ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року
м. Київ
Справа № 906/1264/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, Баранець О.М., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання Варави Ю.В.,
представників учасників справи:
позивача-1: не з'явився,
позивача-2: не з'явився,
відповідача: Пасенко В.П.,
третьої особи-1: не з'явився,
третьої особи-2: не з'явився,
третьої особи-3: не з'явився,
третьої особи-4: не з'явився,
третьої особи-5: не з'явився,
третьої особи-6: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_5
на рішення Господарського суду Житомирської області
у складі судді Тимошенко О.М.
від 19.10.2017 та
на постанову Рівненського апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Філіпова Т.Л., Олексюк Г.Є., Петухов М.Г.,
від 11.12.2017
за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черемошне Агро"
треті особи, яки не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 1. Відділ державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, 2. ОСОБА_7, 3. ОСОБА_8, 4. ОСОБА_9, 5. ОСОБА_10, 6. ОСОБА_11,
про визнання недійсними рішення загальних зборів учасників товариства,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_5 (далі - Позивач-1) та ОСОБА_6 (далі - Позивач-2) звернулись до господарського суду з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Черемошне Агро" (далі - Відповідач, Товариство), прийнятого 5 березня 2015 року.
2. Заявою від 17.02.2017 Позивачі змінили предмет позову та заявили позовні вимоги про визнання недійсними рішень загальних зборів Товариства, оформлених протоколом №2 від 05.03.2015 (далі - Збори).
3. Позов мотивований посиланням на порушення порядку скликання та проведення Зборів у зв'язку з неповідомленням Позивачів про їх проведення, а також безпідставним виключенням Позивачів зі складу учасників Товариства.
Хід розгляду справи
4. Справа розглядалась судами неодноразово.
5. Рішенням Господарського суду Житомирської області від 09.03.2017, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 18.05.2017, позов задоволено.
6. Судові рішення мотивовані недоведеністю Відповідачем належного повідомлення Позивачів про призначення Зборів, а також систематичного невиконання або неналежного виконання Позивачами обов'язків учасників Товариства, перешкоджання ними досягненню цілей Товариства.
7. Постановою Вищого господарського суду України від 17.08.2017 наведені рішення та постанова скасовані, а справа передана на новий розгляд до суду першої інстанції.
8. Суд касаційної інстанції зазначив про необхідність належного дослідження судами обставин направлення Відповідачем повідомлень про проведення Зборів Позивачам, а також обставин внесення Позивачами своїх внесків до статутного капіталу Товариства.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
9. Рішенням Господарського суду Житомирської області від 19.10.2017, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.12.2017, у задоволенні позову відмовлено.
10. Судові рішення мотивовані встановленням обставин належного повідомлення Позивачів про Збори шляхом надіслання повідомлень від 05.03.2015, а також несплати Позивачами своїх внесків до статутного капіталу.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
11. Позивач-1 подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення про задоволення позову.
12. Позивач-1 не погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій щодо належного повідомлення його про проведення Зборів. На думку Позивача-1, згідно з положеннями Правил надання послуг поштового зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, фіскальний чек лише підтверджує факт надання послуги поштового зв'язку та не може слугувати достовірним і достатнім доказом персонального повідомлення Позивачів саме про проведення загальних зборів із зазначенням їх дати, часу, місця та порядку денного.
13. Водночас Позивач-1 зазначає про відсутність підстав для включення до порядку денного Зборів питання про виключення Позивачів зі складу учасників Товариства через несплату ними своїх внесків до статутного капіталу, адже на момент їх призначення 8 січня 2015 року не минув річний строк з дня створення Товариства.
14. Крім того Позивач-1 посилається на неправильне тлумачення судами положень статті 61 Закону України "Про господарські товариства".
15. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити оскаржувані судові рішення без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
16. Відповідач вважає рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції законними та обґрунтованими, ухваленими з додержанням норм матеріального і процесуального права.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
17. Товариство зареєстровано 21 лютого 2014 року. До складу учасників увійшли Позивач-1, Позивач-2, ОСОБА_7 (далі - Третя особа-2), ОСОБА_8 (далі - Третя особа-3).
18. Згідно з пунктом 10.5 Статуту Товариства для забезпечення діяльності Товариства за рахунок вкладу учасників формується статутний капітал у розмірі 2000,00 грн. У створенні статутного капіталу Товариства беруть участь своїми вкладами учасники:
- Третя особа-2 - розмір внеску 800,00 грн., розмір частки 40% статутного капіталу, кількість голосів 40;
- Третя особа-3 - розмір внеску 800,00 грн., розмір частки 40% статутного капіталу, кількість голосів 40;
- Позивач-1 - розмір внеску 200,00 грн., розмір частки 10% статутного капіталу, кількість голосів 10;
- Позивач-2 - розмір внеску 200,00 грн., розмір частки 10% статутного капіталу, кількість голосів 10.
19. Статутний капітал підлягає сплаті протягом одного року з моменту державної реєстрації Товариства, тобто до 21 лютого 2015 року.
20. Відповідно до пункту 4.4 Статуту Товариства члени Товариства зобов'язані, зокрема, своєчасно вносити вклади до статутного капіталу Товариства; виконувати свої обов'язки перед Товариством, у тому числі пов'язані з майновою участю, а також сплачувати кошти в обсягах і порядку, встановлених Статутом та рішеннями загальних зборів Товариства; забезпечити участь у загальних зборах учасників Товариства представника учасника, у разі неможливості бути присутнім учасником або представником учасника на загальних зборах учасників Товариства з поважних причин, учасник зобов'язаний надати докази поважності пропуску загальних зборів учасників.
21. Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:
- про виключення зі складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
- про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
- про ліквідацію товариства.
22. У пункті 7.1 Статуту Товариства передбачено, що учасника товариства, який систематично не виконує або неналежним чином виконує свої обов'язки, передбачені законом та цим статутом, може бути виключено з Товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більше як 50% загальної кількості голосів учасників Товариства. Частка виключеного учасника переходить пропорційно учасникам, які залишились, зменшення статутного капіталу не відбувається. Учасники, яким передано частку у статутному капіталі виключеного учасника, повинні поповнити статутний капітал у тому розмірі, який їм передано.
23. 5 березня 2015 року відбулись загальні збори учасників Товариства (далі - Збори). Результати Зборів оформлені протоколом №2 від 05.03.2015. Згідно з зазначеним протоколом на Зборах були присутні Третя особа-2 і Третя особа-3, які у сукупності володіють 80% загальної кількості голосів.
24. На Зборах прийнято наступні рішення:
1) виключити Позивача-1 та Позивача-2 зі складу учасників Товариства;
2) передати частку Позивача-1 у розмірі 10% вартістю 200 грн. Третій особі-2;
3) передати частку Позивача-2 у розмірі 10% вартістю 200 грн. Третій особі-3;
4) затвердити частки учасників у Товаристві: Третя особа-2 - 1000 грн. - 50%; Третя особа-3 - 1000 грн. - 50%;
5) Третя особа-2 і Третя особа-3 зобов'язані поповнити статутний капітал до необхідного розміру.
Крім того, у зв'язку зі зміною складу учасників та зміною юридичної адреси, було вирішено затвердити та підписати нову редакцію статуту Товариства.
25. Змістом порушення Позивачів, яке стало підставою прийняття рішення про їх виключення зі складу учасників Товариства, зазначено систематичне невиконання обов'язків учасників Товариства, невнесення вкладів до статутного капіталу, нез'явлення на загальні збори учасників Товариства, що перешкоджає досягненню цілей Товариства.
26. Згідно з банківською випискою за 31.12.2014 Третя особа-2 та Третя особа-3 сплатили по 800,00 грн. внесків до статутного фонду, а згідно з банківською випискою від 03.04.2015 зазначені особи внесли по 200,00 грн. до статутного фонду у відповідності до пункту 7.1 Статуту Товариства. Водночас матеріали справи не містять доказів сплати Позивачами своїх внесків до статутного капіталу Товариства.
27. На підтвердження направлення Позивачу-1 і Позивачу-2 повідомлення про скликання Зборів Відповідач надав засвідчені копії фіскальних чеків та повідомлень про вручення від 28.01.2015.
28. При цьому адресований Позивачу-1 лист отримала його дружина 29 січня 2015 року, що підтверджується відповідною відміткою на поштовому повідомленні про вручення від 28.01.2015. Заперечення дружини Позивача-1 ОСОБА_14 не прийняті судами до уваги через відсутність на відповідній заяві нотаріально посвідченого підпису зазначеної особи.
29. Позивач-2 відмовився від отримання листа від 28.01.2015, направленого на його адресу: АДРЕСА_1. Відтак лист повернуто Відповідачу з відміткою "за відмови адресата від одержання". Наведене підтверджується поштовим конвертом, фіскальними чеками від 28.01.2015, поштовим повідомленням про вручення кореспонденції від 28.01.2015.
30. Також на підтвердження повідомлення учасників Товариства про Збори Відповідач надав копію тексту повідомлення про проведення Зборів від 28.01.2015 із зазначенням порядку денного.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
31. Цивільний кодекс України
Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом
1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. …
Стаття 98. Загальні збори учасників товариства
1. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.
2. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. …
5. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
Стаття 116. Права учасників господарського товариства
1. Учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом:
1) брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; …
32. Господарський кодекс України
Стаття 88. Права і обов'язки учасників господарського товариства
1. Учасники господарського товариства мають право:
брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами; …
Стаття 89. Управління господарським товариством
1. Управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства. …
Стаття 167. Зміст корпоративних прав та корпоративних відносин
1. Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. …
33. Закон України "Про господарські товариства"
Стаття 10. Права учасників товариства
Учасники товариства мають право:
а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; …
Стаття 11. Обов'язки учасників товариства
Учасники товариства зобов'язані:
а) додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства;
б) виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами;
в) не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства;
г) нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами.
Стаття 52. Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю
Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.
Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:
про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
про ліквідацію товариства. …
Стаття 58. Вищий орган товариства з обмеженою відповідальністю
Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. …
Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.
Стаття 59. Компетенція загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю
До компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить: …
в) виключення учасника з товариства; …
Стаття 64. Виключення з товариства з обмеженою відповідальністю
Учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере. …
Стаття 61. Періодичність скликання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю. Позачергові збори
Загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.
Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. …
Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
34. Суд виходить з того, що відповідно до статті 167 Господарського кодексу України правомочність учасника (акціонера, члена) на участь в управлінні господарською організацію, зокрема, шляхом участі в загальних зборах, є однією зі складових корпоративних прав. Відтак зазначені права можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання порядку скликання і проведення загальних зборів, якщо учасник не зміг взяти участь у загальних зборах та/або належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо, тобто не зміг належним чином реалізувати своє право на участь в управлінні товариством.
35. Суд вважає слушними доводи Позивача-1, що під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій не встановлено обставин належного повідомлення Позивачів про проведення Зборів та їх порядок денний.
36. Суд не погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про належне повідомлення Позивачів про проведення Зборів у зв'язку з надісланням поштових відправлень від 28.01.2015, зважаючи на відсутність з'ясування судами вмісту зазначених поштових відправлень. Тобто суди попередніх інстанцій не встановили надіслання Товариством Позивачам саме повідомлення про проведення Зборів із зазначенням у ньому про включення до порядку денного питання щодо виключення Позивачів зі складу учасників Товариства.
37. Зокрема, всупереч вимогам статті 111 12 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній на момент розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій) суди залишили поза увагою вказівки суду касаційної інстанції щодо необхідності встановлення, що саме було направлено Позивачам і чи містили ці поштові відправлення повідомлення про скликання Зборів. Зокрема, суд касаційної інстанції звертав увагу на необхідність дослідження та надання оцінки вмісту наявного у матеріалах справи поштового відправлення (конверту) на адресу Позивача-2 від 28.01.2015.
38. На думку Суду, встановлення зазначених обставин щодо належного повідомлення Позивачів про проведення Зборів є суттєвим для правильного вирішення даного спору, оскільки прийнятими на Зборах рішеннями Позивачів за їх відсутності виключено зі складу учасників Товариства, перерозподілено належні їм частки.
39. Зважаючи на викладене, Суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору суди першої та апеляційної інстанцій не дотримались вимог статей 4 3 , 4 7 , 43, 84, 105, 111 12 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній на момент ухвалення оскаржуваних судових рішень) щодо прийняття судового рішення на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Суди не дослідили усі зібрані у справі докази, що унеможливило встановлення усіх фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, тому судові рішення підлягають скасуванню як такі, що прийняті з порушенням норм процесуального права.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
40. Касаційна скарга Позивача-1 підлягає задоволенню частково.
41. Рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції підлягають скасуванню з переданням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
42. Під час нового розгляду справи судам слід належним чином встановити наявність чи відсутність належного повідомлення Позивачів про проведення Зборів та їх порядок денний.
Судові витрати
43. Оскільки справа направляється на новий розгляд до суду першої інстанції, розподіл судових витрат Судом не здійснюється.
Висновки про правильне застосування норм права
44. Відповідно до статті 167 Господарського кодексу України правомочність учасника (акціонера, члена) на участь в управлінні господарською організацію, зокрема, шляхом участі в загальних зборах, є однією зі складових корпоративних прав. Відтак зазначені права можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання порядку скликання і проведення загальних зборів, якщо учасник не зміг взяти участь у загальних зборах та/або належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо, тобто не зміг належним чином реалізувати своє право на участь в управлінні товариством.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 310, 314-317 Господарського процесуального кодексу України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.
2. Рішення Господарського суду Житомирської області від 19.10.2017 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.12.2017 у справі №906/1264/16 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуюча Г. Вронська
Судді О. Баранець
В. Студенець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2018 |
Оприлюднено | 18.05.2018 |
Номер документу | 74025256 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Вронська Г.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні