Справа № 615/563/18
Провадження № 2/615/300/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2018 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі :
головуючого судді - Токмакової А.П.,
при секретарі - Антоненко М.Г.,
при розгляді в спрощеному судовому провадженні в приміщенні суду міста Валки Харківської області матеріалів цивільної справи за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства Нове життя до ОСОБА_1, Фермерського господарства Велес-В про визнання недійсним договору користування чужою земельною ділянкою,
в с т а н о в и в:
18.04.2018 року позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить:
- визнати недійсним договір користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) на земельну ділянку площею 5,43 га, кадастровий номер 6321280300:02:000:0062, укладений між Фермерським господарством ВЕЛЕС-В та ОСОБА_1, зареєстрований 05.04.2018 року за №25670997 та скасувати його державну реєстрацію;
- визнати поновленим договір оренди землі на земельну ділянку 5,43 га, кадастровий номер 6321280300:02:000:0062 від 30.12.2005 року, зареєстрований 31.01.2008 року за № 040868800247, та визнати укладеною додаткову угоду в наведеній позивачем редакції від 01.11.2017 року,
- судові витрати (судовий збір та витрати, пов'язані з розглядом справи) покласти на відповідача.
На підставі ухвали Валківського районного суду Харківської області від 14.05.2018 року відкрито провадження у цивільній справі. З урахуванням вимог ст.274 ЦПК України розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження та роз'яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.
Згідно рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень відповідачі 24.05.2018 року, 26.05.2018 року отримали позовну заяву з додатками та зазначену ухвалу суду.
Представник відповідачів ОСОБА_2, заперечивши проти задоволення позову, 12.06.2018 року надав до суду відзиви на позовну заяву.
12.06.2018 року представник відповідачів ОСОБА_2 подав клопотання про розгляд справи в судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін, посилаючись на необхідність надання усних пояснень в судовому засіданні щодо обставин справи, які мають першочергове значення для справедливого її вирішення, підтримати свої заперечення, пояснити безпідставність вимог позивача. Крім того, представник відповідача вважає необхідним надати пояснення щодо правомірності та законності укладання договору емфітевзису, щодо його державної реєстрації та обґрунтованості свого права на користування чужою земельною ділянкою і незаконності вимог з боку позивача, а також висловити думку щодо порушення позивачем законодавчо визначеного порядку реалізації права на поновлення договору оренди землі, в той час, коли землевласником було дотримано вимоги закону та повідомлено неодноразово позивача про небажання поновлювати дію договору на новий строк, надання відповіді на пропозицію позивача щодо укладання додаткової угоди до договору оренди, у якій власник заперечує з приводу пролонгації договору.
Представник позивача ОСОБА_3 19.06.2018 року подала відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позов в повному обсязі, оскільки його незадоволення призведе до неможливості відновлення порушеного права позивача, як особи, яка понесла затрати на посів.
21.06.2018 року представник позивача ОСОБА_4 подала заяву про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, посилаючись на те, що справа містить декілька відповідачів різної правової природи (юридичні та фізичні особи) та велику кількість документів, зокрема, договір оренди, проект додаткової угоди, договір користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), документи, що підтверджують своєчасне направлення листа-повідомлення про бажання продовжити договір, а також дорожні листки трактора, що потребують детального дослідження та обговорення.
Представник відповідачів ОСОБА_2 06.07.2018 року подав заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
19.07.2018 року представник відповідачів ОСОБА_2 подав клопотання про залучення до матеріалів справи науково-правового висновку, підготовленого кандидатом юридичних наук, доцентом кафедри цивільного права № 1 Національного юридичного університету імені ОСОБА_5 ОСОБА_6
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що клопотання представника позивача про розгляд справи в загальному позовному провадженні не підлягає задоволенню, клопотання представника відповідачів про розгляд справи в судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін - підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно положень ч.3 ст.274 ЦПК України при вирішенні питання про розгляд справи у порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.4 ст.277 ЦПК України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача постановляє ухвалу про:1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983 року у справі Axen v. Germany , заява № 8273/78, рішення від 25 квітня 2002 року Varela Assalino contre le Portugal , заява № 64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
Враховуючи правові висновки ОСОБА_7 Верховного Суду у справі №668/13907/13-ц учасникам процесу створено належні умови для ознайомлення з рухом справи шляхом надсилання процесуальних документів, в яких такий рух описаний. Крім того, кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема з аргументами іншої сторони, та реагувати на ці аргументи відповідно до вимог ЦПК України. Бажання сторони у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідність призначення до розгляду справи з викликом її учасників.
З огляду на викладене, суд вважає, що наведені в клопотанні представником позивача обставини не відносяться до підстав розгляду справи за правилами загального позовного провадження, тому не вбачає підстав для його задоволення.
Разом з тим, відповідно до положень ч.5 ст.279 ЦПК за клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
За змістом ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
У відповідності до вимог ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Таким чином, з метою дотримання завдань цивільного судочинства, встановлених у ст.2 ЦПК України, суд вважає необхідним здійснення відповідачем, як власником спірної земельної ділянки, процесуальної дії щодо надання особистих пояснень в судовому засіданні про обставини справи, що є підставою для проведення судового розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, в зв'язку з чим клопотання представника відповідачів підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258-260,274,277 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_4 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовити.
Клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про розгляд справи в судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін - задовольнити частково.
Судовий розгляд у цивільній справі за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства Нове життя до ОСОБА_1, Фермерського господарства Велес-В про визнання недійсним договору користування чужою земельною ділянкою проводити за правилами спрощеного позовного провадження, передбаченого ст.ст.274-279 ЦПК України, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Судове засідання призначити на 16-00 год. 14.08.2018 року в залі Валківського районного суду Харківської області (м. Валки, вул. Харківська, 4).
Визнати обов'язковою явку в судове засідання відповідача ОСОБА_1.
Інформацію щодо цивільної справи учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Валківський районний суд Харківської області протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення лише в частині порушення правил підсудності. В іншій частині заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.П. Токмакова
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2018 |
Оприлюднено | 24.07.2018 |
Номер документу | 75441330 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні