ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.02.2019 року м. Дніпро Справа № 908/2404/17
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кощеєва І.М. ( доповідач ),
суддів: Кузнецової І. Л., Широбокової Л.П.
секретар судового засідання Пінчук Є.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна"
на рішення Господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р.
( суддя Зінченко Н.Г., м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 12.04.2018 р.)
у справі
за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна",
с. Воскресенка, Приазовський р-н, Запорізька область
до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ,
м. Запоріжжя
про визнання договору оренди земельної ділянки поновленим на тих самих умовах шляхом укладення додаткової угоди
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовом до Відповідача, про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н, укладений між Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області та Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Агрофірма ''Україна", який зареєстрований у Приазовському районному відділі Запорізької регіональної філії ДЗК, Запорізької області, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 26.10.2006 р. № 040627700025, на тих же самих умовах ( з урахуванням внесених змін додатковою угодою від 02.10.2008р., зареєстрованої у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.12.2008 р. за № 040927700079 ), на строк 4 ( чотири ) роки 11 (одинадцять) місяців в редакції додаткової угоди зазначеній в позові.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р. по справі № 908/2404/17 в задоволені позову повністю відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Сільськогосподарський виробничий кооператив "Агрофірма "Україна" звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р. по справі № 908/2404/17, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р. у справі № 908/2404/17 та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, Скаржник посилається на те, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, не враховано юридичної сили правових актів, що регулюють спірні правовідносини.
Скаржник наголошує на тому, що спірний Договір оренди відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" є поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, оскільки після закінчення строкуна який його було укладено та протягом місяця після цього Держгеокадастр письмово не повідомив Кооператив провідмову у поновлені вказаного договору. Крім того, Держгеокадастром не надано судудоказів неналежного виконання Кооперативом умов спірного Договору оренди ( несплата орендних платежів, використання ділянки не за цільовим призначенням тощо ). При цьому акт повернення земельної ділянки сторонами у встановлений місячний строк не підписувався та орендодавцем орендарю не направлявся, тобто факт продовження користування відповідною земельною ділянкою після закінчення строку дії зазначеного договору сторонами не спростований.
При цьому Скаржник зазначає, що вирішальним в даному випадку є виключно факт звернення орендаря до орендодавця з повідомленням про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та докази отримання відповідної заяви в певну дату. Відлік терміну, встановленого Законом, на вчинення юридично значимих дій починається у Орендодавця саме з дати отримання звернення, а не з дати його реєстрації в державному органі.
На переконання Позивача, поновлення договору оренди за приписами ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" відбувається на тих самих умовах і на той самий строк які були передбачені договором автоматично з наступної дати після його припинення, втім в подальшому, такий юридичний факт ( автоматичне поновлення ) потребує відповідного оформлення сторонами додатковою угодою. Закон України "Про оренду землі" не передбачає спочатку обов'язкового розгляду орендарем проекту відповідної додаткової угоди про поновлення договору оренди на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, і лише потім з звернення відповідним позовом до суду. Достатньо власне факту зволікання в укладенні додаткової угоди.
Водночас, на думку Скаржника, не потребують доказування при розгляді справи № 908/2404/17 обставини, встановлені Вищим господарським судом України в постанові від 15.11.2017 р. у справі № 908/124/17, зокрема те, що у місячний термін по закінченні дії Договору оренди орендодавцем ( Відповідачем ) не було направлено на адресу СВК "Агрофірма "Україна" своїх заперечень у поновлені договору, після закінчення строку на який його було укладено та протягом місяця після цього орендодавець письмо не повідомив СВК "Агрофірма "Україна" про відмову у поновлені вказаного договору.
Скаржник вважає безпідставним посилання суду першої інстанції у справі № 908/2404/17 на правову позицію, висловлену Верховним Судом у постанові від 21.02.2018 р. у справі № 908/1164/17, оскільки правовідносини, з приводу яких висловив свою позицію Верховний Суд у вказаному судовому рішенні, виникли за інших фактичних обставин.
У відзиві на апеляційну скаргу, Відповідач просить суд апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна" залишити без задоволення, а судове рішення господарського суду Запорізької області по справі № 908/904/18 від 02.04.2018 р. без змін.
Зокрема, Держгеокадастр посилається на недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору під час його поновлення. Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі припиняється зокрема в разі закінчення строку, на який його було укладено. Отже, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Крім того, Головне управління посилається на те, що відповідь надана у передбачений місячний строк, оскільки заява Позивача зареєстрована була через електронну систему документообігу 26.08.2014 р., про що свідчить штрих код реєстрації. Також, Відповідач в листі роз'яснив, що у разі недосягнення згоди щодо істотних умов договору переважне право на поновлення договору припиняється.
На думку Головного управління, твердження Позивача, що до спірних правовідносин можна застосувати норму матеріального права, викладену в ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі , є хибним та безпідставним, оскільки до спірних правовідносин застосовуються частини 1-5 ст. 33 Закону України Про оренду землі .
Окремо, Відповідач зосереджує увагу на ключовому моменті, який полягає в тому, що під час поновлення договору оренди землі можуть мати місце лише події, передбачені або ч. ч. 1-5 ст. 33 Закону України Про оренду землі або ч. 6 цієї ж статті закону. Одночасна наявність цих подій є взаємовиключною. Відповідно, і застосування до спірних правовідносин норм матеріального права, викладених в ч. ч. 1-5 та в ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі , у судових справах може відбуватись лише шляхом їх взаємовиключення.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 14.06.2018 р. відкрито апеляційне провадження по справі № 908/2404/17 за апеляційною скаргою Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна" на рішення Господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р. по справі № 908/2404/17.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 13.07.2018 р. зупинено апеляційне провадження у справі № 908/2404/17 за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна"до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання договору оренди земельної ділянки поновленим на тих самих умовах шляхом укладення додаткової угоди до закінчення перегляду у касаційному порядку палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у подібних правовідносинах у справі № 920/739/17.
Указом Президента України від 29.12.2017 р. № 454/2017 "Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах" ліквідовано Дніпропетровський апеляційний господарський суд та Донецький апеляційний господарський суд; утворено Центральний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, з місцезнаходженням у місті Дніпрі.
Донецький апеляційний господарський суд з 03.10.2018 р. припинив здійснення правосуддя у зв'язку із публікацією в газеті "Голос України" повідомлення про початок роботи Центрального апеляційного господарського суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 31 ГПК України у разі ліквідації або припинення роботи суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи суду.
У зв'язку з припиненням діяльності з відправлення правосуддя Донецьким апеляційним господарським судом, справа № 908/2404/17 передана до Центрального апеляційного господарського суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 31 ГПК України справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Автоматизованою системою документообігу Центрального апеляційного господарського суду для розгляду даної справи було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Кощеєв І.М. (доповідач), судді - Кузнецова І.Л., Широбокова Л.П.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 18.10.2018 р., колегією суддів у складі: головуючий суддя - Кощеєв І.М. ( доповідач ), судді - Кузнецова І.Л., Широбокова Л.П., прийнято до свого провадження справу № 908/2404/17 за апеляційною скаргою Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна" на рішення Господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду 26.12.2018 р. поновлено апеляційне провадження за апеляційною скаргою Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна" на рішення Господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р. у справі № 908/2404/17. Призначено судове засідання по розгляду апеляційної скарги на 29.01.2019 р.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду 29.01.2019р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 21.02.2019 р.
У судовому засіданні 21.02.2019 р. була оголошена вступна та резолютивна частини постанови Центрального апеляційного господарського суду.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наведені в апеляційній скарзі доводи та заперечення проти неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Центрального апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задволення, а рішення господарського суду скасуванню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області від 31.08.2004 р. за № 403 "Про надання земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" на підставі ст. ст. 93, 124 Земельного кодексу України вилучено із землекористування Воскресенської сільської ради земельні ділянки площею 28,3001 га ріллі, 12,4108 га ріллі, 11,2610 га пасовища, 23,7390 га пасовища, 24,65 га ріллі та надано СВК "Агрофірма "Україна" в особі голови ОСОБА_1 в користування на умовах оренди строком на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель консервацій та не витребуваних часток ( паїв ) Воскресенської сільської ради із орендною платою в розмірі 1 ( одного ) відсотка вартості гектара ріллі з урахуванням діючого коефіцієнта інфляції.
10.11.2004 р. між Приазовською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Агрофірма "Україна"(Орендар) укладений Договір оренди земельної ділянки, (далі Договір), за умовами п. п. 1, 2, 4 якого, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться та території Воскресенської сільської ради. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 23,7390 га, у тому числі 23,7390 га пасовищ. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 220 607 грн. 71 коп.
Відповідно до п. 7 Договору, договір укладеного на 5 років. Після закінчення строку договору оренди має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно з п. 8, 9 Договору, орендна плата вноситься Орендарем грошовими коштами та розмірі за один календарний рік - 2 206 грн. 07 коп., за місяць - 183 грн. 84 коп., за 5 років - 11 030 грн. 35 коп. на загальну площу земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Умовами п. 19 Договору визначено, що передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у двомісячний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі.
Відповідно до п. 33 Договору, дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний договір оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н зареєстровано в у Приазовському районному відділі Запорізької регіональної філії ДЗК Запорізької області, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис № 040627700025 від 26.10.2006 р.
Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки по договору оренди землі, земельна ділянка площею - 23,7390 га, в т. ч. пасовища - 23,7390 га, передана Орендарю СВК "Агрофірма "Україна" в особі голови ОСОБА_1 Орендодавцем Приазовською райдержадміністрацією в особі заступника голови ОСОБА_2 в присутності спеціаліста ДП "Приазовземресурс" ОСОБА_3
Розпорядженням голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_4 від 02.10.2008 р. № 667 "Про укладання додаткової угоди до договору оренди землі" на підставі ст. 17, 93, 124, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р.
Додатковою угодою від 02.10.2008 р., сторони договру, виклали в наступній редакції: п. 8 Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та у розмірі: за один календарний рік - 4412,16 грн. (чотири тисячі чотириста дванадцять грн. 16 коп.); на місяць - 367,68 грн. (триста шістдесят сім грн. 68 коп.). На підставі заяви орендаря від 14.05.2008 року № 109; п. 7 Договір подовжено на термін 4 роки 11 місяців і набуває чинності з дня його державної реєстрації в Запорізькій регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельним ресурсам.
Інші умови договору № б/н від 10.11.2004 р. залишено без змін.
Вказану угоду зареєстровано у Запорізькій регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.12.2009 р. за № 040927700079.
До цієї додаткової угоди між сторонами складено акт приймання передачі земельної ділянки б/н б/д.
Як встановлено судом першої інстанції, до закінчення строку дії Договору, на підставі ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", Позивач звернувся до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області з заявою № 89 від 20.08.2014 р. про подовження терміну дії договору оренди земельної ділянки площею 23,7385 га пасовищ Воскресенської сілької ради Приазовського району Запорізької області кадастровий номер: 2324582200:04:003:0026. До заяви Позивач додав: додаткову угоду в 4-х примірниках; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; копії правоустановчих документів СВК "Агрофірма "Україна"; копію договору на земельну ділянку.
25.09.2014 р. за вих. №27-8-0.4-8907/2-14 ГУ Держгемагенства у Запорізькій області надано відповідь на вищевказаний лист Позивача, в якій з посиланням на ч. 4 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" запропоновано змінити термін дії Договору на три роки та підвищити орендну плату до 12 % нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Повідомлено, що у разі отримання згоди орендаря буде запропоновано для укладання додаткову угоду, про поновлення та внесення змін до Договору.
Відповіді від Орендаря про прийняття умов ГУ Держгемагенства у Запорізькій області отримано не було.
Додаткова угода на погоджених сторонами умовах підписана не була.
Орендар фактично після закінчення Договору продовжив користуватись земельною ділянкою, зазначає, що оскільки протягом місяця не отримав листа-повідомлення Орендодавця з запереченнями в поновлені Договору, вважає, що Договір продовжив свою дію на той самий строк та на тих самих умовах.
Місцевим господарським судом також встановлено, що у січні 2017 року СВК "Агрофірма "Україна" звернувся з позовом до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою, у якій просив визнати договір оренди земельної ділянки від 10.11.2004 б/н (зареєстрований 26.10.2006 за № 040627700025) (зі змінами) продовженим після 01.11.2014 на строк 4 роки 11 місяців на тих самих умовах, які були передбачені даним договором оренди.
Рішенням Господарського суду Запорізької області 29.03.2017, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 26.06.2017, позов задоволено. Визнано договір оренди земельної ділянки від 10.11.2004 року б/н, зареєстрований 26.10.2006 року за № 040627700025 (зі змінами) продовженим після 01.11.2014 року на строк 4 (чотири) роки 11 (одинадцять) місяців і на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди земельної ділянки від 10.11.2004 року б/н, зареєстрований 26.10.2006 року за № 040627700025, з урахуванням змін, внесених Додатковою угодою до даного договору від 02.10.2008 року.
Постановою Вищого господарського суду України від 15.11.2017 у справі № 908/124/17 Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 26.06.2017 та рішення Господарського суду Запорізької області від 29.03.2017 у справі № 908/124/17 скасовано, прийнято нове рішення, яким відмовлено сільськогосподарському виробничому кооперативу "Агрофірма "Україна" у задоволенні позовних вимог.
В постанові Вищого господарського суду України зазначено, що при задоволені заявленого позову судами попередніх інстанцій було залишено поза увагою приписи ч. 8 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" відповідно до яких додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Таким чином, поновлення договору оренди землі в судовому порядку, в передбачений нормами ч. ч. 6 - 10 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" спосіб вимагає не тільки встановлення судом юридично значимих умов, що свідчать про продовження орендних правовідносин (як-то користування земельною ділянкою поза межами строку договору без заперечення орендодавця протягом наступного місяця), а й необхідності укладення додаткової угоди між сторонами, як єдиної підстави продовження орендних прав і обов'язків (складний фактичний склад).
З 01.01.2013 р. набрав чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 р. № 5245-17, відповідно до якого райдержадміністрації не наділено повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів. Вищезазначені повноваження передано до центральних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів. На території Запорізької області дані функції передано Головному управлінню Держземагенства у Запорізькій області.
Наказом від 25.01.2013 р. № 40 Міністерство аграрної політики України затвердило зміни до Положення про Головні управління Держземагенства в областях, згідно з п. 4.32 якого Головні управління Держземагенства в областях наділені повноваженнями передавати відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб в межах областей.
Відповідно до п. 2 та п. 5 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 р. № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Державне агентство земельних ресурсів України реорганізоване шляхом перетворення в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є правонаступником Державного агентства земельних ресурсів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області; реорганізовані територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держземагенства у Запорізькій області шляхом його приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області. Встановлено, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру
Згідно розпорядження КМУ від 31.03.2015 р. № 294-р "Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" функції та повноваження Державного агентства земельних ресурсів у зв'язку з розформуванням покладено на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
За таких обставин, як слушно зазначив суд першої інстанції з набранням чинності зазначеного вище закону розпорядником земель за договором оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. слід вважати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області ( Відповідач у справі ), відповідно до п. 4 пп. 13 Положення про головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Як встановлено місцевим господарським судом, Позивач звернувся до суду з даним позовом, з посиланням на ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та просить визнати договір оренди земельної ділянки від 10.11.2004 б/н ( зареєстрований 26.10.2006 за № 040627700025 ) поновленим на строк 4 роки 11 місяців на тих самих умовах шляхом укладання додаткової угоди в редакції викладеній позивачем.
В основу оскаржуваного рішення покладено висновок місцевого господарського суду про відсутність передбачених законом підстав для задоволення позовних вимог Позивача, виходячи з того, що сам лише факт спливу місячного строку за відсутністю листа-повідомлення Орендодавця про заперечення в поновленні договору оренди, разом з іншими підставами, вказаними в ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", не може свідчити про автоматичне поновлення договору оренди землі за наявності вже застосованого Позивачем поновлення договору оренди на підставі ч. 1-ч. 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та наявності заперечень Орендодавця ( Держгеокадастру ) у поновленні на запропонованих Позивачем умовах. Разом з цим, суд першої інстанції також зазначив, що юридично значимим для продовження договору на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" є факт підписання між сторонами протягом місяця додаткової угоди.
Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду попередньої інстанці про наявність підстав для відмови у позові з огляду на таке.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
До закінчення строку дії Договору, Позивач звернувся до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області з заявою № 89 від 20.08.2014 р. про подовження терміну дії договору оренди земельної ділянки площею 23,7385 га пасовищ Воскресенської сілької ради Приазовського району Запорізької області кадастровий номер: 2324582200:04:003:0026. До заяви Позивач додав: додаткову угоду в 4-х примірниках; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; копії правоустановчих документів СВК "Агрофірма "Україна"; копію договору на земельну ділянку.
Держгемагенством у Запорізькій області надано відповідь ( від 25.09.2014 р. за вих. № 27-8-0.4-8907/2-14 ГУ ) на вищевказаний лист Позивача, в якій з посиланням на ч. 4 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" запропоновано змінити термін дії Договору на три роки та підвищити орендну плату до 12 % нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Повідомлено, що у разі отримання згоди орендаря буде запропоновано для укладання додаткову угоду, про поновлення та внесення змін до Договору.
Предметом спору у даній справі є вимога Позивача визнати поновленим Договір оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н, на тих же самих умовах ( з урахуванням внесених змін додатковою угодою від 02.10.2008 р. ), на строк 4 ( чотири ) роки 11 (одинадцять) місяців в редакції додаткової угоди зазначеній в позові, на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" з огляду на фактичне користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору, належне виконання умов договору та відсутність заперечень орендодавця протягом місяця після закінчення строку дії договору.
Ст. 33 Закону України "Про оренду землі" регламентовано поновлення договору оренди землі на новий строк як у випадку реалізації переважного права орендаря перед іншими особами ( ч. ч. 1-5 цієї норми ), так і у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди ( ч. 6 цієї норми).
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що для застосування положень ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належним чином виконує свої обов'язки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень і своє рішення.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення із проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч. 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі").
Ч. 6 ст. 33 зазначеного Закону врегульовано пролонгацію договору на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором, за наявності такого фактичного складу: користування орендарем земельною ділянкою після закінчення строку оренди і відсутність протягом одного місяця заперечення орендодавця проти такого користування (що можна кваліфікувати як "мовчазну згоду" орендодавця на пролонгацію договору).
При цьому необхідно звернути увагу, що повідомлення орендарем орендодавця про поновлення договору оренди землі на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не вимагається. Суть поновлення договору оренди згідно з цією частиною статті саме і полягає у тому, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку оренди ( вчиняє конклюдентні дії ), а орендодавець, відповідно, не висловив заперечення у поновленні договору оренди землі після закінчення строку оренди.
У контексті поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", необхідно зауважити, що такий договір може бути поновлено виключно на тих самих умовах і на той самий строк. Тобто орендар не може вимагати поновлення договору оренди землі на інших умовах. Щодо прав та обов'язків орендодавця слід акцентувати, що він має право заперечити стосовно поновлення згідно із цією частиною 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", і таке заперечення має бути заявлено саме протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди землі, що безпосередньо випливає зі змісту частини 6 зазначеної статті.
У подальшому, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди і орендодавець не надав заперечень стосовно поновлення цього договору протягом одного місяця після його закінчення, орендар має право звернутися із вимогою про визнання укладеною угоди про поновлення договору на тих самих умовах і на той самий строк. Орендодавець, у свою чергу, в будь-який час до укладення додаткової угоди стосовно поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах може звернутися із вимогою про звільнення земельної ділянки. Тобто договір оренди землі вважатиметься поновленим лише у разі укладення додаткової угоди, про що безпосередньо зазначено у ч. 8 ст. 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому відмову або зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено у суді.
Правову позицію щодо розрізнення цих підстав було сформульовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 10.04.2018 р. у справі № 594/376/17-ц, у постанові Верховного Суду від 10.09.2018 р. у справі № 920/739/17, у постанові Верховного Суду від 16.01.2019 р. у справі № 908/127/17.
Отже, підстави для поновлення договору оренди земельної ділянки, передбачені у частинах 1- 5 і частині 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", не пов'язані одна з іншою.
Таким чином, норми ст. 33 Закону України "Про оренду землі" дозволяють продовжувати орендні правовідносини, але у першому випадку - це право повинно бути реалізовано до закінчення дії договору оренди на підставі звернення орендаря, а у другому - воно може настати у разі продовження орендарем користування землею за відсутності заперечення іншої сторони протягом визначеного строку після закінчення строку договору оренди, але у будь-якому випадку з укладенням додаткової угоди.
З матеріавлів справи вбачається, що Відповідач в порядку ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не направляв у визначений цим Законом строк повідомлень про заперечення у поновленні спірного договору оренди землі. При цьому обставини продовження користування Позивачем земельною ділянкою після закінчення терміну дії договору, як і факт ненаправлення Відповідачем у місячний строк на адресу Позивача листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору Відповідачем не спростовано. Отже, наведені обставини свідчать про поновлення договору оренди землі згідно з положеннями ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та є підставою для укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки.
Слід зазначити, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Наслідком вирішення господарського спору повинно бути відновлення порушеного (невизнаного, оспорюваного) права чи охоронюваного законом інтересу у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а ч. 1 ст. 16 цього Кодексу визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Отже, зазначені норми визначають об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи. Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту. Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який має відповідати тим фактичним обставинам, які склалися, виходячи із тих відносин, які відповідають відповідним нормам права.
У даному випадку Позивачем визначено спосіб захисту свого права шляхом визнання поновленим Договору оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н, на тих же самих умовах ( з урахуванням внесених змін додатковою угодою від 02.10.2008 р. ), на строк 4 ( чотири ) роки 11 (одинадцять) місяців в редакції додаткової угоди зазначеній в позові.
Як зазначалось вище, поновлення договору оренди землі в судовому порядку, в передбачений нормами ч. ч. 6 - 11 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" спосіб вимагає не тільки встановлення судом юридично значимих умов, що свідчать про продовження орендних правовідносин (як-то користування земельною ділянкою поза межами строку договору без заперечення орендодавця протягом наступного місяця), а й необхідності укладення додаткової угоди між сторонами, як єдиної підстави продовження орендних прав і обов'язків (складний фактичний склад), при цьому право оренди на той самий (новий) строк підлягає обов'язковій державній реєстрації на підставі укладеної додаткової угоди про поновлення договору, оскільки в силу положень ст. 125 ЗК України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що обраний Позивачем спосіб захисту порушеного права є належним способом захисту в силу імперативного припису ч. 8 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" про обов'язковість оформлення поновлення договору оренди саме шляхом укладення додаткової угоди, що, власне, і може бути предметом розгляду в суді ( аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 16.01.2019 р. у справі № 908/127/17 ).
Зважаючи на викладене, суд попередньої інстанції неправильно застосував норми матеріального права до спірних правовідносин, у зв'язку з чим суд апеляційної інстанції вважає за необхідне задовольнити апеляційну скаргу, оскаржуване судове рішення скасувати з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
У зв'язку зі скасуванням рішенння та задоволенням позову, відповідно до приписів ст. 129 ГПК України, суд вважає за необхідне здійснити розподіл судових витрат, а саме покласти витрати по сплаті судового збору за подання і розгляд позовної заяви та апеляційної скарги на Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275 - 285, 287 ГПК України Центральний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна" задовольнити.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 02.04.2018 р . у справі № 908/2404/17 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити.
Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н, укладений Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області та Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Агрофірма ''Україна", який зареєстрований у Приазовському районному відділі Запорізької регіональної філії ДЗК, Запорізької області, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 26.10.2006 р. № 040627700025, на тих же самих умовах (з урахуванням внесених змін додатковою угодою від 02.10.2008 р., зареєстрованої у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.12.2008 р. за № 040927700079 ), на строк 4 (чотири) роки 11 (одинадцять) місяців в наступній редакції додаткової угоди:
"ДОДАТКОВА УГОДА
про поновлення терміну дії до Договору оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н зареєстрований у Приазовському районному відділі Запорізької регіональної філії ДЗК, Запорізької області, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 26.10.2006 р. № 040627700025 )
Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області ( 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50, ідентифікаційний код 39820689 ) в особі виконуючого обов'язки начальника ОСОБА_5, яка діє на підставі положення про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, іменований надалі "Орендодавець", з одного боку, та
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Агрофірма ''Україна" (72414, Запорізька область, Приазовський район, с. Воскресенка, вул. Леніна,40, ідентифікаційний код 03749922) в особі голови ОСОБА_6, який діє на підставі Статуту, іменований надалі "Орендар", з іншої сторони, на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі" уклали цю додаткову угоду про наступне:
1. Поновити термін дії договору оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н, укладений Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області та Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Агрофірма "Україна", який зареєстрований у Приазовському районному відділі Запорізької регіональної філії ДЗК, Запорізької області, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 26.10.2006 р. № 040627700025, з урахуванням додаткової угоди від 02.10.2008 р. до цього Договору, зареєстрованої у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.12.2008 року за № 040927700079 ), на 4 (чотири) роки 11 ( одинадцять ) місяців.
2. Інші умови Договору зберігають чинність.
3. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки від 10.11.2004 р. б/н, укладеного Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області та Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Агрофірма "Україна", зареєстрованого у Приазовському районному відділі Запорізької регіональної філії ДЗК, Запорізької області, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 26.10.2006 р. № 040627700025, з урахуванням додаткової угоди від 02.10.2008 р. до цього Договору, зареєстрованої у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.12.2008 р. за № 040927700079".
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на користь Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна судовий збір в сумі 1 600 грн., про що видати наказ.
Стягнути Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на користь Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма"Україна суму судового збору за подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в розмірі 2 400 грн., про що видати наказ.
Видачу наказів доручити Господарському суду Запорізької області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Верховного Суду.
Постанова складена у повному обсязі 25.02.2019 року
Головуючий суддя І.М. Кощеєв
Суддя І. Л. Кузнецова
Суддя Л.П. Широбокова
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2019 |
Оприлюднено | 26.02.2019 |
Номер документу | 80051048 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні