ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
Справа № 13/538 12.01.10
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Страхова компанія "Укоопгар ант"
до Акціонерного банку "Банк регіонального розвитк у"
про стягнення 166 859,78 грн.
Суддя Курдельчук І.Д.
Представники:
від позивача Сторо жицький В.В. - дов. № 397 від 04.08.200 9 р.
від відповідача Шкі дченко Д.В. - дов. № Л-2 від 11.12.2009 р.
В судовому засіданні 12.01.10 за згодою представників сторін було оголошено вступну та ре золютивну частину рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ і СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до Г осподарського суду міста Киє ва з позовом про стягнення з в ідповідача заборгованості 16 6 859,78 грн.
Позов мотивований неповер неням депозиту після закінче ння дії договору.
23.11.09 ухвалою Господарського суду міста Києва порушено пр овадження у справі, витребув ано документи та докази і сто рони зобов'язано вчинити дії , розгляд справи призначено н а 09.12.09.
09.12.09 розгляд справи був відкл адений, відповідно до ст.77 ГПК України, через неявку відпов ідача на 12.01.10.
В судовому засіданні 12.01.10 поз ивач підтримав позовні вимог и і просив позов задовольнит и позов повністю, відповідач визнав наявність непогашено ї заборгованості по повернен ню депозиту, проте заперечив проти позову в частині штраф них санкцій посилаючись на д ію мораторію на задоволення вимог кредиторів, уведеного з 24.03.09 до 23.09.09 та продовженого до 2 3.03.10 відповідно до Постанов пра вління НБУ №157 від 23.03.09 та №548 від 11 .09.09.
Перед початком розгляду сп рави по суті представників у часників судового процесу, я кі з' явились ознайомлено з їх правами та обов' язками п ередбаченими ст.ст. 20, 22 ГПК Укр аїни. Крім цього, у судовому за сіданні роз' яснені вимоги с т.81-1 ГПК України.
Господарським судом, відпо відно до вимог ст.81-1 ГПК Україн и складені протоколи, які дол учено до матеріалів справи.
Господарський суд визнав п одані документи достатніми д ля вирішення спору та відпов ідно до ст. 75 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни розглянув справу за наявн ими в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали спра ви, з'ясувавши всі обставини с прави, які мають значення для вирішення спору по суті, засл ухавши пояснення представни ків учасників судового проце су, які з' явились, господарс ький суд
ВСТАНОВИВ:
20.12.07 між Товариством з д одатковою відповідальністю "Страхова компанія "Укоопгар ант" та Акціонерним банком "Ба нк регіонального розвитку" б уло укладено депозитний дого вір № 13-ДЮ-980-158 (далі - "Договір").
Згідно умовам договору Від повідач прийняв від Позивача грошові кошти в розмірі 150 000,00 (с то п'ятдесят тисяч) гривень на депозит і зобов'язався випла чувати Позивачу нараховані в ідсотки і повернути суму деп озиту в зазначений Договором строк (п. 2.4 Договору).
Сторони визначили розмір п роцентної ставки за користув ання депозитом - 14% річних (п2.3 Договору).
Взяті на себе згідно умов До говору Позивач виконав в пов ному обсязі перерахувавши гр ошові кошти в розмірі 150 000 (сто п 'ятдесят тисяч) гривень на вка заний в Договорі депозитний рахунок, що підтверджується випискою банку б/н від 20.12.07.
Додатковою угодою № 1 від 24.12.08 до Договору сторони узгодил и новий розмір процентної ст авки за користування депозит ом.
Додатковою угодою № 2 від 26.01.09 до Договору сторони подовжи ли строк депозиту до 27.04.09.
Згідно до п.3.4.3 договору Відп овідач зобов' язаний поверн ути депозит на поточний раху нок Позивача по закінченні с троку Депозиту.
Відповідно до умов Договор у Відповідач зобов'язався на рахувати та сплатити відсотк и за користування депозитом (п. п. 1.1, 3.4.2., 4 Договору). Сума неспл ачених відсотків за користув ання депозитом складає 6 287 (шіс ть тисяч двісті вісімдесят с ім) гривень 67 копійок.
10.04.09 листом № 197 Позивач, керуюч ись вимогами умов ст. 3.4.3 Догово ру, і тим, що строк депозиту зб іг, звернувся до Відповідача з проханням повернути депоз итний вклад та нараховані ві дсотки і сповістив Відповіда ча про банківські реквізити, на які необхідно перерахува ти вказані грошові кошти з на рахованими відсотками.
Відповідач листом № 13.2/2647 від 20.05.09 підтвердив, що строк вимог и повернення коштів за Догов ором настав, і грошові зобов'я зання (150 000,00 грн. депозитних кош тів та 6287,67 грн. невиплачених ві дсотків) вказані в Договорі і відображені в балансі банку , але не зважаючи на заявлене, повністю відмовився виконат и взяті на себе за умовами Дог овору таке зобов'язання.
Підставою невиконання зоб ов' язання Відповідач вважа є недостатність грошових кош тів, але відповідно до вимог ч . 2 ст. 218 ГПК України «Не вважают ься такими обставинами (що зв ільняють від відповідальнос ті), зокрема, порушення зобов' язань контрагентами правопо рушника, відсутність на ринк у потрібних для виконання зо бов' язання товарів, відсутн ість у боржника необхідних к оштів».
Крім того, Відповідач пропо нував подовження Договору.
Позивач відхилив пропозиц ію продовжити договір своєча сно сповістивши Відповідача листом №287 від 26.05.09.
Позивач направив Відповід ачу Претензію № 304 від 03.06.09 з вимогою повернути депозитни й вклад та нараховані відсот ки.
Належного реагування Відп овідач не здійснив.
Таким чином, Відповідач не п овернув Позивачу суму депози тного вкладу та нарахованих відсотків, чим порушив своє з обов' язання по Договору.
Відповідач свої дії не обґр унтовує, належним чином.
Відповідно до ст.1058 ЦК Україн и за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторон а (банк), що прийняла від друго ї сторони (вкладника) або для н еї грошову суму (вклад), що над ійшла, зобов'язується виплач увати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в пор ядку, встановлених договором . Договір банківського вклад у, в якому вкладником є фізичн а особа, є публічним договоро м (ст. 633 цього Кодексу). До відно син банку та вкладника за рах унком, на який внесений вклад , застосовуються положення п ро договір банківського раху нка (глава 72 цього Кодексу), якщ о інше не встановлено цією гл авою або не випливає із суті д оговору банківського вкладу .
Згідно до п.6 ч.1 ст.1061 ЦК Україн и банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в роз мірі, встановленому договоро м банківського вкладу. У разі повернення вкладу виплачуют ься усі нараховані до цього м оменту проценти.
Положення ст. 1068 ЦК України в становлюють, що банк зобов'яз аний вчиняти для клієнта опе рації, які передбачені для ра хунків даного виду законом, б анківськими правилами та зви чаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договор ом банківського рахунка. Бан к зобов' язаний за розпорядж енням клієнта видати або пер ерахувати з його рахунка гро шові кошти в день надходженн я до банку відповідного розр ахункового документа, якщо і нший строк не передбачений д оговором банківського рахун ка або законом.
Відповідно до ст. 1070 ЦК Украї ни за користування грошовими коштами, що знаходяться на ра хунку клієнта, банк сплачує п роценти, сума яких зараховує ться на рахунок, якщо інше не в становлено договором банків ського рахунка або законом. С ума процентів зараховується на рахунок клієнта у строки, в становлені договором, а якщо такі строки не встановлені д оговором, - зі спливом кожного кварталу. Проценти, передбач ені частиною першою цієї ста тті, сплачуються банком у роз мірі, встановленому договоро м, а якщо відповідні умови не в становлені договором, - у розм ірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу.
Припис ст.1071 ЦК України встан овлює, що банк може списати гр ошові кошти з рахунка клієнт а на підставі його розпорядж ення.
Статтею 1066 ЦК України передб ачено, що за договором банків ського рахунку банк зобов' я зується приймати і зараховув ати на рахунок, відкритий клі єнтові (володільцеві рахунка ), грошові кошти, що йому надхо дять, виконувати розпоряджен ня клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з ра хунку та проведення інших оп ерацій за рахунком.
Відповідно до п. 8.1 Закону Укр аїни «Про платіжні системи т а переказ грошей в Україні»т а п. 3.2 Договору, банк зобов' яз аний виконати доручення кліє нта, що міститься в розрахунк овому документі, який надійш ов протягом операційного час у банку, в день його надходжен ня.
Операційний час - це частина операційного дня банку або і ншої установи - члена платіжн ої системи, протягом якої при ймаються документи на перека з і документи на відкликання , що мають бути оброблені, пере дані та виконані цим банком п ротягом цього ж робочого дня . Тривалість операційного ча су встановлюється банком або іншою установою - членом плат іжної системи самостійно та закріплюється в їх внутрішні х нормативних актах (п. 1.22 ЗУ “П ро платіжні системи та перек аз грошей в Україні”).
Стаття 193 Господарського ко дексу України (надалі - ГК Ук раїни) встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учас ники господарських відноси н повинні виконувати господ арські зобов'язання належним чином відповідно до закону, і нших правових актів, договор у, а за відсутності конкретни х вимог щодо виконання зобо в'язання - відповідно до вим ог, що у певних умовах звичайн о ставляться і до виконання г осподарських договорів заст осовуються відповідні полож ення Цивільного кодексу Укра їни з урахуванням особливост ей, передбачених цим Кодексо м.
В ході розгляду справи відп овідач не визнав вимоги пози вача щодо перерахування кошт ів, зазначивши, що у зв' язку з введенням тимчасової адміні страції згідно до постанови правління НБУ №157 від 23.03.09 та від повідно до положень Інструкц ії про безготівкові розрахун ки в України в національній в алюті, затвердженій постанов ою НБУ №22 від 21.01.04
Відповідно до ст. 33 ГПК Украї ни, кожна сторона повинна дов ести ті обставини, на які вона посилається як на підставу с воїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК Ук раїни зобов'язання повинні в иконуватися належним чином в ідповідно до умов договору т а вимог цього кодексу, інших а ктів цивільного законодавст ва, а за відсутності таких умо в та вимог - відповідно до зв ичаїв ділового обороту або і нших вимог, що звичайно ставл яться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання а бо одностороння зміна його у мов не допускається, якщо інш е не встановлено договором а бо законом.
Таким чином, вимоги позивач а щодо зобов' язання відпові дача виконати зобов' язання за договором і перерахувати кошти на виконання розпоряд ження позивача підлягають за доволенню у повному обсязі.
При розгляді спору по суті с удом враховано, що згідно з по становою Правління Націонал ьного банку України № 157 від 23.03.0 9 «Про призначення тимчасово ї адміністрації в Акціонерно му банку «Банк регіонального розвитку»у відповідача приз начено тимчасову адміністра цію строком на один рік та з ме тою створення сприятливих ум ов для відновлення фінансово го стану банку введено морат орій на задоволення вимог кр едиторів строком на шість мі сяців з 24.03.09 по 23.03.10, продовжено її дію до 23.03.10 згідно до Постанови правління НБУ №548 від 11.09.09.
Згідно з ст. 2 Закону України “Про банки і банківську діял ьність” мораторій - зупиненн я виконання банком зобов'яза нь перед кредиторами та зобо в'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платеж ів) та зупинення заходів, спря мованих на забезпечення вико нання цих зобов'язань;
Мораторій не поширюється н а обслуговування поточних оп ерацій, здійснюваних тимчасо вим адміністратором, на вимо ги щодо виплати заробітної п лати, аліментів, відшкодуван ня шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторсько ї винагороди, а також на задов олення вимог кредиторів, що в иникли у зв'язку із зобов'язан нями банку під час здійсненн я тимчасової адміністрації б анку.
Відповідно до ст. 2 Закону Ук раїни “Про банки та банківсь ку діяльність ” кредитор бан ку - це юридична або фізична ос оба, яка має документально пі дтверджені вимоги до боржник а щодо його майнових зобов'яз ань. А, клієнт банку - це будь- яка фізична або юридична осо ба, що користується послугам и банку.
Відповідно до постанов НБУ №157 та №548 у банку діє мораторій на задоволенн я вимог кредит орів крім зобов' язань за до говорами банківських вкладі в.
Таким чином, введений морат орій передбачає призупиненн я банком виконання грошових зобов' язань, крім, зокрема, п овернення депозиту в т.ч. і стр ок якого закінчився.
Крім вкладу і процентів поз ивач просить стягнути три пр оценти річних в сумі 1220,33 грн., а також штрафні санкції - пеню в розмірі 9351,58 грн.
Згідно ст. 5.1. Договору за нес воєчасне виконання своїх зоб ов'язань винна сторон несе ві дповідальність відповідно ч инному законодавству Україн и. Відповідно до ст. ст. 1 2 Закон у України "Про відповідальні сть за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань боржни к за несвоєчасне виконання з обов'язання сплачує пеню в ро змірі подвійне облікової ста вки НБУ за кожен день такої пр острочки.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України ви значено, що боржник, який прос трочив виконання грошового з обов'язання, на вимогу кредит ора зобов'язаний сплатити су му боргу з урахуванням встан овленого індексу інфляції за весь час прострочення, а тако ж три проценти річних від про строченої суми, якщо інший ро змір процентів не встановлен ий договором або законом.
У відповідності до ст. 611 Циві льного кодексу України у раз і порушення зобов' язання на стають правові наслідки, вс тановлені договором або зако ном, зокрема сплата неустойк и.
Згідно зі ст. 549 ЦК України не устойкою (штрафом, пенею) є гро шова сума або інше майно, які б оржник повинен передати кред иторові у разі порушення бор жником зобов'язання. Пенею є н еустойка, що обчислюється у в ідсотках від суми несвоєчасн о виконаного грошового зоб ов'язання за кожен день про строчення виконання.
Частиною 2 ст. 551 ЦК України ви значено, що якщо предметом не устойки є грошова сума, її розмір встановлюється догов ором або актом цивільного за конодавства.
Матеріалами справи підтве рджується прострочення зобо в' язання відповідача перед позивачем щодо перерахуванн я суми вкладу та процентів.
За таких обставин вимоги по зивача про стягнення пені та втрат від інфляції є обґрунт ованими.
Проте, згідно з ч.2 статті 58 За кону України “Про банки і бан ківську діяльність ” банк не відповідає за невиконання а бо несвоєчасне виконання зоб ов'язань у разі оголошення мо раторію на задоволення вимог кредиторів, зупинення опера цій по рахунках, арешту власн их коштів банку на його рахун ках уповноваженими органами державної влади.
У відповідності до ст. 75 Зако ну України “Про банки і банкі вську діяльність ” (надалі - Закон про банки) у разі істотн ої загрози платоспроможност і банку Національний банк Ук раїни призначає тимчасову ад міністрацію.
Згідно із ст. 85 цього закону з метою створення сприятливих умов для відновлення фінанс ового стану банку, який відпо відав би встановленим цим За коном та нормативно-правовим и актами Національного банку України вимогам, Національн ий банк України має право вве дення мораторію на задоволен ня вимог кредиторів під час з дійснення тимчасової адміні страції, але на строк не більш е шести місяців.
Як зазначалось у Відповіда ча призначено тимчасову адмі ністрацію та з метою створен ня сприятливих умов для фіна нсового стану банку введено мораторій на задоволення вим ог кредиторів
Матеріалами справи підтве рджується, що зобов' язання відповідача перед позивачем щодо перерахування суми вкл аду та процентів виникло піс ля призначення адміністраці ї та введення мораторію на за доволення вимог кредиторів і продовження його дії.
У відповідності до ст. 85 Зако ну України “Про банки і банкі вську діяльність ” протягом дії мораторію не нараховуєть ся неустойка (штраф, пеня), інш і фінансові санкції за невик онання чи неналежне виконанн я грошових зобов' язань.
З урахуванням викладеного , позовні вимоги про стягненн я пені і трьох процентів річн их. не підлягають задоволенн ю.
Судові витрати відповідно до положень статті 49 Господар ського процесуального кодек су України покладаються на с торони пропорційно розміру з адоволених позовних вимог.
При вирішенні споур господ арський суд бере до уваги Пос танову правління НБУ №713 від 02.1 2.09 про відкликання банківсько ї ліцензії та запровадження процедури ліквідації банку і розміщення оголошення про п рийняття вимог кредиторів до 09.01.10
Керуючись ст.ст. 525, 526, 1058, 1066 Цивіл ьного кодексу України, ст. 193, 230, 232 Господарського кодексу Укр аїни та ст.ст. 22, 33, 49, 75, ст.ст. 82-85 Госп одарського процесуального к одексу України, Господарськи й суд міста Києва -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задово льнити частково.
2. Стягнути з Акціонерного б анку “Банк регіонального роз витку ” (04050,м. Київ, вул. Дегтярів ська, 8а; код ЄДРПОУ 19338316 код банк у 300540), на користь Товариства з д одатковою відповідальністю «Страхова компанія Укоопгар ант»(01001,м Київ, вул. Хрещатик,7/11, к од ЄДРПОУ 21618844) основний борг в сумі 156287(сто п' ятдесят шість тисяч двісті вісімдесят сім) ,67 грн., витрати по сплаті держа вного мита в сумі 1562 (одна тисяч а п' ятсот шістдесят дві), 88 гр н., та 295 (двісті дев' яносто п' ять),04 грн. витрат на інформаці йно-технічне забезпечення су дового процесу.
3.У іншій частині позову від мовити.
4. Після набрання рішенням з аконної сили видати наказ.
Рішення набирає законної с или після закінчення десятид енного строку з дня його прий няття, оформленого відповідн о до вимог ст. 85 Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни.
Суддя І.Д Курдельчук
Дата підписання 18.01.10
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2010 |
Оприлюднено | 25.03.2010 |
Номер документу | 8246416 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Курдельчук І.Д.
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні