ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.02.2018 Справа № 917/2178/17
за позовною заявою Благодійної організації "Фонд "Добробут, благодійність, розвиток" вул. Великотирнівська 51, м. Карлівка, Полтавська область, 39500
до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю апарату Карлівської міської ради вул. Полтавський шлях (Леніна), 54, м. Карлівка, Полтавська область, 39500
про визнання права власності
Суддя Киричук О.А.
Секретар судового засідання Тертична О.О.
Представники:
від позивача: позивача: ОСОБА_1, довіреність № 3 від 10.01.18
відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 06-22/2426 від 11.12.17
Благодійна організація "Фонд "Добробут, благодійність, розвиток" звернулася до Господарського суду Полтавської області з позовом до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю апарату Карлівської міської ради про визнання права власності на громадський будинок загальною площею 269 м.кв., що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83-А на земельній ділянці кадастровий номер: 5321610100:50:004:0263.
30.01.2018 позивач через канцелярію суду подав заяву про уточнення позовних вимог (вх. № 977), у якій просить суд визнати за Благодійною організацією Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток (код за ЄДРПОУ: 36523828) право власності на громадський будинок, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83-А на земельній ділянці кадастровий номер: 5321610100:50:004:0263.
Суд прийняв до розгляду зазначену заяву.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не визнаючи права власності на громадський будинок, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83-А за Благодійною організацією Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток позбавив останнього можливості отримати необхідний для реєстрації права власності документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
30.01.2018 відповідач через канцелярію суду подав відзив на позовну заяв (вх. № 979), в якому позов щодо визнання права власності на громадський будинок за позивачем визнав.
30.01.2018 позивач через канцелярію суду подав відповідь на відзив (вх. № 978)
01.02.2018 в судовому засіданні від представників сторін надійшла заява про розгляд справи по суті (вх. №1052).
Відповідно до ч. 6 ст. 183 ГПК України, якщо під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 цього Кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи, розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
Враховуючи згоду учасників справи, суд задовольнив зазначену заяву.
За результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем (ч. 3 ст. 185 ГПК України).
В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд встановив:
Відповідно до договору оренди землі від 07.12.2017, зареєстрованого 13.12.2017, Благодійна організація Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток є користувачем земельної ділянки площею 0,0791 га, кадастровий номер 5321610100:50:004:0263 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель інших будівель громадської забудови. Орендодавцем за вказаним договором є Карлівська міська рада Полтавської області.
На вказаній земельній ділянці позивачем побудовано приміщення загальною площею 269 кв. м. Будівництво здійснене до набуття позивачем права користування земельною ділянкою.
03.09.2015 КП Полтавське міське бюро технічної інвентаризації Полтавської міської ради виготовлено технічний паспорт на громадський будинок, за адресою: Полтавська обл., м. Карлівка, вул. Леніна, 83-А, з відміткою самочинно збудоване .
На замовлення Благодійної організації Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток , Комунальним підприємством Полтавське міське бюро технічної інвентаризації Полтавської міської ради проведено технічне обстеження об'єкту - громадського будинку за адресою Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський Шлях, 83-А, загальною площею забудови земельної ділянки 269 м.кв. та складено Звіт про проведення технічного обстеження від 12.12.2017.
Відповідно до вказаного Звіту, встановлено готовність об'єкту нерухомості до експлуатації, недоліків не виявлено.
Таким чином, нежитлове приміщення - громадський будинок за адресою: Полтавська обл., м. Карлівка, вул. Полтавський Шлях 83-А, загальною площею 269 м.кв. відповідає державним будівельним, архітектурним, санітарним та екологічним нормам, що підтверджується Звітом про проведення технічного обстеження від 12.12.2017, виданим Комунальним підприємством Полтавське міське бюро технічної інвентаризації Полтавської міської ради.
З метою реєстрації права власності на вказаний об'єкт нерухомості, 11.12.2017 Благодійна організація Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток звернулась до відділу державного архітектурно-будівельного контролю апарату Карлівської міської ради з проханням ввести в експлуатацію будівлю громадської забудови, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський Шлях, 83-А на що отримано відмову, оскільки зазначений об'єкт нерухомості є таким, що самочинно збудований.
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, Відділ державного архітектурно-будівельного контролю апарату Карлівської міської ради погодився з висновком щодо відсутності істотних порушень будівельних норм і правил у збудованому об'єкті нерухомості викладеним у Звіті про проведення технічного обстеження, виданого комунальним підприємством Полтавське міське бюро технічної інвентаризації Полтавської міської ради 12.12.2017 та підтвердив, що нежитлове приміщення - громадський будинок за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83-А не порушує права інших осіб.
Також, відповідач зазначив, що "Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13 квітня 2011 року не передбачено прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об'єктів, тому такі об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію після визнання права власності на них у судовому порядку.
Враховуючи те, що Благодійна організація Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток являючись власником нежитлової будівлі - громадської забудови, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський Шлях, 83-А, не має можливості зареєструвати за собою право власності на неї через те, що будівництво було здійснене на земельній ділянці, яка не була виділена для цієї мети, позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності на зазначену будівлю.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного:
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частин другої та третьої статті 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Крім того, відповідно до частини другої статті 5 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Згідно з ч. 1ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно з ст. 39 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , закінчені об'єкти будівництва потребують прийняття в експлуатацію відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13 квітня 2011 року.
В той же час, Порядком не передбачено прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об'єктів, тому, такі об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію після визнання права власності на них у судовому порядку.
Водночас, згідно з ч. 3 ст. 376 Цивільного кодексу України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок (частина четверта статті 376 ЦК України).
З контексту частин третьої та четвертої статті 376 ЦК України випливає, що частина третя цієї статті застосовується не лише до випадків порушення вимог законодавства щодо цільового призначення земель, а й до випадків, коли такого порушення немає, але особа здійснює будівництво на земельній ділянці, яка їй не належить.
Аналіз норм частини третьої статті 376 ЦК України дає підстави для висновку про те, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки забудовнику власником та користувачем, якщо такий є та не являється забудовником.
Ця умова є єдиною для визнання права власності на самочинно збудований об'єкт нерухомості за такою особою на підставі рішення суду.
При цьому слід ураховувати положення частини першої статті 376 ЦК України, а саме: наявність в особи, що здійснила будівництво, належного дозволу та належно затвердженого проекту, а також відсутність істотних порушень будівельних норм і правил у збудованому об'єкті нерухомості.
Зазначена правова позиція викладена у Постанові Верховного суд від 02.12.2015 у справі № 6-135цс14.
Відповідач не заперечує проти визнання за позивачем права власності на громадський будинок, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83-А на земельній ділянці кадастровий номер: 5321610100:50:004:0263.
Враховуючи те, що Благодійна організація Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток є законним користувачем земельної ділянки на якій знаходиться самочинно збудоване приміщення на підставі договору оренди землі від 07.12.2017 (зареєстрований 13.12.2017), відсутність порушень будівельних норм і правил у збудованому об'єкті нерухомості та те, що самочинне будівництво не порушує прав інших осіб, суд дійшов висновку про визнання за позивачем права власності на громадський будинок, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83-А на земельній ділянці кадастровий номер: 5321610100:50:004:0263.
Судові витрати, згідно з ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 129, 232-233,237-238 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за Благодійною організацією Фонд Добробут, Благодійність, Розвиток (код за ЄДРПОУ:36523828) право власності на громадський будинок, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83-А на земельній ділянці кадастровий номер : 5321610100:50:004:0263.
3. Стягнути з Відділу державного архітектурно-будівельного контролю апарату Карлівської міської ради вул. Полтавський шлях (Леніна), 54, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 21046549 на користь Благодійної організації "Фонд "Добробут, благодійсність, розвиток" вул. Великотирнівська 51, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 36523828 - 2298,00 грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1,2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п .17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 05.02.2018
Суддя Киричук О.А.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2018 |
Оприлюднено | 09.02.2018 |
Номер документу | 72041746 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Киричук О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні