Справа №469/153/16-ц 25.09.2017
Провадження №22-ц/784/1525/17
Справа № 469/153/16-ц
Провадження № 22ц/784/1525/17 Головуючий у 1-й інстанції Гапоненко Н.О.
Категорія 39 Доповідач апеляційної інстанції Самчишина Н.В.
Ухвала
25 вересня 2017 року м. Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого - Самчишиної Н.В.,
суддів: Галущенка О.І., Серебрякової Т.В.,
із секретарем судового засідання - Тищенком Л.С.,
за участю:
- представника позивача ОСОБА_2,
- відповідача ОСОБА_3,
- представників відповідача ОСОБА_4 - ОСОБА_5, ОСОБА_6,
розглянувши клопотання ОСОБА_3 про зупинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 18 квітня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно,
установила:
19 лютого 2016 року ОСОБА_7 пред'явив до суду позов до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_8.
Рішенням Березанського районного суду Миколаївської області від 18 квітня 2016 року ухвалено про задоволення позову.
Додатковим рішенням того ж суду від 10 липня 2017 року вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
В суді апеляційної інстанції від ОСОБА_3 надійшла заява про зупинення провадження у справі з підстав, передбачених п. 4 ч.1 ст. 201 ЦПК України, у зв'язку з оскарженням в касаційному порядку рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 11 січня 2017 року та ухвали апеляційного суду Миколаївської області від 13 березня 2017 року, яким визначено ОСОБА_4 додатковий строк для прийняття спадщини.
Колегія суддів вважає, що подана заява не підлягає задоволенню.
В силу статей 1 та 157 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботі, про стягнення аліментів - одного місяця.
У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду справи, суд ухвалою може подовжити розгляд справи, але не більш як на п'ятнадцять днів.
Виписані правила є прямим втіленням конституційних норм про державні гарантії судового захисту прав, свобод та інтересів громадян, юридичних осіб та держави від будь-яких посягань, а тому підлягають беззастережному виконанню судами.
-2-
Тяганина при вирішенні цивільних справ вважається грубим порушенням цивільно-процесуального законодавства, а, відповідно, є неприпустимою.
Виключенням з виписаних правил є застосування положень про зупинення провадження у справі, підставами якого слугують обставини, передбачені цивільно-процесуальним законом, зокрема п. 4 ч. 1 ст. 201 ЦПК України.
За ним, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
З системного аналізу виписаних статей можна зробити наступні висновки.
Необхідність в зупиненні провадження у справі за названим пунктом виникає у випадку, якщо неможливо прийняти рішення у даній справі до ухвалення рішення в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
При цьому, між двома справами, що розглядаються, існує тісний матеріально-правовий зв'язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній справі, будуть мати преюдиціальне значення для іншої справи.
Проте і у вказаному випадку, зазначена підстава для зупинення провадження у справі застосовується лише у разі, коли в цій іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Неможливість розгляду справи є оціночним поняттям. Воно повинно ґрунтуватися на можливості ухвалення рішення тільки після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для даної справи, в іншій цивільній, кримінальній, адміністративній чи такій іншій справі.
Треба зазначити, що все виписане стосується тільки справ, рішення по яким не прийнято. В той же час, якщо рішення по іншій справі, у зв'язку з якою сторона бажає зупинити провадження вирішена, набрало законної сили, то провадження у справі з названої підстави взагалі не може бути зупинено.
Зокрема саме це вбачається з положень ч. 1 та 3 ст. 208, ч. ст. 223, 319 ЦПК України судові рішення викладаються у формі ухвали, рішення або постанови.
Відповідно до названих статей, судовий розгляд закінчується ухваленням рішення суду, а у випадках, прямо передбачених названим Кодексом, - постановленням ухвали.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення або ухвала апеляційного суду набирають законної сили з моменту їх проголошення.
Як вбачається із заяви ОСОБА_3, вона оскаржила у касаційному порядку рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 11 січня 2017 року, що розглядалося за правилами цивільного судочинства, і ухвалу апеляційного суду Миколаївської області від 13 березня 2017 року, якою назване рішення залишено без змін, і, відповідно, до положень ст. 223 ЦПК України, набрало законної сили.
Суддя-доповідач касаційної інстанції відкрив по ній касаційне провадження і витребував із Березанського районного суду Миколаївської області цивільну справу, не застосувавши при цьому ст. 328 ЦПК України, щодо зупинення виконання оскарженого рішення суду першої інстанції
-3-
Як на думку заявника, це є беззастережною підставою для зупинення провадження у даній справі, що вирішується в порядку цивільного судочинства.
Проте така її думка є помилковою, оскільки ґрунтується на невірному тлумаченні п. 4 ч. 1 ст. 201 ЦПК України.
За такого, і взявши до уваги, що у матеріалах даної цивільної справи є достатньо інформації про права сторін, щодо спірної земельної ділянки, її розгляд не може бути зупиненим за названої ОСОБА_3 підстави, оскільки інше було б розширеним тлумаченням п. 4 ч. 1 ст. 201 ЦПК України, що є неприпустимим.
Тому заявлене клопотання ОСОБА_3 про зупинення провадження слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.. 303 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Клопотання ОСОБА_3 про зупинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 18 квітня 2016 року залишити без задоволення.
Головуючий Н.В. Самчишина
Судді: О.І. Галущенко
Т.В. Серебрякова
Суд | Апеляційний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2017 |
Оприлюднено | 28.09.2017 |
Номер документу | 69087019 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Миколаївської області
Самчишина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні