Постанова
від 15.05.2019 по справі 913/399/15
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019 року

м. Київ

Справа № 913/399/15

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

О. О. Мамалуй- головуючий, Л. В. Стратієнко, І. В. Ткач

за участю секретаря судового засідання - В.В. Шпорт,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.01.2019р.

у складі колегії суддів: О. В. Стойка - головуючий, О. Є. Медуниця, В. І. Пушай

та на рішення господарського суду Луганської області від 08.08.2018р.

суддя: Р. М. Шеліхіна

за позовом ОСОБА_1

до

1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Посмішка";

2. Луганського міського управління юстиції Луганської області;

3. ОСОБА_2

про визнання недійсним договору купівлі-продажу часток майна

за участю представників:

від позивача: не з`явилися,

від відповідача-1: не з`явилися,

від відповідача-2: не з`явилися,

від відповідача-3: не з`явилися,

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог та обставини, які передували прийняттю оскаржуваних рішень

ОСОБА_1 звернулася до господарського суду з позовом до ТОВ "Посмішка", Луганського міського управління юстиції Луганської області, ОСОБА_2 про, з урахування заяви про зміну предмета позову:

- визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Посмішка", оформленого протоколом №2 від 02.06.2005р.;

- визнання недійсним з моменту укладення договору купівлі-продажу 52/100 частки нежитлового приміщення №66 перукарня з вхідним ганком від 30.06.2005р.;

- визнання недійсним статуту товариства (в новій редакції) 2005 року, державну реєстрацію якого було проведено 7 червня 2005 року за №13821050001002607, з моменту його реєстрації.

Позов мотивований недотриманням порядку скликання та проведення зборів від 02.06.2005р., а також порушенням корпоративних прав позивача.

Спірний договір №1307, на думку позивача, порушує її корпоративні права.

Справа розглядалась господарськими судами неодноразово.

Постановою Верховного Суду від 08.05.2018р. судові рішення у справі №913/399/15 скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання недійсним з моменту укладення договору купівлі-продажу 52/100 частки нежитлового приміщення №66 перукарня з вхідним ґанком від 30.06.2005р., внесеного до реєстру нотаріальних дій за №1307 приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області Смичковою Лілією Борисівною та зареєстрованого в Державному реєстрі правочинів за №681904. Справу в цій частині передано на новий розгляд до суду першої інстанції. В частині, якою визнано недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Посмішка", оформлене протоколом №2 від 02.06.2005 р., рішення господарського суду Луганської області від 07.11.2016р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 20.11.2017р. у справі №913/399/15 залишено без змін.

Під час нового розгляду судами попередніх інстанцій дана справа розглядалась в межах позовної вимоги про визнання договору купівлі - продажу від 30.06.2005р. за №1307.

2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття

Рішенням господарського суду Луганської області від 08.08.2018р. у справі №913/399/15 відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Місцевий господарський суд виходив із того, що рішення про продаж майна, вартістю більшою ніж 50% вартості майна товариства "Посмішка", прийнято у відповідності до приписів п. 8.5 статуту товариства "Посмішка" в редакції від 2005 року - голосами учасників у розмірі 94,74%. Відтак директор товариства діяв в межах своїх повноважень, з дотриманням умов статуту в редакції 2005 року і у відповідності до приписів ст.203 ЦК України .

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 28.01.2019р. рішення місцевого господарського суду у справі №913/399/15 залишено без змін.

Апеляційний господарський суд виходив із того, що умови п. 8.5 статуту товариства (в новій редакції) обмежують повноваження директора одноособово без погодження зі зборами відчужувати майно товариства, якщо вартість цього майна перевищує 50% від вартості майна товариства. Проте позивачем не надано документів, що підтверджують вартість майна у зазначений період, а тому доводи позивача про необхідність узгодження продажу спірного майна із загальними зборами товариства є недоведеними.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

ОСОБА_1 , не погоджуючись із рішенням та постановою у даній справі, звернулася до Верховного Суду із касаційною каргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким визнати оспорюваний договір недійсним.

Скаржник вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов безпідставного висновку про те, що статутний фонд товариства був створений шляхом внесення майна та додаткових внесків засновників товариства, вартісне співвідношення яких складає 38,192% та 61,798% на користь грошових внесків. За твердженням скаржника, додаткових внесків до статутного фонду відповідача не вносилось.

Також у скарзі зазначається, що статутний фонд товариства був знецінений шляхом формування його замість нерухомого майна грошима, а колишній учасник товариства придбав 52/100 частини майна, яким формувався статутний фонд, за безцінок.

Скаржник вказує, що суди попередніх інстанцій не виконали вимоги постанови Верховного Суду від 08.05.2018р. у даній справі та не з`ясували дійсну вартість майна, що відчужувалось за договором купівлі-продажу, а також розмір частки відчуженого майна в усьому майні товариства.

На думку скаржника, рішення у даній справі прийняті без врахування наведених в ст. ст. 41, 59 Закону України "Про господарські товариства" положень.

Також стверджує, що через продаж 52/100 частки нежитлового приміщення перукарня "Посмішка" за договором №1307, фактично мало місце зменшення ліквідності частки у статутному фонді товариства, що порушує її право на майнову вимогу сплатити вартість частини майна або передачі майна в натурі пропорційно своїй частці у статутному капіталі у передбачених законом та статутом випадках.

4. Позиції інших учасників справи

Відзивів чи заперечень на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходило.

5. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови

Судовими рішеннями у даній справі встановлені обставини укладення 30.06.2005р. між ТОВ "Посмішка" від імені директора ОСОБА_3 та громадянином ОСОБА_2 договору купівлі-продажу 52/100 частки нежитлового приміщення - перукарні зі вхідним ґанком, розташованого в будинку в„– 1-а по вул . Годуванцева у м. Луганську вартістю 14 414,69 грн., який посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області Смичковою Л.Б., зареєстрований в реєстрі за № 1307.

Верховний Суд, оцінивши аргументи, викладені в касаційній скарзі, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права господарськими судами попередніх інстанцій, вважає висновки місцевого та апеляційного господарських судів про відсутність підстав для визнання недійсним договору купівлі-продажу від 30.06.2005р. помилковими з огляду на наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

За приписами ч. ч. 1-2 ст. 203 ЦК України в редакції, чинній на момент укладення спірного договору, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Відповідно до ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов`язків і здійснювати їх через своїх учасників. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов`язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Судами встановлено, що Організація орендарів Луганського державного комунального підприємства перукарня "Посмішка" на підставі укладеного з виконавчим комітетом Луганської міської ради народних депутатів договору купівлі-продажу державного майна шляхом викупу від 05.10.1995р. придбала цілісний майновий комплекс Орендного підприємства "Посмішка", розташований за адресою: вул. Годуванцева, 1-а, м. Луганськ.

Для забезпечення діяльності ТОВ "Посмішка", яке є правонаступником прав та обов`язків орендного підприємства "Посмішка", створено статутний фонд у розмірі 2879472,1 тис. карбованців у вигляді майна, придбаного організацією орендарів у результаті викупу державного майна Орендного підприємства "Посмішка" та додаткових грошових вкладів засновників Товариства.

Відповідно до положень статуту (в редакції від 05.12.1995р.) Товариство має право продавати або передавати іншим підприємствам, організаціям, установам, здавати в оренду, надавати безоплатно у тимчасове користування або у позику належні йому будівлі, споруди, обладнання, транспортні засоби, інвентар, сировину та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу тільки за рішенням загальних зборів (пункт 4.13 статуту).

01 червня 2005 року відбулися загальні збори учасників Товариства, на яких було, зокрема, затверджено статут Товариства в новій редакції.

Відповідно до п. п. 8.15, 8.18 статуту в новій редакції, яка діяла на момент укладення спірного договору, директор вирішує усі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції зборів учасників товариства. Директор має право без довіреності виконувати від імені товариства, тобто приймати та звільняти працівників, укладати угоди та договори від імені товариства, представляти його інтереси у всіх підприємствах, установах, організаціях, видавати доручення, організовувати виконання рішень загальних зборів товариства та інші дії.

За п. 8.5 статуту товариства рішення про відчуження майна товариства на суму більш ніж 50% майна товариства приймаються зборами учасників товариства більшістю не менше ніж 3/4 голосів.

02 червня 2005р. загальними зборами товариства прийнято рішення про продаж частки нежитлового приміщення у розмірі 52/100, яке належить Товариству на праві колективної власності.

Як вбачається з адресованих господарському суду Луганської області та досліджених судами пояснень приватного нотаріуса Луганського нотаріального округу Луганської області Смичкової Лілії Борисівни (а.с. 112 т. 1), який посвідчував спірний договір купівлі-продажу від 30.05.2005р., для посвідчення спірного правочину був наданий протокол загальних зборів учасників ТОВ "Посмішка" №2 від 02.06.2005р. щодо відчуження 52/100 частки нежитлового приміщення.

Верховний Суд звертає увагу, що рішення загальних зборів учасників ТОВ "Посмішка", оформлені протоколом №2 від 02.06.2005р. про продаж частки нежитлового приміщення у розмірі 52/100, яке оформлене протоколом №2 від 02.06.2005 р., визнано недійсним рішенням господарського суду Луганської області від 07.11.2016р. у даній справі, яке набрало законної сили та є обов`язковим до виконання.

Верховний Суд констатує, що рішення загальних зборів учасників товариства є актами, що зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання відносин у різних питаннях діяльності товариства, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. У разі визнання судом недійсним рішення загальних зборів учасників товариства, воно є недійсним з моменту його прийняття (а не з моменту набрання чинності судовим рішенням) та за загальним принципом не може породжувати та спричиняти передбачених цим рішенням наслідків.

Таким чином рішення загальних зборів учасників ТОВ "Посмішка", оформлені протоколом №2 від 02.06.2005р. про продаж частки нежитлового приміщення у розмірі 52/100, яке оформлене протоколом №2 від 02.06.2005 р. є недійсним з моменту його прийняття та не може породжувати та спричиняти передбачених цим рішенням наслідків.

Вказане не було враховано місцевим господарським судом та помилково зазначено про те, що директор товариства діяв в межах своїх повноважень і рішення про продаж майна прийнято у відповідності до приписів п. 8.5 статуту товариства "Посмішка" 94,74% голосів учасників.

Апеляційний господарський суд також допустився порушень норм права, зокрема ст. ст. 203, 215 ЦК України, оскільки залишив поза увагою те, що спірний договір купівлі-продажу укладено з ОСОБА_2 , який був учасником ТОВ "Посмішка" та рішеннями загальних зборів від 01.06.2005р. за його заявою про вихід зі складу учасників товариства вирішено вважати його таким, що втратив повноваження учасника товариства. На вказаних зборах, на яких був присутній сам ОСОБА_2 , і було затверджено статут Товариства в новій редакції.

Відповідно до п. 2.2 спірного договору купівлі-продажу згідно з витягом БТІ м. Луганська з реєстру прав власності на нерухоме майно вартість проданого майна становить 32 000 грн.

При цьому за умовами п. 2.1 договору продаж зазначеного майна за домовленістю сторін вчиняється за 14 414,69 грн. Розрахунок між сторонами здійснюється з розстроченням платежу. До підписання договору Товариство отримало від покупця грошові кошти в сумі 100 грн. А грошові кошти в сумі 14 314,69 грн. покупець зобов`язався сплатити продавцю у строк до 30.06.2008 р.

Вказані обставини були встановлені господарськими судами у даній справі і в сукупності свідчать про те, що спірний договір купівлі-продажу 52/100 частки нежитлового приміщення - перукарні зі вхідним ґанком укладено без згоди учасників товариства, за ціною, нижчою оціночної вартості та з особою, обізнаною з усіма обставинами та яка діяла недобросовісно.

Відповідно до ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

ОСОБА_1 , яка є позивачем у даній справі, брала участь у створенні Товариства та була його учасником з часткою 1,736% у статутному фонді з грудня 1995 року, а тому спірним договором, за яким було відчужено майно, за рахунок якого було створено статутний фонд товариства, порушено її корпоративні права.

6. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги

Виходячи з вищевикладеного Верховний Суд дійшов висновку, що суди попередніх інстанцій в оскаржених рішенні та постанові у даній справі припустилися неправильного застосування норм матеріального права, що згідно з положеннями ст. 311 ГПК України є підставою для скасування судових рішень і ухвалення нового рішення у справі.

Отже, касаційна скарга підлягає задоволенню, а позов про визнання недійсним договору купівлі-продажу 52/100 частки нежитлового приміщення №66 - перукарня з вхідним ганком від 30.06.2005р., посвідченого приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області Смичковою Л.Б., зареєстрованого в реєстрі за №1307 та в Державному реєстрі правочинів за № 681904, - підлягає задоволенню.

На підставі положень ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позову, апеляційних та касаційних скарг покладається на відповідача-1 - ТОВ "Посмішка".

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 311, 314, 315, 317 ГПК України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення господарського суду Луганської області від 08.08.2018р. та постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.01.2019р. у справі №913/399/15 скасувати.

Прийняти нове рішення. Визнати недійсним договір купівлі-продажу 52/100 частки нежитлового приміщення №66 - перукарня з вхідним ганком від 30.06.2005р., посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області Смичковою Л.Б., зареєстрований в реєстрі за №1307 та в Державному реєстрі правочинів за № 681904.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Посмішка" (91005, Луганська обл., м. Луганськ, вул. Годуванцева, буд. 1а код ЄДРПОУ 19063658) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 1218 грн. за розгляд позовної заяви, 1339,80 грн. за розгляд апеляційної скарги, 1461,60 грн. за розгляд касаційної скарги.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Посмішка" (91005, Луганська обл., м. Луганськ, вул. Годуванцева, буд. 1а код ЄДРПОУ 19063658) на користь Державного бюджету України 3166,80 грн. (1339,80 грн.+ 1827грн.) за розгляд апеляційних скарг, 3 897, 60 грн. (1461,60 грн. + 2436 грн.) за розгляд касаційних скарг.

Доручити господарському суду Луганської області видати відповідні накази.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. О. Мамалуй

Судді Л. В. Стратієнко

І. В. Ткач

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення15.05.2019
Оприлюднено21.05.2019
Номер документу81847255
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/399/15

Постанова від 15.05.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 28.03.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Постанова від 28.01.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Стойка Оксана Володимирівна

Ухвала від 17.12.2018

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Стойка Оксана Володимирівна

Ухвала від 30.11.2018

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Стойка Оксана Володимирівна

Ухвала від 19.10.2018

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Стойка Оксана Володимирівна

Ухвала від 10.09.2018

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Геза Т.Д.

Рішення від 08.08.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Шеліхіна Р.М.

Ухвала від 23.07.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Шеліхіна Р.М.

Ухвала від 27.06.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Шеліхіна Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні