УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
"27" червня 2017 р. Справа № 906/260/17.
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді: Сікорської Н.А.
За позовом: Заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі
1) Паволоцької сільської ради
2) Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області
До: Товариства з обмеженою відповідальністю "Претор"
про стягнення 1593935,43 грн.
ВСТАНОВИВ:
Прокурором подано позов про стягнення з відповідача на користь Паволоцької сільської ради збитків у вигляді недоодержаного доходу (упущеної вигоди) в розмірі 1593935,43 грн.
22.06.2017 господарським судом у даній справі винесено рішення, яким у позові відмовлено.
В процесі вирішення спору судом встановлено, що 31.12.2014 між Головним управлінням Держземагентства у Житомирській області (орендодавець, позивач-2), правонаступником якого являється Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Претор" (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі № 456/06 (а.с. 21-26).
Пунктом 9.4 договору сторони передбачили обов'язки орендаря, серед яких, зокрема:
- у двомісячний строк після підписання сторонами договору зареєструвати право оренди у встановленому законодавством порядку.
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.
У прикінцевих положеннях зазначено, що договір є укладеним після підписання сторонами, право оренди підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Як на підставу звернення до суду з позовом, прокурор посилається на те, що відповідач не виконав покладеного на нього обов'язку щодо реєстрації договору оренди землі, внаслідок чого відповідач не сплачува до місцевого бюджету орендної плати за земельну ділянку, чим завдав збитків територіальній громаді в особі Паволоцької сільської ради.
Статтею 125 Земельного кодексу України унормовано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Приписами ст. 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Частинами 1, 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі) передбачено, Державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ст. 4 Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Як зазначалось вище п.9.4 договору оренди землі обов'язок щодо реєстрації даного договору покладався на ТОВ "Претор" у двомісячний строк після підписання сторонами договору, тобто орендарю надавався строк для здійснення реєстрації до 28.02.2015.
Проте у визначений період реєстрації договору з боку ТОВ "Претор" не відбулось.
Відповідно до п. 7 ст. 16 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
З огляду на викладені приписи ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" орендодавець, як сторона договору оренди землі № 456/06 від 31.12.2014 не позбавлений був права звернутись до державного реєстратора з метою державної реєстрації права оренди земельної ділянки за вказаним договором. Більше того орендодавець мав забезпечити дотримання вимог законодавства та бути зацікавленим в державній реєстрації договору та в подальшому в надходженні від орендаря орендної плати за земельну ділянку.
За таких обставин, має місце порушення норм чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Земельного кодексів України, ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та ЗУ "Про оренду землі".
Згідно ст. 90 ГПК України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.
Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.
З огляду на викладене, оскільки судом при вирішенні господарського спору виявлені недоліки в роботі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, суд вважає за необхідне винести окрему ухвалу та надіслати її до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області для прийняття відповідних заходів реагування у зв'язку з порушенням законності у діяльності державного органу.
Керуючись ст. ст. 86, 90 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Окрему ухвалу направити до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути окрему ухвалу господарського суду Житомирської області та вжити заходів направлених на усунення виявлених недоліків в діяльності підприємства та порушення законності.
3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Житомирської області в місячний строк.
Окрему ухвалу може бути оскаржено в установленому Господарським процесуальним кодексом порядку.
Суддя ОСОБА_1
Друк:
1 - в справу
2,3 - позивачам (рек. з повід)
4- відповідачу (рек. з повід)
5- прокурору (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2017 |
Оприлюднено | 03.07.2017 |
Номер документу | 67425699 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Сікорська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні