Справа №2-884/2008р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2008 року Баришівський районний суд Київської області у складі
головуючого судді Литвиненко О.Л.
при секретарі Лунгул Т.А.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в смт. Баришівка Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про встановлення факту належності майна, прийняття спадщини та визнання права власності на майно у спадок,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що 31.12.2007 року помер його дядько ОСОБА_6. При житті спадкодавець склав заповіт, відповідно до якого все своє майно заповів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 В день смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина, до складу якої входять майновий пай у розмірі 8 408 гривень, який перебуває у пайовому фонді КСП «Україна», житловий будинок №8 з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області та грошові внески. Спадковий будинок був побудований в 1927 році, але правовстановлюючі документи на нього були втрачені, тому не має можливості підтвердити право власності спадкодавця на нього. Запис про належність будинку дядьку є в погосподарській книзі Корніївської сільської ради, в якій записано, що житловий будинок №8 з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева, на праві приватної власності належав ОСОБА_6, в якому він постійно проживав до дня смерті. До нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини звертався у встановлений законом шестимісячний термін, але нотаріус відмовлявся приймати заяву, оскільки відповідно до заповіту є два спадкоємці і вони повинні разом писати заяву про прийняття спадщини, але спадкоємець ОСОБА_4 відмовляється писати у державного нотаріуса заяву про прийняття спадщини. В зв'язку з цим, а також враховуючи, що спадкодавець не мав правовстановлюючі документи на спадковий будинок, змушений був звернутись до суду з даним позовом. Вважає, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_6, так як постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Просить суд встановити факт належності на праві приватної власності житлового будинку померлому 31.12.2007 року ОСОБА_6, факт прийняття спадщини позивачем після смерті дядька та визнати за ним право власності на 1/2 частину спадкового майна.
У відповідності до ст.130 ч.4 ЦПК України, суд може у попередньому судовому засіданні ухвалити судове рішення у разі визнання позову відповідачем.
На попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_3 підтримав у повному обсязі заявлені позовні вимоги та пояснив суду, що після смерті дядька залишилось спадкове майно, на яке він склав заповіт, відповідно до якого все своє майно заповів йому та ОСОБА_4. Спадкоємцем першої черги за законом є дружина померлого ОСОБА_5, яка не претендує на спадкове майно. Позивач вважає, що прийняв спадщину, оскільки постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Оформити у нотаріуса спадкові права не має змоги, оскільки ОСОБА_4, який також є спадкоємцем за заповітом не має бажання звертатись до державного нотаріуса і крім того, спадкоємець не мав правовстановлюючі документи, які підтверджують його право власності на спадковий житловий будинок. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовну заяву ОСОБА_3 та просила суд встановити факт належності на праві приватної власності житлового будинку померлому 31.12.2007 року ОСОБА_6, факт прийняття спадщини позивачем після смерті дядька та визнати за ним право власності на 1/2 частину майнового паю у розмірі 8 408 гривень, який перебуває у пайовому фонді КСП «Україна», 1/2 частину житлового будинку №8 з відповідною частиною господарських будівель та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області та 1/2 частину грошових внесків, так як позивач» у встановленому законом порядку прийняв спадщину.
Представник відповідача ОСОБА_2 на попередньому судовому засіданні визнала позовні вимоги ОСОБА_3 та пояснила суду, що позивач ОСОБА_3 у встановленому
законом порядку прийняв спадщину, тому має право на частину спадкового майна як спадкоємець за заповітом. Просить суд ухвалити рішення на попередньому судовому засіданні, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідачка по справі ОСОБА_5 на попереднє судове засідання не з'явилась, про день та місце розгляду справи увідомлена своєчасно та належним чином. До суду від відповідачки надійшла заява про визнання позовних вимог ОСОБА_3 та розгляд справи у її відсутність, що дає суду підстави для розгляду справи та ухвалення рішення на попередньому судовому засіданні без участі відповідачки по справі.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення у повному обсязі.
Судом встановлено, що 31 грудня 2007 року у віці 80 років помер ОСОБА_6, про що в Книзі реєстрації смертей 01.01.2008 року зроблено відповідний актовий запис за № 01 виконавчим комітетом Корніївської сільської ради Баришівського району Київської області. В день смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина, до складу якої входять майновий пай у розмірі 8 408 гривень, який перебуває у пайовому фонді КСП «Україна», житловий будинок №8 з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області та грошові внески. При житті 13 лютого 1998 року спадкодавець ОСОБА_6 зробив заповітне розпорядження, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що буде йому належати на день смерті і на що за законом матиме право, в тому числі житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в селі Корніївна по вул. Жовтнева, 10 Баришівського району Київської області заповів ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в рівних частинах. Спадкоємець за заповітом ОСОБА_3 прийняв спадщину у встановленому законом порядку, так як постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Оформити спадкові права у державній нотаріальній конторі не має можливості, оскільки спадкоємець за заповітом ОСОБА_4 не має бажання оформляти спадкові права на частину спадкового майна, що перешкоджає спадкоємцю ОСОБА_3 звернутись до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини та оформлення спадкових прав на частину спадкового майна. Крім того, спадкодавець ОСОБА_6 не мав правовстановлюючих документів, що підтверджують його право власності на спадковий житловий будинок. Відомості про належність житлового будинку спадкодавцю містяться в погосподарській книзі №01 від 2006 року Корніївської сільської ради Баришівського району Київської області, з якої вбачається, що житловий будинок №8 з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області на праві власності належав ОСОБА_3, в якому він постійно проживав до дня смерті. Оскільки спадкоємець за заповітом ОСОБА_3 прийняв спадщину шляхом постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, тому має право на володіння, користування та розпорядження частиною спадкового майна.
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого законом шестимісячного терміну, він не заявив про відмову від неї.
Згідно до п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами України справ про успадкування" № 4 від 24.06.1983 року шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведенні поважності причин його пропуску. Якщо у вказаний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку.
З урахуванням викладених обставин суд вважає за необхідне встановити факт належності на праві приватної власності житлового будинку померлому 31.12.2007 року ОСОБА_6, факт прийняття спадщини позивачем після смерті дядька та визнати за ним право власності на 1/2 частину майнового паю у розмірі 8 408 гривень, який перебуває у пайовому фонді КСП «Україна», 1/2 частину житлового будинку №8 з відповідною частиною господарських будівель та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області та 1/2 частину грошових внесків.
Встановлене судом стверджується:
- ксерокопією паспорта ОСОБА_3, який народився 12 березня 1946 року в с.Корніївка Баришівського району Київської області (серія CM №022357);
• - ксерокопією свідоцтва про смерть ОСОБА_6, померлого 31.12.2007 року, серія 1-ОК №105724, виданого 01.01.2008 року;
• - ксерокопією свідоцтва про смерть ОСОБА_7, померлої 22.07.1992 року, серія IV-БК №401926 від 22.07.1992 року;
• -
- ксерокопією свідоцтва про народження ОСОБА_3, матір, ю якого записана ОСОБА_7, серія УЖ №141453 від 30 квітня 1946 року;
- ксерокопією заповіту від 13.02.1998 року заповідача ОСОБА_6;
- ксерокопією свідоцтва серії КИ-1 №07028 про право власності ОСОБА_6 на майновий пай КСП «Україна»;
• - ксерокопією ощадної книжки вкладника ОСОБА_6;
• - ксерокопією довідки №343 від 30.09.2008 року Бориспільського відділення №3036 ВАТ «Державний ощадний банк України» про залишок грошових коштів на ім, я вкладника ОСОБА_6;
• - довідкою №811 від 02.10.2008 року Корніївської сільської ради про те, що житловий будинок №8 з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області згідно запису погосподарської книги №1 належав на праві власності ОСОБА_6, який помер 31.12.2007 року;
• - довідкою №813 від 02.10.2008 року Корніївської сільської ради про те, що ОСОБА_3 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_6, який помер 31.12.2007 року.
За даних обставин заявлений позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.4, 130, 208, 212-215, 218, 273, 223, 294 ЦПК України, ст.ст. 1235, 1268 ЦК України, ст. 12 п.А Постанови Пленуму ВС України від 22.12.1995 року №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», п.4 Постанови Пленуму ВС України «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» №4 від 24.06.1983 року,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 задовольнити у повному обсязі.
Встановити, що ОСОБА_6, який помер 31 грудня 2007 року на праві приватної власності належав житловий будинок №8 з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області.
Встановити, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_6, який помер 31 грудня 2007 року.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку №8 з відповідною частиною господарських будівель та споруд, який розташований в селі Корніївка по вулиці Жовтнева Баришівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на 1/2 частину майнового паю розміром 8406 гривень, який знаходиться у пайовому фонді КСП «Україна» с.Паришків Баришівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на 1/2 частину грошових внесків, які знаходяться на зберіганні у Паришківській філії №3036/038 Бориспільському відділенні №3036 ВАТ «Державний ощадний банк України» (рахунок №915511730 - 3 866 гривень 90 копійок, №9155110 - 3 749 гривень 76 копійок).
На рішення суду може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Київської області через Баришівський районний суд Київської області.
Суд | Баришівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2008 |
Оприлюднено | 25.01.2010 |
Номер документу | 7528079 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Баришівський районний суд Київської області
Литвиненко О. Л.
Цивільне
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
Троценко Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні