КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" серпня 2017 р. Справа№ 910/13508/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Іоннікової І.А.
Тищенко А.І.
За участю представників:
Від стягувача: Кузьмич С.О. - представник;
Від боржника: Олександров О.П.-представник;
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий дім " Геокс "
на ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.06.2017
у справі № 910/13508/15 (суддя Пінчук В.І.)
За заявою ( боржника ) Товариства з обмеженою відповідальністю " Торгова Аграрна Компанія "
Стягувач Товариство з обмеженою відповідальністю " Торговий дім " Геокс "
про відстрочку виконання рішення № 910/13508/15 від 10.09.2015 р.
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий дім " Геокс "
до Товариства з обмеженою відповідальністю " Торгова Аграрна Компанія "
про стягнення 47 946 584,63 грн.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Геокс" до Товариства з обмеженою відповідальністю " Торгова Аграрна Компанія " про стягнення 47 946 584,63 грн.
Рішенням господарського суду м. Києва № 910/13508/15 від 10.09.2015 позов задоволено частково.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.02.2016 вказане рішення залишене без змін.
16.03.2016 на виконання зазначеного рішення був виданий відповідний наказ про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю " Торгова Аграрна Компанія " на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий дім " Геокс " 28 484 429,73 грн. основного боргу, 7 397 121,15 грн. збитків від інфляції та 73 080,00 грн. судового збору.
04.05.2017 через канцелярію Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Аграрна Компанія" надійшла заява про відстрочку виконання рішення господарського суду м. Києва від 10.09.2015 строком до 29.12.2019 включно.
Ухалою Господарського суду міста Києва від 08.06.2017 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Аграрна Компанія" про відстрочку виконання рішення Господарського суду м. Києва № 910/13508/15 від 10.09.2015 задоволено частково.
Відстрочено виконання рішення Господарського суду міста Києва від 10.09.2015 р. у справі № 910/13508/15 на 1 рік та 6 місяців.
Не погоджуючись з ухвалою, Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Геокс" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.06.2017 у справі № 910/13508/15.
Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття невірного рішення.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу позивач зазначив, що судом першої інстанції не враховано матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, стіпінь вини відповідача у виникненні спору, як дана відстрочка вплине на стягувача та інші обставини справи.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Геокс" у справі № 910/13508/15 передано на розгляд колегії суддів у складі: Головуючого судді Отрюха Б.В., суддів Іоннікової І.А. та Тищенко А.І.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.07.2017 поновлено строки подання апеляційних скарг, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Геокс" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 25.07.2017.
20.07.2017 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів від представника відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому боржник заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.06.2017 та клопотання про відкладення та продовження розгляду справи, які колегією суддів були оглянуті та долучені до матеріалів справи.
В судове засідання, призначеному на 25.07.2017, повноважні представники відповідача не зявились. Представник позивача заперечував проти клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.07.2017 продовжено строк розгляду апеляційної скарги та відкладено розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Геокс" на 01.08.2017.
В судовому засіданні, призначеному на 01.08.2017, представник боржника заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив залишити ухвалу суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу стягувача без задоволення.
Представник стягувача у судовому засіданні 01.08.2017 підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі та просив задовольнити апеляційну скаргу, ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.06.2017 скасувати.
Згідно зі ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно зі ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
Як вже було зазначено вище, відповідач звернувся до суду з заявою про відстрочку виконання рішення суду від 10.09.2015 у справі № 910/13508/15, у зв'язку з тим, що останній перебуває у скрутному матеріальному становищі, що повністю унеможливлює виконання рішення.
Згідно ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Статтею 33 Закону України "Про виконавче провадження" також передбачено відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, а саме: за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу й порядку виконання.
Відповідно до пункту 7.1.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).
Пунктом 7.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" передбачено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Враховуючи те, що Господарський процесуальний кодекс України не містить вичерпного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, як і не містить переліку виняткових випадків відстрочки або розстрочки виконання рішення, у кожному конкретному випадку це згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України є оцінкою судом доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач у заяві про відстрочку виконання рішення зазначив конкретні обставини, які ускладнюють його виконання.
В період 2011-2013 років ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " оптом закуповувала продукцію у виробників та постачала її ряду сільськогосподарських товаровиробників - державних підприємств " дослідних господарств " НААН, що входять до сфери управління Національної академії аграрних наук України для забезпечення ними вирощування сільськогосподарської продукції, яка в подальшому на підставі укладених форвардних контрактів переходила у власність ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " та за рахунок реалізації, якої компанія планувала розрахуватись з оптовими постачальниками.
Одним із підприємств, у яких ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " оптом закуповувала паливно-мастильні матеріали було ТОВ " Торговий Дім " Геокс ", що підтверджується наявним у матеріалах справи договором поставки нафтопродуктів № 22/05/12.
Прибутковість діяльності ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " забезпечувалась тим, що оптові закупівлі великих партій товарів гарантувала низьку ціну, а побудова систематичних продажів групи таких товарів із доставкою для безпосередніх споживачів - групи сільськогосподарських підприємств, забезпечувала економію на логістиці, маркетингу, менеджменту та отримання прибутків із продажу сільськогосподарської продукції після збору врожаю. При чому закупівля продукції у виробників для с/г сектору фінансувалась ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " із власних коштів.
Вказані обставини підтверджуються господарськими договорами, даними бухгалтерського обліку, зокрема актами звірки взаємних розрахунків, оборотно-сальдовими відомостями, форвардними контрактами, договорами купівлі-продажу, договорами поставки ПТМЦ, ЗЗР, Актами звірки взаємних розрахунків між ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " і вказаними нижче контрагентами, які досліджено судом в ході безпосереднього розгляду справ про стягнення заборгованості, тобто ті, які набрали законної сили.
Серед підприємств, яким ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " постачала продукцію, і які нині є його найбільшими боржниками, були :
- Державне підприємство " Дослідне господарство " Агроспілка " Луганського інституту агропромислового виробництва НААН України ( ЄДРПОУ 34201917 місцезнаходження 93733, Луганська обл., Слов'яносербський р-н, с.Металіст, вул. Октябрьська, 14) - нова назва Державне підприємство " Дослідне господарство " Агроспілка " Національного наукового центру " Інститут грунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського "; заборгованість, згідно даних бухгалтерського обліку та акту звірки взаємних розрахунків на користь ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " становить 1915807,25 гривень. ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " вживались заходи щодо стягнення дебіторської заборгованості за результатами яких винесено судові рішення, які набрали законної сили у справах № 913/1080/16; 913/1079/16; 922/2237/15; 913/1081/16 всього на суму 2924140,88 гривень. Вказані накази передано на виконання до органів ДВС, однак стягнення коштів утруднене, оскільки підприємство знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції.
- Державне підприємство " Дослідне господарство " Клепініно " НААНУ (ЄДРПОУ 32363287 місцезнаходження Октябрьський масив, будинок 12, село Клепиніне, Красногвардійський район, Автономна Республіка Крим, 97010 ) має в користуванні 3506,13 гектар землі сільськогосподарського призначення; заборгованість, згідно даних бухгалтерського обліку та акту звірки взаємних розрахунків на користь ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " становить 7275232,39 грн., однак стягнення вказаних коштів утруднене тим, що підприємство знаходиться на території анексованої РФ території АР Крим.
- Державне підприємство " Дослідне господарство " Руно " НААНУ (ЄДРПОУ 00846286 Місцезнаходження 52363, Дніпропетровська обл., Криничанський р-н, с. Затишне) має в користуванні землі сільськогосподарського призначення 11443,4004 гектар. На даний час, стосовно цього підприємства порушено провадження у справі про банкрутство та воно перебуває у процедурі санації ( справа №904/2032/16 в даний час триває процедура затвердження плану санації ). ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " є ініціюючим кредитором із визнаними судом грошовими вимогами до ДПДГ " Руно " на суму 33469 тис. гривень. Розмір вказаних грошових зобов'язань майже повністю покриває суму заборгованості ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " перед ТОВ " Торговий Дім " Геокс ", однак для їх стягнення у передбаченому законом порядку необхідний час.
- Державне підприємство " Дослідне господарство " Соцземлеробство " НААНУ (нова назва ДПДГ " Таврія " НААНУ ) ( ЄДРПОУ 00853323 Місцезнаходження с. Таврія, Веселівський район, вул. Центральна 6, Запорізька область ) має в користуванні 3742,45 гектар земель сільськогосподарського призначення. Заборгованість згідно акту звірки взаємних розрахунків на користь ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " становить 11205404,27 гривень. ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " вживаються заходи по стягненню вказаної заборгованості за результатами яких винесено судові рішення, які набрали законної сили у справі 908/1829/15-г про стягнення коштів на суму 1022200,01 гривень, який передано на виконання до органів ДВС, та за яким постановою від 25.06.2015 року відкрито виконавче провадження, яке приєднано до зведеного № 44561389. Одночасне у повному обсязі стягнення вказаних коштів також утруднене, оскільки ДПДГ " Таврія " має заборгованість по сплаті заробітної плати та податків. За весь час перебування наказу у справі № 908/1829/15-г на виконанні, органом ДВС кошти на користь ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " не були перераховані, оскільки отримані в ході примусового виконання кошти розподілялись між стягувачами першої черги.
- Державне підприємство " Дослідне господарство " Наукове " НААНУ ( ЄДРПОУ 37225438 Місцезнаходження: Чернігівська обл.,Козелецький р-н, с.Прогрес, вул.Гедройця, 4) в користуванні 1549 гектар земель сільськогосподарського призначення. Заборгованість згідно Акту звірки взаємних розрахунків на користь ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " становить 1561675,72 гривень. ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " вжито заходи по стягненню вказаної заборгованості за результатами яких винесено судове рішення, яке набрало законної сили у справі № 927/1081/16 (задоволено до стягнення 1585100,86 гривень).
- Державне підприємство " Дослідне господарство " Білокриницьке " НААНУ ( ЄДРПОУ 00729574 Місцезнаходження 35342, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Біла Криниця ); в користуванні 2330,95 гектар земель сільськогосподарського призначення. Заборгованість, згідно акту звірки взаємних розрахунків на користь ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " становить 4584937,57 гривень. ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " частково вжито заходи по стягненню вказаної заборгованості за результатами яких винесено судове рішення, яке набрало законної сили у справі 918/317/15 на суму 1472930,99 гривень, який передано на виконання до ДВС, однак вжитими заходами за весь час перебування наказу у справі № 918/317/15 на виконанні, органом ДВС кошти на користь ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " не були перераховані, оскільки стягнуті в ході примусового виконання кошти розподілялись між стягувачами першої черги.
Дані балансів ТОВ " Торгова Аграрна Компанія " свідчать про те, що діяльність компанії у 2012-2016 р. не була збитковою, натомість причинною, що обумовила таке становище підприємства, зокрема накопичення заборгованості перед ТОВ " Торговий дім " Геокс ", є дії третіх осіб та дією форс - мажорних обставин, а саме тимчасової окупації території України про що зазначено у листі Міністерства юстиції України від 30.05.2014 р. № 6602-0-26-14/8.1 " щодо питання розірвання або невиконання договорів купівлі - продажу за фактом встановлення форм - мажорних обставин ".
Проте судом залишено без уваги, що боржником у продовж 2016-2017 років здійснено переуступку дебіторської заборгованості на загальну суму 22 076 111, 32 грн., що підтверджується копіями ухвал Господарського суду Харківської області від.04.01.2017 справа №922/5/16, Господарського суду Одеської області від 26.04.2017 справа № 916/2573/16 та Господарського суду Житомирського суду від 22.09.2016 справа № 906/262/16.
Тобто, відстрочення виконання рішення суду на 1 рік 6 місяців може призвести до затягування та/або ухилення боржника від виконання даного рішення шляхом переуступки боргів іншим суб'єктам господарювання.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 21.04.2005 справа № 20-5/638-11-2/033 та від 30.05.2013 справа № 20/176.
Вказані факти можуть негативно вплинути на права стягувача, що було залишено судом першої інстанції без уваги.
Судом першої інстанції в своїй ухвалі не обґрунтовано визначено строк відстрочки, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо відновлення платоспроможності боржника, план дій щодо вжиття даних заходів.
Так, судом апеляційної інстанції враховується те, що збитковість господарської діяльності боржника та прострочення виконання кредитних зобов'язань перед стягувачем виникли у остатнього з об'єктивних, незалежних від нього причин (заборони керівництва НААН на здійснення розрахунків, терористичної діяльності в ОРДЛО, анексії АР Крим, стрімкої девальвації гривні, курсових втрат, дефіциту коштів).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що у місцевого суду були підстави для відстрочення виконання рішення на менший період.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
В процесі перегляду справи судом апеляційної інстанції доводи представника позивача, наведені в апеляційній скарзі, підтвердились, що свідчить про неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, які мають значення для справи.
Згідно зі ст.ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст. 104 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Колегія суддів вважає за необхідне наголосити, що відстрочення виконання рішення по 08.12.2018 може призвести до затягування та або ухилення заявника від виконання даного рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Геокс" про скасування ухвали суду першої інстанції 08.06.2017, підлягає частковому задоволенню, оскільки заява про відстрочку виконання рішення суду є обґрунтованою та підлягає частковому задоволенню, колегія суддів приходить до висновку про можливість відстрочити виконання рішення Господарського суду міста Києва від 10.09.2015 у справі № 910/13508/15 на 6 місяців з 08.06.2017 по 08.12.2017, ухвала Господарського суду міста Києва від 08.06.2017 у справі № 910/13508/15 в свою чергу підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 32-34, 49, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд-
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Геокс" задовольнити частково.
2.Ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.06.2017 року у справі № 910/13508/15 змінити частково.
3.Задовольнити частково заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Аграрна Компанія" про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва № 910/13508/15 від 10.09.2015.
4.Відстрочити виконання рішення Господарського суду міста Києва від 10.09.2015 у справі № 910/13508/15 на 6 місяців з 08.06.2017 по 08.12.2017.
5.Матеріали справи № 910/13508/15 повернути до Господарського суду міста Києва.
6.Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у встановленому законом порядку.
Головуючий суддя Б.В. Отрюх
Судді І.А. Іоннікова
А.І. Тищенко
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2017 |
Оприлюднено | 11.08.2017 |
Номер документу | 68212137 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні