КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
справа № 755/610/19 Головуючий у 1 інстанції: Виниченко Л.М.
провадження № 22-ц/824/11277/2019 Суддя-доповідач: Олійник В.І.
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 жовтня 2019 року м. Київ
Київський апеляційний суд в складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Олійника В.І.,
суддів: Желепи О.В., Кулікової С.В.,
при секретарі Макаренко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Київського апеляційного суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Дніпровського районного суду м.Києва від 21 травня 2019 року у складі судді Виниченко Л.М. у справі за позовом ОСОБА_1 до Садівницького товариства Арсеналець-1 , Антонішина Вадима Леонідовича про визнання дій протиправними, скасування протоколу загальних зборів та поновлення електропостачання, -
в с т а н о в и в :
У січні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви просила визнати дії СТ Арсеналець-1 щодо відключення будинку АДРЕСА_1 та скасувати протокольне рішення загальних зборів від 03.06.2018 року №01-2018 в частині прийнятих рішень, а саме п.п.7 та 8, зобов`язати відповідача поновити електропостачання на земельну ділянку та будинок АДРЕСА_1 а також стягнути з відповідача судові витрати.
Свої вимоги обґрунтовувала тим, що СТ Арсеналець-1 проводить господарську діяльність по АДРЕСА_2 .
Вона є членом вказаного садового товариства від 1988 року, власником будинку 66 , користується земельною ділянкою по АДРЕСА_1 та постійно споживає електроенергію для задоволення умов постійного проживання у будинку приватного господарства. Планові платежі за визначеними на день оплати тарифами нею сплачені.
06 листопада 2018 року головою Товариства всупереч Статуту були вчинені протиправні дії щодо відключення її будинку від постачання електроживлення шляхом незаконного проникнення на територію садибної ділянки та обрізання проводів електроживлення. Відповідно до відміток бухгалтера в членській книжці садовода заборгованість за членськими внесками у неї за період від 2016 року до 2018 року відсутня. Позивачка зазначала, що юридичні підстави для застосування до неї будь-яких заходів впливу з боку товариства відсутні.
Заочним рішенням Дніпровського районного суду м.Києва від 21 травня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 з підстав порушення судом норм матеріального і процесуального права ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 2, 5 ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено неправомірність загальних зборів від 03.06.2018 року та прийнятого протокольного рішення №01-2018, що не виходить за межі повноважень загальних зборів, визначених відповідним статутом, а щодо припинення електропостачання на земельну ділянку позивачки, то такі повноваження відповідача випливають в тому числі з п.13 розділу ІІ, п.4 розділу ІІІ, п.7 розділу ІV Статуту відповідача.
Проте, рішення суду першої інстанції зазначеним вище вимогам закону відповідає не в повній мірі.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За ч.2 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
За п.2 ч.1 ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право: скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців СТ Арсеналець-1 здійснює господарську діяльність за КВЕД 94.99 - діяльність інших громадських об`єднань, керівник Антонішин В.Л. від 01.06.2014 року, по АДРЕСА_2 (а.с.40-42).
Згідно зі статутом СТ Арсеналець-1 (нова редакція), затвердженого протоколом Загальних зборів членів садівницького товариства Арсеналець-1 29.05.2016 року, Товариство здійснює свою діяльність на принципах добровільності, самоврядності, вільного вибору території діяльності, рівності перед законом, відсутності майнового інтересу її членів, прозорості, відкритості та публічності (а.с.47-58).
За даними Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_1 є власником об`єкту житлової нерухомості - садового будинку, загальною площею 76,6 кв.м, що за адресою: АДРЕСА_1 ; підстави виникнення права власності: довідка про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі, серія та номер: 10/7, виданий 07.10.2018, видавник: СТ Арсеналець-1 (а.с. 34).
Членство позивача у СТ Арсеналець-1 підтверджується відповідною довідкою №10/7 від 07.10.2018 року (а.с.63).
Встановлено, що позивачкою сплачено до СТ Арсеналець-1 членські внески від 2014 року по ІІ квартал 2018 року включно, що підтверджується даними членської книжки садовода та квитанціями (а.с.32-33).
Як зазначено позивачкою, 06.11.2018 року було відімкнено електроживлення її будинку за вказаною вище адресою.
25.11.2018 року позивачка звернулася до третьої особи голови СТ Арсеналець-1 Антонішина В. Л. із заявою, в якій просила відновити електропостачання в АДРЕСА_1, який знаходиться у її приватній власності, для проживання та здійснення опалення (а.с.38). На вказаній заяві головою СТ Арсеналець-1 Антонішиним В.Л. 25.11.2018 року зроблено власноручний запис про те, що відновлення електропостачання буде здійснено після оплати цільового внеску, який був прийнятий на загальних зборах СТ Арсеналець-1 .
З позову вбачається, що позивачка фактично не погоджується з підвищенням тарифів за спожиту електроенергію за минулі періоди, зокрема з протоколом загальних зборів Товариства від 03.06.2018 року №01-2018 в частині прийняття рішення: про необхідність доплатити кожному садоводу СТ Арсеналець-1 за спожиту електроенергію за період від 01.01.2016 року до 31.12.2017 року у розмірі 24% від тарифу 1,68грн за кВт/год, що дорівнює 0,40грн за спожитий 1 кВт електроенергії, термін остаточного розрахунку 01.08.2018 року (п.7); всім членам правління надати право безперешкодного доступу до перевірки електролічильників садоводів. У разі ненадання доступу для перевірки показників електролічильників, складається акт і садова ділянка від`єднується від електромережі та стягується штраф на користь СТ Арсеналець-1 у розмірі одного річного членського внеску. У разі несплати штрафу за ненадання доступу для перевірки протягом тижня, складається акт та розмір штрафу збільшується до розміру вступного внеску на користь СТ Арсеналець-1 (п. 8).
Згідно зі ст.1 Закону України Про громадські об`єднання громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадська спілка - це громадське об`єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи. Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
За ст.3 вказаного Закону громадські об`єднання утворюються і діють на принципах: добровільності; самоврядності; вільного вибору території діяльності; рівності перед законом; відсутності майнового інтересу їх членів (учасників); прозорості, відкритості та публічності.
Відповідно до положень ст.11 Закону України Про громадські об`єднання громадське об`єднання діє на підставі статуту.
Як вбачається з п.1 розділу І Статуту СТ Арсеналець-1 , Товариство створено відповідно до Конституції України та Закону України Про громадські об`єднання та керується Земельним кодексом України, іншими актами чинного законодавства та цим Статутом.
За п.п.5, 6 розділу І Статуту Товариство здійснює діяльність юридичної особи. Статут товариства приймається загальними зборами товариства.
Згідно з п.п.2, 6, 13 розділу ІІ, п.п.3, 4 розділу ІІІ Статуту взаємовідносини Товариства зі всіма членами Товариства здійснюються на договірних умовах; член Товариства зобов`язаний: заключати з правлінням Товариства договір про взаємовідносини і своєчасно виконувати всі обов`язки, оговорені в договорі; своєчасно сплачувати вступні, членські та цільові внески в розмірах, встановлених загальними зборами Товариства та його правління; якщо землевласник не сплачує членські внески та не розраховується за використану електроенергію, Товариство в змозі відключити його від електромережі, або передати позов до суду згідно чинного законодавства; Товариство самостійно вирішує всі питання щодо фінансування власної діяльності, визначає характер, розміри, порядок формування та використання фондів і коштів; електромережі збудовані на території Товариства являються власністю Товариства і повністю обслуговуються (включаючи ремонт) за рахунок коштів Товариства.
Вищим органом управління Товариства є загальні збори членів Товариства (збори уповноважених). Загальні збори (збори уповноважених) вирішують питання, якщо на зборах у наявності не менше половини членів Товариства. Збори уповноважених членів Товариства мають право вирішувати питання, якщо у наявності не менше половини усіх уповноважених.
Відповідно до п.7 розділу ІV Статуту Правління Товариства організовує роботу по водопостачанню, електрифікації, спорудженню доріг та інших робіт, контролює виконання членами Товариства законів України, Статуту, рішень загальних зборів членів Товариства та його правління.
За приписами ч.2 ст.21 Закону України Про громадські об`єднання громадське об`єднання зі статусом юридичної особи має право: бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства; здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об`єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об`єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об`єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
Положеннями Закону України Про громадські об`єднання визначено і право членів таких об`єднань вирішувати питання щодо своєї діяльності в межах та спосіб, передбачені статутними документами, законодавством України, встановлюючи при цьому забезпечення додержання прав громадських об`єднань (ст.ст.21, 22 Закону).
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст.714 ЦК України, Законом України Про ринок електричної енергії , Правилами роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018р. №312.
Відповідно до ч.1 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Взаємовідносини між СТ Арсеналець-1 , який визначений споживачем-юридичною особою, та відповідним підрозділом постачальника електроенергії, регулюються укладеним договором купівлі-продажу електричної енергії.
Всі відносини між СТ Арсеналець-1 та споживачами електричної енергії - членами садового товариства регулюються його установчими документами відповідно до вимог законодавства України, Законом України Про громадські об`єднання , внутрішніми рішеннями керівних та виконавчих органів та встановленими в організації правилами.
У взаємовідносинах між СТ Арсеналець-1 та позивачем, СТ Арсеналець-1 не здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії, не має відповідної ліцензії, він сам є споживачем-юридичною особою і у відносинах з членами садівницького товариства регулюється внутрішніми статутними документами.
У листах Національної комісії регулювання електроенергетики України від 11 квітня 2011 року №2495/09/17-11 та Департаменту електроенергетики Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 06 квітня 2011 року (вихідний №32-01/5-711 надано роз`яснення, що питання електропостачання в садових товариствах вирішуються у встановленому в них порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, протоколом загальних зборів Товариства від 03.06.2018 року №01-2018 прийнято рішення про необхідність доплатити кожному садоводу СТ Арсеналець-1 за спожиту електроенергію за період від 01.01.2016 року до 31.12.2017 року в розмірі 24 % від тарифу 1,68 грн. за кВт/год, що дорівнює 0,40 грн. за спожитий 1 кВт електроенергії. Термін остаточного розрахунку 01.08.2018 року.
06 листопада 2018 року Головою, всупереч Статуту, були вчинені протиправні дії щодо відключення будинку АДРЕСА_1 від постачання електроживлення шляхом незаконного проникнення на територію садибної ділянки та обрізання проводів ектроживлення. Того ж дня оперативною групою Дніпровського УП ГУ ПГУНП в м. Києві було зафіксовано факт проникнення на земельну ділянку, обрізання електропроводів сторонніми особами, про що оформлено заяву № ЕО № 90372.
За підключення до електромережі ОСОБА_1 виставили борг у розмірі 8 120 грн.
Відповідач, збільшивши тарифи за електропостачання за минулі періоди, в той час як за той період жодної заборгованості не було, штучно створив заборгованість у розмірі 8 120 грн. за період від 01.01.2016 року до 31.12.2017 року, жодним чином не підтвердивши її фактичну наявність.
На підставі протокольного рішення загальних зборів Товариства від 03.06.2018року, поза межами Конституції України, законів України, статуту Товариства, було підвищено тарифи споживачам-садоводам Товариства за спожиту електроенергію за минулі періоди від 01.01.2016 року до 31.05.2018 року майже на 50 % від її врегульованої вартості (до 2,35 грн. за кВт).
Протокольним рішенням від 03.06.2018 року визначені нові підстави для від`єднання від електромережі за ненадання доступу для перевірки показників електролічильників з метою їх перевірки, які не узгоджуються з нормами чинного законодавства.
На момент нарахування заборгованості та прийняття загальними зборами оскаржуваного рішення діяли норми Правил користування електричною енергією для населення, затверджені постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28.
Пунктом 12.4 постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28 визначено, що закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Враховуючи те, що всупереч п.2 Статуту між Товариством та членами Товариства не укладені договори, то питання взаємовідносин повинні вирішуватись відповідно до вимог законодавства України.
Відповідно до п. 27 Правил у разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну, зазначеного у договорі чи платіжному документі, та неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії. У разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання споживачем попередження енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Загальними зборами Товариства прийняте рішення про несанкціоноване підвищення тарифів та безперешкодного доступу до приладів електрообліку, що знаходяться в будинках приватної власності, і воно не узгоджується з нормами Конституції України, Закону України Про громадські об`єднання , Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 та Статутом Товариства.
На підставі зібраних матеріалів справи колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду щодо відмови у визнанні протиправним рішення загальних зборів Садового товариства Арсеналець-1 від 03.06.2018 року №01-2018 в частині необхідності доплати ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період від 01.01.2016 року до 31.12.2017 року 24 % від тарифу 1 грн. 68 коп. за кВт/год, що дорівнює 0,40 грн. за спожитий 1 кВт електроенергії, та відмови в зобов`язанні Садового товариства Арсеналець-1 Дніпровського району міста поновити електропостачання на земельну ділянку та будинок АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 , не є обґрунтованим та законним.
Відповідно до ст.ст.77-81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Зокрема, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі ст.376 підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є:
1) неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне заочне рішення Дніпровського районного суду м.Києва від 21 травня 2019 року скасувати і прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково. Визнати рішення загальних зборів СТ Арсеналець-1 від 03.06.2018 року №01-2018 в частині необхідності доплати ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період від 01.01.2016 року до 31.12.2017 року 24 % від тарифу 1 грн. 68 коп. за кВт/год, що дорівнює 0,40 грн. за спожитий 1 кВт електроенергії.
Зобов`язати СТ Арсеналець-1 Дніпровського району міста Києва поновити електропостачання на земельну ділянку та будинок АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 .
У решті позовних вимог відмовити.
Також, відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, необхідно стягнути з СТ Арсеналець-1 Дніпровського району міста Києва на користь ОСОБА_1 судовий збір відповідно до задоволених вимог у розмірі 1762 грн. 30 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.263, 367, 374, 376, 381, 382 ЦПК України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Заочне рішення Дніпровського районного суду м.Києва від 21 травня 2019 року скасувати і прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення загальних зборів Садового товариства Арсеналець-1 від 03.06.2018 року №01-2018 в частині необхідності доплати ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період від 01.01.2016 року до 31.12.2017 року 24 % від тарифу 1 грн. 68 коп. за кВт/год, що дорівнює 0,40 грн. за спожитий 1 кВт електроенергії.
Зобов`язати Садове товариство Арсеналець-1 Дніпровського району міста Києва (код СДРПОУ: 25665808) поновити електропостачання на земельну ділянку та будинок АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Садового товариства Арсеналець-1 Дніпровського району міста Києва (код СДРПОУ: 25665808) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1762 грн. 30 коп.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складено 10 жовтня 2019 року.
Суддя-доповідач:
Судді:
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2019 |
Оприлюднено | 13.10.2019 |
Номер документу | 84896751 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський апеляційний суд
Олійник Василь Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні