Справа № 755/610/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участю секретаря Сіренко Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу №755/610/19 за позовом ОСОБА_1 до Садівницького товариства Арсеналець-1 , третя особа: Голова правління Садівницького товариства Арсеналець-1 Антонішин Вадим Леонідович про визнання дій протиправними, скасування протоколу загальних зборів та поновлення електропостачання,-
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом, у якому, з урахуванням уточненої позовної заяви від 30.01.2019р., просить визнати дії СТ Арсеналець-1 щодо відключення будинку АДРЕСА_1 протиправними та скасувати протокольне рішення загальних зборів від 03.06.2018р. № 01-2018 в частині прийнятих рішень, а саме п. п. 7 та 8; зобов`язати відповідача поновити електропостачання на земельну ділянку та будинок АДРЕСА_1 , а також стягнути із відповідача судові витрати.
Позовні вимоги мотивовано тим, що СТ Арсеналець-1 проводить господарську діяльність по вулиці 27-34 Садовій, садівницький масив Русанівські сади в м. Києві. ОСОБА_1 є членом вказаного садового товариства з 1988 року, власником будинку 66 та користується земельною ділянкою по АДРЕСА_2 , постійно споживає електроенергію для задоволення умов постійного проживання у будинку приватного господарства. Планові платежі за визначеними на день оплати тарифами позивачем сплачені.
06.11.2018р. головою Товариства всупереч Статуту були вчинені протиправні дії щодо відключення будинку позивача від постачання електроживлення шляхом незаконного проникнення на територію садибної ділянки та обрізання проводів електроживлення. Відповідно до відміток бухгалтера в членській книжці садовода заборгованість за членськими внесками у позивача за період з 2016р. по 2018р. відсутня. Позивач зазначає, що юридичні підстави для застосування до неї будь-яких заходів впливу з боку товариства відсутні.
Ухвалою суду від 04.02.2019р. було відкрите провадження у даній справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання (а.с.140-143).
Відповідачу був встановлений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву.
Як убачається з матеріалів справи, ухвала суду про відкриття провадження у справі разом із доданими до неї документами була прийнята поштовим відділенням для пересилання відповідачу і третій особі та відповідна кореспонденція повернута до суду із відміткою про закінчення встановленого строку зберігання.
Ухвалою суду від 29.03.2019р. було задоволено клопотання позивача ОСОБА_1 про витребування доказів від СТ Арсеналець-1 у строк до 19.04.2019р.
Зазначену ухвалу суду представник відповідача отримав 01.04.2019р., що підтверджується його власноручною розпискою (а.с.147). Станом на дату судового розгляду ухвала суду від 29.03.2019р. відповідачем не виконана.
Відзив на позов відповідачем та пояснення третьої особи у визначений термін не надано.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З матеріалів справи не вбачається заперечень позивача проти розгляду справи в заочному порядку та ухвалення у справі заочного рішення.
За таких обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За приписами ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до Витягу з реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Садівницьке товариство Арсеналець-1 , код ЄДРПОУ 25665806, проводить господарську діяльність за КВЕД 94.99 - діяльність інших громадських об`єднань, керівник ОСОБА_2 з 01.06.2014р., по АДРЕСА_3 (а.с.40-42).
Згідно із Статутом СТ Арсеналець-1 (нова редакція), затвердженого протоколом Загальних зборів членів садівницького товариства Арсеналець-1 29.05.2016р., Товариство здійснює свою діяльність на принципах добровільності, самоврядності, вільного вибору території діяльності, рівності перед законом, відсутності майнового інтересу її членів, прозорості, відкритості та публічності (а.с. 47-58).
За даними Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_1 є власником об`єкту житлової нерухомості - садового будинку, загальною площею 76,6 кв.м, що за адресою: АДРЕСА_1 ; підстави виникнення права власності: довідка про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі, серія та номер: 10/7, виданий 07.10.2018, видавник: СТ Арсеналець-1 (а.с. 34).
Членство позивача у СТ Арсеналець-1 підтверджується відповідною довідкою № 10/7 від 07.10.2018р. (а.с. 63).
Позивачем сплачено до СТ Арсеналець-1 членські внески з 2014 року по ІІ квартал 2018 року включно, що підтверджується даними членської книжки садовода та квитанціями (а.с.32-33).
Як зазначає позивач, 06.11.2018 р. було відімкнено електроживлення будинку позивача за вказаною адресою.
25.11.2018 р. позивач звернулась до третьої особи голови СТ Арсеналець-1 Антонішина В.Л. із заявою, в якій просила відновити електропостачання в АДРЕСА_1 , який знаходиться у її приватній власності, для проживання та здійснення опалення (а.с. 38). На вказаній заяві головою СТ Арсеналець-1 ОСОБА_2 . 25.11.2018р. зроблено власноручний запис про те, що відновлення електропостачання буде здійснено після оплати цільового внеску, який був прийнятий на загальних зборах СТ Арсеналець-1 .
Із позову убачається, що позивач фактично не погоджується із підвищенням тарифів за спожиту електроенергію за минулі періоди, зокрема із протоколом загальних зборів Товариства від 03.06.2018р. № 01-2018 в частині прийняття рішення: про необхідність доплатити кожному садоводу СТ Арсеналець-1 за спожиту електроенергію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 24% від тарифу 1,68грн за кВт/год, що дорівнює 0,40грн за спожитий 1 кВт електроенергії, термін остаточного розрахунку 01.08.2018 р. (п. 7); всім членам правління надати право безперешкодного доступу до перевірки електролічильників садоводів. У разі ненадання доступу для перевірки показників електролічильників, складається акт і садова ділянка від`єднується від електромережі та стягується штраф на користь СТ Арсеналець-1 у розмірі одного річного членського внеску. У разі несплати штрафу за ненадання доступу для перевірки протягом тижня, складається акт та розмір штрафу збільшується до розміру вступного внеску на користь СТ Арсеналець-1 (п. 8).
Відповідно до ст. 1 Закону України Про громадські об`єднання громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадська спілка - це громадське об`єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи. Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Згідно ст. 3 вказаного Закону, громадські об`єднання утворюються і діють на принципах: добровільності; самоврядності; вільного вибору території діяльності; рівності перед законом; відсутності майнового інтересу їх членів (учасників); прозорості, відкритості та публічності.
Відповідно положень ст. 11 Закону України Про громадські об`єднання громадське об`єднання діє на підставі статуту.
Із п. 1 розділу І Статуту СТ Арсеналець-1 убачається, що товариство створено відповідно до Конституції України та Закону України Про громадські об`єднання , керується Земельним кодексом України, іншими актами чинного законодавства та цим Статутом.
Відповідно до п. п. 5, 6 розділу І Статуту, товариство здійснює діяльність юридичної особи. Статут товариства приймається загальними зборами товариства.
Відповідно до п. п. 2, 6, 13 розділу ІІ, п. п. 3, 4 розділу ІІІ Статуту взаємовідносини Товариства зі всіма членами Товариства здійснюються на договірних умовах; член Товариства зобов`язаний: заключати з правлінням Товариства договір про взаємовідносини і своєчасно виконувати всі обов`язки оговорені в договорі; своєчасно сплачувати вступні, членські та цільові внески в розмірах встановлених загальними зборами Товариства та його правління; якщо землевласник не сплачує членські внески та не розраховується за використану електроенергію, Товариство в змозі відключити його від електромережі, або передати позов до суду згідно чинного законодавства; Товариство самостійно вирішує всі питання щодо фінансування власної діяльності, визначає характер, розміри порядок формування та використання фондів і коштів; електромережі збудовані на території Товариства являються власністю Товариства і повністю обслуговуються (включаючи ремонт) за рахунок коштів Товариства.
Вищим органом управління Товариства є загальні збори членів Товариства (збори уповноважених). Загальні збори (збори уповноважених) вирішують питання, якщо на зборах у наявності не менше половини членів Товариства. Збори уповноважених членів Товариства мають право вирішувати питання, якщо у наявності не менше половини усіх уповноважених.
Згідно п. 7 розділу ІV Статуту Правління Товариства організовує роботу по водопостачанню, електрифікації, спорудженню доріг та інших робіт, контролює виконання членами Товариства законів України, Статуту, рішень загальних зборів членів Товариства та його правління.
За приписами ч. 2 ст. 21 Закону України Про громадські об`єднання громадське об`єднання зі статусом юридичної особи має право: бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства; здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об`єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об`єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об`єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
При цьому суд вважає за можливе зазначити, що положеннями Закону України Про громадські об`єднання визначено і право членів таких об`єднань вирішувати питання щодо своєї діяльності в межах та спосіб, передбачені статутними документами, законодавством України, встановлюючи при цьому забезпечення додержання прав громадських об`єднань (ст. ст. 21, 22 Закону).
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, Законом України Про ринок електричної енергії , Правилами роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018р. №312.
Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Взаємовідносини між СТ Арсеналець-1 , який визначений споживачем-юридичною особою, та відповідним підрозділом постачальника електроенергії, регулюються укладеним договором купівлі-продажу електричної енергії.
Всі відносини між СТ Арсеналець-1 та споживачами електричної енергії - членами садового товариства регулюються його установчими документами відповідно до вимог законодавства України, Законом України Про громадські об`єднання , внутрішніми рішеннями керівних та виконавчих органів та встановленими в організації правилами.
У взаємовідносинах між СТ Арсеналець-1 та позивачем, СТ Арсеналець-1 не здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії, не має відповідної ліцензії, він сам є споживачем-юридичною особою і у відносинах із членами садівницького товариства регулюється внутрішніми статутними документами.
У листах Національної комісії регулювання електроенергетики України від 11 квітня 2011 року №2495/09/17-11 та Департаменту електроенергетики Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 06 квітня 2011 року вих. № 32-01/5-711 надано роз`яснення, що питання електропостачання в садових товариствах вирішуються у встановленому в них порядку.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Правила користування електричною енергією для населення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357. Однак, до спірних правовідносин вказані норми Правил користування електричною енергією для населення застосовані бути не можуть, оскільки втратили чинність з 26.06.2018 р.
Відповідно до пп. 5.5.5 п.п. 5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. № 312, та ст. 58 Закону України Про ринок електричної енергії побутові споживачі зобов`язані сплачувати за електричну енергію та надані їм послуги відповідно до укладених договорів.
Взаємовідносини між членами садового товариства і його керівництвом, в тому числі приєднання та відключення від електромереж СТ та інші питання про енергопостачання окремих його членів знаходиться у виключній компетенції СТ і регулюється статутом СТ або вирішується згідно з Закону України Про громадські об`єднання на зборах всіх членів або представників членів об`єднання.
Відповідно до п. 13 розділу ІІ Статуту, якщо землевласник не сплачує членські внески та не розраховується за використану електроенергію, товариство в змозі відключити його від електромережі.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Позивачем не доведено неправомірність загальних зборів від 03.06.2018 р. та прийнятого протокольного рішення № 01-2018, що не виходить за межі повноважень загальних зборів, визначених відповідним Статутом. Щодо припинення електропостачання на земельну ділянку позивача, то такі повноваження відповідача випливають в тому числі із п. 13 розділу ІІ, п. 4 розділу ІІІ, п. 7 розділу ІV Статуту відповідача.
У цій справі з наданих матеріалів, враховуючи вимоги законодавства України, встановлено, що позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження заявлених позовних вимог та викладених у позові обставин, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
З огляду на відмову у задоволенні позову в силу положень ст. 141 ЦПК України суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат.
Керуючись Законом України Про громадські об`єднання , ст. 58 Закону України Про ринок електричної енергії , ст. 714ЦК України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. № 312, ст.ст. 2, 4, 12-13, 76, 80, 81, 100, 178, 258-259, 264, 265, 268, 272, 273, 280, 352-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Садівницького товариства Арсеналець-1 , третя особа: Голова правління Садівницького товариства Арсеналець-1 Антонішин Вадим Леонідович про визнання дій протиправними, скасування протоколу загальних зборів та поновлення електропостачання відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Дніпровським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач - Садівницьке товариство Арсеналець-1 , місце знаходження: 02002, м. Київ, вулиця 27-34 Садова, Садівницький масив Русанівські сади , ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25665806.
Третя особа - Голова правління Садового товариства Арсеналець-1 Антонішин Вадим Леонідович, місце знаходження: 02002 , м. Київ, вулиця 27-34 Садова, Садівницький масив Русанівські сади .
Судове рішення складене 21 травня 2019 року .
Суддя Л.М. Виниченко
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2019 |
Оприлюднено | 23.05.2019 |
Номер документу | 81892915 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Виниченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні