Ухвала
від 20.11.2018 по справі 645/3526/18
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/3526/18

Провадження № 1-кс/645/2465/18

УХ В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2018 року слідчийсуддя Фрунзенськогорайонного судум.Харкова ОСОБА_1 ,за участісекретаря судовихзасідань ОСОБА_2 ,слідчого ОСОБА_3 ,розглянувши узалі судовихзасідань вм.Харкові клопотаннястаршого слідчогоСВ НемишлянськогоВП ГУНПв Харківськійобласті старшоголейтенантаполіції ОСОБА_3 пропроведення обшукупо кримінальному провадженню № 12018220460001288 від 11.06.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 146 КК України,

встановив:

Старший слідчий СВ Немишлянського ВП ГУНП в Харківській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Немишлянського відділу Харківської місцевої прокуратури № 3 ОСОБА_4 , звернулась до суду зклопотанням пропроведення обшуку в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить на праві приватної власності ОСОБА_5 , з метою відшукання незаконно утримуваних осіб, наркотичних засобів, психотропних речовин, сильнодіючих лікарських засобів, зброї, документів, ліцензійної документації щодо діяльності Благодійної організації «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків», направленої на надання реабілітаційної допомоги наркозалежним громадянам, документів та електронних носіїв інформації, де зафіксовано дані громадян, які перебували в Реабілітаційному Центрі «Матері проти наркотиків» у період часу з вересня 2017 по теперішній час, з метою з`ясування анкетних даних осіб, які могли бути незаконно позбавлені волі у Реабілітаційному Центрі Благодійній організації «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків», працюють в даному Центрі, та відшукання знарядь вчинення злочину.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначила, що 11.06.2018 року до Немишлянського ВП ГУНП в Харківській області надійшла заява ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що невстановлені особи поза волі доставили його та утримували у реабілітаційному центрі «Матері проти наркотиків».

За даним фактом відомості про зазначене кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018220460001288 від 11.06.2018 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 146 КК України.

З матеріалів клопотання вбачається, що допитаний в якості потерпілого ОСОБА_6 зазначив, що наприкінці вересня 2017 року після 23 год. 00 хв. він знаходився у під`їзді будинку АДРЕСА_2 , перебуваючи на другому поверсі почув, як до під`їзду хтось зайшов та почав підійматись сходами. Знаходячись між другим та третім поверхами до ОСОБА_6 підійшли двоє чоловіків та повідомили, що працюють у реабілітаційному центрі «Матері проти наркотиків», який розташований за адресою: м.Харків, вул.Гончаренка, буд.№ 35. Після чого дані чоловіки з застосуванням фізичної сили вивели ОСОБА_6 з під`їзду будинку та силоміць посадили його до автомобілю, на якому приїхали, не реагуючи на відмову ОСОБА_6 їхати з ними. На даному автомобілі вказані чоловіки привезли ОСОБА_6 до будівлі, яка розташована за адресою: м.Харків, вул.Гончаренко, буд.35, силою вивели його з автомобілю та завели до приміщення будівлі, позбавивши можливості втекти та покликати допомогу. Знаходячись на території вищезазначеногодомоволодіння у ОСОБА_6 примусово було відібрано його особисті речі та документи. Після чого ОСОБА_6 помістили до однієї з кімнат будівлі, де знаходились й інші реабілітанти. Чоловіки, які привезли ОСОБА_6 повідомили йому, що він знаходиться в реабілітаційному центрі «Матері проти наркотиків» і буде тут проходити лікування від наркозалежності. На прохання ОСОБА_6 зв`язатися з родичами чи звернутися за медичною допомогою до лікарні, працівниками реабілітаційного центру «Матері проти наркотиків» було відмовлено. За час перебування ОСОБА_6 у даному реабілітаційному центрі жодної медичної допомоги не було надано. У даному реабілітаційному центрі «Матері проти наркотиків» ОСОБА_6 знаходився близько 7 місяців, а саме до 12 березня 2018 року. При спробі ОСОБА_6 добровільно покинути будівлю реабілітаційного центру «Матері проти наркотиків» до останнього було застосовано заходи фізичного впливу з боку працівників центру. Крім того, ОСОБА_6 зазначив, що під час перебування у реабілітаційному центрі «Матері проти наркотиків» усі особисті цінні речі та документи працівниками центру відбираються. Жодного лікаря або іншого фахівця в галузі медицини чи фармакології в центрі немає, лікарські засоби невідомої назви та походження наркозалежним видають такі ж самі наркозалежні, особиста свобода громадян обмежена.

Крім цього, допитаний в якості свідка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначив, що на початку червня 2018 року звернувся до реабілітаційного центру «Матері проти наркотиків» за адресою: м.Харків, вул.Гончаренка, буд. № 35 для того щоб вилікуватись від наркотичної залежності. Проте, ОСОБА_7 співробітниками центру було введено в оману, про те, що йому буде надане кваліфіковане лікування. Так, ОСОБА_7 без його остаточної добровільної згоди на перебування у центрі, без погодження курсу проходження реабілітації, без підписання договору про отримання допомоги в лікуванні наркозалежності, без проходження будь якого медичного огляду було поміщено до однієї з кімнат будівлі, де знаходились також і інші реабілітанти на термін близько трьох місяців. Крім цього у ОСОБА_7 погрожуючи застосувати фізичну силу було відібрано особисті речі та засоби зв`язку. В наслідок цього ОСОБА_7 було позбавлено можливості спілкуватись із родичами та викликати допомогу. Як зазначив ОСОБА_7 , що вікна по всьому будинку обладнані із середини металевими решітками, всі двері постійно зачинялись співробітникам центру на замки, а йому та іншим реабілітантам було заборонено виходити на подвір`я. ОСОБА_7 та інших реабілітантів змушували по черзі готувати собі їжу, прибирати у всьому будинку та під наглядом співробітників центру, убирати подвір`я. За територію центру виходити було суворо заборонено. З ОСОБА_7 та іншими реабілітантами проти їх волі під наглядом співробітників центру проводились різноманітні лекції, перегляди фільмів на релігійну тематику, а у разі непокори чи спроби покинути приміщення, до останніх застосовувались покарання у вигляді позбавлення харчування або застосовувалась фізична сила. ОСОБА_7 та інші реабілітанти які у зв`язку із погіршенням стану здоров`я звертались до співробітників центру для того, щоб їм надали можливість зв`язатись із родичами та повідомити про це них, також отримували лише відмову та погрози.

Крім цього, допитаний як свідок ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначив, що всередині серпня 2018 року він через мережу Інтернет знайшов оголошення про надання допомоги нарко та алкозалежним громадянам у реабілітаційному Центрі «Матері проти наркотиків». Зателефонувавши за номером телефону, що був розміщений на сайті http://sozav.net/, ОСОБА_8 повідомили адресу реабілітаційного центру АДРЕСА_1 , за якою він разом зі своєю бабусею поїхав. Приїхавши за даною адресою, робітники Центру завели його до приміщення домоволодіння, не уклавши жодного договору про проходження реабілітації, не отримавши згоди на надання медичної допомоги, консультанти Центру, які не мають медичної освіти, шляхом внутрішньовенних ін`єкцій на протязі 2 тижнів ставили ОСОБА_8 крапельниці, а також примушували вживати інші лікарські засоби, а саме: гідазепам, азоліптол, амінотріптілін. Чоловік директора ОСОБА_9 - ОСОБА_10 застосовував до ОСОБА_8 та інших реабілітантів психологічне насилля у вигляді примушування до виконання завдань, які принижують людську гідність. Також, ОСОБА_8 зазначив, що за непокору та порушення дисципліни реабілітантів поміщують до підвального приміщення, де утримують поза їх волі. Робітники Центру не дають змоги реабілітантам зателефонувати своїм родичам. У випадку поганого самопочуття, Швидку Допомогу не викликають. Також, ОСОБА_8 зазначив, що ОСОБА_10 неодноразово приїздив до Центру у стані алкогольного сп`яніння та погрожував реабілітантам вогнепальною зброєю. Самостійно покинути територію Центру неможливо, оскільки вікна на будинку зсередини обладнані металевими решітками. За реабілітантами постійно здійснюється суворий нагляд з боку працівників Центру. Територія Реабілітаційного Центру «Матері проти наркотиків» огороджена високим парканом. Покинути Реабілітаційний Центр «Матері проти наркотиків» добровільно реабілітантам працівники Центру не дозволяють.

Згідно Витягу з ЄДРПОУ Благодійна організація «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків» (ідентифікаційний код юридичної особи 40206551) знаходиться за адресою: м.Харків, пр.Тракторобудівників, буд. 105, кв.8. Видом діяльності згідно класифікатору видів економічної діяльності є 94.99 діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у. (основний). Керівником Благодійної організації «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків» є ОСОБА_10 .

Згідно інформаційної довідки № 145747610 від 16.11.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_5 .

Таким чином, враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що за адресою: м. Харків, вул. Гончаренко, буд. 35, де розташований Реабілітаційний Центр Благодійна організація «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків» можуть бути незаконно позбавлені волі люди, у яких забираються особисті важливі документи та цінні речі, до яких може бути застосоване насильство, а також можуть зберігатися наркотичні, психотропні речовини та сильнодіючі лікарські засоби, а також зброя, слідчий просить суд надати дозвіл на проведення обшуку.

В судовому засіданні слідчий підтримала клопотання та просила його задовольнити.

Слідчий суддя, вислухавши думку слідчого, з`ясувавши всі фактичні обставини, всебічно та повно дослідивши матеріали кримінального провадження надані слідчим для огляду, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно зі ст.30Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.

Стаття 8Європейської Конвенціїз правлюдини зазначає, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якої метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

При розгляді клопотання про обшук прокурор, слідчий повинен довести перед слідчим суддею наявність обставин, які передбачені ч. 5 ст. 234 КПК України.

Згідно п. 7 ч. 3 ст. 234 КПК України разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості, у тому числі, про речі, документи або осіб, яких планується відшукати.

Так, на порушення вимог вищезазначеної статті, клопотання старшого слідчого СВ Немишлянського ВП ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про проведення обшуку за матеріалами кримінального провадження № 12018220460001288 від 11.06.2018 року, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1ст.146 КК України, не містить відомостей про конкретних осіб, яких планується відшукати, крім того, міститься не чітке визначення речей, для виявлення яких слідчий просить надати дозвіл, а саме «відшукання знарядь вчинення злочину».

Європейський Суд з Прав Людини у своєму рішенні від 07.07.2007 року у справі «Смирнов проти Росії» вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення, крім документів, які стосуються справи, деяких особистих речей.

Також слідчийпросить надатидозвіл наобшук заадресою: АДРЕСА_1 .Так,відповідно доінформаційної довідкиз Держаногореєстру речовихправ нанерухоме майнота Реєструправ власностіна нерухомемайно від16.11.2018року №145747610,житловий будинокза адресою: АДРЕСА_1 на правіприватної власностіналежить ОСОБА_5 .Відповідно довідомостей зЄдиного державногореєстру юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань Благодійна організація «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків» розташована за адресою: м. Харків, просп. Тракторобудівників, буд. 105, кв. 8. Проте, у судовому засіданні слідчим не доведено наявності достатніх підстав вважати, що відшукувані речі на теперішній час можуть знаходитись саме у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Крім того, слідчим не доведено наявності підстав вважати, що наркотичні засоби, психотропні речовини, сильнодіючі лікарські засоби, зброя, документи та електронні носії інформації, де зафіксовано дані громадян, які перебували в Реабілітаційному Центрі «Матері проти наркотиків» у період часу з вересня 2017 по теперішній час, з метою з`ясування анкетних даних осіб, які могли бути незаконно позбавлені волі у Реабілітаційному Центрі Благодійній організації «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків», працюють в даному Центрі, можуть знаходитись за адресою: м. Харків, вул. Гончаренка, 35.

Що стосується вимоги про надання дозволу на обшук з метою відшукання ліцензійної документації щодо діяльності Благодійної організації «Благодійний Фонд «Матері проти наркотиків», слідчим у порушення вимог п. 8 ч. 3 ст. 234 КПК України не обґрунтовано неможливості отримання таких документів у добровільному порядку або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України.

Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що задоволення клопотання буде становити порушення статті 8 Європейської конвенції з прав людини, оскільки слідчим не визначено, які саме речі та яких осіб планується відшукати. Крім того, слідчим не доведено наявності підстав вважати, що відшукувані речі можуть знаходитись за адресою: м. Харків, вул. Гончаренка, 35; відомості, які містяться у відшукуваних речах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відомості неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 234,235,309,372 КПК України, слідчий суддя,

ухвалив:

В задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Немишлянського ВП ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про проведення обшуку відмовити.

Ухвала слідчогосудді оскарженнюв апеляційномупорядку не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення20.11.2018
Оприлюднено02.03.2023
Номер документу78013474
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —645/3526/18

Ухвала від 26.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 25.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 26.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 23.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 25.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 23.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 23.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 23.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 19.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 19.04.2019

Кримінальне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні