ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@nag.court.gov.ua
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
"04" лютого 2019 р. Справа№ 910/12408/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Коротун О.М.
суддів: Смірнової Л.Г.
Суліма В.В
за апеляційною скаргою Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області
на рішення Господарського суду міста Києва від 07.12.2018 (повний текст складено 21.12.2018)
у справі № 910/12408/18 (суддя Літвінова М.Є.)
за позовом Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю Персей
про стягнення 158 895, 94 грн
за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ПЕРСЕЙ
до Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області
про стягнення 102 377, 58 грн
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.12.2018 позовні вимоги Великоолександрівської сільської ради до ТОВ Персей про стягнення 158 895, 94 грн задоволено у повному обсязі. Стягнуто з ТОВ Персей на користь Великоолександрівської сільської ради безпідставно утримані кошти в сумі 158 895, 94 грн та 2 383, 44 грн витрат по сплаті судового збору. Зустрічні позовні вимоги ТОВ Персей до Великоолександрівської сільської ради про стягнення 102 377, 58 грн задоволено у повному обсязі. Стягнуто з Великоолександрівської сільської ради на користь ТОВ Персей 102 377, 58 грн заборгованості та 1 762, 00 грн витрат по сплаті судового збору.
Не погодившись з вказаним рішенням, Великоолександрівська сільська рада 17.01.2018 (згідно відтиску штемпеля Господарського суду міста Києва) звернулася до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 07.12.2018 в частині задоволення зустрічного позову ту ухвалити нове рішення у відповідній частині, яким відмовити ТОВ Персей у задоволенні зустрічного позову повністю.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) з наступних підстав.
Відповідно до вимог п. 2. ч. 3 ст. 258 ГПК України, до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України Про судовий збір .
Стаття 4 названого Закону встановлює, що за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно з відбитком штемпеля Господарського суду міста Києва позовна заява у цій справі сільською радою була подана до суду першої інстанції 17.09.2018.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір розмір судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру складає 1, 5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду міста Києва від 07.12.2018 (з урахуванням оскарження в частині зустрічного позову) складає 2 643, 00 грн (1 762, 00*150%).
Проте, як видно з апеляційної скарги та доданих до неї документів, жодних доказів сплати судового збору апелянт до суду апеляційної інстанції не надав. Водночас, скаржником порушено клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке мотивоване тим, що скаржник, як орган місцевого самоврядування, повинен здійснювати свої видаткові операції через органи Державної казначейської служби України, у зв'язку з чим, на початку бюджетного року видаткові операції з казначейських рахунків позивача належним чином будуть проводитися лише після 20.01.2019.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.
За змістом положень ст. 8 Закону питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
Отже, за приписами зазначеної норми, звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у ст. 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати. (Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 12.03.2018 у справі №916/1726/17).
Враховуючи даний принцип, а також положення ст. 5 Закону України Про судовий збір , господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні в тому числі й у питанні звільнення від сплати судового збору.
В свою чергу, особа, яка заявляє відповідне клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати повинна навести доводи того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі, а також надати докази, які б свідчили про вжиття ним всіх необхідних заходів для своєчасної сплати судового збору та підтверджували можливість сплати судового збору до прийняття постанови у справі.
Так, звертаючись з клопотанням про відстрочення сплати судового збору, останнє було обґрунтовано тим, що скаржника на початку бюджетного року видаткові операції з казначейських рахунків належним чином може здійснювати лише після 20.01.2019 (орган місцевого самоврядування, повинен здійснювати свої видаткові операції через органи Державної казначейської служби України).
Водночас, жодних доказів (посилань на нормативну базу, відомості про технічну неможливість здійснити оплату, тощо) на підтвердження неможливості здійснити сплату судового збору до 20.01.2019 скаржником до апеляційної скарги не надано. До того ж, суд апеляційної інстанції враховує ту обставину, що станом на момент постановлення даної ухвали (04.02.2019), обставини які зумовили подання скаржником клопотання про відстрочку сплати судового збору вже відпали (сплило 15 днів з 20.01.2019). Однак, заяв про сплату судового збору або ж повідомлення про наявність інших обставин, до суду апеляційної інстанції від скаржника не надійшло.
За таких обставин, Північний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що клопотання про відстрочення сплати судового збору підлягає відхиленню, у зв'язку з необґрунтованістю та з урахуванням принципу рівності сторін.
Приписами ч. 2 ст. 260 ГПК України передбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Отже, наявні підстави для застосування судом апеляційної інстанції ч. 2 ст. 260 ГПК України та залишення без руху поданої апеляційної скарги.
З врахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження, слід запропонувати апелянту сплатити судовий збір у встановленому відповідним законодавством порядку та розмірі (2 643, 00 грн), про що надати суду докази в десятиденний строк.
Керуючись статтями 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Північного апеляційний господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду міста Києва від 07.12.2018 у справі № 910/12408/18 залишити без руху.
2. Роз'яснити Великоолександрівській сільській раді Бориспільського району Київської області, що протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали особа має право усунути наведені недоліки, надавши суду апеляційної інстанції докази, що підтверджують сплату судового збору у розмірі 2 643, 00 грн шляхом подання відповідної заяви.
3. Попередити Великоолександрівську сільську раду Бориспільського району Київської області, що у разі якщо докази сплати судового збору не будуть подані особою в зазначений строк, суд апеляційної інстанції не приймає таку апеляційну скаргу до розгляду та повертає скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя О.М. Коротун
Судді Л.Г. Смірнова
В.В. Сулім
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2019 |
Оприлюднено | 04.02.2019 |
Номер документу | 79573918 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Коротун О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні