ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" травня 2019 р. справа №300/666/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення капіталізованих платежів, -
ВСТАНОВИВ:
26.03.2019 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення капіталізованих платежів.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідачем підприємницьку діяльність припинено, у зв`язку з чим, відповідно до норм чинного законодавства виникла необхідність відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю, а саме суму капіталізованих платежів в розмірі 142 642,15 грн. для продовження страхових виплат особі, яка отримала травму під час перебування у трудових відносинах з відповідачем. Проте відповідачем капіталізовані платежі в розмірі 142 642,15 грн. добровільно не сплачено, а тому позивач просить стягнути їх в судовому порядку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2019 року у даній справі відкрито провадження та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Суду пояснила, що 27.12.2018 року підприємницьку діяльність вона припинила, однак 01.03.2019 року повторно зареєстрована як підприємець та взята на облік як платник єдиного внеску. Оскільки джерелами формування коштів фонду є страхові внески страхувальників, платником яких вона є, а підприємницьку діяльність відновлено, вважає позовні вимоги безпідставними. Просила у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.
Судом встановлено, що на обліку в Калуському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області перебуває ОСОБА_2 , який отримав травму 26.05.2006 року під час роботи у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . Факт отримання травми ОСОБА_2 підтверджується актом про нещасний випадок, пов`язаний із виробництвом та актом спеціального розслідування нещасного випадку від 13.06.2006 року.
Згідно виписки з акту огляду МСЕК від 22.01.2008 року серії ІФ №002052 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги у зв`язку із трудовим каліцтвом ОСОБА_2 встановлено 30% втрати працездатності довічно та третю групу інвалідності, встановлено потребу у стаціонарному та амбулаторному лікуванні.
Постановою Калуського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області від 20.03.2018 року № 0906/808/808/21 потерпілому ОСОБА_2. , номер справи 808, номер випадку 808, встановлено щомісячну страхову виплату в розмірі 1 173,43 грн.
Як встановлено судом фізична особа-підприємець ОСОБА_1 27.12.2018 року припинила підприємницьку діяльність, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, запис №21200060004002023
На підставі зазначеного, позивач звернувся до відповідача із заявою від 25.02.2019 № 07-09/421 про сплату капіталізованих платежів на суму 142 642,15 грн. та розрахунком потреби в капіталізації коштів по ФОП ОСОБА_1 на вказану суму. Проте дана сума капіталізованих платежів сплачена не була.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються положеннями Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року за № 765.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
За приписами п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" джерелами формування коштів Фонду, серед іншого, є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.
Постановою Кабінету Міністрів від 06 травня 2000 року № 765 затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю (далі - Порядок № 765), відповідно до якого здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд).
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку № 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв`язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 Порядку № 765 капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Отже, встановлений порядок надходження до Фонду капіталізованих платежів у випадках ліквідації страхувальників (суб`єктів підприємницької діяльності) означає, що у разі припинення страхувальник, який у процесі своєї діяльності заподіяв шкоду життю чи здоров`ю працівників зобов`язаний внести до Фонду належну таким працівникам грошову суму з урахуванням заборгованості за попередні роки та потреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів суб`єкта підприємницької діяльності, діяльність якого припинено, здійснюється на підставі Порядку №765, та до спірних правовідносин підлягає застосуванню вказаний Порядок № 765.
Дане застосування норм статей Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та положення Порядку № 765 відповідає правовій позиції Верховного Суду України у справі цієї категорії, висловленій у постанові від 26 червня 2012 року № 21-156а12, яка у відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України має бути врахована судом.
Таким чином, наведеними нормами законодавства передбачено обов`язок страхувальника проводити капіталізацію для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві, протягом їх життя.
Згідно наявного у матеріалах справи розрахунку загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим ОСОБА_2 складає 142 642,15 грн. Проте на момент розгляду справи доказів сплати зазначеної суми капіталізованих платежів та заперечення щодо правильності її обчислення відповідачем суду не надано.
Посилання відповідача на те, що джерелами формування коштів фонду є страхові внески страхувальників, платником яких вона є, оскільки підприємницьку діяльність відповідач відновила є безпідставними, так як відповідно до вищенаведених норм у відповідача, у зв`язку з припинення підприємницької діяльності виник обов`язок сплати капіталізованих платежів для продовження страхових виплат особі, потерпілому на виробництві, протягом його життя.
Таким чином припинення підприємницької діяльності позбавляє права на зайняття господарською діяльністю, однак не звільняє фізичну особу від виконання обов`язків та відповідальності за своїми зобов`язаннями, в тому числі перед Фондом соціального страхування, що виникли під час здійснення нею підприємницької діяльності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 244-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області - на рахунок Калуського відділення №37175600900187 в Калуському ГУ ДКСУ в Івано-Франківській області, МФО 836014, код ЄДОПОУ 41416260, капіталізовані платежі в сумі 142 642 (сто сорок дві тисячі шістсот сорок дві) грн. 15 коп.
Згідно статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 30.05.2019 року, як дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 41315333), вул. Андрія Мельника, 11, м. Івано-Франківськ, 76014;
відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1.
Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2019 |
Оприлюднено | 31.05.2019 |
Номер документу | 82074157 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Бруновська Надія Володимирівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Бруновська Надія Володимирівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Бруновська Надія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні