проте, захист права власності фізичними особами здійснюється у цивільному судочинстві загальними судами. В оскаржуваному рішенні не міститься висновку про те, чи було порушено право спільної часткової власності позивача на КП "КОЛОРИТ". Крім того, КП "КОЛОРИТ" не є господарським товариствам, а відноситься до інших суб'єктів господарювання, а тому застосування положень про господарські товариства у даному спорі є помилковими.

06.04.2017р. ухвалою Одеського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Колективного підприємства "КОЛОРИТ" прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючого судді Л.В. Поліщук, суддів Л.О. Будішевської, С.В. Таран з призначенням до розгляду на 11.05.2017р.

На підставі розпорядження керівника апарату про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи від 10.05.2017р. №342 та протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 10.05.2017р., у зв'язку з перебуванням у відпустці суддів Л.О. Будішевської та С.В. Таран, здійснено заміну на суддів К.В. Богатиря, В.І. Жекова.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 10.05.2017р. апеляційну скаргу Колективного підприємства "КОЛОРИТ" прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючого судді Л.В. Поліщук, суддів К.В. Богатиря, В.І. Жекова.

11.05.2017р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 25.05.2017р.

На підставі розпорядження керівника апарату про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи від 23.05.2017р. №405 та протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 23.05.2017р., у зв'язку з перебуванням у відпустці суддів К.В. Богатиря, В.І. Жекова, здійснено заміну на суддів Л.О.Будішевську, С.В. Таран.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 24.05.2017р. апеляційну скаргу Колективного підприємства "КОЛОРИТ" прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючого судді Л.В. Поліщук, суддів Л.О.Будішевської, С.В. Таран.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.

04.05.1994р. ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 укладено та підписано установчий договір про створення Колективного підприємства "КОЛОРИТ", яким визначено його назву, уставний фонд та затверджено статут (а.с. 60-61).

15.06.2007 р. ОСОБА_9 звернулася із нотаріально посвідченою заявою про виведення її зі складу засновників КП "Колорит" з передачею належної їй частки у статутному фонді підприємства у розмірі 1617,28 грн., що становить 8,33% статутного фонду підприємства, ОСОБА_2 (прізвище після укладення шлюбу -ОСОБА_2.). В свою чергу ОСОБА_2 (ОСОБА_2.) прийняла належну ОСОБА_9 частку в статутному фонді КП "КОЛОРИТ" зі всіма правами і обов'язками засновника підприємства (а.с.36).

Рішенням зборів засновників Колективного підприємства "КОЛОРИТ", оформлених протоколом №1 від 16.06.2007р. ухвалено вивести ОСОБА_9 зі складу засновників КП "КОЛОРИТ" з передачею належної їй долі в статутному фонді ОСОБА_2 з усіма правами та обов'язками засновника підприємства (а.с.37).

06.11.2007р. на підставі рішення зборів засновників Колективного підприємства "Колорит", оформленого протоколом №1 від 16.06.2007р., Виконавчим комітетом Херсонської міської ради зареєстровано нову редакцію статуту Колективного підприємства "КОЛОРИТ" (а.с.19-23).

Відповідно до п.1.1 статуту Колективне підприємство "Колорит" є самостійним господарюючим статутним суб'єктом, який має права юридичної особи, здійснює комерційну та іншу господарську діяльність не заборонену законодавством України. Колективне підприємство "Колорит" має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в закладах банків, печатку зі своєю назвою, може придбати майнові і особисті немайнові права, вступати в зобов'язання.

Згідно з п.1.4 статуту власниками підприємства є дванадцять осіб, серед яких ОСОБА_2 Підприємство належить власникам на праві спільної пайової власності, паї власників є рівними і доля кожного власника складає 1617,28грн. Статутний фонд підприємства становить 19407,44грн.

Ціллю діяльності КП "Колорит" є здійснення ринкових взаємовідносин та отримання прибутку (доходів). Предметом діяльності підприємства є надання перукарських послуг, здійснення будь-якої іншої діяльності, що не суперечить законодавству України (п.п. 1.6, 1.7 статуту).

За змістом п. 2.1 статуту вищим керівним органом підприємства є загальні збори власників. Загальні збори власників визначають основні напрямки діяльності підприємства, затверджують його плани і звіти, вирішують інші питання діяльності підприємства. Рішення загальних зборів приймаються загальною більшістю голосів. Виконавчі функції по управлінню підприємством виконує правління, яке вибирається власниками підприємства. Повноваження правління визначаються загальними зборами власників. Правління вибирає зі свого складу голову і його заступника (п.2.2 статуту).

Пунктом 2.4 статуту визначено, що всі громадяни, які беруть участь своєю працею в діяльності підприємства на підставі трудового договору, а також інших форм, що регулюють трудові відносини робітника з підприємством, складають трудовий колектив підприємства. Трудовий колектив розглядає і затверджує проект колективного договору, а також розглядає і вирішує інші питання згідно діючого законодавства.

21.09.2015р. відбулися збори учасників КП "КОЛОРИТ", рішення яких оформлено протоколом №3. Одним з питань порядку денного було припинення членства осіб, які припинили трудові відносини з підприємством, та внесення відповідних змін до статуту (а.с.6-7).

На загальних зборах в якості повноважного представника позивача - ОСОБА_2 приймав участь ОСОБА_13

Загальними зборами вирішено виключити зі складу учасників КП "КОЛОРИТ" ОСОБА_2, учасника КП "КОЛОРИТ" за невиконання обов'язку приймати участь у діяльності підприємства та звільненням.

На думку позивача, виключення її зі складу учасників КП "КОЛОРИТ" є незаконним, так як позбавило її права спільної часткової власності на КП "КОЛОРИТ".

Вищезазначені обставини стали підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до ч.1 ст.167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно з п.4 ч.1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.

Пунктами 1.1,1.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" роз'яснено, що при визначенні підвідомчості справ цієї категорії судам слід враховувати, що з огляду на системний аналіз положень статті 84 ЦК України, частини п'ятої статті 63, частин першої та третьої статті 167 ГК України, Закону України "Про господарські товариства", Закону України "Про акціонерні товариства", статей 1, 19 і частин першої, шостої статті 20 Закону України "Про фермерське господарство", статей 6, 8, 19 та 21 Закону України "Про кооперацію" корпоративні відносини виникають, зокрема, у господарських товариствах, виробничих кооперативах, фермерських господарствах, приватних підприємствах, заснованих на власності двох або більше осіб. За змістом положень пункту 4 частини першої статті 12 ГПК України, статті 167 ГК України, статті 2 Закону України "Про акціонерні товариства" сторонами у корпоративному спорі є: 1) юридична особа та її учасник (засновник, акціонер, член), у тому числі учасник, який вибув; 2) учасники (засновники, акціонери, члени) юридичної особи.

Таким чином, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання діяльності юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 10.10.2013 №642-VII, який набрав чинності з 28.03.2014р., суттєво розширено коло суб'єктів корпоративних відносин, спори за участю яких належать до підвідомчості господарських судів. Зокрема, до таких спорів віднесено, окрім власне спорів між господарським товариством та його учасниками (попередня редакція п.4 ч.1 ст.12 ГПК України), також спори між іншими суб'єктами господарювання (виробничі кооперативи, приватні, колективні підприємства тощо) та їх учасниками (засновниками, членами).

З урахуванням вищевикладеного судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду, що даний спір підвідомчий господарському суду.

Відповідно до ст. 93 Господарського кодексу України підприємством колективної власності визнається корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника (засновників). Підприємствами колективної власності є виробничі кооперативи, підприємства споживчої кооперації, підприємства громадських та релігійних організацій, інші підприємства, передбачені законом.

Статтею 94 Господарського кодексу України визначено, що кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів.

Відповідно до ст. 163 ЦК України яка кореспондується зі ст. 95 ГК України виробничим кооперативом є добровільне об'єднання громадян на засадах членства з метою спільної виробничої або іншої господарської діяльності, що базується на їх особистій трудовій участі та об'єднанні майнових пайових внесків. Виробничі кооперативи можуть здійснювати виробничу, переробну, заготівельно-збутову, постачальницьку, сервісну і будь-яку іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом.

Приписами статті 96 Господарського кодексу України визначено, що одним з принципів створення виробничих кооперативів та здійснення своєї діяльності є, зокрема особиста трудова участь членів кооперативу у діяльності підприємства. Цей принцип кореспондує з однією з найголовніших ознак виробничого кооперативу: для цієї організаційно-правової форми господарювання обов'язково передбачена особиста трудова участь членів кооперативу у його діяльності.

Частинами 1,2,3 статті 98 Господарського кодексу передбачено, що членами виробничого кооперативу можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають статут кооперативу та дотримуються його вимог, беруть майнову та трудову участь у діяльності кооперативу. Громадяни можуть бути одночасно членами виробничих кооперативів, а також членами кооперативів інших типів (споживчих, житлових тощо). Вступ до виробничого кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви громадянина. Член кооперативу робить вступний та пайовий внески в порядку, визначеному статутом виробничого кооперативу. Рішення правління (голови) кооперативу про прийняття у члени кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.

Згідно зі ст. 23 ЗУ "Про кооперацію" кооператив відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування. Кооперативи самостійно розробляють програми і плани економічного та соціального розвитку, розглядають і затверджують їх на загальних зборах членів кооперативу. Кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом.

Як зазначалося вище, пунктом 2.4 статуту визначено, що всі громадяни, які беруть участь своєю працею в діяльності підприємства на підставі трудового договору, а також інших форм, що регулюють трудові відносини робітника з підприємством, складають трудовий колектив підприємства.

Виходячи з вищенаведеного та враховуючи положення статуту відповідача Колективне підприємство "КОЛОРИТ" відноситься до виробничого кооперативу, так як основною ознакою його є утворення на засадах трудової участі членів підприємства в його діяльності.

Отже, посилання місцевого господарського суду в обґрунтування своїх висновків на норми Закону України "Про господарські товариства", що регулюють правовідносини за участю господарських товариств, до яких Колективне підприємство "Колорит" не відноситься, є помилковим.

Відповідно до частини 4 ст. 98 Господарського кодексу України членство у виробничому кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з кооперативу; припинення трудової участі в діяльності кооперативу; виключення з кооперативу у випадках і в порядку, визначених статутом; незатвердження загальними зборами членів кооперативу рішення правління (голови) про прийняття до кооперативу; смерті члена кооперативу. Порядок і майнові наслідки припинення членства у виробничому кооперативі визначаються цим Кодексом та статутом кооперативу.

Отже, припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу відноситься до законодавчо визначених підстав припинення членства у ньому і обумовлене дією принципу особистої трудової участі членів виробничого кооперативу у його діяльності. Член виробничого кооперативу, який не виконує без достатньо поважних причин своїх зобов'язань перед кооперативом, порушує його статут, не виконує законних вимог органів управління кооперативу або діє на шкоду інтересам кооперативу, може бути виключений з його складу за рішенням загальних зборів. Виключення з членів кооперативу відноситься до примусового припинення членства і являє собою санкцію за неналежне виконання членом своїх обов'язків перед кооперативом.

Таким чином, Колективне підприємство "КОЛОРИТ" наділене правом у випадку невиконання учасником підприємства свого трудового обов'язку щодо участі в діяльності підприємства та у зв'язку зі звільненням виключити його зі складу учасників підприємства.

Одночасно судова колегія зазначає, що позивач не позбавлений права в судовому порядку звернутися до суду з позовом про одержання паю та інших виплат, пов'язаних з трудовою участю у господарській діяльності кооперативу.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Колективного підприємства "КОЛОРИТ" підлягає задоволенню, рішення господарського суду Херсонської області від 09.03.2017р. у справі №923/1426/16 скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на позивача згідно із ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 99, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу задовольнити.

Рішення господарського суду Херсонської області від 09.03.2017р. у справі №923/1426/16 скасувати, в позові відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 (код НОМЕР_1) на користь Колективного підприємства "КОЛОРИТ" судовий збір за апеляційний перегляд справи в сумі 1760 грн.

Доручити господарському суду Херсонської області видати відповідний наказ.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови складено 26.05.2017

Головуючий суддя Л.В. Поліщук

Суддя Л.О. Будішевська

Суддя С.В. Таран

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення25.05.2017
Оприлюднено01.06.2017
Номер документу66771195
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/1426/16

Постанова від 22.06.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Ухвала від 21.03.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Ухвала від 21.02.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Ухвала від 29.01.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Постанова від 10.10.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Демидова A.M.

Ухвала від 19.09.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Демидова A.M.

Постанова від 25.05.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 24.05.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 11.05.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 10.05.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні