Рішення
від 13.12.2018 по справі 813/1726/18
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1726/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення ,-

в с т а н о в и в:

Державне підприємство "Львівський військовий лісокомбінат" (79034, вул.Луганська,3 м.Львів) звернувся в суд з позовом до Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, вул.Стрийська,35, м.Львів) з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить суд:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 13.04.2018 року;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 13.04.2018 року;

Визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 № НОМЕР_3;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 13.04.2018 року № НОМЕР_4;

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 13.04.2018 року № НОМЕР_5;

Ухвалою судді Кухар Н.А. від 07.05.2018 року, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі з повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 12.06.2018 року об'єднано справу №813/1724/18 за позовом державного підприємства Львівський військовий лісокомбінат до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 №0006461412 зі справою №813/1726/18 за позовом державного підприємства Львівський військовий лісокомбінат до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 №0006401412, присвоївши їм №813/1726/18.

Ухвалою суду від 12.06.2018 року об'єднано справу № 813/1728/18 за позовом державного підприємства Львівський військовий лісокомбінат до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 № НОМЕР_3, зі справою № 813/1726/18 за позовом державного підприємства Львівський військовий лісокомбінат до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 № НОМЕР_1. Об'єднаній адміністративній справі присвоїти № 813/1726/18. Ухвалою судді Кухар Н.А. від 11 липня 2018 року розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді Костецького Н.В., від 23.07.2018 року №813/1727/18 об'єднано в одне провадження справу № 813/1727/18 за позовом державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення з справою № 813/1726/18 за позовом державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Протокольною ухвалою від 25 вересня 2018 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення є протиправним та підлягають скасуванню, оскільки прийняті відповідачем на підставі висновків, які не відповідають фактичним обставинам. Позивач покликається на неможливість проведення нарахувань за наслідками висновку акту перевірки Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 09.02.18 №19-23/004 до набрання законної сили судовим рішенням у кримінальній справі, оскільки існує пряма заборона закону (п.86.9 ст.86 ПК України, за якою органи податкової служби не мають права виносити податкові повідомлення-рішення ) до набрання законної сили судовим рішенням у кримінальній справі. На думку позивача віднесення до операційних витрат внесків на утримання Концерну Воєнремсервіс позивач вважає правомірним з огляду на лист Міністерства фінансів України 07.07.2015 № 31-11410-08-10/25614. Крім того, позивач вважає правомірним віднесення до складу витрат суму штрафних санкцій нарахованих екологічною інспекцією з огляду на обов'язковість виконання судових рішень, передбачених положеннями Конституції України та ГПК України. Також висновок податкового органу про нереальний характер господарських операцій із ФОП ОСОБА_4 позивач вважає протиправним, оскільки ознаки нереальності підлягають доведенню у кримінальному процесі за ознаками фіктивного підприємництва.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві та з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтований тим, що під час винесення спірних рішень контролюючий орган діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Головним управлінням державної фіскальної служби у Львівській області (далі - відповідач) проведено документальну планову виїзну перевірку Державного підприємства Львівський військовий лісокомбінат (код ЄДРПОУ -07361304) з повноти своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, дотримання вимог валютного та іншого законодавства контроль за дотриманням якого покладено на орган державної фіскальної служби за період з 01.01.2014 по 30.09.2017 року. За результатами перевірки складено акт від 20.03.2018 року за № 695/13-01-14-12/07361304.

Проведеною перевіркою встановлено, порушення п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 533 320 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 238 005 грн., за І кв.2016 року на суму 20 041 грн., за півр. 2016 року на суму 44 132 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 64 735 грн., за 2016 року на суму 125 772 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 169 543 гривень.

п.1, п.2, п.3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138, п.п.57.11.2 п.57.11 ст.57 Податкового кодексу, в результаті чого занижено частину чистого прибутку, що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України, за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 на загальну суму 1 171 627 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 162 637 грн., за І кв.2016 року на суму 68 471 грн., за півр. 2016 року на суму 150 784 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 221 176 грн., за 2016 року на суму 429 720 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 579 270 гривень та авансові внески з податку на прибуток на загальну на суму 210 894 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 29 275 грн., за І кв.2016 року на суму 12 325 грн., за півр. 2016 року на суму 27 141 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 39 812 грн., за 2016 року на суму 77 350 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 104 269 гривень.

п.198.5 ст.198 Податкового кодексу, що привело до заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 188 381 грн., в тому числі за вересень 2017 року в сумі 188 381 гривень.

На підставі акту перевірки контролюючим органом складено:

податкове повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006401412, яким визначено грошове зобов'язання з податку на прибутоку сумі 607149 грн. (із них 533320 грн. основного платежу та 73829 грн. штрафні (фінансові) санкції);

податкове повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006411412, яким визначено грошове зобов'язання у сумі 282571,5 грн. (із них 188381 грн. основного платежу та 94190,5 грн. штрафні (фінансові) санкції);

податкове повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006421412, яким визначено грошове зобов'язання у сумі 1464534 грн. (із них 1771627 грн. основного платежу та 292907 грн. штрафні (фінансові) санкції);

податкове повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006441412, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем авансові внески з ПНП на суму 210084,00 грн.;

податкове повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006461412, яким застосовано штрафні санкції з ПДВ у сумі 94191,00 грн.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закріплений у ч. 1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

ОСОБА_5 з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006401412, яким визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 607149 грн. (із них 533320 грн. основного платежу та 73829 грн. штрафні (фінансові) санкції), судом встановлено наступне.

Відповідно до п.п.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19 Податкового кодексу України (далі- ПК України) однією із функцій, виконання якої повинні забезпечити контролюючі органи, визначено здійснення адміністрування податків і зборів, платежів, та приведення відповідно до законодавства перевірок та звірок платників податків.

Одним з прав органів Державної фіскальної служби (далі - ДФС), наданих положеннями п. 20.1.4 ПКУ, є право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Стаття 77 ПК України визначає порядок проведення документальних планових перевірок, а ст.78 ПКУ визначає порядок проведення документальних позапланових перевірок..

ОСОБА_5 п.п.78.1.11 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, коли отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки винесену ними відповідно до закону.

Нормами п.86.9 ст.86 ПК України було передбачено, що у разі, якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.

Дана норма стосувалась розрахунку податковим органом грошового зобов'язання за результатами позапланової перевірки, проведеної на підставі постанови слідчого чи слідчого судді у рамках кримінальної справи.

Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2. п.75.1. ст.75, ст.77, п.82.1. ст.82 ПКУ на підставі наказів Головного управління ДФС у Львівській області від 18.01.2018 року №314 Про проведення документальної виїзної планової перевірки , від 23.02.2018 №1240 Про продовження термінів проведення документальної планової виїзної перевірки проведена документальна планова виїзна перевірка Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (далі ДП "Львівський військовий лісокомбінат" (код за ЄДРПОУ-07361304)) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби за період з 01.01.2014 по 30.09.2017 року відповідно до затвердженого плану документальної перевірки.

За наслідками проведеної перевірки складено акт від 20.03.2018 №695/13-01-14-12/07361304. На підставі зазначеного акту винесене податкове повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006401412.

Отже, прямої заборони закону виносити податкові повідомлення-рішення не існувало, оскільки перевірка не позапланова та не проведена відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність.

Щодо покликань позивача на позицію, викладену у постанові Верховного суду України від 27.03.18 у справі №822/2291/13 (адміністративне провадження №К/9901/1378/18), то такі не заслуговують на увагу, оскільки висновки судів попередніх інстанцій, що ґрунтуються на не неправильному застосуванні норм матеріального та процесуального права визнані Верховним судом України передчасними, а справа направлена на новий розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду, де в подальшому ухвалою від 08.06.18 залишено без розгляду (ухвала набрала законної сили 08.06.18).

Відповідно до п.п.71.1 ст.71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

ОСОБА_5 ст.72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій; від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, зокрема інформація: про об'єкти оподаткування, що надаються та/або реєструються такими органами. Зазначена інформація повинна містити, зокрема, вид, характеристики, індивідуальні ознаки об'єкта оподаткування (в разі наявності), за якими його можна ідентифікувати; про результати здійснення державного контролю за господарською діяльністю платника податків; що міститься у звітних документах (крім персоніфікованої статистичної інформації), які подаються платником податків органам виконавчої влади та/або органам місцевого самоврядування; про встановлені органами місцевого самоврядування ставки місцевих податків, зборів та надані такими органами податкові пільги; про дозволи, ліцензії, патенти, свідоцтва на право провадження окремих видів діяльності, яка повинна містити, про експортні та імпортні операції платників податків; від банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів; за наслідками податкового контролю; для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку.

Актом перевірки філії ,,Волинський військовий лісгосп ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» від 13.03.2018 №3694/14-01/39775123 ,,Про результати документальної планової виїзної перевірки Волинського військового лісгоспу державного підприємства ,,Львівський військовий лісокомбінат» (код ЄДРПОУ 39775123) податкового законодавства за період з 30.04.2015 по 30.09.2017, валютного - за період з 30.04.2015 по 30.09.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 30.04.2015 по 30.09.2017» встановлено наступні порушення:

Перевіркою повноти визначення задекларованих Волинським військовим лісгоспом вищезазначених показників за період з 01.04.2015 року по 30.09.2017 у загальній сумі 22 888 000 грн. на підставі таких документів: головних книг, журналів-ордерів і відомостей по рахунках 361 ,,Розрахунки з вітчизняними покупцями» , 701 ,,Дохід від реалізації готової продукції» , 712 ,,Доходи від реалізації інших оборотних активів» , 716 ,,Дохід від списання кредиторської заборгованості» , 719 ,,Інші доходи від операційної діяльності» , 791 ,,Результат основної діяльності» , зі співставленням вибірковим методом первинних документів: договорів, накладних, актів виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, виписок по рахунках в банку та інших встановлено їх заниження на загальну суму 941 903 гривень.

В ході проведення планової перевірки Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» встановлено, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства ,,Львівський військовий лісокомбінат» в частині фінансово-господарської діяльності його відокремленого підрозділу - Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» за період з 01.03.2017 по 31.12.2017, результати якої оформлено ОСОБА_5 від 09.02.2018 №19-23/004.

За результатами проведеної ревізії встановлено наступне:

Ревізією дотримання вимог чинного законодавства щодо обов'язковості та періодичності проведення інвентаризацій у ревізійному періоді встановлено, що лісгоспом на підставі наказу від 31.10.2017 №68а-од станом на 01.11.2017 року проводилась обов'язкова інвентаризація, за результатами якої недостач чи лишків лісо продукції в кварталі 78 (виділ 2 площею 2, га та 2 (2) площею 1,4 га кварталі 76 виділ 4 площею 1,5 га, у кварталі 67 виділ 5 площею 0,9 га) Луцького лісництва та у кварталі 1 виділ 15 площею 1,2 га Поворського лісництва не встановлено.

Квартал 78 виділ 2 площа ділянки 2,1 га Луцького лісництва

В ревізійному періоді рубки проводились відповідно до лісорубних квитків, виданих Лісгоспу, як постійному користувачу лісів.

Так, на використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування Волинським обласним управлінням лісового мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія 02 ЛКБ №504561 від 01.03.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 78 виділ 2 площа ділянки 2,1 га Луцького лісництва 565 м.куб. ліквідної деревини, в тому числі ділової 215 м.куб. та дров'яної 306 м.куб., 44 м.куб. ліквіду з крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісопродукції, визначеної в лісорубному квитку №504561 від 01.03.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договору-підряду від 02.03.2017 №2/3/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №504561 від 01.03.2017 року на 32,95 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 32,95 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст. 70 Лісового кодексу України вд 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761.

В ході ревізії направлено лист до ДП Львівський військовий лісокомбінат щодо визначення розміру збитків від недоотримання лісопродукції. Проведеним розрахунком сума збитків визначена Лісгоспом від недоотриманої лісо продукції у кварталі 78 виділ 2 на площі 2,1 га становить 385431,44 грн.

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 78 виділ 2 на площі 2,1 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 385 431,44 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовй лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7

Квартал 76 виділ 4 площа ділянки 1,5 га Луцького лісництва

На використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування) Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія 02 ЛКБ №504561 від 01.03.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 76 виділ 4 площа ділянки 1,5 га Луцького лісництва ліквідної деревини в кількості 381 м.куб., в тому числі ділової 148 м.куб. та дров'яної 233 м.куб., а також 23 м.куб. ліквіду із крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісо продукції, визначеної в лісорубному квитку №504561 від 01.03.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договорами-підряду від 02.03.2017 №2/3/17-1 та від 01.09.2017 №1/9/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №504561 від 01.03.2017 року на 136,7 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 136,7 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст.. 70 Лісового кодексу України від 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761…

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 76 виділ 4 на площі 1,5 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 145267,13 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовй лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7

Квартал 67 виділ 5 площа ділянки 0,9 га Луцького лісництва

На використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування) Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія ЗА ЛРК №000751 від 09.06.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 67 виділ 5 площа ділянки 0,9 га Луцького лісництва ліквідної деревини в кількості 218 м.куб., в тому числі ділової 103 м.куб. та дровяної 115 м.куб., а також 16 м.куб. ліквіду із крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісопродукції, визначеної в лісорубному квитку №000751 від 09.06.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договорами-підряду від 06.07.2017 №6/7/17-3В та від 01.09.2017 №1/9/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №000751 від 09.06.2017 року на 61,55 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 61,55 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст.. 70 Лісового кодексу України від 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761… .

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 67 виділ 5 на площі 0,9 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 202533,20 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7 Квартал 78 виділ 2 площа ділянки 1,4 га Луцького лісництва.

На використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування) Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія ЗА ЛРК №000751 від 09.06.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 78 виділ 2 площа ділянки 1,4 га Луцького лісництва ліквідної деревини в кількості 321 м.куб., в тому числі ділової 84 м.куб. та дров'яної 237 м.куб., а також 23 м.куб. ліквіду із крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісопродукції, визначеної в лісорубному квитку №000751 від 09.06.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договорами-підряду від 06.07.2017 №6/7/17-3В та від 01.09.2017 №1/9/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №000751 від 09.06.2017 року на 82,7 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 82,7 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст.. 70 Лісового кодексу України від 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761….

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 78 виділ 2 на площі 1,4 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 208671,14 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7

Висновки ревізії підписано без зауважень посадовими особами Волинського військового лісгоспу ДП Львівський військовий лісокомбінат та ДП Львівський військовий лісокомбінат .

Жодних обставин, якими б позивач обґрунтовував свої позовні вимоги щодо скасування ППР із зазначенням доказів позивач не наводить.

Відповідно до підпункту 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Відповідно до п.п. 14.1.56 п. 14.1 ст. 14 ПК України доходи - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.

Відповідно до п. 135.1 ст. 135 ПК України доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до ст. 137, на підставі документів, зазначених у п. 135.2 цієї статті, та складаються із: доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до п. 135.4 цієї статті, інших доходів, які визначаються відповідно до п. 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у п. 135.5 цієї статті та у ст. 136 Кодексу.

ОСОБА_5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 року № 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.99 року за № 860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Враховуючи вищевикладене, згадану продукцію (лісопродукцію) Волинським військовим лісгоспом ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» використано поза межами господарської діяльності. Таким чином, Волинським військовим лісгоспом ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» не відображено доходи в загальній сумі 941 903 грн. (385 431,44 грн. +145 267,13 грн. + 202 533,2 грн. + 208 671,14 грн.), чим порушено ст. 134 та ст. 135 Податкового кодексу України від 01.12.2010 №2755-VI в редакції чинній на момент здійснення правопорушення, П(с)БО 15 ,,Дохід» , затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318.

Перевіркою ДП „Львівський військовий лісокомбінат» встановлено, що за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 підприємством здійснювались відрахування на утримання Концерну ,,Воєнремсервіс» згідно затверджених сум відрахувань.

Нарахування на утримання Концерну ,,Воєнремсервіс» за період 2015 року склало 414 588 грн., за 2016 рік склало 461 780 гривень.

Дані операції відображено по бухгалтерському обліку бухгалтерськими проведенням:Д-т 92/3 К-т 685/4 - на суму 876 368 гривень.рахунок 92/3 - адміністративні витрати ахунок 685/4 - внутрішні розрахунки

ДП „Львівський військовий лісокомбінат» суму відрахувань до Концерну ,,Воєнремсервіс» в сумі 876 368 грн. відображено у складі інших операційних витрат в т.ч. за 2015 рік в сумі 414 588 грн., за І кв.2016 року в сумі 111 335 грн., за півріччя 2016 року в сумі 234 365 грн., за 3 квартали 2016 року в сумі 348 824 грн., за 2016 рік в сумі 461 780 гривень.

Відповідно до положень статті 118 Господарського кодексу України об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Об'єднання підприємств є юридичною особою.

Державне господарське об' єднання - об' єднання підприємств, утворене державними підприємствами за рішенням Кабінету Міністрів України або, у визначених законом випадках, рішенням міністерств, або рішенням компетентних органів місцевого самоврядування. Державне господарське об' єднання діє на основі рішення про його утворення та статуту, який затверджується органом, що прийняв рішення про утворення об' єднання (стаття 119 Господарського кодексу України).

Як вбачається з п. 4.8, 7.5 Статуту Державного господарського об' єднання Концерну Воєнремсервіс , затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2005 року №311, витрати на утримання апарату управління Концерну покриваються за рахунок доходу, одержаного в результаті його самостійної діяльності та відрахувань від чистого прибутку Учасників. Джерелом коштів на оплату праці працівників апарату управління Концерну є частина доходу, одержаного в результаті його господарської діяльності, та відрахувань від доходів Учасників.

Також, згідно Наказу Міністра оборони України від 29.11.12 № 810 Про затвердження Статуту Концерну «Воєнремсервіс» у новій редакції.

ОСОБА_5 п. 8.6 Статуту витрати на утримання апарату Концерну покриваються за рахунок доходу, одержаного в результаті його самостійної діяльності та внесків Учасників у розмірі, який визначений Правлінням Концерну та затверджений відповідним наказом.

Відповідно до п.1 наказу Концерну Воєнпромсервіс від 01.06.12 №9 Щодо перерахування коштів на утримання апарату управління керівникам державних підприємств учасників концерну здійснювати перерахування в розмірах, що відповідає відсоткам від чистого загального доходу на утримання апарату управління державного господарськог бєднання Концерн Воєнпромсервіс , а саме ДП Львівський військовий Лісокомбінат - 2 %.

Також згідно п.2 рішення засідання правління ДГО Концерн Воєнпромсервіс від 23.05.12, затвердити розмір відрахувань, а саме ДП Львівський військовий Лісокомбінат - 2 %.

Відсотки відраховуються від загального доходу підприємств-учасників без ПДВ за рішенням Правління на утримання Концерну та на провадження його статутної діяльності.

Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання.

Сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання, якщо законом не встановлено інше.

Відповідно до вимог статті 193 Господарського кодексу України, яка кореспондується з положеннями статті 526 Цивільним кодексом України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Матеріалами перевірки встановлено, що ДП Львівський військовий Лісокомбінат у 2015-2016 роках був учасником Концерну Воєнпромсервіс , та відповідно до рішень Правління та Статуту Державного господарського об'єднання Концерну Воєнремсервіс повинно було перерахувати на утримання апарату управління Концерну, за наявністю чистого загального доходу 2 %, а не за рахунок формування витрат.

Посилання позивача на лист Міністерства фінансів України від 07.07.2015 № 31-11410-08-10/25614 Про розгляд запиту Концерну Військессетменеджмент щодо нарахування внесків державними підприємствами на утримання концерну не стосується діяльності ДП Львівського військового лісокомбінату , оскільки не є документом на підставі якого здійснюється нарахування. Також слід зазначити, що Наказом Міністерства оборони України від 01.02.17 №65 затверджено статут Концерну Військессетменеджмент та визнано такими, що втратили чинність Статут Державного господарського об' єднання Концерну Воєнремсервіс затв. Наказом Міністра оборони України від 07.06.05 №311, Наказ Міністра оборони України від 15.05.12 №327 Про включення державних підприємств до складу Державного господарського об' єднання Концерну Воєнремсервіс .

ОСОБА_5 ст. 15 Закону України ,,Про господарські товариства» № 1576-ХІІ від 19.09.1991 року (із внесеними змінами та доповненнями): у розпоряджені підприємства залишається частина економічного (балансового) прибутку після сплати податків (обов'язкових платежів), відсотків за банківськими кредитами та облігаціями, виплати обов'язкової суми дивідендів, а саме: прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти до кредитних банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у повному розпорядженні товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрями його використання» .

Виходячи з вищенаведеного, нерозподілений прибуток - це частина загального прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства після проведення первинного розподілу.

Вторинний розподіл прибутку - подальший розподіл вищевказаної суми.

Таким чином, всі відрахування що здійснюються підприємствами за рахунок чистого прибутку, що залишається в його розпорядженні дебетує рахунок 443.

Поряд з цим відповідно до П(С)БО № 3 «Звіт про фінансові результати» :чистий прибуток розраховується, як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайного прибутку, а також податків від надзвичайного прибутку;прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів (прибутків), фінансових та інших витрат (збитків).прибуток (збиток) від операційної діяльності визначається як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.

Таким чином, на суму прибутку від операційної діяльності впливає розмір інших операційних витрат, що відображається у рядку 2190 Звіту про фінансові результати.

У статті ,,Інші операційні витрати» відображаються собівартість реалізованих виробничих запасів; відрахування на створення резерву сумнівних боргів і суми списаної безнадійної дебіторської заборгованості, втрати від знецінення запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані штрафи, пені, неустойки, а також усі інші витрати, що виникають в процесі операційної діяльності підприємства.

Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» , одним із принципів фінансової звітності є нарахування та відповідність доходів і витрат, згідно якого для визначення фінансового результату звітного періоду слід порівняти доходи звітного періоду з витратами, здійсненими для отримання цих доходів.

ОСОБА_5 з П(С)БО 16 «Витрати» (наказ Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року № 318, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 року за № 27/4248) до складу інших операційних витрат включаються витрати, що виникають в процесі операційної діяльності підприємства, тобто такі витрати, що безпосередньо пов'язані із виробництвом та /або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг).

П(С)БО № 3 «Звіт про фінансові результати» визначено, що операційна діяльність - основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю; основна діяльність - це операції, пов'язані з виробництвом та реалізацією продукції, що є головною метою створення підприємства.

Враховуючи викладене, витрати пов'язані з утриманням, не можуть бути визнані витратами, що забезпечують основну діяльність, в результаті якої підприємством буде отримана економічна вигода, тому не відноситься до складу інших операційних витрат основної (операційної) діяльності, що зменшують чистий прибуток, а є зменшенням власного капіталу.

Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку визначено, що: власний капітал це частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань; зобов'язання це заборгованість підприємства, що виникла в результаті минулих подій та погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Відповідно до П(С)БО № 5 «Звіт про власний капітал» , в статтях розділу «розподіл прибутку» наводяться суми нарахованих дивідендів, дані про інший розподіл прибутку між учасниками (власниками) підприємства чи направлення прибутку в статутний капітал, резервний капітал і таке інше.

Відповідно до наказу ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» від 03 січня 2017 № 2-ОД ,,Про затвердження положення про облікову політику ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» нічого не зазначено про відрахування на утримання Концерну ,,Воєнремсервіс» з посиланням на рахунок бухгалтерського обліку 92.

Оскільки сума відрахувань на утримання Концерну ,,Воєнремсервіс» віднесена ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» до складу інших операційних витрат, а не за рахунок чистого прибутку підприємства, то на порушення П(С)БО 16, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу ДП „Львівський військовий лісокомбінат» завищено показник відображений у рядку 2180 Звіту про фінансові результати „Інші операційні витрати» на загальну суму 876 368 грн. в т.ч. за 2015 рік на суму 414 588 грн., за І кв.2016 року на суму 111 335 грн., за півріччя 2016 року на суму 234 365 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 348 824 грн., за 2016 рік на суму 461 780 гривень.

При проведенні перевірки встановлено, що ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» в 2015 році віднесено до складу інших операційних витрат суму штрафних санкцій нарахованих екологічною інспекцією за нанесення шкоди навколишньому природному середовищу в розмірі 2 181 454,79 гривень.

Дані операції відображено по бухгалтерському обліку бухгалтерськими проведенням:Д-т 948 К-т 55 - на суму 2 181 454,79 гривень.

Станом на 30.09.2017 року сума несплачених штрафних санкцій складає 758 163,34 гривні.

Головним управлінням ДФС у Львівській області надано лист ДП "Львівський військовий лісокомбінат" від 02.03.2018 №7551/10/13-01-14-12-13 про надання документів (копій документів) щодо нарахування екологічною інспекцією штрафних санкцій за 2015, 2016 та 9 місяців 2017 року.

ДП "Львівський військовий лісокомбінат" на вищевказану вимогу до завершення перевірки відповіді не надано.

Вiдповiдно до положень п. 44.1. ст. 44 ПК України для цiлей оподаткування платники податкiв зобов'язанi вести облiк доходiв, витрат та iнших показникiв, пов'язаних з визначенням об'єктiв оподаткування та/або податкових зобов'язань, на пiдставi первинних документiв, регiстрiв бухгалтерського облiку, фiнансової звiтностi, iнших документiв, пов'язаних з обчисленням i сплатою податкiв i зборiв, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податкiв забороняється формування показникiв податкової звiтностi, митних декларацiй на пiдставi даних, не пiдтверджених документами, що визначенi абзацом першим цього пункту.

Згiдно положень п .44.6 ст. 44 ПК України у разi якщо до закiнчення перевiрки або у термiни, визначенi в абзацi другому п. 44.7 цiєї статтi платник податкiв не надає посадовим особам органу державної податкової служби, якi проводять перевiрку, документи (незалежно вiд причин такого ненадання, крiм випадкiв виїмки документiв або iншого вилучення правоохоронними органами), що пiдтверджують показники, вiдображенi таким платником податкiв у податковiй звiтностi, вважається, що такi документи були вiдсутнi у такого платника податкiв на час складення такої звiтностi.

Якщо платник податкiв пiсля закiнчення перевiрки та до прийняття рiшення контролюючим органом за результатами такої перевiрки надає документи, що пiдтверджують показники, вiдображенi таким платником податкiв у податковiй звiтностi, не наданi пiд час перевiрки (у випадках, передбачених абзацами другим i четвертим п. 44.7 цiєї статтi ), такi документи повиннi бути врахованi контролюючим органом пiд час розгляду ним питання про прийняття рiшення.

Обов'язок контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі первинних документів кореспондується з обов'язком платника податків зберігати такі первинні документи та надавати їх при перевірці, а їх не надання прирівнюється до їх відсутності.

П(С)БО 16, визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності.

ОСОБА_5 п.5 П(С)БО 16 витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань.

Пунктом 6 П(С)БО 16 визначено, що витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Пункт 7 П(С)БО 16 визначає, що витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Відповідно до п.20 П(С)БО 16 до складу елемента ,,Інші операційні витрати» включаються: - витрати на дослідження та розробки відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи";- собівартість реалізованих виробничих запасів, яка для цілей бухгалтерського обліку складається з їх облікової вартості та витрат, пов'язаних з їх реалізацією;- сума безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів;- втрати від операційної курсової різниці (тобто від зміни курсу валюти за операціями, активами і зобов'язаннями, що пов'язані з операційною діяльністю підприємства);- втрати від знецінення запасів;- нестачі й втрати від псування цінностей;- визнані штрафи, пеня, неустойка;- витрати на утримання об'єктів соціально-культурного призначення;- інші витрати операційної діяльності.

Відповідно до п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України об'єктом оподаткування податку на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ,,Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу.

Таким чином, на порушення П(С)БО 16, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, Податкового кодексу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» завищено задекларовані показники у рядку 2050 Звітів про фінансові результати за 2015 рік на суму 758 163 гривень, в результаті включення до складу витрат штрафних санкцій, які не являються витратами даного звітного періоду.

Позиція позивача з приводу правомірності віднесення до складу інших операційних витрат штрафних санкцій нарахованих екологічною інспекцією за нанесення шкоди навколишньому природному середовищу полягає в обов'язковості виконання судових рішень, передбачених положеннями Конституції України та ГПК України. Проте, податковим органом дані положення не заперечувались. Дані витрати не визнані витратами звітного періоду, оскільки такі платником податків під час проведення перевірки не підтверджені. Позивачем як під час проведення перевірки, так і після її закінчення до моменту винесення податкового повідомлення рішення не надано документального підтвердження понесених витрат, як і не надано до позовної заяви (крім рішень ГСРО щодо затвердження мирової угоди та графіків погашення шкоди).

Актом перевірки філії ,,Волинський військовий лісгосп ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» від 13.03.2018 №3694/14-01/39775123 ,,Про результати документальної планової виїзної перевірки Волинського військового лісгоспу державного підприємства ,,Львівський військовий лісокомбінат» (код ЄДРПОУ 39775123) податкового законодавства за період з 30.04.2015 по 30.09.2017, валютного - за період з 30.04.2015 по 30.09.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 30.04.2015 по 30.09.2017» встановлено наступні порушення:

Перевіркою встановлено, що в періоді, що перевіряється, а саме в червні та в листопаді-грудні 2016 року Волинський військовий лісгосп ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» відображає придбання послуг лісозаготівлі та вивезення деревини від ФОП ОСОБА_4 (код НОМЕР_6) на загальну суму 236 952 грн., в тому числі в червні 2016 на 10 812 грн., в листопаді 2016 на суму 77 130 грн. та в грудні 2016 - на 149 010 грн.

Для перевірки надано договір про надання послуг №8/6/16-1 від 08.06.2016, згідно якого ФОП ОСОБА_4 - перевізник за рахунок Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» - замовника, забезпечує здійснення перевезення вантажів (лісопродукції) замовника транспортом перевізника та здійснює навантаження перевезеної лісопродукції на автомобільний транспорт замовника.

ОСОБА_5 прийомки-здачі робіт по вивезенні деревини за червень 2016 №1 від 13.06.2016 ФОП ОСОБА_4 здійснено перевезення вантажів (дошки, половника та дуба) на загальну суму 108 12 грн.

З матеріалів справи вбачається, що до перевірки позивачем було надано договори підряду на надання послуг в лісовому господарству, згідно яких, ФОП ОСОБА_4 - виконавець зобов'язується для замовника - Волинський військовий лісгосп ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» на власний ризик та власними силами виконати комплекс робіт, зокрема:

1) згідно договору №21/11/16-2 від 21.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431935 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 7 вид. 24 на пл.. 9,3 га з об'ємом: 26 м.куб. ділової деревини, 59 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 50 вид. 14 на пл.. 1,3 га з об'ємом: 7 м.куб. ділової деревини, 26 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 48 вид. 13 на пл. 4,7 га з об'ємом: 13 м.куб. ділової деревини, 42 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 48 вид. 28 на пл. 3,6 га з об'ємом: 9 м.куб. ділової деревини, 24 м.куб. дров'яної деревини.

2) згідно договору №21/11/16-3 від 21.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431935 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 11 вид. 24 на пл.. 2,6 га з об'ємом: 28 м.куб. ділової деревини, 24 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 11 вид. 22 на пл.. 3,5 га з об'ємом: 16 м.куб. ділової деревини, 30 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 19 вид. 30 на пл. 5,6 га з об'ємом: 14 м.куб. ділової деревини, 37 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 46 вид. 23 на пл. 1,1 га з об'ємом: 5 м.куб. ділової деревини, 18 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 46 вид. 22 на пл. 10,0 га з об'ємом: 29 м.куб. ділової деревини, 46 м.куб. дров'яної деревини;

3) згідно договору №21/11/16-4 від 21.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431935 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 53 вид. 27 на пл.. 2,1 га з об'ємом: 25 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 64 вид. 54 на пл.. 3,6 га з об'ємом: 11 м.куб. ділової деревини, 36 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 62 вид. 4 на пл. 6,5 га з об'ємом: 20 м.куб. ділової деревини, 44 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 23 вид. 11 на пл. 12,0 га з об'ємом: 50 м.куб. ділової деревини, 119 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 38 вид. 11 на пл. 8,6 га з об'ємом: 42 м.куб. ділової деревини, 90 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 11 вид. 17 на пл. 3,4 га з об'ємом: 11 м.куб. ділової деревини, 27 м.куб. дров'яної деревини;

4) згідно договору №21/11/16-5 від 21.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431935 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 42 вид. 28 на пл.. 2,6 га з об'ємом: 14 м.куб. ділової деревини, 35 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 42 вид. 29 на пл. 5,0 га з об'ємом: 35 м.куб. ділової деревини, 75 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 38 вид. 22 на пл. 1,9 га з об'ємом: 25 м.куб. ділової деревини, 27 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 39 вид. 9 на пл. 7,1 га з об'ємом: 41 м.куб. ділової деревини, 81 м.куб. дров'яної деревини.

5) згідно договору №21/11/16-7 від 15.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431936 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 11 вид. 19 на пл.. 1,0 га з об'ємом: 4 м.куб. ділової деревини, 12 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 18 вид. 45 на пл. 0,8 га з об'ємом: 3 м.куб. ділової деревини, 10 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 19 вид. 33 на пл. 0,8 га з об'ємом: 13 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 62 вид. 23 на пл. 4,2 га з об'ємом: 9 м.куб. ділової деревини, 25 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 3 вид. 3 на пл. 4,9 га з об'ємом: 15 м.куб. ділової деревини, 38 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 7 вид. 26 на пл. 1,0 га з об'ємом: 9 м.куб. ділової деревини, 24 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 8 вид. 3 на пл. 0,6 га з об'ємом: 23 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 8 вид. 5 на пл. 0,2 га з об'ємом: 6 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 8 вид. 1 на пл. 4,0 га з об'ємом: 26 м.куб. ділової деревини, 50 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 11 вид. 21 на пл. 1,8 га з об'ємом: 8 м.куб. ділової деревини, 14 м.куб. дров'яної деревини.

6) згідно договору №21/11/16-8 від 15.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431935 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 55 вид. 14 на пл. 7,3 га з об'ємом: 126 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 64 вид. 34 на пл. 3,2 га з об'ємом: 9 м.куб. ділової деревини, 29 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 19 вид. 24 на пл. 2,0 га з об'ємом: 6 м.куб. дров'яної деревини, 8 м.куб. дров'яної деревини.

7) згідно договору №21/11/16-9 від 15.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431936 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 23 вид. 37 на пл. 8,1 га з об'ємом: 59 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 7 вид. 13 на пл. 5,4 га з об'ємом: 15 м.куб. ділової деревини, 28 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 19 вид. 36 на пл. 1,0 га з об'ємом: 4 м.куб. дров'яної деревини, 16 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 12 вид. 3 на пл. 1,7 га з об'ємом: 2 м.куб. дров'яної деревини, 20 м.куб. дров'яної деревини.

8) згідно договору №21/11/16-10 від 15.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431918 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 47 вид. 6 на пл. 1,9 га з об'ємом: 4 м.куб. дров'яної деревини, 39 м.куб. дров'яної деревини; Кв. 4 вид. 3 на пл. 3,4 га з об'ємом: 10 м.куб. дров'яної деревини, 49 м.куб. дров'яної деревини.

9) згідно договору №15/11/16-11 від 15.11.2016, у термін передбачений календарним планом заготівлі сортиментної структури, лісорубним квитком 02 ЛКБ №431917 від 31.10.2016 року та карткою технологічного процесу на надання послуг в лісовому господарстві замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання наступних робіт: - комплекс робіт по санітарних рубках вибіркових: Кв. 16 вид. 4 на пл. 7,5 га з об'ємом: 25 м.куб. дров'яної деревини, 92 м.куб. дров'яної деревини.

ОСОБА_5 п.1.2 договорів комплекс робіт по заготівлі деревини включає в себе: підготовка лісосіки, звалювання дерев, обрубування гілля, повне або часткове розкряжування хлистів на асортименти, трелювання деревини, зачистка лісосіки та згідно п.2.1.1 вищеописаних договорів виконавець зобов'язаний всі роботи передбачені в даних договорах, виконувати власними силами та засобами.

ОСОБА_5 п.1.3 договорів на роботи, що виконуються складаються, за встановленими формами, документи, які є невідємною частиною цих договорів: карта технологічного процессу розроблення лісосіки при наданні послуг в лісовому господарстві (розробляється та затв. виконавцем і погоджується замовником (додаток №1), акт приймання-передачі лісосіки для розробки (додаток №2), технічне завдання (додаток №3), кошторис вартості робіт (послуг), який розробляється виконавцем та надається замовнику (додаток №4), акт виконаних робіт (додаток №5), акт огляду місць заготівлі деревини (додаток №6).

У розділі 2 даних договорів передбачено обов'язок виконавця виконувати всі вимоги з приводу виконання робіт вказаних в технічному завданні, проводити роботи у відповідності з картою технологічного процессу розроблення лісосіки, правил з охорони праці, екологічної, пожежної безпеки. В обов'язок замовника входить надати технічне завдання, погодити технологічну карту.

Також п.3.1 договорів передбачено, що ціна вказується у кошторисі (додаток №4). Замовник проводить оплату за виконані роботи на підставі актів виконаних робіт, повний розрахунок проводиться після складання акту огляду місць заготівлі деревини.

Також розділом 4 договорів передбачено, що виконавець зобовязується розпочати виконання робіт протягом 10 днів з моменту підписання акту приймання-передачі лісосіки. Всі роботи по розробці лісосік виконуються виконавцем згідно Карти технологічного процессу, технічного завдання та в терміни визначеними лісорубним квитком.

В ході проведення перевірки направлено запит на проведення зустрічної звірки з ФОП ОСОБА_4 (лист ГУ ДФС у Волинській області від 07.03.2018 №940/ФОП), на момент підписання матеріалів перевірки відповідь не отримано.

В Головному управлінні ДФС в області наявна наступна податкова інформація щодо ФОП ОСОБА_4 (код НОМЕР_6): ОСОБА_4 зареєстрована Рожищенською районною державною адміністрацією від від 01.08.2007 №21920000000001228. Перебуває на обліку у 313.Луцькій ОДПI ГУ ДФС (Рожищенське вiддiлення) з 02.08.2007 №1736. Вид діяльності: 02.40-надання допомiжних послуг у лiсовому господарствi. Інформація про наявність основних засобів відсутня. Чисельність працівників згідно звіту за формою № 1 ДФ за 4 кв. 2016 року становить 1 особа (тобто наймані особи відсутні).

Крім того, згідно баз даних 1ДФ, в 4 кварталі 2016 ФОП ОСОБА_4 отримувала доходи з інших джерел, зокрема: по 101 ознаці від ТДВ ,,Рожищенський сирзавод» (код 444694), а по 157 ознаці від ПП ,,Л.П.С. » (код 34594200) та ДП ,,СЛАП ,,Рожищеагроліс» (код 37040080). Тобто, крім того, що в 4 кв. 2016 ОСОБА_4 працювала за основним місцем роботи в ТДВ ,,Рожищенський сирзавод» , нею як підприємцем ще було надало послуги ПП ,,Л.П.С.» , ДП ,,СЛАП ,,Рожищеагроліс» та Волинському військовому лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» .

Виходячи з вищевикладеного перевіркою було встановлено неможливість фактичного надання послуг ФОП ОСОБА_4 наявним трудовим і матеріальним ресурсом, виходячи з її специфіки, задекларованого обсягу надання тощо.

Судом встановлено, що на підставі належних та допустимих доказів, господарська операція позивача з ФОП ОСОБА_4, не мала реального характеру з огляду на непідтвердження достатніми доказами, відсутністю усієї первинної документації, що передбачена укладеними договорами.

На переконання суду, будь-який договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Досягнення згоди з істотних умов договору жодним чином не обмежує волі сторін в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.

Безпредметний, на думку суду, договір з зобов'язаннями сторін, які мають наслідки лише для самих сторін такого договору, жодним чином не підтверджують реальність здійснення господарських операцій, оскільки такі підписуються сторонами з метою одержання податкової вигоди та не мають на меті настання правових наслідків для платника податків, і за своєю суттю не узгоджуються із конституційним принципом, відповідно до якого кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до абз. 5 ст. 1 Закону України ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (із змінами та доповненнями) - господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

В статті 2 Закону України ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. № 996-ХІУ зазначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі-підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерських облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Статтею 9 Закону України ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (із змінами та доповненнями) встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. ОСОБА_5 з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до вимог п.3.2 ст.3 Закону України ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. № 996-ХІУ, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтується на даних бухгалтерського обліку.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п.1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення. ОСОБА_5 з п.2.4 цього Положення первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити; назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Відповідно до п.2.15 та п.2.16 вищевказаного Положення забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.

Одним із основних принципів, на яких грунтується бухгалтерський облік та фінансова звітність, є превалювання сутності над формою, тобто облік операцій відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.

Ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Зміст господарської операції може встановлюватися з урахуванням змісту цивільно-правових чи господарсько-правових зобов'язань сторін, але не вичерпується останнім. Господарська операція може мати місце навіть за відсутності цивільно-правових чи господарсько-правових відносин між платниками податків.

Наслідки в бухгалтерському та податковому обліку податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податків.

Відповідно до пункту 6 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 ,,Витрати» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999р. №318 (далі - П(С)БО 16): витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Відповідно до пункту 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 Витрати : витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Виходячи з вищевикладеного, операції з придбання робіт (послуг) Волинським військовим лісгоспом ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» від ФОП ОСОБА_4 на загальну суму 236 952 грн., в тому числі за ІІ кв. 2016 року на 10 812 грн. та за IV кв. 2016 року на 226 140 грн. перевіркою визнані, як такі, що містять ознаки нереальності, то, відповідно платник податків не мав права відображати такі операції, як операції з придбання послуг у складі витрат.

На пропозицію суду позивачем не подано документів, що передбачені згідно п.1.3 договорів на роботи, що виконуються складаються, за встановленими формами, документи, які є невід ємною частиною цих договорів: карта технологічного процесу розроблення лісосіки при наданні послуг в лісовому господарстві (розробляється та затв. виконавцем і погоджується замовником (додаток №1), акт приймання-передачі лісосіки для розробки (додаток №2), технічне завдання (додаток №3), кошторис вартості робіт (послуг), який розробляється виконавцем та надається замовнику (додаток №4), акт виконаних робіт (додаток №5), акт огляду місць заготівлі деревини (додаток №6), доказів щодо оплати за виконані роботи, що підтверджують виконання умов договору.

Актом перевірки філії ,, Магерівський лісгосп ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» від 13.03.2018 № 656/13-01-14-01/38957814 ,,Про результати документальної планової виїзної перевірки Магерівського лісгоспу ДП „Львівський військовий лісокомбінат» (38957814) податкового законодавства за період з 01.01.2014 по 30.09.2017, валютного - за період 01.01.2014 по 30.09.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2014 по 30.09.2017 року» встановлено наступні порушення:

Перевіркою встановлено списання філією пального при використанні власного автотранспорту для перевезення балансів, дров паливних, пиловнику, рудстійки, технологічної сировини, лісу будівельного, тощо. До перевірки підприємством представлено ОСОБА_5 списання, на підставі яких філія проводила списання паливно-мастильних матеріалів та відносило до складу загально виробничих витрат. В ході проведеного аналізу даних документів встановлено, що по даних ОСОБА_5 відбувалось списання паливно-мастильних матеріалів без належно оформлених первинних документів, які б свідчили про використання пального в певні періоди, а саме: в подорожніх листах у розділі ,,Завдання водієві» у графі 14 не вказано найменування і адресу замовника, до якого повинен прибути автомобіль для виконання завдання; відсутні записи у графі 15 - час прибуття автомобіля до замовника, у графі 16 - час вибуття відповідно до заявки чи графіка роботи (год., хв.), в подорожніх листах не зазначено маршрутів руху, не вказано найменування вантажу, відстань (км), кількість тонн, не вказано номера прикладених товарно-транспортних накладних, не зазначено результатів роботи автомобіля. Інших документів на використання пального філією для перевірки не представлено.

ОСОБА_5 з представленими філією первинними документами, журналом-ордером по бухгалтерському рахунку 203 ,,Паливо» за 2015 рік Магерівським лісгоспом ДП „Львівський військовий лісокомбінат» проведено списання палива та віднесено до складу загальновиробничих витрат, які знайшли своє відображення у собівартості реалізованої продукції, витрат на загальну суму 149 500,0 грн. (без ПДВ), в тому числі: у вересні 2015 року - на суму 54739,67 грн., у жовтні 2017 року - 64281,80 грн., у листопаді 2017 року - 23316,98 грн., у грудні 2017 року - 7161,55 гривень.

Дані операції відображені в бухгалтерському обліку підприємства наступними проведеннями:Дт 91 Кт 203;Дт 23 Кт 91;Дт 26 Кт 23;Дт 901 Кт 26.

ОСОБА_5 з чинним законодавством облік списання ПММ проводиться на підставі відповідних первинних документів.

Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року № 207 (далі - Перелік № 207).

Так, відповідно до п.1 Переліку № 207 для водія юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, в наявності серед інших документів має бути товарно-транспортна накладна, а також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.

Відповідно до п.2 Переліку № 207 для водія юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, необхідними є, зокрема, накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж, а також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.

Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 (далі - Правила № 363), визначають права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників.

Відповідно до п.11.1 Правил № 363 основними документами на перевезення вантажів є ТТН.

Перевіркою встановлено, що філією проведено списання пального в вересень-грудень 2015 року на загальну суму 149 500,0 грн. (без ПДВ) відповідно до подорожніх листів.

Перевіркою встановлено порушення при оформленні вищевказаних подорожніх листів, а саме: в подорожніх листах у розділі ,,Робота водія та автомобіля» у графі 5 не вказано показів спідометра автомобіля при виїзді із гаража та при поверненні в гараж. Крім цього, у розділі ,,Завдання водієві» у графі 14 не вказано найменування і адресу замовника, до якого повинен прибути автомобіль для виконання завдання; в подорожніх листах не зазначено маршрутів руху, не вказано найменування вантажу, відстань (км), кількість їздок з вантажем, кількість тонн.

Враховуючи вищезазначене, Магерівським лісгоспом ДП „Львівський військовий лісокомбінат» не надано до перевірки документи, які були б належно оформлені. Отже, представлені до перевірки вищезазначені подорожні листи не містять обов'язкових реквізитів первинного документа.

Таким чином, представлені подорожні листи, будучи первинним документом та підставою формування витрат у зв'язку із здійсненням господарської діяльності, не відповідають вимогам п.9.2 ст.9 Закону України № 996 та складені з порушенням вимог п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 № 168/704 (далі - Положення № 88).

Відсутність вищезазначених реквізитів у подорожніх листах свідчить про їх невідповідність законодавчо встановленим критеріям вимог до первинних документів згідно зі ст.9 Закону № 996.

Перевіркою встановлено, що вартість списаного пального на загальну суму 149500 грн. не підтверджена належним чином складеними первинними документами.

Таким чином, представлені філією до перевірки вищевказані подорожні листи за 2015 рік як первинні документи є юридично дефектними, тому не можуть враховуватись при обчисленні фінансового результату у складі витрат, які формують собівартість реалізованої продукції за 2015 рік.

Підтвердження фактичності господарських операцій повинно відбуватися шляхом належного оформлення первинних документів, з тексту яких вбачався б зміст та обсяг господарської операції, її об'єм, тощо.

Враховуючи вищенаведене судом встановлено, що позивачем не спростовано належними та допустимими доказами порушення викладеного в акті перевірки, щодо порушення п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу філією завищено показники собівартості в рядку 2050 „Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звітів про фінансові результати (які передано до головного підприємства) за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 на загальну суму 149 500 грн., в т.ч. 2015 рік - на суму 149 500 грн., що призвело до заниження підприємством фінансового результату до оподаткування, визначеного у Звітах про фінансові результати (які передано до головного підприємства), за 2015 рік на загальну суму 149 500 гривень.

Щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006421412, яким визначено грошове зобов'язання у сумі 1464534 грн. (із них 1771627 грн. основного платежу та 292907 грн. штрафні (фінансові) санкції), позивач покликається на наслідковий зв'язок нарахувань в даному податковому повідомленні-рішенні із нарахуваннями в податковому повідомленні-рішенні з податку на прибуток, судом встановлено наступне.

Проведеною перевіркою ДП Львівський військовий лісокомбінат встановлено порушення вимог: п.1, п.2, п.3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138, п.п.57.11.2 п.57.11 ст.57 Податкового кодексу, в результаті чого занижено частину чистого прибутку, що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України, за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 на загальну суму 1 171 627 грн.

Перевіркою правильності та повноти нарахування частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 встановлено його заниження на загальну суму 1 171 627 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 162 637 грн., за І кв.2016 року на суму 68 471 грн., за півр. 2016 року на суму 150 784 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 221 176 грн., за 2016 року на суму 429 720 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 579270 гривень.

Перевіркою відображених показників у рядку 07 Розрахунку „частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету» за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 у загальній сумі 1 133 550 грн. встановлено, що на формування цих показників мав вплив чистий прибуток (збиток), який розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайного прибутку, надзвичайного збитку та податків з надзвичайного прибутку рядок 2350 Звіту про фінансові результати.

Перевіркою відображених показників у рядку 07 Розрахунку „Частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 в загальній сумі 1 133 550 грн. на підставі таких документів: бухгалтерських рахунків 641 ,,Розрахунки за податками» , Звітів про фінансові результати, тощо встановлено:

- заниження задекларованих ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» показників у рядку 07 Розрахунку „Частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» за період з 01.01.2015 по 30.09.2016 на загальну на суму 1 171 627 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 162 637 грн., за І кв.2016 року на суму 68 471 грн., за півр. 2016 року на суму 150 784 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 221 176 грн., за 2016 року на суму 429 720 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 579270 гривень.

До компетенції Кабінету Міністрів України належить визначення порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними підприємствами, а також господарськими структурами (ст.5 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V ,,Про управління об'єктами державної власності» (далі - Закон № 185)).

Відповідно до п.5 ст.11 Закону № 185 господарська організація, у статутному фонді якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів.

ОСОБА_5 з Порядком відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (далі - Порядок № 138), частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, а також державних підприємств "Міжнародний державний центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: - 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб'єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень; - 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

ОСОБА_5 з постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1156 ,,Про внесення змін до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» з 1 січня 2016 року норматив відрахувань до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями становить 75 відсотків.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Виходячи з вищевикладеного, законодавство встановлює особливості регулювання розподілу чистого прибутку, порядку та строків виплати дивідендів господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави. Такі товариства, в силу закону, у разі прийняття рішення про виплату дивідендів за підсумками календарного року, повинні спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів у розмірі базових нормативів, встановленому Кабінетом Міністрів України на відповідний рік.

Статтею 2 Закону № 996 зазначено, що сфера дії Закону № 996 поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Виходячи з вимог п.2 ст.3 Закону № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Як зазначено в пункті 3.1.1.5 даного акта перевірки ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» на порушення п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу занижено об'єкт та базу оподаткування з податку за період з 01.01.2015 по 30.09.2017 на загальну суму 2 962 886 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 1 322 251 грн., за І кв.2016 року на суму 111 335 грн., за півр. 2016 року на суму 245 177 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 359 636 грн., за 2016 року на суму 698 732 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 941 903 гривень,що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 533 320 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 238 005 грн., за І кв.2016 року на суму 20 041 грн., за півр. 2016 року на суму 44 132 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 64 735 грн., за 2016 року на суму 125 772 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 169 543 гривень.

Таким чином, внаслідок вищенаведеного ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» занижено чистий прибуток на загальну суму 2 429 566 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 1 084 246 грн., за І кв.2016 року на суму 91 294 грн., за півр. 2016 року на суму 201 045 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 294 901 грн., за 2016 року на суму 572 960 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 772 360 гривень.

Таким чином, ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» на порушення п.1, п.2, п.3 Порядку № 138 занижено до сплати частину чистого прибутку, що відраховується до державного бюджету на загальну на суму 1 171 627 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 162 637 грн., за І кв.2016 року на суму 68 471 грн., за півр. 2016 року на суму 150 784 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 221 176 грн., за 2016 року на суму 429 720 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 579270 гривень.

Враховуючи вищенаведене судом встановлено, що позивачем не спростовано належними та допустимими доказами порушення викладеного в акті перевірки, щодо порушення п.1, п.2, п.3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006441412, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем авансові внески з ПНП на суму 210084,00 грн., судом встановлено наступне.

ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» на порушення п.1, п.2, п.3 Порядку № 138 занижено до сплати частину чистого прибутку, що відраховується до державного бюджету на загальну на суму 1 171 627 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 162 637 грн., за І кв.2016 року на суму 68 471 грн., за півр. 2016 року на суму 150 784 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 221 176 грн., за 2016 року на суму 429 720 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 579270 гривень.

Підпунктом 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

До дивідендів прирівнюється також платіж, що здійснюється державним унітарним, комерційним, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю.

ОСОБА_5 з п.п.57.11.2 п.57.11 ст.57 ПК України крім випадків, передбачених п.п.57.11.3 п.57.11 ст.57 Податкового кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п.136.1 ст.136 Податкового кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

Враховуючи вищенаведене, ДП,,Львівський військовий лісокомбінат» на порушення п.п.57.11.2 п.57.11 ст.57 ПК України занижено авансові внески з податку на прибуток на загальну на суму 210 894 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 29 275 грн., за І кв.2016 року на суму 12 325 грн., за півр. 2016 року на суму 27 141 грн., за 3 квартали 2016 року на суму 39 812 грн., за 2016 року на суму 77 350 грн., за 3 квартали 2017 року на суму 104 269 гривень.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006411412, яким визначено грошове зобов'язання у сумі 282571,5 грн. (із них 188381 грн. основного платежу та 94190,5 грн. штрафні (фінансові) санкції), судом встановлено наступне.

Перевіркою встановлено заниження задекларованих ДП „Львівський військовий лісокомбінат» показників у рядку 1 кол.Б „Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту товарів» Декларацій з податку на додану вартість за період з 01.01.2014 по 30.09.2017 на загальну суму 188 381 грн., в т.ч. за вересень 2017 року в сумі 188 381 гривень.

Актом перевірки філії ,,Волинський військовий лісгосп ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» від 13.03.2018 №3694/14-01/39775123 ,,Про результати документальної планової виїзної перевірки Волинського військового лісгоспу державного підприємства ,,Львівський військовий лісокомбінат» (код ЄДРПОУ 39775123) податкового законодавства за період з 30.04.2015 по 30.09.2017, валютного - за період з 30.04.2015 по 30.09.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 30.04.2015 по 30.09.2017» встановлено наступні порушення:

Перевіркою повноти визначення задекларованих Волинським військовим лісгоспом вищезазначених показників за період з 01.04.2015 року по 30.09.2017 у загальній сумі 22 888 000 грн. на підставі таких документів: головних книг, журналів-ордерів і відомостей по рахунках 361 ,,Розрахунки з вітчизняними покупцями» , 701 ,,Дохід від реалізації готової продукції» , 712 ,,Доходи від реалізації інших оборотних активів» , 716 ,,Дохід від списання кредиторської заборгованості» , 719 ,,Інші доходи від операційної діяльності» , 791 ,,Результат основної діяльності» , зі співставленням вибірковим методом первинних документів: договорів, накладних, актів виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, виписок по рахунках в банку та інших встановлено їх заниження на загальну суму 941 903 гривень.

В ході проведення планової перевірки Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» встановлено, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства ,,Львівський військовий лісокомбінат» в частині фінансово-господарської діяльності його відокремленого підрозділу - Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» за період з 01.03.2017 по 31.12.2017, результати якої оформлено ОСОБА_5 від 09.02.2018 №19-23/004.

За результатами проведеної ревізії встановлено наступне:

Ревізією дотримання вимог чинного законодавства щодо обов'язковості та періодичності проведення інвентаризацій у ревізійному періоді встановлено, що лісгоспом на підставі наказу від 31.10.2017 №68а-од станом на 01.11.2017 року проводилась обов'язкова інвентаризація, за результатами якої недостач чи лишків лісо продукції в кварталі 78 (виділ 2 площею 2, га та 2 (2) площею 1,4 га кварталі 76 виділ 4 площею 1,5 га, у кварталі 67 виділ 5 площею 0,9 га) Луцького лісництва та у кварталі 1 виділ 15 площею 1,2 га Поворського лісництва не встановлено.Квартал 78 виділ 2 площа ділянки 2,1 га Луцького лісництва.

В ревізійному періоді рубки проводились відповідно до лісорубних квитків, виданих Лісгоспу, як постійному користувачу лісів.

Так, на використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування Волинським обласним управлінням лісового мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія 02 ЛКБ №504561 від 01.03.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 78 виділ 2 площа ділянки 2,1 га Луцького лісництва 565 м.куб. ліквідної деревини, в тому числі ділової 215 м.куб. та дров'яної 306 м.куб., 44 м.куб. ліквіду з крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісопродукції, визначеної в лісорубному квитку №504561 від 01.03.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договору-підряду від 02.03.2017 №2/3/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №504561 від 01.03.2017 року на 32,95 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 32,95 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст. 70 Лісового кодексу України вд 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761.

В ході ревізії направлено лист до ДП Львівський військовий лісокомбінат щодо визначення розміру збитків від недоотримання лісопродукції. Проведеним розрахунком сума збитків визначена Лісгоспом від недоотриманої лісо продукції у кварталі 78 виділ 2 на площі 2,1 га становить 385431,44 грн.

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 78 виділ 2 на площі 2,1 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 385 431,44 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовй лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7

Квартал 76 виділ 4 площа ділянки 1,5 га Луцького лісництва

На використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування) Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія 02 ЛКБ №504561 від 01.03.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 76 виділ 4 площа ділянки 1,5 га Луцького лісництва ліквідної деревини в кількості 381 м.куб., в тому числі ділової 148 м.куб. та дров'яної 233 м.куб., а також 23 м.куб. ліквіду із крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісо продукції, визначеної в лісорубному квитку №504561 від 01.03.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договорами-підряду від 02.03.2017 №2/3/17-1 та від 01.09.2017 №1/9/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №504561 від 01.03.2017 року на 136,7 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 136,7 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст.. 70 Лісового кодексу України від 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761…

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 76 виділ 4 на площі 1,5 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 145267,13 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовй лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7

Квартал 67 виділ 5 площа ділянки 0,9 га Луцького лісництва

На використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування) Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія ЗА ЛРК №000751 від 09.06.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 67 виділ 5 площа ділянки 0,9 га Луцького лісництва ліквідної деревини в кількості 218 м.куб., в тому числі ділової 103 м.куб. та дровяної 115 м.куб., а також 16 м.куб. ліквіду із крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісопродукції, визначеної в лісорубному квитку №000751 від 09.06.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договорами-підряду від 06.07.2017 №6/7/17-3В та від 01.09.2017 №1/9/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №000751 від 09.06.2017 року на 61,55 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 61,55 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст.. 70 Лісового кодексу України від 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761… .

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 67 виділ 5 на площі 0,9 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 202533,20 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7

Квартал 78 виділ 2 площа ділянки 1,4 га Луцького лісництва

На використання лісових ресурсів (заготівля деревини при рубках головного користування) Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства у 2017 році для Лісгоспу видано лісорубний квиток серія ЗА ЛРК №000751 від 09.06.2017, згідно якого Лісгоспу відведено у рубку по кварталу 78 виділ 2 площа ділянки 1,4 га Луцького лісництва ліквідної деревини в кількості 321 м.куб., в тому числі ділової 84 м.куб. та дров'яної 237 м.куб., а також 23 м.куб. ліквіду із крони.

В ході ревізії проведено порівняння обсягів фактичного виходу оприбуткування ліквідної деревини згідно актів прийому-здачі робіт з виходом лісопродукції, визначеної в лісорубному квитку №000751 від 09.06.2017 року сортиментній структурі лісосіки та договорами-підряду від 06.07.2017 №6/7/17-3В та від 01.09.2017 №1/9/17-1, яким встановлено, що загальна кількість фактично заготовленої деревини в сортименті на даній ділянці менша від кількості деревини, визначеній в сортиментній структурі лісосіки до лісорубного квитка №000751 від 09.06.2017 року на 82,7 м.куб., тобто документально не підтверджено отримання Лісгоспом деревини від рубок на загальній ділянці об'ємом 82,7 м.куб., що підтверджено актом огляду площ рубок за 29.12.2017 року, чим порушено ст.. 70 Лісового кодексу України від 21.01.1994 №3852-XII та п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів затвердженого ПКМУ від 23.05.2007 №761….

Розрахунок розміру матеріальної шкоди (збитків) від непереданої лісопродукції в ході проведення рубок головного користування у кварталі 78 виділ 2 на площі 1,4 га Луцького лісництва Волинського військового лісгоспу, згідно якого внаслідок вищезазначеного Лісгоспу завдано матеріальної шкоди (збитку) на суму 208671,14 грн. підписано директором Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_6 та головним бухгалтером Волинського військового лісгоспу ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» ОСОБА_7

Висновки ревізії підписано без зауважень посадовими особами Волинського військового лісгоспу ДП Львівський військовий лісокомбінат та ДП Львівський військовий лісокомбінат . Жодних обставин, якими б позивач обґрунтовував свої позовні вимоги щодо скасування ППР із зазначенням доказів позивач не наводить.

Враховуючи порушення, описані в п. 3.1.1.5 даного акта перевірки, в зв'язку з тим, що згадану продукцію (лісопродукцію) Волинським військовим лісгоспом ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» використано поза межами господарської діяльності, в порушення п. 198.5 ст. 198 ПК України Лісгоспом не нараховано податкові зобов'язанння на загальну суму 188 381 гривень. (941903 грн. х 20%).

Відповідно до п.198.5. ст.198 ПК України передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такітовари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій,передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України; б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Враховуючи вищенаведене судом встановлено, що позивачем не спростовано належними та допустимими доказами порушення викладеного в акті перевірки, щодо порушення п.198.5 ст.198 ПК України ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» в результаті чого занижено податкові зобов»язання з податку на додану вартість на загальну суму 188 381 грн., в т.ч. за вересень 2017 року в сумі 188 381 гривень.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 13.04.2018 року №0006461412, яким застосовано штрафні санкції з ПДВ у сумі 94191,00 грн., судом встановлено наступне.

На порушення п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України ДП ,,Львівський військовий лісокомбінат» занижено податкові зобов»язання з податку на додану вартість на загальну суму 188 381 грн., в т.ч. за вересень 2017 року в сумі 188 381 гривень., в результаті використання лісопродукції не в господарській діяльності.

Пунктом 198.5 статті 198 Кодексу встановлено обов'язок платника податку нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях.

ОСОБА_5 п.120-1.2 ст.120 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Таким чином, у разі порушення платником податку термінів реєстрації / відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, визначені відповідно пунктами 120 1.2 статті 120 1 Кодексу, у визначених розмірах.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

ОСОБА_5 з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З врахуванням викладеного, оцінивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд дійшов висновку, що позивачем не підтверджено доводи, що у викладені у позовній заяві з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, в той час як відповідачем повністю такі спростовано, відтак, у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -

в и р і ш и в :

У задоволенні позову Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (79034, м. Львів, вул. Луганська, буд.3, код ЄДРПОУ 07361304) до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська 35) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 20 грудня 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.

Дата ухвалення рішення13.12.2018
Оприлюднено22.12.2018