ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.04.2018Справа № 910/774/18
За позовомЗаступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Національної академії наук України до Приватного підприємства ГК Феофанія третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Фонд державного майна України про витребування майна
Суддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Багнюк І.І.
Представники учасників справи:
прокурорШевченко О.В. від позивачаТертичний Ю.І., Подлящук О.П. від відповідачаМарків Н.В. від третьої особиГрикун В.О.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Національної академії наук України звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою, в якій просить суд витребувати від Приватного підприємства ГК Феофанія у державну власність в особі Національної академії наук України нерухоме майно - готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м, яке розташоване по АДРЕСА_1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірне нерухоме майно незаконно вибуло з власності держави і володіння Національної академії наук України та, за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на січень 2018 року право власності на нього зареєстровано за Приватним підприємством ГК Феофанія . За таких обставин, з посиланням на положення ст.ст. 387, 388 Цивільного кодексу України прокурор вказує на наявність підстав для витребування відповідного майна на користь позивача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.01.2018 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/774/18, залучено до участі у справі Фонд державного майна України третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача та призначено підготовче засідання у справі на 21.02.2018.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.01.2018 відмовлено у задоволенні заяви Заступника прокурора міста Києва про забезпечення позову.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.02.2018 частково задоволено заяву Національної академії наук України про забезпечення позову та накладено арешт на нерухоме майно - нежилий будинок - готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м, яке розташоване по АДРЕСА_1.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.02.2018 відкладено підготовче засідання у справі на 07.03.2018.
У підготовчому засіданні 07.03.2018 оголошено перерву до 14.03.2018.
14.03.2018 від відповідача до суду надійшла зустрічна позовна заява у справі №910/774/18 та відзив на позовну заяву.
Проте, оскільки зустрічний позов та відзив на позовну заяву подані відповідачем з пропуском встановленого для цього строку, а жодних аргументів та доказів на підтвердження поважності причин пропуску такого строку відповідач не навів, ухвалами Господарського суду міста Києва від 14.03.2018 зустрічний позов та відзив Приватного підприємства ГК Феофанія залишені судом без розгляду на підставі ст. 118 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.03.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.04.2018.
У судовому засіданні 16.04.2018 оголошено перерву до 19.04.2018.
Прокурор в судове засідання з'явився, позов підтримав.
Представники позивача в судове засідання з'явилися, позов Заступника прокурора міста Києва підтримали. У поданих суду поясненнях по суті справи позивач зазначає про належність спірного майна до об'єктів державної власності, перебування його на балансі Державного підприємства Готельний комплекс Феофанія Національної академії наук України, а також незаконного вибуття даного майна із володіння Національної академії наук України.
Третя особа позов підтримує. 21.02.2018 через канцелярію суду надійшли письмові пояснення третьої особи щодо позову, в яких Фонд державного майна України повідомляє, що наразі в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності обліковується нерухоме державне майно за місцезнаходженням: АДРЕСА_1, яке перебуває на балансі Державного підприємства Готельний комплекс Феофанія Національної академії наук України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Ради Міністрів Української РСР від 30.06.1967 №742-р дозволено Академії наук Української РСР спорудження у місті Києві /Феофанія/ готельного комплексу в складі гуртожитку на 105 місць, жилого будинку на 56 квартир та 6 котеджів з метою створення необхідних умов роботи в Інституті теоретичної фізики.
Розпорядженням Академії наук Української РСР від 31.08.1967 №1035 затверджено проектне завдання на будівництво зазначеного готельного комплексу.
Розпорядженням Виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 30.06.1970 №592 надано дозвіл на здачу в експлуатацію гуртожитку на 105 місць Інституту теоретичної фізики Академії наук УРСР по АДРЕСА_1.
Рішенням Виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 30.06.1970 №1140 Про введення в експлуатацію жилих та інших будинків громадського призначення за ІІ-й квартал 1970 року затверджено акти Державної приймальної комісії про введення в експлуатацію жилих та громадських будинків згідно з додатками №1 та 2 до цього рішення і дозволено експлуатацію цих будинків за призначенням; зобов'язано управління капітального будівництва та інших забудовників передати, а організаціям, на які покладається експлуатація будинків - прийняти на баланс житлові та інші будинки громадського призначення згідно з додатками №1 та 2 до цього рішення.
Згідно з переліком, наведеним у додатку №1 до цього рішення, в експлуатацію прийнято гуртожиток АДРЕСА_1 на 105 місць корисною площею 4208 кв.м з вбудованим рестораном корисною площею 482 кв. м.
Розпорядженням Президії Академії наук Української РСР від 15.01.1971 №63 перезатверджено скореговані зведені витрати та зведені кошториси на будівництво готельного комплексу для Академії наук УРСР і позаплощадкових інженерних мереж до цього комплексу, виділено додаткові кошти на добудову та оздоблення.
Постановою Президії Верховної Ради Української РСР від 17.01.1991 Про статус Академії наук Української РСР закріплено за Академією наук УРСР всі основні фонди та інше державне майно, що знаходилося на той час у користуванні її установ та організацій дослідно-виробничої бази.
Пунктом 3 вказаної Постанови визначено, що до прийняття законів Української РСР про власність, про роздержавлення майна, а також законодавчих актів, що регулюватимуть відносини в сфері науки, порядок володіння, користування та розпорядження всім майном, закріпленим за Академією наук Української РСР, визначається виключно Президією Академії наук Української РСР.
Указом Президента України Про забезпечення діяльності та розвитку Академії наук України від 20.01.1992 передано Академії наук України у безстрокове користування будинки, устаткування та інше закріплене за нею державне майно на підставі Постанови Президії Верховної Ради УРСР від 17 січня 1991 року Про статус Академії наук Української РСР .
Пунктом 2 вказаного Указу установлено, що Академія наук України використовує передане їй майно за своїм розсудом у межах, визначених її Статутом, без зміни форми його власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.1999 №226 Про перелік об'єктів державної власності, що входять до майнового комплексу Національної академії наук затверджено перелік об'єктів державної власності, що входять до майнового комплексу Національної академії наук, згідно з додатком.
Згідно з Додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.1999 №226 до переліку об'єктів державної власності, що входять до майнового комплексу Національної академії наук, включено, зокрема, Державне заповідне господарство Феофанія (код ЄДРПОУ 16464799), Лікувально-профілактичний комплекс Феофанія (код ЄДРПОУ 05540267) та Готельний комплекс Феофанія (код ЄДРПОУ 00290446).
Відповідно до ст. 2 Закону України Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу майновий комплекс Національної академії наук України та майновий комплекс національних галузевих академій наук складають усі матеріальні та нематеріальні активи (далі - об'єкти майнового комплексу), що обліковуються на балансах Національної академії наук України та на балансах відповідних національних галузевих академій наук і організацій, віднесених до відання Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, і які закріплені державою за Національною академією наук України та за національними галузевими академіями наук в безстрокове користування, або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також коштів від фінансово-господарської діяльності та/або набуті іншим шляхом, не забороненим законом.
Частиною 1 ст. 3 Закону України Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу передбачено, що Національна академія наук України, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу Національної академії наук України, забезпечує реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, пов'язаних з ефективним їх використанням та розпорядженням у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Згідно Витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності від 12.07.2017, наданого до справи Фондом державного майна України, готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м по АДРЕСА_1 належить до державної власності з суб'єктом управління - Національна академія наук України.
Відповідно до наявного в справі висновку суб'єкта оціночної діяльності - Товариства з обмеженою відповідальністю Українська експертна група за станом на 19.01.2018 ринкова вартість готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторану готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 загальною площею 6620,70 кв.м, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Метрологічна,14-б, становить 182906011,00 грн.
В свою чергу, за інформацією, яка міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, станом на січень 2018 року готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м по АДРЕСА_1 належить на праві власності Приватному підприємству ГК Феофанія .
З наявної у справі Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №110151806 від 09.01.2018 вбачається, що державна реєстрація права власності на спірне майно за відповідачем була здійснена 01.04.2013 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Юдіним Максимом Анатолійовичем (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №1300445 від 01.04.2013) на підставі рішення Святошинського районного суду м.Києва від 03.03.2004 у справі №2-952/2004.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п. 2 ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
За змістом ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (в редакції, чинній станом на 01.04.2013) державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Як свідчать обставини справи, у січні 2004 року Приватне підприємство ГК Феофанія зверталося до Святошинського районного суду м.Києва з позовом до ОСОБА_11 та Національної академії наук України про визнання права власності на Готель ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться у АДРЕСА_1, та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться у АДРЕСА_1 в приміщенні Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання не чинити перешкод в здійсненні власником права власності та стягнення моральної шкоди.
Рішенням Святошинського районного суду м.Києва від 03.03.2004 у справі №2-952/2004 вказаний позов задоволено частково; визнано право власності Приватного підприємства ГК Феофанія на Готель ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться у АДРЕСА_1, та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться у АДРЕСА_1 в приміщенні Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак, в подальшому рішенням Апеляційного суду м.Києва від 15.11.2011, залишеним без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 26.09.2013, рішення Святошинського районного суду м.Києва від 03.03.2004 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову Приватного підприємства ГК Феофанія відмовлено.
Таким чином, станом на 01.04.2013 рішення Святошинського районного суду м.Києва від 03.03.2004 №2-952/2004, на підставі якого здійснено державну реєстрацію за Приватним підприємством ГК Феофанія права власності на готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м по АДРЕСА_1, було скасовано.
Отже, матеріалами справи підтверджується (та відповідачем не спростовано) того факту, що реєстрація права власності на спірне майно за відповідачем була здійснена на підставі рішення суду, скасованого в апеляційному порядку та такого, що не мало законної сили на момент реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує, що оскільки рішення Святошинського районного суду м.Києва від 03.03.2004 №2-952/2004 було скасовано, відповідач заволодів державним майном без відповідної правової підстави, а спірне майно вибуло з власності держави та володіння Національної академії наук України незаконно. У зв'язку з цим прокурор вказує на наявність підстав для витребування від відповідача даного майна на користь Національної академії наук України.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 1 ст. 319 Цивільного кодексу України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно зі ст. 321 право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Частиною 1 ст. 387 Цивільного кодексу України передбачено, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Частиною 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Наявні в справі докази, зокрема, розпорядчі документи стосовно проектування, будівництва та введення експлуатацію спірного майна, із подальшим включенням цього майна до переліку об'єктів державної власності, що входять до майнового комплексу Національної академії наук України, беззаперечно свідчать про належність майна до державної власності з суб'єктом управління - Національною академією наук України.
Рішенням Апеляційного суду м. Києва від 15.11.2011 у справі №22-7480/2011 також встановлено, що спірне майно - Готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м, розташоване по АДРЕСА_1, належить до об'єктів державної власності.
З огляду на суб'єктний склад сторін у даній справі та справі №22-7480/2011, в силу ч. 4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені вищевказаним рішенням Апеляційного суду м. Києва від 15.11.2011, є преюдиціальними та повторного доказування не потребують.
Враховуючи викладене, доводи прокурора про належність спірного майна до об'єктів державної власності, а також віднесення спірного майна до сфери управління Національної академії наук України, визнаються судом доведеними у встановленому законодавством порядку.
Матеріалами справи встановлено, що реєстрація права власності на спірне майно за відповідачем була здійснена виключно на одній підставі - на підставі рішення суду, скасованого в апеляційному порядку, що свідчить про незаконність вибуття спірного майна з володіння Національної академії наук України.
В свою чергу, відповідач належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України не довів суду ані факту вибуття спірного майна з державної власності і набуття в подальшому в установленому законодавством порядку права власності на це майно (зокрема, в процедурі приватизації), ані існування правових підстав для володіння таким майном .
У судовому засіданні представник відповідача, заперечуючи проти позову, посилався на ту обставину, що Приватне підприємство ГК Феофанія володіє майном на законних підставах, адже отримало спірне майно у користування на підставі договору оренди №2 від 06.03.1995 та користувалось ним як орендар до винесення рішення 03.03.2004 Святошинського районного суду м. Києва по справі №2-925/2004.
Проте, належних і допустимих доказів наявності на момент розгляду справи між позивачем та відповідачем орендних правовідносин суду не надано.
Дійсність вищевказаного договору оренди Національною академією наук України заперечується.
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджується, що нерухоме майно - готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м, розташоване по АДРЕСА_1, належить до об'єктів державної власності та обліковується на балансі Державного підприємства Готельний комплекс Феофанія Національної академії наук України, враховуючи, що відповідачем належними та допустимими доказами не доведено існування правових підстав для володіння даним майном та в ході розгляду справи встановлено незаконність вибуття вказаного майна з володіння Національної академії наук України, з огляду на положення ст. 387 Цивільного кодексу України, вимоги прокурора про витребування від Приватного підприємства ГК Феофанія у державну власність в особі Національної академії наук України спірного нерухомого майна є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання позову (у розмірі 616700,00 грн) покладаються на відповідача. Також на відповідача покладається судовий збір у розмірі 881,00 грн у зв'язку із задоволенням заяви Національної академії наук України про забезпечення позову.
Витрати по сплаті судового збору у розмірі 881,00 грн за подання Заступником прокурора міста Києва заяви про забезпечення позову покладаються на Прокуратуру міста Києва у зв'язку із відмовою у задоволенні даної заяви.
Керуючись ст.ст. 73, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Витребувати від Приватного підприємства ГК Феофанія (03143, м.Київ, вулиця Метрологічна, будинок 14-Б, ідентифікаційний код 22962780) у державну власність в особі Національної академії наук України (01601, м.Київ, вулиця Володимирська, будинок 54, ідентифікаційний код 00019270) нерухоме майно - готель ІНФОРМАЦІЯ_1 та ресторан Готелю ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 6620,7 кв.м, яке розташоване по АДРЕСА_1.
3. Стягнути з Приватного підприємства ГК Феофанія (03143, м.Київ, вулиця Метрологічна, будинок 14-Б, ідентифікаційний код 22962780) на користь Прокуратури міста Києва (03150, м.Київ, вулиця Предславинська, будинок 45/9, ідентифікаційний код 02910019) судовий збір у розмірі 616700 (шістсот шістнадцять тисяч сімсот) грн 00 коп.
4. Стягнути з Приватного підприємства ГК Феофанія (03143, м.Київ, вулиця Метрологічна, будинок 14-Б, ідентифікаційний код 22962780) на користь Національної академії наук України (01601, м.Київ, вулиця Володимирська, будинок 54, ідентифікаційний код 00019270) судовий збір за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. При цьому, згідно з п.п.17.5 п. 17 Розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено: 02.05.2018.
Суддя Ю.М. Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2018 |
Оприлюднено | 02.05.2018 |
Номер документу | 73701772 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні