Постанова
від 09.08.2017 по справі 916/2713/16
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2017 року Справа № 916/2713/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого: суддів:Нєсвєтової Н.М. (доповідач), Стратієнко Л.В., Могил С.К. розглянувши касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Горяц-Т" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.02.2017 у справі№ 916/2713/16 Господарського суду Одеської області за позовомтовариства обмеженою відповідальністю "Грін Плюс" дотовариства з обмеженою відповідальністю "Горяц-Т" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - приватне підприємство "Юридична компанія "Гарант" провизнання недійсним договору оренди та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - приватне підприємство "Юридична компанія "Гарант" про визнання недійсним договору оренди

за участю представників сторін:

позивача: Коваленко В.В.,

відповідача: не з'явився,

третьої особи: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

03.10.2016 ТОВ "Грін Плюс" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до ТОВ "Горяц-Т", третя особа - приватне підприємство "Юридична компанія "Гарант", про визнання недійсним договору оренди від 29.04.2016 громадського будинку, будівлі супермаркету з кафе, кулінарним та м'ясним цехом, загальною площею 2773,9 кв.м., розташованого за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Хіміків, 29.

16.11.2016 до Господарського суду Одеської області звернулася третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - ПП "Юридична компанія "Гарант" з позовною заявою про визнання недійсним вищевказаного договору.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 21.11.2016 у справі № 916/2713/16 у задоволенні позовних вимог ТОВ "Грін Плюс" і ПП "Юридична компанія "Гарант" відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 07.02.2017 вказане рішення місцевого господарського суду скасовано; позовні вимоги ТОВ "Грін Плюс" і ПП "Юридична компанія "Гарант" задоволено; визнано договір оренди, укладений 29 квітня 2016 року між ТОВ "Грін Плюс" та ТОВ "Горяц-Т", недійсним; присуджено до стягнення з відповідача на користь позивача 2 893,8 грн судового збору; присуджено до стягнення з відповідача на користь третьої особи 2 893,8 грн судового збору.

Не погоджуючись з постановою Одеського господарського суду від 07.02.2017, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.02.2017 скасувати та залишити рішення Господарського суду Одеської області від 21.11.2016 у справі № 916/2713/16 в силі.

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права при ухваленні зазначених судових рішень, вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 29.04.2016 між ТОВ "Грін Плюс" (орендодавець, позивач) в особі директора ОСОБА_5 та ТОВ "Горяц-Т" (орендар, відповідач) було укладено договір оренди, за умовами якого позивач зобов'язався передати відповідачу в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 2773,9 кв.м., розташовані за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Хіміків, 29, відповідач зобов'язався прийняти дані приміщення та після припинення цього договору повернути об'єкт оренди позивачу (п.1.1.).

Об'єкт оренди належить позивачу на праві приватної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно індексний номер 36939949 від 29.04.2015 року (п.1.2. договору).

Пунктом 3.1. договору оренди сторони погодили, що розмір орендної плати та порядок її сплати визначається сторонами у додатковій угоді до цього договору, яка є невід'ємною частиною цього договору.

Додатковою угодою № 1 від 29.04.2016 передбачено, що місячна орендна плата за договором дорівнює розміру комунальних платежів, які орендар сплачує за договорами щодо постачання на об'єкт оренди відповідних комунальних послуг (водопостачання, водовідвід, електроенергія, газопостачання тощо). Розмір таких платежів визначається на підставі виставлених постачальниками комунальних послуг рахунків. Платежі здійснюються орендарем безпосередньо на розрахункові рахунки постачальників комунальних послуг, що вказані в договорах постачання.

Пунктом 6.1. договору передбачено, що договір набирає чинності з дня його підписання і діє на строк 2 роки 11 місяців, який не може бути скорочено.

06.07.2016 Загальними зборами учасників ТОВ "Грін Плюс" було вирішено звільнити ОСОБА_5 з посади директора товариства на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України.

14.09.2016 ТОВ "Грін Плюс" увійшло до складу учасників ПП "Юридична компанія "Гарант" на підставі договору купівлі-продажу частки у Статутному капіталі від 14.09.2016 та протоколу Загальних зборів учасників підприємства № 2 від 14.09.2016.

За рахунок майнового внеску ТОВ "Грін Плюс" у вигляді громадського будинку, будівлі супермаркету з кафе, кулінарним та м'ясним цехом, загальною площею 2773,9 кв.м., розташованого за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Хіміків, 29, збільшений розмір статутного капіталу ПП "Юридична компанія "Гарант" та перерозподілені частки в статутному капіталі Підприємства.

Право власності третьої особи на зазначені нежитлові приміщення загальною площею 2773,9 кв.м. зареєстровано 15 вересня 2016.

Звертаючись з даним позовом до суду, позивач вважав, що укладений договір оренди від 29.04.2016 слід визнати недійсним, оскільки директор останнього не мав відповідних повноважень, а також діяв всупереч інтересів позивача, без волевиявлення останнього на укладання спірного правочину, недобросовісно, в порушення законодавства.

Третя особа, в свою чергу, звернувшись до суду, зазначила, що спірний договір порушує права останньої, оскільки укладений з порушенням норм чинного законодавства, а саме: умовами оспорюваного договору встановлена орендна плата у розмірі комунальних платежів, які перераховуються безпосередньо постачальникам таких послуг, що не є орендною платою у розумінні ГК України. Також, ПП "Юридична компанія "Гарант" вказала, що умови п.п. 5.4., 5.5. договору суперечать положенням ст. 651, 782 ЦК України, оскільки позбавляють орендодавця права зміни, розірвання, відмови від договору, навіть у судовому порядку, враховуючи розмір штрафних санкцій за це, фактично позбавляє його права на звернення до суду для захисту своїх прав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд дійшов до висновку що, оскільки з 15.09.2016 ПП "Юридична компанія "Гарант" на підставі ч. 1 ст. 770 ЦК України стало правонаступником позивача у правовідносинах з відповідачем за спірним договором оренди, відтак у позивача на момент звернення до суду відсутнє порушене, невизнане або оспорене право. Щодо позовних вимог третьої особи, місцевий господарський суд зазначив, що матеріали справи не містять доказів обмеження повноважень директора позивача щодо укладення господарських правочинів станом на 29.04.2016. Крім того, при укладенні спірного договору уповноважені представники сторін узгодили орендну плату за договором, яка полягає у відшкодуванні орендарем комунальних платежів, які орендар сплачує за договорами щодо постачання на об'єкт оренди відповідних комунальних послуг (водопостачання, водовідвід, електроенергія, газопостачання тощо); погодили порядок розрахунків: платежі здійснюються безпосередньо на розрахункові рахунки постачальників комунальних послуг, що вказані в договорах постачання, тому сторонами досягнуто згоди щодо орендної плати, її розміру та порядку розрахунків, що відповідає положенням ст.ст. 284, 286 ГК України.

Скасовуючи зазначене рішення, приймаючи нове та задовольняючи позовні вимоги ТОВ "Грін Плюс", суд апеляційної інстанції вказав, що суд першої інстанції помилково прийшов до висновку щодо відсутності права ТОВ "Грін Плюс" на подання позову, а також зазначив, що укладення спірного договору директором позивача відбулося з перевищенням повноважень.

Як вбачається із матеріалів справи, представником ТОВ "Грін Плюс" при укладенні оспорюваного договору був директор ОСОБА_5 із зазначенням у тексті договору, що він діє на підставі Статуту.

Між тим, пунктом 8.3.10 Статуту ТОВ "Грін Плюс" передбачено, що до виключної компетенції Загальних зборів товариства відноситься вирішення питання щодо укладення угод з нерухомим майном товариства незалежно від суми договору/угоди.

Судом апеляційної інстанції правомірно встановлено, що матеріали справи не містять доказів прийняття Загальними зборами учасників ТОВ "Грін Плюс" відповідного рішення щодо укладення оспорюваного договору оренди нежитлових приміщень. Крім того, відсутні докази схвалення позивачем такої угоди, враховуючи звільнення ОСОБА_5, подання позовів про усунення перешкод у користуванні орендованим відповідачем майном, а також звернення із даним позовом.

Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, а правочин - бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Недодержання стороною (сторонами) правочину в момент його вчинення цих вимог чинності правочину є підставою недійсності відповідного правочину (стаття 203, частина перша статті 215 ЦК України).

Колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції правомірно встановив, що укладення спірного договору оренди директором ТОВ "Грін Плюс" відбулося з перевищенням повноважень, тому в зазначеній частині постанова апеляційного господарського суду залишається без змін.

Що стосується задоволення апеляційним господарським судом позову третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору - ПП "Юридична компанія "Гарант" колегія суддів не може погодитись з зазначеним висновком, з огляду на наступне.

Звертаючись з позовом до суду третя особа вказувала на те, що зазначений договір порушує права ПП "ЮК "Гарант", оскільки укладений з порушенням чинного законодавства, а саме, умовами оспорюваного договору встановлений розмір орендної плати у розмірі комунальних платежів, які перераховуються безпосередньо постачальникам таких послуг, що не є орендною платою у розумінні Господарського кодексу України. Крім того вважала незаконними умови п.п. 5.4, 5.5 договору, оскільки, вони суперечать положенням ст.651, 782 ЦК України та позбавляють орендодавця права зміни, розірвання, відмови від договору, а розмір штрафних санкцій - еквівалент 3 000 000 доларів США для ПП "ЮК "Гарант" у разі припинення цього договору, фактично позбавляє його права на звернення до суду для захисту своїх прав.

Частиною 1 ст.15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За змістом положень вказаної норми, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються. При цьому правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Як встановлено судами, 14.09.2016 ТОВ "Грін Плюс" увійшло до складу учасників ПП "ЮК "Гарант" на підставі договору купівлі-продажу частки у Статутному капіталі від 14.09.2016 та протоколу загальних зборів учасників підприємства № 2 від 14.09.2016. При цьому за рахунок майнового внеску ТОВ "Грін Плюс" у вигляді громадського будинку, будівлі супермаркету з кафе, кулінарним та м'ясним цехом, загальною площею 2773,9 кв.м., розташованого за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Хіміків, 29, збільшений розмір статутного капіталу ПП "ЮК "Гарант" та перерозподілені частки в статутному капіталі Підприємства.

Право власності ПП "ЮК "Гарант" на громадський будинок, будівлю супермаркету з кафе, кулінарним та м'ясним цехом, загальною площею 2773,9 кв.м., розташоване за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Хіміків, 29, зареєстровано 15.09.2016.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що задовольняючи позов третьої особи з самостійними вимогами, суд апеляційної інстанції не навів та не обґрунтував жодних доводів стосовно наявності факту порушення прав ПП "ЮК "Гарант", які саме права цього підприємства порушені та якими належними та допустимими доказами це підтверджується, враховуючи при цьому, що третя особа не є стороною спірного договору оренди , а спірне нерухоме майно було отримано шляхом передачі до статутного капіталу підприємства.

Не зважаючи на зазначені вище факти судом апеляційної інстанції позовні вимоги третьої особи помилково були задоволені.

Таким чином, колегія суддів вважає, що правових підстав для задоволення позову третьої особи немає, тому у позові в цій частині слід відмовити.

Відповідно до п. 2 ст. 111 9 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції повністю або частково і прийняте нове рішення.

Враховуючи викладене, постанова Одеського апеляційного господарського суду від 07.02.2017 у справі № 916/2713/16 підлягає скасуванню в частині задоволення позовної заяви ПП "Юридична компанія "Гарант" з ухваленням нового рішення про відмову в цій частині у позові.

Керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 ,111 10 ,111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Горяц-Т" задовольнити частково.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.02.2017 у справі № 916/2713/16 скасувати в частині задоволення позовної заяви ПП "Юридична компанія "Гарант". Постановити нове рішення, яким у задоволенні позову ПП "Юридична компанія "Гарант" відмовити.

В решті постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.02.2017 у справі № 916/2713/16 залишити без змін.

ГоловуючийН. Нєсвєтова Судді: Л. Стратієнко С. Могил

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення09.08.2017
Оприлюднено16.08.2017
Номер документу68289524
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2713/16

Постанова від 09.08.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Нєсвєтова H.M.

Ухвала від 12.07.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Нєсвєтова H.M.

Ухвала від 21.06.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Нєсвєтова H.M.

Ухвала від 03.04.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Васищак І.М.

Постанова від 07.02.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лашин В.В.

Ухвала від 26.12.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лашин В.В.

Рішення від 21.11.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 16.11.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 03.10.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні