Рішення
від 02.07.2019 по справі 906/450/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2019 р. Справа № 906/450/19

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

секретар судового засідання: Зоренко О.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (м.Херсон)

до Фізичної особи-підприємця Латаша Олександра Миколайовича (м.Житомир),

Приватного підприємства "Улан Престиж" (м.Житомир)

про стягнення 162197,22 грн.

Позивачем пред`явлено позов про стягнення солідарно з відповідачів 162197,22грн., з яких: 121824,80грн. заборгованості по відсоткам; 40372,42грн. пені по відсоткам за період з 14.12.17 по 06.12.18. Зобов`язання виникли згідно Кредитного договору №012/110/378 від 24.09.08 та Договору поруки №12/116/064 від 29.09.10.

Ухвалою від 15.05.19 суд відкрив провадження у справі №906/450/19 за вказаною позовною заявою та вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження ,без повідомлення учасників справи.

Клопотань про інше від сторін до суду не надходило.

Відповідачі своїх представниква в судове засідання не направили. Ухвали, які направлялись відповідачам на адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до суду.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст.202 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

24 вересня 2008 року між Відкритим акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль", правонаступником якого за всіма юридичними правами та обов`язками є Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", що підтверджується витягом із Статуту (позивач,Банк) та фізичною особою-підприемцем Латашем Олександром Миколайовичем (відповідач-1,Позичальник) укладено Кредитний договір № 012/110/378, згідно умов якого Банк надав Позичальнику Кредит в сумі 706 000,00 грн., а Позичальник зобов`язався належним чином використати та повернути Банку суму отриманого кредиту до 23.09.13, а також сплатити відсотки за користування кредитними коштами у розмірі: 22,5 % річних, комісії згідно умов договору та тарифів кредитора, та виконати всі інші зобов`язання в порядку та строки, визначені Кредитним договором.

Відповідно до умов п. 1.5. Кредитного договору, Банк надав Позичальнику кредит на умовах його забезпечення строковості, повернення та сплати за користування.

Надання кредитних коштів проводилося 25.09.08, згідно вимог п. 4.2. Кредитного договору, шляхом перерахування кредитних коштів з позичкового рахунку на поточний рахунок Позичальника для подальшого використання за цільовим призначенням - придбання автокрану КТА-18.01.2008 р.в. на базі МАЗ-5337,2008 р.в., що підтверджується банківською випискою.

Сторони встановили, що грошові кошти мають бути сплачені Позичальником Кредитору щомісячно ануїтетнимим платежами, відповідно до умов Договору. Ануїтетний платіж включає в себе погашення частини основної Суми Кредиту та процентів за його користування. Щомісячний ануїтетний платіж включає в себе погашення частини основної Суми Кредиту та процентів за його користування та розраховується за формулою визначеною п.5.1. Кредитного договору.

Відповідно до п.5.2. Кредитного договору, Позичальник зобов`язується здійснювати погашення Кредиту та процентів на рахунки Кредитора для погашення кредиту (п.1.1.6 Договору) та процентів (п.1.1.7 Договору) у валюті Кредиту кожного місяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем надання Кредиту шляхом перерахування коштів платіжним дорученням з будь-якого поточного рахунку Позичальника.

Відповідно до умов ст.7 Кредитного договору сторони встановили, що у випадку невиконання або неналежного виконання кредитних зобов`язань, Кредитор має право вимагати дострокового стягнення, а Позичальник зобов`язався, на вимогу Кредитора, здійснити повернення заборгованості за кредитом, нарахованих відсотків за користування кредитом та штрафні санкції, відповідно до умов Кредитного договору та/або договорів застави, інших договорів, що забезпечують погашення кредиту.

Відповідно до п. 14.1. Кредитний договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами і діє до повного виконання ними прийнятих відповідно до цього Договору зобов`язань.

Отже, з укладенням Кредитного договору, у Позичальника виник обов`язок повернути Банку кредит та відсотки за Кредитним договором у строки та в розмірах встановлених Графіком погашення кредитної заборгованості.

26.03.2009 року було укладено Додаткову угоду до кредитного договору, відповідно до умов якої Додаток №1 (Графік повернення кредиту) до основного договору викладено в новій редакції.

18.05.2010 року укладено Додаткову угоду №3 до Кредитного договору відповідно до умов якої, з метою зменшення фінансового навантаження на Позичальника в умовах кризових явищ в економіці, сторони дійшли згоди врегулювати заборгованість Позичальника строк якої настав шляхом зменшення розміру щомісячного платежу.

29.09.2010 року було укладено Додаткову угоду №4 до Кредитного договору відповідно до умов якої, з метою зменшення фінансового навантаження на Позичальника в умовах кризових явищ в економіці, сторони дійшли згоди врегулювати заборгованість Позичальника строк якої настав. Тимчасово з 28 вересня 2010 року до 29 квітня 2011 року було встановлено кредитні канікули.

Також п.1.1.4 було викладено в новій редакції, дату остаточного погашення кредиту встановлено 23.09.2016 року.

В забезпечення належного виконання, умов Кредитного договору між Банком (кредитор) та Приватним підприємством "Улан Престиж" (поручитель, відповідач-2) укладено Договір поруки № 12/116/064 від 29.09.2010 року, згідно якого ПП Улан Престиж" виступив поручителем Відповідача-1 та взяв на себе зобов`язання перед банком АТ "РБ Аваль" відповідати по зобов`язанням Відповідача - 1, що виникають з умов кредитного договору, в повному обсязі цих зобов`язань.

Відповідно до умов п. 3.1. договору поруки, у випадку невиконання Боржником взятих на себе зобов`язань по Кредитному договору, поручителі несуть солідарну відповідальність перед Банком у тому ж обсязі, що і Боржник, включаючи сплату основаного боргу за Кредитним договором, нарахованих відсотків за користування кредитом та неустойки.

25.01.19 Банк направив відповідачам Вимоги про дострокове виконання грошових зобов`язань за кредитним договором.

Згідно п.7.3 Кредитного договору, позичальник зобов`язаний виконати вимогу кредитора про дострокове погашення грошових зобов`язань за цим договором протягом не більш ніж 30 календарних днів з моменту її пред`явлення. У разі невиконання постачальником цієї вимоги кредитор має право звернути стягнення за договором застави/поруки (або пред`явити вимогу поручителю) або вжити інші заходи для стягнення заборгованості позичальника за цим договором, які не суперечать чинному законодавству України.

Кредит був повністю сплачений відповідачем-1 23.09.2016 р.

Проте, всупереч вимогам п.5.1 та 5.2. Кредитного договору та Договору поруки відповідачі не виконали взяті на себе договірні зобов`язання, не здійснили погашення кредитної заборгованості згідно Графіку погашення кредиту та відсотків за кредитом внаслідок чого, станом на 06.12.18 позивач розрахував заборгованість відповідачів по відсоткам у розмірі 121824,80грн. та пені по відсотках, за період з 14.12.17 по 06.12.18, в розмірі 40372,42грн., про стягнення яких просить позивач.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).

Частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно з ч. 1 та ч.3 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Частиною 2 ст. 1050 ЦК України встановлено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно п.2.1 Кредитного договору, протягом всього строку фактичного користування кредитом позичальник зобов`язаний сплачувати кредитору проценти.

Отже, з укладенням Договору у Позичальника виник обов`язок повернути Банку кредит та відсотки за Договором у строки та в розмірах чітко встановлених умовами Договору.

Згідно ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

У відповідності до ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Умовами спірних договорів поруки чітко встановлено, що поручителі за порушення позичальником зобов`язань за кредитним договором несуть солідарну відповідальність та відповідають перед позивачем в тому ж обсязі, що і позичальник.

У відповідності до ст. ст. 526, 629 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідачі не надали суду належних доказів виконання умов Кредитного договору від 24.09.2008, позовні вимоги банку не спростували.

З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення 121824,80грн. заборгованості по відсоткам ґрунтуються на умовах Кредитного договору та Договор поруки, чинному законодавстві, матеріалами справи підтверджені, відповідачами не заперечені і не спростовані, а отже, підлягають задоволенню.

Крім того, позивач просить стягнути солідарно з відповідачів пеню по відсотках в розмірі 40372,42 грн. за період з 14.12.2017 по 06.12.2018.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч.1 ст. 230 ГК України).

Згідно ч. 1, 2 статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань" №14 від 17.12.2013 року пеня, за визначенням частини третьої статті 549 ЦК України, - це вид неустойки, що забезпечує виконання грошового зобов`язання і обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання.

Згідно п.13.4 Кредитного договору, за прострочення виконання будь-яких грошових зобов`язань за цим договором, позичальник сплачує кредитору пеню в розмірі 20% за кожен календарний день прострочення.

Враховуючи вищезазначене, та те, що в договорах сторони передбачили розмір та базу нарахування пені за грошовими зобов`язання, вимоги позивача щодо стягнення з відповідачів пені в розмірі 40372,42 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідачі своїм правом подати докази та спростувати заявлені позовні вимоги не скористалися.

Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в сумі 162197,22грн., з яких: 121824,80грн. боргу по процентам; 40372,42грн. пені по процентам.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів, оскільки спір доведено до суду з їх вини.

При цьому суд враховує, у разі коли позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати також розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.

Судовий збір складає 2432,96 грн. та підлягає розподіленню порівну між двома відповідачами по 1216,48 грн.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути солідарно з Фізичної особи-підприємця Латаша Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )

та Приватного підприємства "Улан Престиж" ( АДРЕСА_1 ; код НОМЕР_2 )

на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м.Київ, вул.Лєскова, буд. 9, код ЄДРПОУ 14305909):

- 121824,80грн. боргу по процентам;

- 40372,42грн. пені по процентам.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Латаша Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м.Київ, вул.Лєскова, буд. 9, код ЄДРПОУ 14305909) - 1216,48 грн. судового збору.

4. Стягнути з Приватного підприємства "Улан Престиж" (10014,м.Житомир, вул.Лермонтовська,20, кв.18; код 35485620) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м.Київ, вул.Лєскова, буд. 9, код ЄДРПОУ 14305909) - 1216,48 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 02.07.19

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- в справу

2- позивачу (рек. з повідом.)

3-4- відповідачам (рек. з повідом.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення02.07.2019
Оприлюднено02.07.2019
Номер документу82740078
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/450/19

Постанова від 01.09.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 30.06.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 16.06.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 03.06.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 28.10.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 15.10.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 07.10.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Рішення від 02.07.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Тимошенко О. М.

Ухвала від 23.05.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Тимошенко О. М.

Ухвала від 15.05.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Тимошенко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні